Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-11, 15:06
john922 Ο χρήστης john922 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Περιοχή: Argos
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Ανακαίνιση με πρόβλημα

Καλησπέρα συχομπιστες. Ύστερα απο 2 χρόνια με το ενυδρειο μου έμαθα πολλά πράγματα και ήρθε η ωρα της αλλαγής. Έχω ένα 100αρι γλυκο με 9 tetra ψαράκια 2 Cory Aeneus 2 pangasius κ ένα pleco .έχω επίσης 4 πέτρες και 3 φυτά πλαστικά. Θέλω να κάνω μια ανακαίνιση δλδ αδιασμα ενυδρειο καθάρισμα βυθού βάζοντας άμμο ώστε να φυτεψω 2) να βάλω νέο φιλτρο χωρίς μπολι απο το παλιό γτ τσιμπαγε λίγο αμμωνία κ γενικά να το έχω άδειο καμία βδομάδα στρωνοντας το κανοντασ κυκλο αζωτου χωρισ ψαρια.Το πρόβλημα είναι το εξής. Δν έχω άλλο ενυδρειο να βάλω τα παραπάνω ψαράκια κ κανεις εδώ κοντά δν έχει . Μπορώ να πάρω μια μεγάλη πλαστική γλάστρα να τα βάλω μέσα μαζί με το φιλτρ κ το θερμοστατη; Η θα γίνει %*%#^; Τα φώτα σας.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-11, 17:30
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα μπορουσες οσο κανεις την αλλαγη και γενικα τις δουλειες να τα βαλεις ολα σε ενα μεγααααλο κουβα η μια σκαφη και να βαλεις το νερο του ενυδρειου και να βαλεις και φρεσκο με αντιχλωριο (θα συνιστουσα 2πλασια ποσοτητα) και βεβαια να εχεις το φίλτρο να δουλευει τον θερμοστατη και αν εχεις μια αεραντλια να δουλευει ακομα καλυτερα !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-11, 18:47
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

αμμωνια τσιμπαγε γιατι προφανως εχεις πααααααααρα πολλα ψαρια για τα 100 λιτρα (2 παγκασιους?????????)
με ολο το θαρρος και θα ζητησω συγνωμη καθως δεν το λεω με υφος αλλα τι εμπειρια αποκομισες μετα απο 2 χρονια που εχεις ακομα 2 παγκασιους σε 100 λιτρα και νομιζεις οτι φταιει το φιλτρο σου για την αμμωνια που βλεπεις?
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-11, 19:33
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμωνια τσιμπαγε γιατι προφανως εχεις πααααααααρα πολλα ψαρια για τα 100 λιτρα (2 παγκασιους?????????)
με ολο το θαρρος και θα ζητησω συγνωμη καθως δεν το λεω με υφος αλλα τι εμπειρια αποκομισες μετα απο 2 χρονια που εχεις ακομα 2 παγκασιους σε 100 λιτρα και νομιζεις οτι φταιει το φιλτρο σου για την αμμωνια που βλεπεις?
εχει δικιο ο αιρον τα παννγκασιους δεν ειναι για τετοια ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-11, 21:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλα τα λενε τα παιδια!
δεν θες αλλαγη φιλτρου,αλλα να βρεις εναν χρυσο ανθρωπο που να μπορει να τα φιλοξενησει αξιοπρεπως!
βεβαια επιλογη σου ειναι,αλλα σου δινουμε απο τωρα την απαντηση για το μελλοντικο προβλημα του σπασμενου ενυδρειου...
φιλικα εννοειται!
απλα σκεψου το!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-11, 21:44
john922 Ο χρήστης john922 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Περιοχή: Argos
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Sorry το λάθος ήταν δικό μου .με την αλλαγή φιλτρου θα γίνει ολική αλλαγή (υπόστρωμα ,φύτεμα ,φιλτρο καθώς και κράτησω τα tetra Kai ta cory o pleco και οι Παγκασιοι θα δωθουν .. ) τι αλλα ψαράκια λέτε να βάλω θέλω κάτι πιο δύσκολο σε γέννα οπως σκαλαρια... Τελικα όσο κάνω εργασίες κ στροσημο ,τα ψαρια να τα βάλω σε μεγάλη πλαστική γλάστρα με το φιλτρο κ το θερμοστατη ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-11, 23:36
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john922 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry το λάθος ήταν δικό μου .με την αλλαγή φιλτρου θα γίνει ολική αλλαγή (υπόστρωμα ,φύτεμα ,φιλτρο καθώς και κράτησω τα tetra Kai ta cory o pleco και οι Παγκασιοι θα δωθουν .. ) τι αλλα ψαράκια λέτε να βάλω θέλω κάτι πιο δύσκολο σε γέννα οπως σκαλαρια... Τελικα όσο κάνω εργασίες κ στροσημο ,τα ψαρια να τα βάλω σε μεγάλη πλαστική γλάστρα με το φιλτρο κ το θερμοστατη ;
Ναι με νερο απο το ενυδρειο.Τα σκαλαρια θελουν 40 λιτρα το καθε ενα δεν κανουν για το ενυδρειο σου, και μπενουν σε κοπαδια.οσο για τους παγγασιους μιν μας παρι χαμπαρι ο 66 και πιος τον ακουι παλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσιαση! Καλοκαιρινή «ανακαίνιση» απο τις παραλίες τις Κέρκυρας! skourkou Malawi 8 16-08-09 14:02
Ανακαίνιση σπιτιού και ενυδρείο Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 8 13-03-07 14:10
Ανακαίνιση ενυδρείων! Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 25 23-10-06 23:11
ανακαίνιση ... παρουσίαση νέου aquascaping Lsourtzo Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 35 04-10-06 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03862 seconds with 15 queries