Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-04, 16:43
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή φιαλη co2

τελικα πηγα και παρηγγειλα φιαλη με μανομετρα και μετρητη φυσαλιδων .γιατι η μεθοδος με την μαγια δεν ειναι σταθερη .αυτη την στιγμη νοιωθω πως εκανα επιπολαιοτητα και αναρωτιεμαι εαν αξιζει τον κοπο για λιγα φυτα που θα εχω στους δισκους.το κοστος του εδω στην επαρχια με βγηκε γυρω στα 200 ευρω. αυτο με ετσουξε πιο πολυ..πιστευω εαν δω τα αποτελεσματα και την αναπτυξη των φυτων θα αλλαξω διαθεση.το συστημα που βρηκα ειναι οπως η πατεντα του τολη στην γη και υδωρ.
τωρα θα κανω την κρισιμη ερωτηση !!επειδη αυτη η φιαλη δεν ειναι και οτι το ομορφοτερο να το εχεις στο σαλονι.ο μονος χωρος που μπορει να μπει και να μην φαινεται ειναι κοντα στο καλοριφερ.θα εχω προβλημα με την φιαλη;;ξερω πως αυτες ειναι υψηλης πιεσης και δεν εχουν προβλημα απο την αυξηση πιεσης.θα ηθελα να μου πειτε εαν υπαρχει κινδυνος ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-04, 16:46
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μηπως πρεπε να ρωτησεις τον προμηθευτη για αυτη την λεπτομερεια?αυτος ξερει τους κκανονες ασφαλειας για καθε αεριο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-04, 16:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν δεν την εχεις κολλημενη στο σωμα, δεν υπαρχει κινδυνος. Αλλά υπαρχει προβλημα, γιατι τα μεταλλικα μερη του μανομετρου θα συστελλονται και θα διαστελλονται λογω εντονων αλλαγων θερμοκρασιας στο καλοριφερ διπλα, και η ρυθμιση ροης σου δεν θα ειναι σταθερη.

Προσπαθησε να την κρυψεις βαζοντας μπροστα κανενα φυτο οπως φυκος...

Μιας και εχεις δισκους, η επενδυση ειναι καλη, αν μη τι αλλο θα εχεις καλυτερο ελεγχο στο pH σου. Και σιγα-σιγα βαλε κι αλλα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-04, 17:11
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

λοιπον τον προμηθευτη που ρωτησα.μου ειπε δεν θα εχω προβλημα εαν βαλω στο ενδοιαμεσο ενα κομματι φενιζολ.δεν ξερω τι να κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-04, 17:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δοκιμασε το ετσι προς το παρον, αλλά ελεγχε την ροη σου να δεις αν ειναι σταθερη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-04, 22:33
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Αν και ξεφύγαμε απο το αρχικό DIY, η φιάλη είναι απαραίτητο να ειναι κοντά στο ενυδρείο; Θα μπορούσε άνετα να είναι κάπου αλού, αρκει να βρεις τρόπο να περάσεις το σωληνάκι.

Σίγουρα οι μεταβολές θερμοκρασίας θα δημιουργήσουν αστάθειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-04, 04:10
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

οκ το προβλημα το ελυσα.ρωτησα εμπειρο τεχνιτη που παλευει ολη μερα με φιαλες και αερια και μου ειπε δεν τρεχει κανενας απολυτως κινδυνος.ακομα και ξαπλωμενη να εχω την φιαλη.εδω μου λεει το καλοκαιρι που κανουν κολλησεις μεσα στον ηλιο μεγαλυτερες θερμοκρασιες αναπτυσονται.ειπα εαν υπαρχει σφαλμα στα μανομετρα και μου ειπε θα ειναι πολυ μικρο.yes!!!!ειμαι ετοιμος για φυτα!!αλλη τρελα τωρα!!!!!
τελος θα ηθελα να ρωτησω πως θα υπολογισω ποσες φυσαλιδες χρειαζονται στο λεπτο;το ενυδρειο ειναι γυρω στα 250 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-04, 04:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
ειπα εαν υπαρχει σφαλμα στα μανομετρα και μου ειπε θα ειναι πολυ μικρο.
Πολυ μικρο, αλλά αρκετο στις ρυθμισεις ακριβειας που χρειαζεται, για την διαφορα πχ. μιας ή δυο φυσσαλιδων το δευτερολεπτο.

Δεν παιζουν ρολο τοσο τα 250 λιτρα, αλλά το ποσα και τι φυτα εχεις, και ποσο φως και ποσο λιπαινεις αντιστοιχα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-04, 11:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
και μου ειπε δεν τρεχει κανενας απολυτως κινδυνος.ακομα και ξαπλωμενη να εχω την φιαλη.
Ξαπλωμένη?????
Ούτε για αστείο
Αν την κρατήσεις ξαπλωμένη κινδυνεύει να βουλώσει.
Το έχω πάθει εγώ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-04, 16:55
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

οκ lasal ! και εγω δεν ειχα σκοπο να την βαλω τελειως ξαπλωμενη .αλλα μου δινεται η δυνατοτητα να εχει καποια κλιση.η οποια θα με εξυπηρετηση .ψαχνω βλεπεις την λυση .αλλα τελικα θα την κανω καλυψη αποκρυψη.μπορει τελικα και σκαμπο να την κανω να καθεται κανενας!!!!!!!! :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-04, 15:57
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

σκεφτομαι να παρω το ph controller της milwaukee και την ηλετροβαλβιδα μονο ,για τους δισκους.
το προβλημα μου ειναι επειδη εχω ηδη μανομετρα και μπουκαλα co2 θα μπορεσω να προσαρμοσω την παραπανω ηλετροβαλβιδα στα μανομετρα που εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-04, 16:13
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04156 seconds with 14 queries