Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-14, 16:38
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή Λαμπες για Juwel 54 λιτρα

Καλησπερα σε ολους.


Προσφατα η λαμπα που ειχε το 54αρι μου απο το εργοστασιο παρεδωσε πνευμα. Τ8, daylight αν θυμαμαι καλα. 43, κατι ψιλα σε εκατοστα.

Σκεφτηκα να παρω μια αλλη, αλλα τ5 μιας και ο χωρος κατω απο το καπακι που θα ελευθερωθει ειναι χρησιμος. Πηγα λοιπον σε 3 - 4 μαγαζια ηλεκτρολογικου υλικου εδω στην περιοχη αλλα t5 σε αυτη την διασταση δεν εχουν ξαναματαδει. Pet shop λοιπον. Και γελαω ακομα. 25 ευρω για μια λαμπα της Arcadia. Και 20 για μια λαμπα της juwel.

Λαμπα σε φυσιολογικη τιμη λαμπας και οχι σε τιμη χαβιαρι, στα 43 εκατοστα, τ5 απο 14 εως 24 watt υπαρχει? Εχει καποιος κατι υποψιν?

Εψαξα και σε δυο τρια ιντερνετικα μαγαζια αλλα δεν βρηκα. [Βασικα βρηκα - της juwel - σε καλυτερη τιμη απ οτι εδω αλλα και παλι, τιμη που πραγματικα.. δυσκολευομαι να χωνεψω ]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-14, 17:05
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε μου οι λάμπες t5 24w κανονικά δεν βγαίνουν σε αυτές τις διαστάσεις παρά μόνο η juwel τις βγάζει και υπάρχει η sylvania grolux στα 24w και σε αυτό το μέγεθος που ψάχνεις. αλλά οι τιμές τους ξεκινάνε από 11-12 ευρώ και φτάνουν όσο είπες. τώρα όσον αφορά σε λιγότερα watt δεν έχω ιδέα γιατί δεν το έχω ψάξει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-08-14 στις 20:37
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-14, 17:14
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Νομιζω οτι θα πρεπει να βαλεις τον ιδιο τυπο λαμπας(T5/T8 ) και τα ιδια Watt με αυτη που ειχες αν δεν αλλαξεις το φωτιστικο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-14, 18:16
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

επειδη εχουμε (μαλλον) το ιδιο ενυδρειο, και καμια φορα κολαει το σταρτερ και δεν αναβει, ειχα σκεφτει να την ξηλωσω και να βαλω led... και πιο φτηνη λυση και καλυτερη (απ οσο ξερω τουλαχιστον)..

υγ: το "κουτι" που εχει μεσα την ηλεκτρολογικη διαταξη το ανοιξες? κι αν ναι, πως? και πως θα το κλεισεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-14, 21:02
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

tolee το καπακι του τμηματος με το ballast ηταν κολλημενο με σιλικονη. Ομως στο κεντρο του στην πανω πλευρα αφηνε ενα αφτακι που χωραγε ισα ισα ενα κλεμοκατσαβιδο. Απο κει ξεκινησα σιγα σιγα να το ανοιγω οπως... πως να σου πω... οπως ανοιγεις κουβα με μπογια που εχει ξεραθει. Στην πορεια νομιζα πολλες φορες οτι τελικα το σπασα αλλα οχι.. βγηκε μια χαρα. Επισης κλεινει μια χαρα απο το βαρος του μονο. Βγαζοντας το δεν το τραβηξα με δυναμη και δεν στραβωσε καθολου το καπακι. Αν ηθελα να το κλεισω παλι μονιμα φανταζομαι οτι με λιγη σιλικονη περιμετρικα θα γινει σα καινουριο.

Ομως δεν ειχε σταρτερ. ηλεκτρονικο μπαλλαστ ειχε για τ8.

Μωρε.. δε λεω καλα τα λεντ, αλλα overkill γι αυτο που θελω να κανω. Εχω ηδη βαλει μια grolux στο ενυδρειο ( εχω αλλαξει το μπαλαστ ). Την επιπλεον λαμπα την θελω μονο για λογους χρωματισμου. Δεν δινω 25 γιουροζ για aesthetics και branding σε καμμια περιπτωση. Ηλπιζα οτι αφου παιζει grolux σε αυτο το μεγεθος θα παιζει και καμμια aquastar αλλα απ οτι μου λετε και σεις.. μπα.

Αρα παω για 30 εκατοστων 8watti 860.

Ευχαριστω πολυ παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-14, 21:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ρωτα αν μπορει να σου φερει Sylvania 15W C865 Daylight http://www.cp-lighting.co.uk/F-TUBE-15W-18-6500K
Φαινεται να κανει.

ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ
Σφακτηρίας 5, 18545 Πειραιάς
Τηλ.:
210 41 37 362
210 42 21 024
210 41 24 660-1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-14, 22:27
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Η λάμπα που ψάχνεις Τ5 σε GROLUX είναι στο συνημμένο φυλλάδιο, στη σελίδα 4 με τον κωδικό 0002821.

Τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά αν δεν την έχουν θα σου πουν ελάχιστη ποσότητα 10 λάμπες που είναι το ελάχιστο που τους φέρνει η Sylvania (λογικό, αν δεν υπάρχει ζήτηση).
Οι τιμές τους δεν πρέπει να περνάνε τα 10 ευρώ. Αν τις βρίσκεις πιο ακριβά ...συνέχισε να ψάχνεις.

Σε Τ8 μάλλον θέλεις την 15W (σελίδα 5, κωδ: 0000708 ) σε Grolux ενώ σε οποιοδήποτε άλλο χρώμα (Daylight 6500K ή Warm White 2700K) θα την βρεις σε όλα τα μαγαζιά γύρω στα 5-6 ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα.

http://www.havells-sylvania.com/medi...20Brochure.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-14, 09:14
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

κωδικός 0002821

http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-14, 10:52
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
tolee το καπακι του τμηματος με το ballast ηταν κολλημενο με σιλικονη. Ομως στο κεντρο του στην πανω πλευρα αφηνε ενα αφτακι που χωραγε ισα ισα ενα κλεμοκατσαβιδο. Απο κει ξεκινησα σιγα σιγα να το ανοιγω οπως... πως να σου πω... οπως ανοιγεις κουβα με μπογια που εχει ξεραθει. Στην πορεια νομιζα πολλες φορες οτι τελικα το σπασα αλλα οχι.. βγηκε μια χαρα. Επισης κλεινει μια χαρα απο το βαρος του μονο. Βγαζοντας το δεν το τραβηξα με δυναμη και δεν στραβωσε καθολου το καπακι. Αν ηθελα να το κλεισω παλι μονιμα φανταζομαι οτι με λιγη σιλικονη περιμετρικα θα γινει σα καινουριο.

Ομως δεν ειχε σταρτερ. ηλεκτρονικο μπαλλαστ ειχε για τ8.

Μωρε.. δε λεω καλα τα λεντ, αλλα overkill γι αυτο που θελω να κανω. Εχω ηδη βαλει μια grolux στο ενυδρειο ( εχω αλλαξει το μπαλαστ ). Την επιπλεον λαμπα την θελω μονο για λογους χρωματισμου. Δεν δινω 25 γιουροζ για aesthetics και branding σε καμμια περιπτωση. Ηλπιζα οτι αφου παιζει grolux σε αυτο το μεγεθος θα παιζει και καμμια aquastar αλλα απ οτι μου λετε και σεις.. μπα.

Αρα παω για 30 εκατοστων 8watti 860.

Ευχαριστω πολυ παιδια
ευχαριστω για τις πληροφοριες, τις εψαχνα καιρο για την περιπτωση που χρειαστει καποια στιγμη να τ ανοιξω... οσο για τις λεντ, προφανως εσυ ξερεις καλυτερα τι ακριβως θες να κανεις, μια ιδεα την οποια ειχα σκεφτει να κανω εγω ειπα

και μια τελευταια ερωτηση, μιας και το χεις ανοιξει (και σορρυ για το οφτοπικ)... ειχα σκεφτει να βγαλω τα ηλεκτρολογικα απο μεσα και να το κανω χωρο βιολογικου και με μια αντλια να στελνω το νερο απο τη μια και να βγαινει απο την αλλη (να το κανω φιλτρο δλδ).. τι λες που το χεις δει και απο κοντα, χωραει τπτ μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-14, 11:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Kι αυτη κανει.
Και μη φοβασαι που γραφει 45,1 μηκος. Ειναι μετρημενα και τα "ποδαρακια" της λαμπας.
Θα σου βγαζει ροζ χρωμα ομως. Δεν ξερω αν σου αρεσει. Ειναι για αναπτυξη φυτων η λαμπα Gro lux..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-14, 12:28
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kι αυτη κανει.
Και μη φοβασαι που γραφει 45,1 μηκος. Ειναι μετρημενα και τα "ποδαρακια" της λαμπας.
Θα σου βγαζει ροζ χρωμα ομως. Δεν ξερω αν σου αρεσει. Ειναι για αναπτυξη φυτων η λαμπα Gro lux..
Σπυρο οι grolux δεν ειναι οι ακριβες και παραλληλα δυσευρετες σε διαστασεις juwel;
Για τις λευκες πιστευω οτι θα βρει παντου και πολυ φθινοτερα.
Αν δεν βρει,το ιδιο καταστημα εχει και τις Aquastar.
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-14, 13:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τ8 φοραει το φωτιστικο του αν καταλαβα καλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-14, 16:06
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Και εγω ετσι ειχα καταλαβει και στο 3ο ποστ του ειπα οτι θα πρεπει να βαλει ιδιο τυπο λαμπας και ιδια watt με αυτη που θελει να αντικαταστησει.
Στο 5ο ποστ ομως αναφερει οτι εχει αλλαξει τα μπαλαστ οποτε μαλλον εχει μετατρεψει το φωτιστικο του απο T8 σε Τ5.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-08-14, 17:00
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια

Συγγνωμη που αργω.


Δεν τα ειπα καλα και σας μπερδεψα λιγο. Το ενυδρειο στην αρχη ειχε την λαμπα του. τ8 15 watt. Μαζι με αυτη την λαμπα εβαλα και μια grolux τ5 24 watt στα 43.κατι εκατοστα χωρις τα ποδαρακια. Ολα καλα.

Τωρα καηκε η τ8 που ειχε το ενυδρειο ( η daylight ) και εμεινε μονο η gro. Επειδη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ο φωτισμος της, ειπα να αλλαξω και την τ8 με μια τ5 μιας και το ballast της gro σηκωνει αλλη μια λαμπα. Ομως το προβλημα μου ειναι οτι σε αυτα τα εκατοστα, δεν βρισκω τ5 εκτος της grolux. Οι επιλογες που ειδα οτι εχω ειναι ειτε σε τιμη φαρμακι ειτε στα 30 cm.

Αυτη που προτεινες Σπυρο δεν την ξερω. Θα την κοιταξω. Μακαρι να παιζει.



To εχω αναφερει νομιζω και σε αλλο thread αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ο καυκας Ανω γλυφαδας φερνει και Gro και Aquastar χωρις ελαχιστες παραγγελιες ( τουλαχιστον σε εμενα - δεν με ξερουν, δεν ειμαι τακτικος πελατης ).

Εχω παρει την 24αρα Gro 55.κατι εκατοστα στα 5 ευρω και την 24 Aqua παλι στα 55. κατι εκατοστα 7,80 νομιζω. Οταν πηγα να ρωτησω δεν ειχαν στοκαρισμενες στο εδω μαγαζι αλλα τις παραγγειλαν απο αλλο καταστημα που ειχε αποθεμα ( αν θυμαμαι καλα απο Θεσσαλονικη ). Τις ειχαν ετοιμοπαραδοτες μετα απο 5 μερες.



Edit :: Την 55 εκατοστα grolux την πηρα για το δευτερο ενυδρειο. Την 44 αρα Grolux για το ενυδρειο που μιλαμε την ειχα παρει απο Igna γιατι οπως ειπες dragonld ειναι δυσευρετη σε αυτη την διασταση.

Tolee δεν σε ξεχασα. Αυριο το πρωι θα κανω μια δοκιμη και θα σου πω ακριβως ποσο χωραει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-08-14, 19:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Πηρα στον Καυκα και ρωτησα γιατι και εμενα με ενδιαφερει μελλοντικα για rio 125 οι λαμπες T5 28W 59cm.
Eχει grolux και aquastar αλλα εχει σε συγκεκριμενα μεγεθη οχι ολα.
Πχ για αυτες που θελω δεν εχει και δεν εχουν ανοιξει καν κωδικο σε κανενα καταστημα Καυκας.
Μου ειπε οτι θα πρεπει να ανοιξουν νεο κωδικο(λογιστικα) και θα πρεπει να παρω κουτα δηλαδη 10αδα.
Σε λιγοτερα Watt οπως και σε περισσοτερα ειχε καποιες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λαμπες για juwel rio 180 peristerigeo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 05-11-11 18:56
λαμπες juwel Πάνος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 23-02-09 02:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06439 seconds with 13 queries