Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-08, 04:45
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Πως μια γυάλα γίνετε ενυδρείο?

Πως μια γυάλα γίνετε ενυδρείο?
Πως 4 κομμάτια τζάμι φτιάχνουν ένα κόσμο?

Αρχίζοντας λοιπόν να ασχολείσαι με το ενυδρείο καταλαβαίνεις μετά από λίγο ότι δεν είναι απλά μια γυάλα που θα την αγοράσεις και θα την βάλεις στο σπίτι σου και τέλος.
Θέλει φροντίδα θέλει χρόνο και γνώση. Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι θες δεν θες κάθε Σάββατο θα πρέπει να είσαι στα μαγαζιά για να ψωνίζεις αυτά που σου λείπουν.


Αυτό για μένα σημαίνει ότι πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

1 Πως θα είναι ένα ενυδρείο στο σπίτι?
2 Τα μαγαζιά και οι έμποροι?
3 Το τεχνολογικό κομμάτι του hobby?
4 Τον τρόπο με τον οποίο θα γνωρίζεις και θα μαθαίνεις για το ενυδρείο
Γιατί να ασχολείσαι με το ενυδρείο? Τι παίρνεις από αυτό το Hobby? Είναι κάποια επίσης ερωτήματα που πρέπει να σκεφτεί κανείς πριν κάνει κάτι.


Πρέπει να σκεφτείς λοιπόν το χρόνο έχεις. Όλη την ώρα θα πρέπει να μετράς με το ρεφρακτομετρο. Μπορείς? Θα κουβαλάς τα μπιτόνια με την όσμωση αντέχεις? Τα παιδιά αν έχεις θα προσέχουν η θα αρχίσουν το ψάρεμα; Μην αρχίσω με το οικονομικό θέμα.
Και η γυναίκα ή μητέρα θα της αρέσει ή θα σε κυνηγάει που θα της λερώνεις τα πατώματα;
Είναι λοιπών έτοιμο το σπίτι να δεχτεί ένα ενυδρείο ή τουλάχιστον εσύ είσαι; Θέλω λοιπον εδώ να συμπληρώσω ότι με την σωστή προετοιμασία και διάβασμα όλοι αυτή η ιστορία με της αλλαγές ,το κουβάλημα το τάισμα και πολλά αλλά γίνονται πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο σωστά χωρίς να σου φεύγει πολύ χρόνος.

Τα μαγαζιά λοιπόν. Αχ .Μπαίνεις σε ένα χώρο που δεν έχεις ιδέα. Βλέπεις τα ράφια γεμάτα χημικά, μπουκαλάκια, συσκευές και δεν καταλαβαίνεις τίποτα το μόνο που καταλαβαίνεις είναι τα ψάρια!!και αυτά όχι τι είναι το καθένα απλά ότι είναι ψάρια.
Και δυστυχώς αντί να σε κάνουν να καταλάβεις σε κάνουν να μπερδευτείς χειρότερα .¶σε που όταν πας και στο ταμείο βάζεις το χέρι στην τσέπη κάπως περίεργα . Γιατί έχεις την αμφιβολία αν αυτό που κανείς είναι σωστό η όχι . Ερωτήματα γυρνούν γύρω σου όπως τώρα αυτό που πήρα είναι σωστό? Και αν δεν κάνει; Και πολλά λεφτά ρε γαμωτο ? Και τώρα εγώ γιατί το κάνω αυτό; μήπως δεν έπρεπε να ασχολούμαι; μήπως το ενυδρείο δεν είναι για μένα? Πρόσφατα θα σας περιγράψω κάποιες εμπειρίες μου:

Σε κατάστημα κάποιοι που μόλις είχαν αρχίσει να ασχολούνται χωρίς να ξέρουν είχαν βάλει ψάρια στο ενυδρείο και φυσικά χωρίς να ξέρουν καν τι είναι ακριβώς η αμμωνία τα ψάρια χαροπάλευαν με αποτέλεσμα ο κύριος να θέλει να ξαναβάλει το ενυδρείο στο υπόγειο καθώς ο πωλητής πρόσφερε διάφορα υλικά, καμιά 10 για να φτιάχνει το νερό και η κυρία καθώς πιο ρομαντική να στενοχωρείτε για τα ψαράκια.

Πρόσφατα πήγα αγοράσω ένα ψαρί. Είχε γύρο στα 7 ψάρια από το συγκεκριμένο είδος και εγώ προσπαθούσα να διαλέξω το καλύτερο καθώς αρχάριος και έχοντας το ανάλογο άγχος , .Αυτός λοιπόν θέλοντας να με βοηθήσει μου πρότεινε το πιο ενεργητικό( το να διαλέξεις το πιο ωραίο και το πιο υγιές ψάρι πιστεύω δεν είναι και το πιο εύκολο καθώς θέλει μια εμπειρία, πρέπει να δεις αν το ψάρι είναι άρρωστο, αν έχει σημάδια, αν έχει παλέψει με άλλα ψάρια και πολλά άλλα τα οποία δεν τα ξέρω . Έχω γνωρίσει ανθρώπους που βλέπουν τα ψάρια από μακριά και δεν σου λένε απλά πιο είναι και σε τι συνθήκες ζει και πως πρέπει να είναι αλλά καταλαβαίνουν αν είναι άρρωστο και τι έχει ) καθώς κοίταζα λοιπόν το ψάρι συνειδητοποιώ και αφού ήμουν έτοιμος να το αγοράσω ότι του λείπουν τα 2 κάτω πτερύγια ήταν σαν κομμένα. Καλά λέω με δουλεύει αυτός αυτό το ψάρι έχει μείνει το μισό. άσε που όταν πήγα σπίτι μου μέτρησα την αλλατοτητα και την είχαν στο 1.020 ενώ παντού όλοι λένε στο 1.025 πως να το βάλω εγώ μετά στο ενυδρείο; Σε ένα άλλο πετ σοπ που πήρα ένα άλλο ψάρι το είχαν στο 1.028.
Και μια καντεμιά που έπαθα ήταν ότι σε ένα μαγαζί δεν είχαν της σακούλες που είναι συνηθισμένες δηλαδή χωρίς γωνίες με αποτέλεσμα να φυλακιστεί το ψάρι στης γωνίες όπως το μετέφερα και όταν το Έφερα σπίτι να κόντευε να πεθάνει

Και όσον αφορά την τεχνολογία τώρα. Ακούς και βλέπεις ένα σωρό καινούργια μηχανήματα ένα σωρό χημικούς όρους .Ακούς άγνωστες λέξεις ΚΗ ,PH, GH, reverse osmosis ,skimmer ,sump και άλλα .Τι είναι όλα αυτά; Πρέπει να τα μάθεις γιατί αυτά είναι που θα σε βοηθήσουν θα σε ξεκουράσουν.

Και τώρα το πιο δύσκολο .Ωραία όλα αυτά αλλά πως θα μάθω; πως θα αποκτήσω εμπειρία αν δεν κάνω λάθη; Ευτυχώς σήμερα έχουμε το internet και μπορεί ο καθένας (περίπου ο καθένας γιατί κάποιοι άλλοι όχι μόνο internet δεν έχουν, δεν έχουν να φανέ)και να ενημερώνεστε από τα forums και από σελίδες με πάρα πολύ υλικό και ανθρώπους που περιγράφουν της εμπειρίες τους .Και με αυτό τον τρόπο ημπόρει ο καθένας να μειώσει τα λάθη του και τα παθήματα των άλλων να μην χρειάζεται να τα περνά και αυτός
Ωραία και τώρα η ερώτηση. Πόσα χρειάζεται να μάθω; Αυτό εξαρτάτε από τον καθένα αλλά σημαντικό είναι όχι τόσο η ποσότητα τον πληροφοριών αλλά η σωστή και χρήσιμη πληροφορία. Πχ μην παίρνεις skimmer και δεν ξέρεις ούτε την βασική του αρχή ή μην πεις ότι έμαθες Γιατί ρώτησες των πωλητή ή ένα γνωστό και σου είπε κάτι .Ρώτα και άλλους μπες σε μια σελίδα στο internet κάνε μια έρευνα το πώς δουλεύει και γιατί καθαρίζει το νερό. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το πειράξεις θα κάνει θόρυβο δεν θα γεμίζει το δοχείο με βρώμα πως θα το ρυθμίσεις; ή θα το αφήσεις έτσι θα έχεις δώσει 250 euro και απλά θα λες ότι έχω skimmer…

Και προς τη όλα αυτά. Η ευχαρίστηση όταν θα φτιάξεις αυτό που ήθελες; Μάλλον όχι αυτό που θες δεν θα έρθει πότε, πάντα θα θες και κάτι άλλο. Μάλλον για μένα θα έλεγα η προσωπική ευχαρίστηση για την γνώση και την εμπειρία που αποκτάς κατά την διάρκεια της πορεία σου μέσα από την ασχολία σου με το ενυδρείο .Για την στιγμή που κοιτάς και δεν βλέπεις πια ένα ενυδρείο αλλά ένα ολόκληρο κόσμο.




Να ρωτήσω και εγώ λοιπόν για κάποιες απορίες που έχω και δεν φανταζόμουν να είχα ποτέ.

1 Τάισμα
Έχω λίγο δίλημμα με το πόσο να ταΐζω .Την μια μου φαίνετε να ταΐζω πολύ την άλλη λίγο. Κάθε πότε να δίνω βιταμίνες. Όσο πιο μεγάλο είναι το ψάρι τόσο πιο πολύ πρέπει να τρώει; Τα καβούρια που έχω βρίσκουν φαί ή πρέπει να τους βάζω τροφή μες στους βράχους;

2 Κυκλοφορία
Με την κυκλοφορία έχω λίγο πρόβλημα. Μήπως δεν πρέπει να κτυπάει τα ψάρια πολύ, μήπως τα εξασθενεί ή τους αρέσει . Το βράδυ πρέπει να μειώνετε; Μήπως όμως ανεβάσει ΝΟ2. Εγώ μια μέρα άφησα μόνο μια μικρή αντλία και την άλλη μέρα είχε ανεβάσει λίγο μεν, ΝΟ2.
Ένα άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω σε κάθε αντλία χρονοδιακόπτες και να αναβοσβήνουν κατά την διάρκεια τις ημέρας άρα να αλλάζει το νερό συνέχεια διεύθυνση και φορά .Εσεις τη λέτε θα πιάσει ; Για όποιον δεν έχει τα λεφτά να πάρει το σύστημα της tunze.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-08, 06:03
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Νομίζω θα πρέπει να αναφέρεις τα λίτρα του ενυδρείου, τον εξοπλισμό του και τι ζωντανά έχεις.
Πέρα από αυτό ένας μπούσουλας σχετικά με την κυκλοφορία είναι τα λίτρα σου επί τριάντα φορές. Τα ζωντανά σου και γενικά όλο το σύστημα σου χρειάζεται την κυκλοφορία, γιαυτό και τους την παρέχεις με τους κυκλοφορητές. Η Tunze με τα κόλπα της δεν σου χρειάζεται. Πεταμένα λεφτά ΙΜΟ. Ούτε χρονοδιακόπτες μη βάλεις, θα κάψεις τους κυκλοφορητές. Βρες τους τις κατάλληλες θέσεις κι άφησε τους να δουλεύουν αδιάκοπα μέρα νύχτα. ΟΙ κατάλληλες θέσεις είναι αυτές που παρέχουν κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο. Τα ΝΟ2 δεν νομίζω να έχουν σχέση με την κυκλοφορία.
Τροφή ρίχνε 2-3 φορές τη μέρα. Τα θαλασσινά ψάρια χρειάζονται παραπάνω τροφή από αυτά του γλυκού. Με τα υπολείμματα της θα ταΐζονται και τα καβούρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος σε γυάλα Blanch Bettas 14 24-08-05 10:40
Η ουρά του μονομάχου αρχίζει να γίνετε ΚΡΟΣΙΑ...HEEEELLLPPPP akisk Bettas 4 17-06-05 22:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04326 seconds with 13 queries