Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-11, 19:23
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή dropsy σε γκαπυ

εδω και 4 μηνες ολα πηγαιναν καλα στο ενυδρειο. ομως η τελευταια εισαγωγη ψαριων(γκαπυ) στο ενυδρειο ηταν καταστροφικη. αποτι διαβασα προκειται για dropsy. βγαζουμε συνεχως αρρωστα γκαπυ ακομα και νεκρα απτο ενυδρειο. καναμε αλλαγη νερου 50%, αυξησαμε την θερμοκρασια. τι αλλο θα βοηθουσε? μεσα υπαρχουν και αλλου ειδους ψαρακια(μολυ,zebra danio,kribensis) αλλα απο αυτα δεν αντιμετωπιζει κανενα μεχρι στιγμης το συγκεκριμενο προβλημα. γιατι μονο τα γκαπυ? υπαρχει περιπτωση και αυτα που ειναι ζωντανα και ζωηρα να χουν την αρρωστια μεσα τους? καποια λυση για να εξαφανιστει αυτη η ασθενεια υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-11, 20:08
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

1) ανεβασε μια φωτογραφια για σιγουρια!

2) υπαρχει η περιπτωση να εχουν και αλλα προβλημα,αλλα δεν ειναι απαραιτητο...

3) μετα την αγορα ψαριου,καλυτερα να μπει πρωτα σε καραντινα για 2-3 εβδομαδες...

4) τα γκαπυ ειναι ιδιαιτερα ευαλωτα σε αυτην την ασθενεια,οπως και στην δυσκοιλοιοτητα (που μπορει να ειναι και αυτο)...



πολυ σωστο το να ανεβασεις την θερμοκρασια.εγω εχω σωθει ετσι!
μην ταιζεις αρχικα για κανα-δυο μερες!μετα ταισε βρασμενο αρακα (χωρις την φλουδα).βοηθα και η προσθηκη αλατιου.

προσοχη:

τα παραπανω τα λεω μονο για τα γκαπυ.
δεν εχω ιδεα για το αν γινονται στα υπολοιπα ψαρακια σου
.
περιμενε οπωσδηποτε αλλες γνωμες
!
καλη συνεχεια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-11, 20:19
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

πριν 1μιση βδομαδα πηγα θεσ/νικη και πηρα νεα γκαπυ. 2 χαρεμακια. απο την εισαγωγη αυτων και μετα εχω το προβλημα. δεν νομιζω να ειναι προβλημα δυσκοιλιοτητας. διοτι εχασα γυρω στα 10 ψαρακια. με το ιδιο προβλημα δηλ. το δερμα τους γινοταν αχρωμο σε μερικα σημεια του σωματος, τα λεπια ανασηκωνονταν και σε μερικα αποτι καταλαβα ειχε προχωρησει και ειχαν σαν καρουμπαλα στην περιοχη της κοιλιας κυριως και του κεφαλιου. οχι ομοιομορφο πριξημο αλλα περιεργο αρα το πιο πιθανον ειναι να ναι dropsy. και κολλαει το ενα μετα το αλλο και παλι αναφερω πως συμβαινει μονο στα γκαπυ κ οχι στα αλλα ειδη ψαριων που υπαρχουν. ειναι κριμα γτ τοσο καιρο τα προσεχα με συχνες αλλαγες ταισμα και ξαφνικα τα εχασα σχεδον ολα εχουν μεινει τα μισα και αυτα τα κοιτω συνεχως μην τυχον δω σημαδια για να τα απομονωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-11, 20:26
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

σιγουρα για dropsy προκειται,οταν μου λες για ανασηκωμενα λεπια (απο το πολυ πρηξιμο)...βεβαια αυτο με το πρηξιμο στο κεφαλι δεν το ξερω...
δυστυχως ειναι αυτο που σου ελεγα με την καραντινα...μετεφερες αρρωστα ψαρακια....την εχω παθει κι'εγω με γκαπυ....
αυτα που σου εγραψα μερικες φορες με εσωσαν...αλλες ηταν αργα...

οπως και να εχει πρεπει να περιμενεις να σου πει καποιος εμπειρος,σχετικα με τα υπολοιπα ψαρια,καθως δεν τα ξερω!
ουτε καν για συμβατοτητες!
και το κυριοτερο,δεν ξερω μηπως αυτα που σου ειπα να κανεις,βλαψουν τους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου (τα γκαπυ σιγουρα θα τα ωφελισουν)!

οπως και να εχει,καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-11, 18:59
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

απο τα 20 guppies που ειχα, μου εμειναν 10 τα οποια παρατηρω συνεχεια και δεν βλεπω σημαδια νεων κρουσματων. τα περισσοτερα που εμειναν ειναι τα παλια μου οχι αυτα που πηρα πριν 2 περιπου βδομαδες απο θεσ/νικη. χθες ξαφνικα ενα black molly θηλυκο κολυμπουσε αναποδα μεχρι που ξεψυχησε. σημερα το ιδιο συνεβει και με το μικρο κριμπενσις που αγορασα πριν περιπου 2 βδομαδες. τι συμβαινει πια? απελπιστηκα! τι πρεπει να κανω? (αλατι δεν μπορω να ριξω γιατι φιλοξενω μεσα μερικα νεον και ροδοστομους μιας γνωστης για λιγο.) καποιο φαρμακο κατι θα βοηθησει? πειτε μου παρακαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-11, 21:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

βγαλε τα νεον! υποφερουν!

μετα ανεβασε θερμοκρασια!
και αλατι!


οταν λες κολυμπουσε αναποδα τι εννοεις;
ακανονιστα;
για μερες;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-11, 03:52
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

ολα ειναι καλα τελικα. χρησιμοποιησα ενα φαρμακο και δεν εχω αλλους θανατους ουτε και ενδειξεις ασθενειας. το φαρμακο λεγεται eSHa-2000 οποιος αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας το δοκιμασει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
dropsy j.p. Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-04-09 14:44
Dropsy panagiotis265 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-06-08 00:08
Dropsy πως και τι? Apollwnas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 28-03-08 19:54
dropsy!! Marios-cy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 07-02-08 09:58
Ίσως dropsy Genirous Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 02-03-07 12:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04502 seconds with 15 queries