Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 30-12-12, 06:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οποιον βιαζεται να θερμαινει το νερο και δεν εχει ταχυθερμοσιφωνα περισσευμα, μπορει να παρει αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49171


Αυτου του ειδους ειναι σιγουρα απειρες φορες καλυτερης ποιοτητας απο τα Κινεζικα παιχνιδια που πουλιουνται στα πετσοπς (εξ αλλου και στη βιομηχανια τροφημων, και παντου τετοιες αντιστασεις χρησιμοποιουνται) ΟΜΩΣ ακομα κι αν κατασκευασουμε κατι απο τιτανιο η απο χειρουργικο ανοξειδωτο ατσαλι πως μπορουμε να ειμαστε 100% βεβαιοι οτι δεν προκαλουμε εστω και απειροελαχιστο προβλημα στο κλειστο μινι οικοσυστημα ενος ενυδρειου?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 30-12-12, 15:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απο τιτανιο μπορεις νασαι σιγουρος, δεν πιστευω να υπηρχε λογος ολα τα τσιλερ σε ολο τον κοσμο να κατασκευαζονται απο τιτανιο που ειναι πανακριβο, αν δεν ηταν ασφαλες. Τωρα οσον αφορα το ανοξειδωτο ατσαλι ναι εχω και εγω τους ενδοιασμους μου αλλα πιστευω οτι για τα 5λεπτα που θα κανει να το ζεστανει δεν θα απελευθερωσει τιποτα βλαβερο σε ικανη ποσοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 05-01-13, 22:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή


Ενα μικρο update. Συνεχιζοντας στο ιδιο aquascape για την ωρα και με μια τρελη πατεντα με κλωστη και βεντουζες στην επιφανεια, παρτερι για τα πιστια
Τα φυτα ειναι βαλμενα σε ζουγκλε στυλ, καθοτι ελειπα, κλαδεψα και εβαλα δυο καμπομπες μπροστα μπροστα...δεν κακο χαχα.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 05-01-13, 22:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ω ρε καμπομπα και βαλισνερια! Φουντωσαν για καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 05-01-13, 23:31
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Φουλ φυτεμενο θα ελεγα ,,αλλα κατι με χαλαει ρε Σπυρο,,δεν βλεπω ψαρια τοσο μικρα ειναι ???
Θελω να φτιαξεις ενα ενυδρειο με φυτα στο πίσω μερος και μπροστα χωρο για να κολυμπανε τα σνηνοψαρα ,ετσι το φανταζομε,,,,και νομηζω αν λεω ειχε εναν βυθο με μια ελαφριά κλείσει,προς τα μπρος η μια λακουβα στην μεση θα ηταν τελειο για μενα και τα ματια μου.
Οσο για το ζεσταμα νερου υπαρχη και άλλος τροπος ,,περνη μια αντισταση απο εναν θερμοσιφονα την κολας πανω σε να ξυλο η φελιζολ και την βαζεις στην μπριζα σε 5 λεπτα το νερο εχει ζεσταθη μεσα σε ενα δοχειο με τα λιτρα που θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 05-01-13, 23:41
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Ι

Αστε να πανε θοδωρε και η διφορμις και η μαρσιλεα σταθερα. Τα πιστια δεν φεινονται ειναι απειρα και αυτα. Τα μονα που θα ηθελα πιο γρηγορη αναπτυξη ειναι το πολυσπερμα (τερμα αριστερα) ω ναι δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου, και η μοσς που εχει αρκετα αργη αναπτυξη και ειναι πιο σκουρη σε χρωμα αποτι βλεπω σε φωτος. Αντικειμενικο ομορφοτερο φυτο παντως για μενα θεωρω την κρυπτοκορυνα στο κεντρο με τα φυλλα σαν πατατακια ruflles. Δυστηχως καποια φυλλα της ειχαν πιασει αλγη μαυρη και τακοψα χωρις να ξερω οτι μαλλον δεν ξεναμεγαλωνουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φουλ φυτεμενο θα ελεγα ,,αλλα κατι με χαλαει ρε Σπυρο,,δεν βλεπω ψαρια τοσο μικρα ειναι ???
Θελω να φτιαξεις ενα ενυδρειο με φυτα στο πίσω μερος και μπροστα χωρο για να κολυμπανε τα σνηνοψαρα ,ετσι το φανταζομε,,,,και νομηζω αν λεω ειχε εναν βυθο με μια ελαφριά κλείσει,προς τα μπρος η μια λακουβα στην μεση θα ηταν τελειο για μενα και τα ματια μου.
Οσο για το ζεσταμα νερου υπαρχη και άλλος τροπος ,,περνη μια αντισταση απο εναν θερμοσιφονα την κολας πανω σε να ξυλο η φελιζολ και την βαζεις στην μπριζα σε 5 λεπτα το νερο εχει ζεσταθη μεσα σε ενα δοχειο με τα λιτρα που θελεις.
Το ιδιο ακριβως ειναι και αυτο το μαραφετι. Μεχει σωσει !! Ειναι βραδυ σε 20 λεπτα κλεινουν τα φωτα και εχουν μαθει και κατεβαινουν αναμεσα στα φυτα δεξια για το βραδυ. Η φωτο ειναι με τη μια λαμπα απτις 3. Θα βγαλω αυριο μεσημερι ενα βιντεο με ολες ανοιχτες, με γκρινταλ ταισμα να δεις λιγο κινηση να παθεις. Φρενιτιδα λεμεεεε.

Τον βυθο ετσι τον ειχα κανει. Αλλα ο πλεκοστομος ειχε αλλα σχεδια...πηρε ποδι και ηρεμησα. Μουχε σκαψει ΠΑΝΤΟΥ!! δεν εχω πολυασχοληθει με το aquascape για την ωρα βλεπω τα φυτα που μεγαλωνουν, ποια, και κανω αναπαραγωγη συνεχεια. Με ευχαριστει το αποτελεσμα αλλα σιγουρα καποια στιγμη οταν ειναι ολα ετοιμα θα καταω να βαλω τα δυνατα μου να τα κανω ανακαταταξη. Εχουμε και εναν διαγωνισμο να προλαβουμε. Και αν βρω (σιγα μη βρω) καποια αγγελοψαρα να μπουν. Σιγα σιγα ολα θα γινουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 05-01-13 στις 23:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 06-01-13, 00:12
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αντε να δουμε ,,,,πες το Γιωργο για αγγελοψαρα να σου βρει αυτος .
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 18-01-13, 17:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Να κανω μια ερωτηση; Εκανα για πρωτη φορα προετοιμασια νερου με τυρφη, μιας και τωρα ηρθε το 200λιτρο βαρελι μου, (μεχρι τωρα το παλευα με ενα 40λιτρο). Οι κινησεις μου ηταν οι εξης. Ενα βραδυ εβαλα την οσμωση μα παραγει νερο, το μεσημερι ειχαν μαζευτει καπου 160-180 λιτρα. Δε βαριεσαι λεω πολλα ειναι αλλα ας κανω μια μεγαλυτερη μιας και το παραμελησα στις διακοπες και ειχα καλα νιτρικα 20-25.
Εχω προσαρμοσει εναν σωληνα περιπου μισο μετρο στην εξοδο της eheim 1250 (1200l/h) και στο αλλο ακρο ενα μπουκαλι κοκα κολας 1,5λ κομμενο. Εβαλα ενα λιτρο τυρφη σε ενα καλσον και λιγο filterwool μετα να κραταει τυχον βρωμιες. Την εβαλα να δουλευει πριν 3 μερες. Και σημερα λεω ας μετρησω μιας και την κυριακη εχω προγραμματισμενη αλλαγη. Αποτελεσμα ph...6 και λιγοτερο. Το τεστ τερματισε.

Δυο ερωτησεις προκυπτουν απο αυτο. Πρωτον παιζει ρολο που δεν εβαλα τα ιχνοστοιχεια που ανεβαζουν ΜΟΝΟ την gh απτην αρχη; Δευτερον μιας και το ph επεσε τοσο πολυ λεω να κανω την αλλαγη σε 3 δοσεις αυτη τη φορα. 50 λιτρα σημερα 50 αυριο και 50 μεθαυριο. Και απτην επομενη φορα μαλλον θα βαλω την τυρφη μια μερα πριν την αλλαγη. Επαθα πλακα με την πτωση. Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει ph 6,8-6,9.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 18-01-13, 17:21
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Δευτερον μιας και το ph επεσε τοσο πολυ λεω να κανω την αλλαγη σε 3 δοσεις αυτη τη φορα. 50 λιτρα σημερα 50 αυριο και 50 μεθαυριο. Και απτην επομενη φορα μαλλον θα βαλω την τυρφη μια μερα πριν την αλλαγη. Επαθα πλακα με την πτωση. Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει ph 6,8-6,9.
Μπορείς να κάνεις την αλλαγή σε μια μέρα απλά θα την κάνεις με πολύ αργό ρυθμό.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 18-01-13, 17:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Η εχειμ γεμιζει 140 λιτρα σε μιση και βαλε ωρα. Μεσολαβουν 15 μετρα λαστιχο και δυο μετρα υψος γιαυτο. Οταν λες πολυ αργα; Ποσο εννοεις;

ΥΓ τη σημερινη αλλαγη την εκανα μολις παντως, καπου 70λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 18-01-13, 17:44
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εχειμ γεμιζει 140 λιτρα σε μιση και βαλε ωρα. Μεσολαβουν 15 μετρα λαστιχο και δυο μετρα υψος γιαυτο. Οταν λες πολυ αργα; Ποσο εννοεις;

ΥΓ τη σημερινη αλλαγη την εκανα μολις παντως, καπου 70λιτρα.
Όταν έχει τόσο μεγάλη διαφορά στις μετρήσεις του νερού προετοιμασίας με το νερό του ενυδρείο καλό είναι να κάνεις την αλλαγή τουλάχιστον 1,5 με 2 ώρες. Προσωπικά αυτό κάνω είτε είναι πολλά ή λίγα τα λίτρα που θέλω να αλλάξω
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 18-01-13, 21:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ θα μετρησω αυριο το ενυδρειο και θα πραξω αναλογως. Καταλαβα τι εννοεις. Ειχαμε και δυο νεες αφιξεις. Πηγα σε ενα πετ σοπ και ειχε παραλαβη αγγελοψαρα και μια που δεν με περνει να παρω αυτα που ηθελα (περουβιανα) πηρα αυτα. Δεν ειναι ασχημα μαρεσαν. Τραβηξα βιντεο με το που ταβαλα, απο περιεργεια οι καρδιναλιοι αλλο τιποτα με το που μπηκαν. Αυτα τους αγνοουν τελειως. Σουλατσαρουν σαν ζευγαρι παντως παντου μαζι πανε.
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 23-01-13, 15:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eλα και ενα προχειρο βιντεακιιιι. Αλλαγες στο ενυδρειο ειναι οτι ξεσηκωσα ολα τα φυτα και τα αλλαξα θεση, καθαρισα βυθο, εβαλα μια πετρα λαβας ακομα, και μπηκαν 2 και μετα απο αλλες 4 μερες αλλα 2 σκαλαρια.

Για την ωρα ολα βαινουν καλως. Αρχισαν τα παιχνιδια ιεραρχιας, ειδικα αναμεσα σαυτα που εβαλα πρωτα στο ενυδρειο, οπως φαινεται και στο βιντεο. Μονος κρυος ιδρωτας ειναι που το ενα, (αυτο που παιζει τον διαιτητη στο βιντεο, μαλωνουν τα αλλα δυο και καθεται αναμεσα, η σφυριχτρα του λειπει....) μου φανηκε να εχει cloud eye οταν το πρωτο εβαλα στο ενυδρειο, αλλα...η ιδεα μου ηταν, η εφυγε λογω σωστων συνθηκων. Θα το παρακολουθω στενα. Το ph περνει την κατηφορα σιγα σιγα, πλησιαζουμε στο 6, τωρα ειναι 6,6 περιπου.

BORKED
-------------------------
Kαιιι μια φωτο.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 23-01-13 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 23-01-13, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιο.
Αντε να δουμε τι θα συμβει τωρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 24-01-13, 17:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λοιπον ο μαυρος κυριαρχησε αποτι καταλαβα, το αλλο ταχει παρατησει και τρωει τα αντιποινα που αντισταθηκε μαλλον. Γενικα αρκετα κυριαρχο παντως, και ταυτοχρονα ειναι το μονο που δεν τρωει γκρινταλ, τα αλλα 3 τα ταραζουν και τα φυλλα. Με τους καρδιναλιους ολα καλα τους αγνοουν και τρωνε παρεα.

Γενικη απορια ειναι που δεν προτιμουν ΚΑΘΟΛΟΥ την ocean nutrition formula 2 στην αρχη δεν την αγγιζαν ΚΑΘΟΛΟΥ, κανενα ψαρι, ουτε οι καρδιναλιοι, πλεον νταξει την τρωνε αλλα μετρια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 24-01-13, 21:12
Σιμος Ο χρήστης Σιμος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2012
Περιοχή: πυλαία θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Φοβερά τα σκαλάρια σου συμπολίτη
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 24-01-13, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η φορμλουλα 2 ειναι πιο πολυ για φυτοφαγα-παμφαγα
Δοκιμασε discus flakes
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 11-02-13, 18:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μπαινουν στα σκαρια ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγες στο aquascape, ωρα να προσπαθησω για κατι καλυτερο απτο αρχικο. Ειχαμε μια γεννα απο τα σκαλαρια, που μεσα σε ενα βραδυ φαγωθηκαν ολα τα αυγα, και τωρα που γυρισα απο την Εκθεση Ζωοτεχνιας ειδα οτι το αλλο ζευγαρι εχει γεννησει πανω σε ενα ΣΤΕΝΟ φυλλο ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΑΣ (πως στο διαλο το διαλεξαν οταν απο διπλα εχει ενα πλατυφυλλο 10 φορες πιο πλατυ μπορει να μου το εξηγησει καποιος?) και τα μικρα κινουνται κανονικα και εχουν βγαλει ουριτσες, η μαμα τα περνει στο στομα της και τα ξαναβαζει μαζι με τα αλλα οσα φευγουν. ΠΟΛΥ επιθετικοτητα προς το αλλο ζευγαρι, λογικο οκ.

Αυτο ομως που επαθα ΣΟΚ με την φυση, ειναι οταν ταισα γενικα στο ενυδρειο εγινε το εξης, η μαμα εφαγε, και στο τελος ενω νομιζω οτι πηγε να φαει ενα μεγαλο φυλλο, το ρουφαει, παει στα μικρα της, και τους το αφηνει εκει, τωρα εχουν μαζευτει ολα γυρω και πανω του και το τσιμπολογανε.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 11-02-13, 19:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πόσο υπέροχη εμπειρία είναι η παρατήρηση της αναπαραγωγής!!! αλλά είναι ρίσκο για όσους είμαστε άπειροι
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 11-02-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσο υπέροχη εμπειρία είναι η παρατήρηση της αναπαραγωγής!!! αλλά είναι ρίσκο για όσους είμαστε άπειροι
Mαρια ειναι απιστευτη εμπειρια. Ηρθα με αγχος σπιτι και καλμαρα, οπως και να το κανουμε, πιστευω μονο αν καποιος παψει να εχει ενα ομορφο ενυδρειο που καποτε ειχε, θα αντιληφθει τι ηρεμια και τι εμπειριες του προσφερε. Αλλα γιατι λες οτι ειναι ρισκο?
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 11-02-13, 20:42
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

BORKED


γιατι την βρισκω με το ρισκο
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 11-02-13, 20:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κοιμησου ρε. Σε πειραξανε τα κρασια στην εκθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 11-02-13, 21:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαρια ειναι απιστευτη εμπειρια. Ηρθα με αγχος σπιτι και καλμαρα, οπως και να το κανουμε, πιστευω μονο αν καποιος παψει να εχει ενα ομορφο ενυδρειο που καποτε ειχε, θα αντιληφθει τι ηρεμια και τι εμπειριες του προσφερε. Αλλα γιατι λες οτι ειναι ρισκο?
ρίσκο, ανάλογα τα ψάρια φυσικά. μαλώματα μεταξύ αρσενικών, τι θα κάνεις τον υπερπληθυσμό, να είναι υγιή τα μωρά και ν αναπτυχθούν, ειδική διατροφή, πολλές φορές γεννήστρες. αν δεν τα κάνεις όλα σωστά έχεις απώλειες.
ότι είναι το ενυδρείο μια μικρή ευτυχία είναι αλήθεια. να τα χαίρεσαι τα μικρά και τα μεγάλα ψαράκια σου
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 12-02-13, 01:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαρια εγω ειμαι της αποψης οτι ολα σχετικα ειναι.κανεις δεν τα ξερει ολα ουτε μπορει να τα διαβασει ολα.καποια πραγματα θα τα διαβασεις καποια πραγματα θα τα δεις στην πραξη.και στην πραξη πολλες φορες θα δεις και αλλα που ουτε διαβασες ουτε σκεφτηκες ποτε.

με αλλα λογια,αν σου αρεσει κατι και σε ενδιαφερει,διαβασε οσο μπορεις αλλα ξεκινα και μη σκεφτεσαι οτι δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις.
κιεγω εχω πολυ λιγη εμπειρια απο γεννες κλπ αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τις περισσοτερες φορες εμεις τα κανουμε σκ..τα με την ανυπομονησια μας και με υπερβολες που δεν χρειαζονται στην ουσια.η φυση κανει την ιδια δουλεια εκατομμυρια χρονια και εμεις παμε να ανακαλυψουμε ξανα τον τροχο πολλες φορες.

φτιαξε το ενυδρειο σου σωστα με τις απαραιτητες συνθηκες,συγκατοικους κλπ και δεν κανει κακο να μενει και κατι στην "τυχη"οχι μονο για σενα,γενικως το λεω να τ'ακουω κιεγω
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 12-02-13, 07:33
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια εγω ειμαι της αποψης οτι ολα σχετικα ειναι.κανεις δεν τα ξερει ολα ουτε μπορει να τα διαβασει ολα.καποια πραγματα θα τα διαβασεις καποια πραγματα θα τα δεις στην πραξη.και στην πραξη πολλες φορες θα δεις και αλλα που ουτε διαβασες ουτε σκεφτηκες ποτε.

με αλλα λογια,αν σου αρεσει κατι και σε ενδιαφερει,διαβασε οσο μπορεις αλλα ξεκινα και μη σκεφτεσαι οτι δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις.
κιεγω εχω πολυ λιγη εμπειρια απο γεννες κλπ αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τις περισσοτερες φορες εμεις τα κανουμε σκ..τα με την ανυπομονησια μας και με υπερβολες που δεν χρειαζονται στην ουσια.η φυση κανει την ιδια δουλεια εκατομμυρια χρονια και εμεις παμε να ανακαλυψουμε ξανα τον τροχο πολλες φορες.

φτιαξε το ενυδρειο σου σωστα με τις απαραιτητες συνθηκες,συγκατοικους κλπ και δεν κανει κακο να μενει και κατι στην "τυχη"οχι μονο για σενα,γενικως το λεω να τ'ακουω κιεγω
Θα συμφωνησω απολυτα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 12-02-13, 09:28
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, σωστά τα βλέπω αυτά που λέτε, είστε και πολύ πιο έμπειροι απο μένα. δεν έχω κάποιο ενυδρείο με προοπτική γέννας να με προβληματίζει επί της ουσίας. Απλά είμαι τόσο φοβιτσιάρα και σοκάρομαι πένθιμα με τις απώλεις ζώων που έχω αυτή την στιγμή 3 χρυσόψαρα σε 240λ και δεν τολμώ να βάλω κι άλλο που μπορώ, από τον φόβο της απώλειας.
Καλά κάνατε και με διορθώσατε μην επιρρεάζονται και οι υπόλοιποι από τις φοβίες του καθενός. σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 12-02-13, 14:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Νατα νατααααα

Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 12-02-13, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τον ηπιες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 12-02-13, 14:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Xαχαχαχαχ για την ωρα ναι χααχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 20-02-13, 02:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι γεια σας? Να ενημερωσω οτι ακομα τον πινουμε πανηγυρικα.... μεγαλωνουν ακομα ψηλα στο φυλο ειναι, θα δειξει στο μελλον αν ξετσουτσουνισει καποιο, αν θα μεινει πανω απο 5 δευτερολεπτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 60 λιτρα φυτεμενο alexkoun18 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 17-10-12 21:36
βοηθεια!τι αλλο ειδος ταιριαζει με tiger barbs?εχω 10 σε ενυδρειο 125 λιτρα φυτεμενο nikossar Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 27-06-12 10:27
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ xristaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 20-02-12 03:43
Το πρωτο μου ενυδρειο φυτεμενο , με γκαπυ tepe Αρχάριοι γλυκού νερού 46 16-06-10 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08874 seconds with 13 queries