Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 31-05-12, 21:12
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Διακοπες

εχω ενα χρυσοψαρο σε 20gal ενυδρειο, φυτεμενο με java moss. Θα αναγκαστω να λειψω 2 μηνες για διακοπες και δεν ξερω τι να κανω. Εχω βρει μια ταιστρα της EHEIM που μπορει να το ταιζει αυτοματα μεχρι και 6 εβδομαδες, αλλα τι γινεται περα απο αυτο το διαστημα; Φοβαμαι μην ανεβει επισης η αμμωνια/νιτρικα στο νερο χωρις αλλαγες τοσο καιρο που θα λειπω.
Μια απο τις λυσεις που εχω σκεφτει ειναι να χρησιμοποιησω την ταιστρα και ταυτοχρονα να φυτεψω καποιο φυτο που αρεσει στα χρυσοψαρα να τρωνε, ωστε αν ξεμεινει απο τροφη, να εχει κατι να τσιμπαει. Εχω αφησει επισης ακαθαριστη μια γωνια του ενυδρειου που εχει μια ταση να μαζευει πρασινη αλγη (ειναι κοντα στο παραθυρο και το βλεπει περισσοτερο φως) για να τρωει και απο εκει σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα με την ταιστρα.
Ειναι καλη ιδεα να κλεισω εντελως το φως στο ενυδρειο; Το εχω κοντα σε παραθυρο και μπαινει αρκετο φυσικο φως.
Μηπως να βαλω μεσα μικρα ψαρακια ή/και γαριδες για να τα φαει σε περιπτωση που παθει κατι η ταιστρα;

Ανθρωπο δε νομιζω να μπορεσω να βρω να μου το προσεχει, εκτος αν δεχτει να μου το προσεχει ο διαχειριστης της πολυκατοικιας, να το ταιζει μια φορα την εβδομαδα ή να αλλαξει νερο τουλαχιστον μετα απο 4 εβδομαδες, χωρις να καθαρισει το χαλικι με την σκουπα.

Αν ειναι να κινδυνεψει να πεθανει ακομα και αν παρω τοσα μετρα, καλυτερα να το δωσω
__________________

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπες redman88 Διατροφή 23 20-04-11 00:48
διακοπες co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 01-05-09 12:50
διακοπες marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 28-04-06 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04142 seconds with 14 queries