Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-12, 16:13
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Γνωμες

Καλησπερα σε ολους.Τα χριστουγεννα προκειται να αντικαταστησω το υπαρχον 20 λιτρο μου με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο(εως 90 λιτρα περιπου)και σκεφτομαι οτι αντι για ψηλο ενυδρειο να παω σε καποιον να μου φτιαξει ενα ενυδρειο με μηκος 80 εκ ,πλατος 35-36 εκ και υψος 35 εκ..Πως σκεφτηκα τις συγκεκριμενες διαστασεις???Ο ενοχος ειναι ο Nick(ξερει ξερει) με το λινκ που εδωσε σε καποια θεματα και ειναι αυτο http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ .Και δυστυχως δεν εχω μεγαλυτερη βαση και γι'αυτο οι συγκεκριμενες διαστασεις...Απο φυτα εννοειται οτι θα μπουν στην αρχη μονο μπαμπου και αργοτερα θα αρχισω να το διαμορφωνω σιγα σιγα με ευκολα και μετρια φυτα.Για φιλτρα θα χρησιμοποιησω εσωτερικα (ενα aqual pat-mini 400 l/h και ισως το eheim που θα το γεμισω με βιολογικο υλικο).Σε εκεινο το λινκ ο χομπιστας εβαλε διαφορα ζωντανα ασπονδυλα και σκεφτηκα να το κανω κι εγω(δαφνια και οτι αλλο βρω).Και απο ψαρια στην αρχη θα εχω μονο τα 3 γκουραμι μου και το giant danio διοτι τα εχω ηδη και δεν θελω να παρω αλλα ψαρια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο φωτισμος,μιας κι ειναι κοντα στο παραθυρο θα το εκμεταλευτω αλλα θα θελα να προσθεσω κι ενα φωτιστικο αργοτερα και με φοβιζει τα 30 εκ περιπου καθαρα υψος νερου...Επισης ξερω οτι χρειαζομαι 1 βατ ανα λιτρο και δεν ξερω ποσα βατ να βαλω(εννοειται οτι θελω να αποφυγω τα πολλα βατ)....Περιμενω γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-12, 16:46
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κατ αρχάς, αν είναι να φτιάξεις ενυδρείο, πως θα βάλεις τα φώτα??? anyway, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε led. στα λίτρα (γύρω στα 100) που είσαι θα χρειαστείς λιγότερα από 50 watt φωτισμού γενικότερα, εκτός αν πας σε δύσκολα φυτά ή φυτά που γενικά χρειάζονται πολύ φως. Για παράδειγμα, οι ανούβιες, χρειάζονται 0,25βατ / λίτρο, δηλαδή με 25 βατ είσαι εντάξει... θα κοιτάξεις εδώ http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx και θα δεις το κάθε φυτό που θες να βάλεις τι φως θέλει, και θα πας ανάλογα. Με λεντ πάντως έχε υπόψιν σου ότι με 15 βατ, θα είσαι κομπλέ!!! Περιμένω κάτι λεντ που έχω παραγγείλει από ebay, μόλις έρθουν θα ανεβάσω φώτο από 10βατ high power led. όσων αφορά για το βάθος σου ναι θα είναι αρκετό, αλλά αν βάλεις λάμπες 10000κ θα είσαι μια χαρά.
Διάβασε και εδώ
http://www.americanaquariumproducts...._Lighting.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-12, 18:36
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ξερω ηδη τι φυτα θελω να βαλω αλλα το θεμα ειναι ο φωτισμος...Με κοκκινα φυτα δεν νομιζω οτι θα ασχοληθω .Ξερωοτι τα πολλα βατ ειναι καλο για τα φυτα και φυσικα προσελκυουν αλγες,στρεσσαρουν τα ψαρια..Στο 20λιτρο μου με υψος 24 εχω μια λαμπα Τ5 των 8 βατ και παραειναι φωτεινο το ενυδρειο και στεσσαρει τις γαριδες μου νομιζω λογω οτι βρισκονται συνεχως κατω απο τα φυλλα των φυτων...Μηπως να το αφησω και να παρω ενα 80λιτρο με υψος 50 εκ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-12, 19:10
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά και στο Bucket O'Mud .

Είναι εμπνευσμένο από το link που έδωσε ο Nick αλλά δίνει περισσότερες λεπτομέρειες, φωτό και βίντεο.

Αυτού του 'τυπου' τα ενυδρεία πάντως θέλουν αρκετά χαμηλή ιχθυοφόρτωση και πολλά(σχετικά) λίτρα για να μη σου παρουσιάσουν προβλήματα στην πορεία ενώ τα ψάρια που θέλεις να βάλεις μέσα προσωπικά μου φένονται πολλά...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-12, 19:13
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ναι το κατάλαβα ότι το θέμα είναι ο φωτισμός, και αυτό σου είπα από πάνω... Βάλε λεντ, το λεντ δεν είναι αρκετά φωτεινό, αλλά επειδή στέλνει δέσμη φωτός και όχι απλωμένο φως, είναι πιο καλό για τα φυτά. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το το ύψος των 50 εκ... Δηλαδή πως θα είναι 80 λιτρο με ύψος 50 εκ??? θα το βάλεις ανάποδα??? να στέκετε με την πλαινή πλευρά??? Γίνε πιο σαφής, για να καταλάβω. Λύσεις υπάρχουν πάντως απλά δεν καταλαβαίνω τι θες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-12, 19:37
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά και στο Bucket O'Mud .

Είναι εμπνευσμένο από το link που έδωσε ο Nick αλλά δίνει περισσότερες λεπτομέρειες, φωτό και βίντεο.

Αυτού του 'τυπου' τα ενυδρεία πάντως θέλουν αρκετά χαμηλή ιχθυοφόρτωση και πολλά(σχετικά) λίτρα για να μη σου παρουσιάσουν προβλήματα στην πορεία ενώ τα ψάρια που θέλεις να βάλεις μέσα προσωπικά μου φένονται πολλά...
ωραιο το λινκ θα το ελεγξω για λιγο τωρα και πιο μετα..Τα λιτρα ειναι περιπου 100 οποτε για ενα χαρεμι γκουραμι ειναι ιδανικα αλλα ισως να ειναι προβλημα το 30 εκ υψος.Ομως στο 80λιτρο με 45 εκ υψος κυκλοφορουν απο την μεση και πανω και δεν κανουν το κοπο να κυκλοφορησουν λιγο στο βυθο οποτε ειπα να εκμεταλλευτω αυτη τη συνηθεια που εχουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το κατάλαβα ότι το θέμα είναι ο φωτισμός, και αυτό σου είπα από πάνω... Βάλε λεντ, το λεντ δεν είναι αρκετά φωτεινό, αλλά επειδή στέλνει δέσμη φωτός και όχι απλωμένο φως, είναι πιο καλό για τα φυτά. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το το ύψος των 50 εκ... Δηλαδή πως θα είναι 80 λιτρο με ύψος 50 εκ??? θα το βάλεις ανάποδα??? να στέκετε με την πλαινή πλευρά??? Γίνε πιο σαφής, για να καταλάβω. Λύσεις υπάρχουν πάντως απλά δεν καταλαβαίνω τι θες.
Ειπα θελω ενα ενυδρειο αλλα δεν ξερω σε τι διαστασεις να το αγορασω..ενα ενυδρειο με υψος 50 εκ και μικρο μηκος ή ενα ενυδρειο με υψος περιπου 35 εκ και μεγαλο μηκος περιπου 80 εκ.Η βαση που εχω μου επιτρεπει μηκος εως 80 εκ και πλατος 35-36 εκ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 31-10-12 στις 19:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-12, 19:42
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το λινκ θα το ελεγξω για λιγο τωρα και πιο μετα..Τα λιτρα ειναι περιπου 100 οποτε για ενα χαρεμι γκουραμι ειναι ιδανικα αλλα ισως να ειναι προβλημα το 30 εκ υψος.Ομως στο 80λιτρο με 45 εκ υψος κυκλοφορουν απο την μεση και πανω και δεν κανουν το κοπο να κυκλοφορησουν λιγο στο βυθο οποτε ειπα να εκμεταλλευτω αυτη τη συνηθεια που εχουν.
Για ένα συμβατικό ενυδρείο θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά για να μπορέσει να δουλέψει ένα ενυδρείο όπως τα δύο παραπάνω, θέλει περισσότερα λίτρα ή μικρότερη ιχθυοφόρτωση γιατί ούτε η φίλτρανση θα είναι αρκετή, ούτε τα ασπόνδυλα θα καταφέρουν να αναπαράγονται σε ικανοποιητικούς ρυθμούς για να ταίζουν τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-12, 19:43
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα συμβατικό ενυδρείο θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά για να μπορέσει να δουλέψει ένα ενυδρείο όπως τα δύο παραπάνω, θέλει περισσότερα λίτρα ή μικρότερη ιχθυοφόρτωση γιατί ούτε η φίλτρανση θα είναι αρκετή, ούτε τα ασπόνδυλα θα καταφέρουν να αναπαράγονται σε ικανοποιητικούς ρυθμούς για να ταίζουν τα ψάρια.
Εγω παντως θα το δοκιμασω με τα γκουραμι διοτι πιστευω οτι θα πετυχει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-12, 19:49
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα θελω ενα ενυδρειο αλλα δεν ξερω σε τι διαστασεις να το αγορασω..ενα ενυδρειο με υψος 50 εκ και μικρο μηκος ή ενα ενυδρειο με υψος περιπου 35 εκ και μεγαλο μηκος περιπου 80 εκ.Η βαση που εχω μου επιτρεπει μηκος εως 80 εκ και πλατος 35-36 εκ.

Οκ, τώρα βγάζει νόημα, γιατί πριν έγραφες 80 λίτρα, και όχι εκατοστά. Κοίτα όσο πιο βαθύ το νερό τόσο πιο δύσκολος ο φωτισμός. Μπορείς να πάρεις λάμπες βυθού και να τις βάλεις στη μέση του βάθους για να καλυφθείς στα χαμηλά στρώματα π.χ. http://dx.com/p/4w-60-led-blue-astig...16524?item=145
http://dx.com/p/4w-60-led-multi-colo...16523?item=146

, και επίσης μπορείς να βάλεις λάμπες πάνω από 15000κ που είναι πιο διατρητικές όσων αφορά το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-12, 20:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω ετοιμαζω ενα παρομοιο 80Χ50Χ40 για τους μονομαχους μου.
απο τη στιγμη που θα ειναι ανοιχτο απο πανω με παπυρους και μπαμπου δεν θα δωσω ιδιαιτερη βαση στο φωτισμο.
να μη φρικαρουν και οι μονομαχοι..........

Υ.Γ μια αλλη καλη ιδεα απο το νικ http://interfaze.ch/DSC01111.JPG
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-12, 21:06
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ετοιμαζω ενα παρομοιο 80Χ50Χ40 για τους μονομαχους μου.
απο τη στιγμη που θα ειναι ανοιχτο απο πανω με παπυρους και μπαμπου δεν θα δωσω ιδιαιτερη βαση στο φωτισμο.
να μη φρικαρουν και οι μονομαχοι..........

Υ.Γ μια αλλη καλη ιδεα απο το νικ http://interfaze.ch/DSC01111.JPG
Ωραια ιδεα αλλα οχι και τοσο γεματο με φυτα..Μην προσελκυσουμε και κανενα σμηνος απο κουνουπια .Αυτο που μου αρεσε πολυ στο λινκ που εδωσα στο πρωτο ποστ ειναι που εβαλε πολλα ειδη ασπονδυλων και δεν νομιζω να χρειαζεται να ταιζουμε με επιπλεον τροφη αφου θα την βρισκουν μοναχα τους και εγω θα μπορω με ηρεμια να απολαμβανω το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-12, 21:13
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια ιδεα αλλα οχι και τοσο γεματο με φυτα..Μην προσελκυσουμε και κανενα σμηνος απο κουνουπια .Αυτο που μου αρεσε πολυ στο λινκ που εδωσα στο πρωτο ποστ ειναι που εβαλε πολλα ειδη ασπονδυλων και δεν νομιζω να χρειαζεται να ταιζουμε με επιπλεον τροφη αφου θα την βρισκουν μοναχα τους και εγω θα μπορω με ηρεμια να απολαμβανω το ενυδρειο.
δεν με απασχολουν τα κουνουπια.
οι μονομαχοι ξερουν........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-12, 21:43
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ετοιμαζω ενα παρομοιο 80Χ50Χ40 για τους μονομαχους μου.
απο τη στιγμη που θα ειναι ανοιχτο απο πανω με παπυρους και μπαμπου δεν θα δωσω ιδιαιτερη βαση στο φωτισμο.
να μη φρικαρουν και οι μονομαχοι..........

Υ.Γ μια αλλη καλη ιδεα απο το νικ http://interfaze.ch/DSC01111.JPG

Για πες τι φωτιστικο θα βαλεις?Εγω σκεφτομαι μπαμπου,moss,ανουμπιες,και καποια φυτα που εχω ηδη οπως εναν εχινοδωρο,και ενα ειδος ροταλα.σκεφτομαι και κι αλλα ευκολα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-12, 21:56
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες τι φωτιστικο θα βαλεις?Εγω σκεφτομαι μπαμπου,moss,ανουμπιες,και καποια φυτα που εχω ηδη οπως εναν εχινοδωρο,και ενα ειδος ροταλα.σκεφτομαι και κι αλλα ευκολα φυτα.
1 OSRAM L18W/77 δεν σκεφτομαι για παραπανω, στο τωρινο μονομαχοενυδρειο εχω 15W και ιδου το αποτελεσμα.......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-12, 22:56
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

σε ποσα λιτρα εχεις 15 βατ;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-12, 23:01
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ποσα λιτρα εχεις 15 βατ;
86 ειναι αλλα εχω βαλει 70 νερο.......
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κι εγω ειχα δει καμποσες φορες τα ενυδρεια του Tunkalik (νομιζω αυτο ειναι το ονομα του παιδιου) και ειχα κατεβασει και φωτογραφιες αλλα πριν με βαλει ο cogarg στο τριπακι δεν ειχα καταλαβει ακριβως τη φιλοσοφια της απουσιας φιλτρου και του Ηλιακου φωτος.

Απο την αλλη ναι, εκατσα και διαβασα το βιβλιο (παλι προταση του cogarg) για τη φυσικη φιλτρανση με τα φυτα (τεσπα το ειπα λιγο σκιαγραφικα, δεν ειναι ακριβως ετσι, αλλα πανω κατω περιεγραψα το αποτελεσμα) αλλα κανεις δε μας απαγορευει να εφαρμοσουμε τη λογικη μεχρι εκει που νομιζουμε.
Δεν υπαρχει τιποτα το κακο να προστεθει ενα sump κατω απο το ενυδρειο με ενα αντλιακι χαμηλης ροης / μεγαλου capacity, κι αστο να υπαρχει. (στην τελικη και απο βιολογια να μην αποικηθει, θα προσθεσει λιτρα και θα βοηθησει σε πολλα αλλα πραγματα)
Δε μας εμποδιζει κανεις να χρησιμοποιησουμε εμεσα το ηλιακο φως και οχι αμεσα και να το υποβοηθησουμε με καποιες λαμπες να κανει τη δουλεια του.
(εξ αλλου μπορουμε να προσομοιωσουμε ετσι καλυτερα τις συνθηκες των τροπικων, που διαφερουν αρκετα απο τις δικες μας )
Ολα γινονται και ολα επιτρεπονται, φτανει να γινονται μελετημενα κι οχι προχειρα κι απο κει και περα... καλη μας επιτυχια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχάς, αν είναι να φτιάξεις ενυδρείο, πως θα βάλεις τα φώτα??? anyway, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε led. στα λίτρα (γύρω στα 100) που είσαι θα χρειαστείς λιγότερα από 50 watt φωτισμού γενικότερα, εκτός αν πας σε δύσκολα φυτά ή φυτά που γενικά χρειάζονται πολύ φως. Για παράδειγμα, οι ανούβιες, χρειάζονται 0,25βατ / λίτρο, δηλαδή με 25 βατ είσαι εντάξει... θα κοιτάξεις εδώ http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx και θα δεις το κάθε φυτό που θες να βάλεις τι φως θέλει, και θα πας ανάλογα. Με λεντ πάντως έχε υπόψιν σου ότι με 15 βατ, θα είσαι κομπλέ!!! Περιμένω κάτι λεντ που έχω παραγγείλει από ebay, μόλις έρθουν θα ανεβάσω φώτο από 10βατ high power led. όσων αφορά για το βάθος σου ναι θα είναι αρκετό, αλλά αν βάλεις λάμπες 10000κ θα είσαι μια χαρά.
Διάβασε και εδώ
http://www.americanaquariumproducts...._Lighting.html

Φιλε μου καλα ολα αυτα που λες αλλα πρωτα επρεπε να δεις το λινκ σχετικα με το τι ειδους ενυδρειο θελει να φτιαξει ο Γιαννης...
Τι λεντ? ΗΛΙΟ θελει (αν θελει να ακολουθησει πιστα το project πιστα. Μπορει βεβαια να ξεφυγει, να το βελτιστοποιησει, να "χακεψει την πατεντα", αλλα οπως και να χει ολα αυτα που γραφεις με τα βατ ανα λιτρο κτλ ειναι εντελως ασχετα με τετοιου ειδους ενυδρεια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 31-10-12 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-12, 23:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εμενα παντως για την ωρα με προβληματιζει το τι θα στοιχιζει για να κραταει θερμοκρασιες και οχι το φως.δοκιμασα στο υπαρχον ενυδρειο να αφησω ανοιχτο το καπακι και σε μια νυχτα επεσε η θερμοκρασια 3 β.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-10-12, 23:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δοκιμασες να καλυψεις οχι ολο βεβαια αλλα 20% με ζελατινη τροφιμων?
τα φυτα παραλλημλα με την εξυπνη χρηση ζελατινης σε σημεια που δεν πολυφαινονται θα κρατησουν πολυ καλα τη θερμοκρασια.
Οτι θα υπαρχουν απωλειες ειναι βεβαια γεγονος (ενας ακομα καλος λογος για την υπαρξη sump) αλλα δεν ειναι τοσο τραγικη κατασταση σα να ειχες πχ δισκους οπου θα επρεπε να κρατας σε 700 λιτρα μονιμα 30 βαθμους.
Εμας ενα 27ρι ειναι μια χαρουλα, οποτε δεν το βρισκω τρομερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-12, 23:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το 20% ηταν καλυμενο με τζαμι.επειδη ειναι ο χωρος που εχω τη λαμπα.βεβαια στο νεο ενυδρειο που σκεφτομαι θα υπαρχει και το internal sub οποτε ο θερμοστατης θα μπει στον προθαλαμο......
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κι ομως αλλο η ζελατινη κι αλλο το τζαμι οσο παραξενο κι αν ακουγεται.
Δοκιμασε το και θα δεις διαφορά.
Το τζαμι εχει σχετικα καλη θερμοαγωγιμοτητα, ενω η ζελατινη συμπεριφερεται διαφορετικα, και εχει και την ιδιοτητα να κατακρατα υγρασια
Ειναι απιστευτες οι ιδιοτητες αυτου του ευτελους υλικου, αλλα στην ερημο με ενα κομματι ζελατινη μπορεις να "παραγεις" σχεδον ενα ποτηρι νερο τη μερα (ουσιαστικα να παγιδεψεις την υγρασια της ατμοσφαιρας) και στους πολους μπορεις να τη χρησιμοποιησεις ως "κουβερτα" η ως "ρουχο" εκτακτου αναγκης!
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-12, 00:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

θα το κοιταξω.παντως σιγουρα θα προσθεσω 10 εκατοστα για σαμπ γιατι στα αλλα ενυδρεια μου εχουν λυθει τα χερια.απλα σκεφτομαι στη θεση της αντλιας στο σαμπ να βαλω ολο το φιλτρο με τη βιολογια του,αφου ουσιαστικα ολο το υπαρχον ενυδρειο θα μεταφερθει στο καινουργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-12, 00:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

που να ειχες και δυνατοτητα εξωτερικου, εκει να δεις ποσο σου λυνει πραγματικα τα χερια, αλλα καταλαβαινω πως ειναι λιγακι δυσκολο με το παιδι και αν κανεις κατι τετοιο πρεπει να γινει ολοκληρη κατασκευη με ντουλαπια που κλεινουν κτλ, ομως πιστευω πως απο τη στιγμη που εχεις κι εσυ diy skills και δε θα σου πολυστοιχιζε κατι τετοιο αξιζει τον κοπο να δοκιμαζες...
Βεβαια απο το τιποτα καλο και το εσωτερικο απο το να ειχες απλα ενα θλιβερο υπολειτουργικο φιλτρακι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-12, 00:42
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τα ενυδρεια ειναι στους 22 ποντους απο το εδαφος (ετσι δεν μπαινει το παιδι στη διαδικασια να σκαρφαλωσει και να εχουμε αγριες περιπετειες) οποτε δεν παιζουν οπως ειναι λογικο χωροι για ντουλαπια.αντιθετα ειναι πολυ ευκολο οταν λεω θα κανω ενα ενυδρειο 80 ποντους να του δωσω και 10 παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-12, 18:18
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Νικο αν το φτιαξω τελικα θα το γεμισω με νερο,θα βαλω χαλικι που εχω ηδη ,μπαμπου και φυσικα μος για να φουντωσει και τελος ενα-δυο φιλτρα και τιποτα αλλο.Και σκεφτομαι να το αφησω κανεναμηνα με χωρις ψαρια μεσα και τοδευτερο μηνα να βαλω διαφορα ζωντανα ασπονδυλα(φερνουν τα μαγαζια δαφνιες και τετοια;).Επισης αργοτερα ισως βαλω εξωτερικο φιλτρο δεν γνωριζω ακομα τι θα κανω...Οι τζαμαριες κατασκευαζουν ενυδρεια σε καλες τιμες;επισης δεν θα εχει καπακι και θα βαλω κοντρες για σιγουρια...Δεν βιαζομαο καθολου και πιστευω οτι το ενυδρειο θα παρει την τελικη του μορφη σε 8 με 12 μηνες.
-------------------------
Επισης εκτος απο δαφνια τι αλλο μπορω να βαλω και να βρισκεται ευκολα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 01-11-12 στις 18:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-11-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν ειμαι σιγουρος οτι οι δαφνιες που παιρνουμε ως ζωντανες τροφες μπορουνν να αναπαραχθουν, εχω την εντυπωση οτι εχουν στειρωθει σε ακτινοβολια γ (το κανουν και για αποστειρωση φυσικα αλλα τους βολευει κι ολας), αλλα για να μη σε απογοητευσω δοκιμασε, δεν εχεις τιποτα να χασεις εκτος απο 2-3 ευρω.
Σκουλικια παντως (ακομα και γεοσκωληκες) σιγουρα μπορεις να το γεμισεις.
Η αξια αυτων των παρεξηγημενων πλασματων στην αλυσιδα της ζωης ειναι κατι παραπανω απο ανεκτιμητη.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-11-12, 01:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά και στο Bucket O'Mud .

Είναι εμπνευσμένο από το link που έδωσε ο Nick αλλά δίνει περισσότερες λεπτομέρειες, φωτό και βίντεο.
αυτα ειναι.πανεμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-12, 16:31
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Θα ρωτησω αυριο το πετ σοπ αν παω και θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γνωμες? rawnerve Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 18-09-11 20:33
Γνωμες... aiptek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 51 06-01-10 23:05
γνωμες Kunkka Γλυκό νερό - Γενικά 13 16-12-09 13:26
γνωμες Mary-z Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 6 31-01-09 22:07
Γνωμες? maikl Γλυκό νερό - Γενικά 7 06-01-08 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09303 seconds with 15 queries