Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-04, 17:25
pap Ο χρήστης pap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή αγορα ενυδρειου

γεια σας. Ενδιαφερομαι για την αγορα ενυδρειου (διαστασεων περιπου 90/60/70) και θα ηθελα βοηθεια οσον αφορα τι πρεπει να προσεξω ( φιλτρα, θερμοστατη, φωτισμο κτλ). Που μπορω να βρω καλες τιμες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-04, 01:14
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πρέπει εκτός από τις διαστάσεις να μας πεις και πως θα ήθελες να είναι το ενυδρείο σου! Τροπικό; Θαλασσινό; Με φυτά; Τι ψάρια σε ενδιαφέρουν;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-04, 20:26
pap Ο χρήστης pap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

θελω να ξεκινησω με γλυκου νερου που φανταζομαι ειναι πιο ευκολο ( μην εχω ατυχηματα με τα ψαρακια!) και σ' ενα χρονο να το κανω θαλασσινο. Για φυτα σκεφτομαι τεχνητα. Ακομη θελω βοηθεια απο οποιον γνωριζει για τα μαγαζια που πουλανε στοιnternet στο εξωτερικο αν ειναι αξιοπιστα, ποσο φτανουν οι τελικες τιμες σε σχεση με αυτες που αναφερουν στις σελιδες τους, πως το παραδιδουν και ποσο στοιχιζουν τα μεταφορικα. Ακομη θα ηθελα να μου πειτε τι οργανα θα πρεπει να εχω για να ελεγχω την κατασταση του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-04, 21:54
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για φυτα σκεφτομαι τεχνητα
Δεν στο συνιστώ φιλε μου. Υπάρχουν πολυ ευκολα φυσικα φυτα που εκτος του οτι ειναι πιο αισθητική η παρουσια τους στο ενυδρειο τους εχουν και πολυ ευεργετικές συνέπειες στο νερό σου(και στα ψαρια σου φυσικα)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-04, 23:58
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Φίλε pap καταρχήν καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1371 και για όποια απορία σου εδώ είμαστε.

Υ.Γ. Το να αγοράσεις ένα ενυδρείο με όλα τα απαραίτητα (και ίσως μερικά περιττά) δεν είναι ούτε η μισή αρχή (σχεδόν). Πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση ρίξε μια ματιά σε μερικά (όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο για σένα) post στο forum
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-04, 00:18
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Σύντροφε χαιρετώ
Ο εξοπλισμός του ενυδρείου έχει άμεση σχέση με τους κατοίκους του ενυδρείου. Αν σκοπεύεις να πας σε θαλασινό διευκρίνισε αν πηγαίνεις για ψάρια μόνο ή για κοράλια. Αν πρόκειται να πας για κοράλια τότε ελπίζω το 70 να είναι πλάτος και όχι ύψος. Τέλος θέλω να τονίσω ότι ο ένας χρόνος είναι πολύ λίγος εκτός βέβαια αν συνδυαστεί με πολύ διάβασμα.
Τώρα όσο αφορά για εξοπλισμό θα σου έλεγα να δώσεις έμφαση στο βιολογικό φίλτρο. Σε κάθε περίπτωση θα συνιστούσα είτε Eheim wet dry ή ακόμα καλύτερα ένα φίτρο άμμου (merlin ή rainbow lifeguard FB300) με ένα καλό μηχανικό για προφίλτρο και κυκλοφορία νερού. Εκτός βέβαια αν πηγαίνεις για ενυδρείο με φυτά όπου εκεί θεωρώ (δεν έχω εμπειρία) ότι το βιολογικό δεν χρειάζεται αφού τα φυτά αναλώνουν αμμωνία πολύ πιο εύκολα απ' ότι nitrate.
Καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-04, 00:52
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Εκτός βέβαια αν πηγαίνεις για ενυδρείο με φυτά όπου εκεί θεωρώ (δεν έχω εμπειρία) ότι το βιολογικό δεν χρειάζεται αφού τα φυτά αναλώνουν αμμωνία πολύ πιο εύκολα απ' ότι nitrate.
Και εκεί χρειάζεται το βιολογικό φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-04, 21:41
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Φίλε pap μην ξεκινήσεις με το θαλασσινό γιατί θα πικραθείς με καταστροφικά αποτελέσματα Τα φυτά στο γλυκό νερό είναι πλεονέκτημα,αν δεν σε πειράζει η λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος και το συχνό κλάδεμα ανάλογα με τις ανάγκες!Εκτός αν βάλεις ψάρια που τρώνε τα φυτά ,οπότε ξέχνα τα!Και στο φυτεμένο χρειαζόμαστε λίγη βιολογία για καβάτζα,και ανάλογά με το bioload(ιχθυοφόρτιση )Ούτως ή άλλως ,και τα πολλά ψάρια στο φυτεμένο προκαλούν προβλήματα(άλγη)!Νομίζω οτι οι έννοιες κλειδιά που θα ψάξεις τώρα είναι:ιχθυοφόρτιση,άλγη,βιολογιά,συμβατότητα ψαριών με φυτά, και πλεονεκτήματα ζωντανών φυτών στο ενυδρείο Καλό .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-04, 00:40
pap Ο χρήστης pap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Εκει ομως που εχω μπερδευτεί ειναι με τα φίλτρα: δηλαδη πρεπει να χρησιμοποιησω παραπανω απο μια συσκευη φιλτραρίσματος ή η μια συσκευη να κάνει παραπανω απο ένα ειδος φιλτραρίσματος; Στο ενυδρειο που ανεφερα με ψαρια γλυκου νερου και χωρις φυτα μπορειτε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-04, 01:15
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Μόνον ένα φίλτρο χρειάζεσαι, οχι περισσότερα φίλτρα.
Ρίξε μια ματιά εδώ.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=106
Και πριν σου δημιουργηθεί η επόμενη απορία καλύτερα να αρχίσεις το
Επίσης δες και εδώ.
http://tsamis.aaquaria.com/Filters1.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04172 seconds with 14 queries