Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-11, 12:46
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή φιλτρα.εσωτερικο vs εξωτερικο

καλημερα παιδια.λοιπον,θελω να παρω εξωτερικο φιλτρο,http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 εχω ανατρεξει σε διαφορα ποστ του φορουμ αλλα επειδη οι πληροφοριες ειναι διασπαρτες δεν καταφερα να καταληξω ποιο θα ναι η'αν χρειαζεται εξωτερικο.εχω ξεκινησει για φυτεμενο και εχω ενα εσωτερικο της juwel [βασικα ειναι ενσωματωμενο]Compact H.http://www.juwel-aquarium.de/en/stan....htm?cat=75.το ενυδρειο μου 180λ.
αν κρατησω του εσωτερικο ποια θα πρεπει να ναι η εσωτερικη δομη του?βασικα κανει για φυτεμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-11, 12:51
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

θα βάλεις τα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, ενα με πιο λεπτους πορους (μπλε και τα δυο), το βιολογικό που έχει μεσα, και απο επάνω θα βάλεις ενα βιολογικό της επιλογής σου σε δυχτακι. Τερμα πανω θα βαλεις ενα απο τα ασπρα σφουγγαρακια.

Γιατί να μην κάνει για φυτεμένο; Το φιλτρο που χρειαζεσαι, δεν εξαρτάται τοσο απο τον τύπο του ενυδρείου, αλλα απο τον αριθμό και είδος των ψαριών που έχεις μεσα
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-11, 13:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι το εσωτερικό φιλτροκούτι της juwel και φυσικά κάνει για φυτεμένο (όλα κάνουν). Και με το εξωτερικό sun-sun, θα είσαι σούπερ.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις μόνο με το εσωτερικό κι αν στην πορεία δεις ότι χρειάζεται ενίσχυση ή αντικατάσταση, τότε μόνο να πάρεις το εξωτερικό.
Τα υλικά μπαίνουν όπως σου είπε ο tsoum.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-11, 13:17
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

ωραια.μου λησατε μια μεγαλη απορια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βάλεις τα ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, ενα με πιο λεπτους πορους (μπλε και τα δυο), το βιολογικό που έχει μεσα, και απο επάνω θα βάλεις ενα βιολογικό της επιλογής σου σε δυχτακι. Τερμα πανω θα βαλεις ενα απο τα ασπρα σφουγγαρακια.

Γιατί να μην κάνει για φυτεμένο; Το φιλτρο που χρειαζεσαι, δεν εξαρτάται τοσο απο τον τύπο του ενυδρείου, αλλα απο τον αριθμό και είδος των ψαριών που έχεις μεσα
tsoum,αυτο εχει...2 πρασινα με μεγαλες τρυπες.1 μπλε με μικροτερες 1 πρασινο με μικροτερες και το μαυρο με τις μεσαιες τρυπες.το siporax ποσο πρεπει να ειναι σε ογκο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnyfy : 11-04-11 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-11, 13:53
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

2 πρασινα??? Μηπως δεν θυμάσαι καλα; Κανονικά είναι 2 μπλε με μεγαλες τρυπες, και τα αλλα που είπες.

Στο site της Juwel λεει οτι χωραει 3 λιτρα. Παρε 1 λιτρο σιποραξ ή ~2 απο τα αλλα (matrix, substrat pro)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-11, 15:09
panos_d7 Ο χρήστης panos_d7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

2 μλε εχει,το ενα πιο χοντρο.Το πρασινο ειναι και καλα για τα νιτρικα,το μαυρο βγαλτο ειναι ανθρακα.Τη συνδεσμολογια για να το κανεις βιολογικο στην ειπαν.Εγω το εχω μηχανικο και στο εξωτερικο μονο βιολογια.Πανω πανω φυσικα υαλοβαμβακας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-11, 17:11
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

το χω κανει οπως μου ειπανε.απλα εβγαλα τον ανθρακα,το ενα χοντροτρυπο και το ενα ψιλο.χοντρο-siporax-ψιλο-siporax-υαλοβαμβακας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο? modatso82 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-10-10 14:37
εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο ? Manos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 01-08-10 22:32
εσωτερικο ή εξωτερικο drfrou Αρχάριοι γλυκού νερού 2 07-02-10 20:30
εσωτερικο η εξωτερικο σκιμμερ? GODLIGHT Φίλτρανση 10 07-09-09 16:31
Εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο jordan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-02-07 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10942 seconds with 15 queries