Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-08, 20:13
Το avatar του χρήστη chris.mos
chris.mos Ο χρήστης chris.mos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΣΕ Η ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ

καλησπερα σε ολους.πρωτη φορα εσκασε τοσο γρηγορα συνηθως εκανε κανα χρονο και παντα ειχα προβλημα με την bba.τωρα νομιζω οτι εχω συνδυασμο bga και μια τριχοειδη πρασινη χωρις να ειμαι σιγουρος.τι κανεις στην περιπτωση συνδιασμου;αυτες οι φωτο ειναι μετα απο αλαγη 70% και αρκετο καθαρισμα.το ενυδρειο τρεχει δυομιση μηνες και οι μετρησεις ειναι σταθερες σχετικα με τις τελευταιες μετρησεις ph 7,2-7,5. GH 13. KH 9. NH4 0. NH3 0. NO2 0. NO3 0. ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι 108w με 2 aquarele 90cm μια flora 90cm και μια flora 60cm. τα λιτρα του ενυδρειου ειναι περιπου 140 καθαρα.λεω να ξεκινησω με συσκοτιση προτεινεται κατι αλλο;(αντιβιωτικα).διαβασα που πρωτεινετε κυκλοφοριτη τι ακριβως ενοειτε καποια φιλτρανση; η μπορω να κανω κατι για παραδειγμα με τους κυκλοφορητες των φιλτρων βυθου που εχω σε αφθονια;να συμπληρωσω οτι η φιλτρανση γινεται με ενα fluval 303 με ροη 850l/h ειναι λιγο παλιο ομολογω.πειτε καμια γνωμη και συνχωρεστε με αν καθυστερησω στην απαντηση το νετ μου κανει κατι νερα σημερα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00176.JPG
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  97,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00177.JPG
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  102,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00178.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  87,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00179.JPG
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  99,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00180.JPG
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  102,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00181.JPG
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  102,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-08, 21:04
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα.. NH3,NH4,NO2,NO3 "0" ??Εισαι σιγουρος?
108 w πιστευω πως ειναι πολλα .εχεις και μερικα ευκολα φυτα ...
τι φωτοπεριοδο εχεις?κανε συχνες αλλαγες νερου, και ελαττωσε την τροφη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-08, 21:59
Το avatar του χρήστη chris.mos
chris.mos Ο χρήστης chris.mos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

οι μετρησεις ειναι με τεστ της sera που δε βλεπω να ειναι σε πολυ εκτιμιση εδω μεσα. τα wat ισως ειναι πολλα οντως.αλαγες εκανα παντα καθε βδομαδα 50 λιτρα τον τελευταιο μηνα χωρις λυπανση καθολου.στο ενυδρειο εχω 5 neon. 3αρλεκινους. 3 γατοψαρα. και 1 γλειφτη και ταιζω μερα παρα μερα με πολυ μετρο.ισως να φταιει και το φασμα 2 aquarele ισως ειναι πολες.
σιγουρα φταιει η κυκλοφορια ομως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-08, 01:20
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Έχεις 108watt σε 140lt? Αυτό μας κάνει 0,77w/lt. Είναι υπερβολικό και από τις φωτογραφίες δεν διακρίνω δύσκολα φυτά κ.λ.π. Αν δεν έχει γίνει λάθος τότε φταίνε κατά κύριο λόγο οι λάμπες! (Παρ΄όλα αυτά μπορεί να έχεις βέβαια και ανεβασμένα φωσφορικά.)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-08, 01:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καθόλου υπερβολικό δεν είναι το φως, απλά δεν έχεις φυτά να το αποροφήσουν και φυσικά δεν έχουν την ανάλογη τροφή (Co2 έχεις?)
Επίσης άλλη μια παράμετρος είναι τα 0=ΝΟ3 καθώς και τι ΡΟΡ4 ??
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-08, 00:21
Το avatar του χρήστη chris.mos
chris.mos Ο χρήστης chris.mos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

εχω co2 δυο μπουκαλες κολα diy.τα φωσφορικα δεν τα ξερω.τα NO3 ποσο πρεπει να ειναι;για την κυκλοφορια του νερου καμια βοηθεια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-08, 00:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

φωσφορικά με νιτρικά θα πρέπει να είναι σε αναλογία 1 προς 15. η κυκλοφορία είναι το παν για την αποφυγή διαφόρων μορφών άλγης. το καλύτερο είναι να έχεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι κοντά στο βυθό ώστε να βοηθά τη κυκλοφορία στα κάτω στρώματα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-08, 01:10
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
φωσφορικά με νιτρικά θα πρέπει να είναι σε αναλογία 1 προς 15. η κυκλοφορία είναι το παν για την αποφυγή διαφόρων μορφών άλγης. το καλύτερο είναι να έχεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι κοντά στο βυθό ώστε να βοηθά τη κυκλοφορία στα κάτω στρώματα.
ο μακης δινει συμβουλες για αποφυγη αλγης....ποτε γελαμε???
περα απο την πλακα φυτα γρηγορης αναπτυξης εχεις???αν δεν εχεις αρκετα τοτε ισως το γεγονος αυτο σε συνδιασμο με τον φωτισμο σου να φταιει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-08, 12:49
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris.mos Εμφάνιση μηνυμάτων
ταιζω μερα παρα μερα με πολυ μετρο
Γιατί ταΐζεις μέρα παραμέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-08, 16:36
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poliko_selas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις 108watt σε 140lt? Αυτό μας κάνει 0,77w/lt. Είναι υπερβολικό και από τις φωτογραφίες δεν διακρίνω δύσκολα φυτά κ.λ.π. Αν δεν έχει γίνει λάθος τότε φταίνε κατά κύριο λόγο οι λάμπες! (Παρ΄όλα αυτά μπορεί να έχεις βέβαια και ανεβασμένα φωσφορικά.)
...εγώ που έχω 5x39 Τ5 σε 160lt καθαρά θα έπρεπε να φύγω απο το σπίτι λόγω άλγης??? Απλά θέλει "ρέγουλα" το πράγμα...

Κάνε αλλαγές 30%, μείωσε το τάισμα στο μισό και πές μας τί φωτοπερίοδο και τί μάρκα-φάσμα λαμπών έχεις...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-08, 19:51
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Έχω κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα με άλγες.. (έκανα και σχετικό post: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23624)
Και το κοινό εδώ είναι ότι κι εγώ μετράω NO3=0 (με υγρά Sera ), και δεν έχω ούτε εγώ μέτρηση για PO4 (ελπίζω να προλάβω να πάρω σήμερα το βράδυ).

Οπότε η απορία είναι η εξής:
Παίζει να έχουμε υπερβολικά φωσφορικά, σε σχέση με νιτρικά, και να φταίει αυτό? π.χ. να καταναλώνονται τα NO3 από κερατόφυλλο, ίσως? και να μην καταναλώνονται τα PO4 με αντίστοιχους ρυθμούς, οπότε να γίνονται τροφή για τις άλγες?

Να σημειώσω εδώ, ότι στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, έχω ένα πράσινο σφουγγαράκι, που υποτίθεται ότι κάνει απονιτροποίηση.. (έχει λέει μια κάψουλα μέσα, και αναπτύσσονται μέσα κάποια βακτηρίδια, που διασπούν με αναερόβιες διαδικασίες το NO3 σε άζωτο και οξυγόνο.. δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει, τι κάνει, δεν έχω ιδέα, ξέρει κανείς?) Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό?

Μήπως χρειάζεται μέτρηση PO4 και προσθήκη των αντίστοιχων νιτρικών με τη μορφή KNO3, ή δεν ξέρω κι εγώ τι?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-08, 20:10
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

η λύση για μένα είναι "reset" στο σύστημα με συχνές αλλαγές 30% ανά 3 μέρες, μείωση του ταϊσματος και ελάττωση των watt φωτισμού για ένα διάστημα με ταυτόχρονη αύξηση του CO2...
επειδή κανένα "σύστημα" δεν είναι ίδιο με το άλλο, το "φυτεμένο" θέλει ΕΜΠΕΙΡΙΑ για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων μιας και είναι πολλοί οι παράγοντες που "τρέχουν"...
Η εμφάνιση αλγών οφείλεται σε υπερεπάρκεια συστατικών σε συνδιασμό και με άλλους παράγοντες... και θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ και συστηματικότητα!
Αφήνουμε για λίγο τη λίπανση, κανουμε τις αλλαγούλες, ΔΕΝ πανικοβαλλόμαστε, μας και περιμένουμε... συνεχίζουμε έτσι μέχρι να φύγει η άλγη και ΑΝ μετά δούμε οτι χρειάζεται κάποιο συστατικό (συμβουλευόμενοι τον οδηγό διάγνωσης προβλημάτων στα φυτά στην κατηγορία "Φυτεμένα" του forum), προσθέτουμε, αλλά ΜΕ ΤΣΙΓΓΟΥΝΙΑ!

Αυτά...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαύρη άλγη σε μερικά απο τα φυτά μου.. πως να την αφαιρέσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 29 28-09-07 23:18
τι τρωει την αλγη? Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 4 26-08-07 16:19
την βοηθεια σας με την αλγη,μερος 14253273572ον. mao Αρχάριοι γλυκού νερού 7 17-05-07 16:35
SOS!!προβλημα με πρασινη αλγη!!εξαπλωθηκε παντου!! maria-paok Γλυκό νερό - Γενικά 13 30-08-05 15:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09203 seconds with 14 queries