Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-01-03, 14:09
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

φυτα εε??
ANUBIAS, MICROSORIUM PTEROPUS, VALISNERIA GIGANTEA, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια οτι δεν θα ξηλωσουν
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-01-03, 15:00
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Αν βαλεις Δισκους θα μπορεις να βαλεις και φυτα , αλλα με αυτα που εχεις χλωμο
Οποτε προσαρμοσου και ξεχνα τα φυτα.



Σας τρωει δεν φταιω εγω, και ειναι μονο η αρχη να προσεχετε τι γραφετε καραδοκω
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-01-03, 20:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις cryptocorine, java moss και Ceratophyllum demersum αλλά δεν εγκυωμαι τίποτα.

Τις μεγαλύτερες πιθανότητες τις έχει το Microsorum pteropus (ΙΜΟ, ΙΜΕ).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-05-03, 23:35
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή κολαση και παραδισος, απεχουν μολις 5μ μεταξοι τους

Εδο ειμαστε παλι!!!!!!!!!!!!!!1 Λυπον φιτα στο μεγαλο δεν θα βαλω τελικα . Θα βαλω ομος στο μικρο. Ας ξεκινισω με το ενυδρειο των 520 λιτ. Εκι μεσα τα πραγματα απο βιολογικης πλευρας πανε ρολοη, και τι ρολοι ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΜΟΡΕΕΕΕ!!!!!!!!1. Την μοσχογενουσα μανα την εχω απομονοση στο μικρο ενυδρειο,το οποιο το εχω χορισει με ενα πλεγμα για να μην την σκοτοσουν τα λισασμενα τα μπριχαρντι, και μαζιτης βαζω και τα μισοπεθαμενα μπριχαρντι που οι ιδιοι οι γονεις επιλεγουν να εξοντοσουν,κολαση σοτη γινετε εκι μεσα, επιστροφη ομος στον παραδισο. Στο μεγαλο τα πραγματα ειναι ισιχα, καμια ψιλο παρεξιγιση μεταξι πατερα (κινοτιλαπια αφρα) και αορατους, αλλα κατα τα αλλα καλα. Μεσα εχω τα εξεις ψαρια, θα σας πω ολη την αλιθια αν μου υποσχεθιτε οτι δεν θα πεσει φαπα οκ. Τον πατερα, ενα αορατους πλιρος ανεπυιγμενο, ενα ζεβπρα αρσενικο πλιρος ανεπτιγμενο κι αυτο ο οποιος ειναι ο αρχιγος εκι μεσα. Σινεχιζω, μια αυλονακαρα το ονομα δεν θιμαμε , ο γαυρος ξερει, ενα καλβους εναμισι χρονον, ενα λευκο μπριχαρντι, τορα θα μου πητε γιατι τα εβαλα εκι και δεν τα εβαλα στο αλο Αμ τα σκασμενα τα μπριχαρντι δεν τα αφιναν σε χλορο κλαρι , εκι που τα εχω τορα ειναι μια χαρα. Θα τα βγαλο βεβεα οταν θα αρχισω τις ανακαταταξεις στο μικρο.Λιπον επισεις εχω τρια καρουλεους , και τρια κιρτοκαρα μουρι μικρουλια, και φισικα 11 ιβριδια μεγαλα φαγαδικα πιραχτιρια και πολυ ζοιρα, τορα να σας εξομολογιθω και μια αλη αμαρτια μου ειπαρχει ενα μαγαζι στου κορφους που εχει αφρικανες κινοτιλαπια αφρα ,ειναι λιγο ιβριδικες αλλα δεν βαριεσε ετσι κι αλιος θα μπουν σε ενυδρια με αγκελοψαρα, καρδιναλιους, πιγκουινους παπαγαλοψαρα, δυσκου αχχχχχ!! κατακιμενα δυσκακια τρεξιμο που εχετε να ριξετε, και οτι αλο μποριτε να φανταστιτε . Μπορι να μπουν και σε καμια υπεθρια λιμνουλα με κοι και χρισοψαρα. Αμαρτισα το ξερω ,7 εδοσα μονο , τι λετε να δοσω και τα υπολιπα 11 Τολιπο! βγαζω 11, και 2, μου μενουν 8 ψαρια μεσα, ποσα μπορω να βαλω ακομα ουτοσοστε οταν αναπτιχθουν πλιρος να ζουν ανετα. Και ποια υδοι μου προτινετε που να μην ιβριδισουν με οσα εχω μεσα. Σας βαζω δισκολα θα βρουμε ακρη οταν τελιοσουμε με αυτο θα ξεκινισω με την κολαση της τανκανικα ξερετε εσεις.......
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-05-03, 12:19
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Εμεις θα τα πουμε οταν ανεβω επανω! Προς το παρων θα περιμενω να δω τι θα σου προτεινουν οι υπολοιποι, ετσι απο περιεργεια και αναλογος θα σχολιαζω, οπου και οταν θα χρειαστει! Αντε ρε ριχτε καμια ιδεα για τον Μπατζα! Μπατζα οταν βγαλεις τα ριμαδια τα υβριδια απο εκει μεσα θα μπορεσεις να κανεις ενα φανταστικο ενυδρειο, θα καταλεβεις τι εννοω συντομα! Και θα σου προτεινα να δωσεις καπου και τα ριμαδια τα N.brichardi γιατι αλλιως δεν βλεπω να κανεις ουτε Tanganyika tank και τωρα πλεον ξερεις πολυ καλα γιατι πρεπει να τα δωσεις... Εχεις πηξει στις γεννες ωρε Μπατζανακι!!!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-05-03, 23:12
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Λιπον θελω να βαλω ενα ζευγαρι προτομελας τενιολατους η μαλον ενα γρουπακι.
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-05-03, 08:04
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Υπάρχουν καμιά 80-ριά Pr. Taeniolatus εάν ενδιαφέρεσαι από δικές μου γέννες γύρω στα 3 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 13-05-03, 00:17
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ρε μπατζα δεν χρειαζεσαι ολοκληρο γκρουπακι... Εναν ντουρο αρσενικο θελεις με δυο τρεις θηλυκες για παρεα και εισαι τζααααααααμι Ασε που το συγκεκριμενο ειδος μπορει να κρατηθει σε ενα ενυδρειο ανετα και υπο την μορφη ζευγαριου Αλλα λεω για περισσοτερες θηλυκες μην κατσει και καμια στραβη, καλο πραγμα η καβατζα.... ακομη καλυτερη αν την εχεις παντα ετοιμη
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 13-05-03, 01:00
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

iliova ενδιαφερομε τον ιουλιο θα ερθω αθηνα θα μου πεις που να σε βρω και θα παρω αυτα που χριαζομε οχι ομος και τα 80 θα μπορεσουμε να ξεχορισουμε ποια ειναι τα αρσενικα και ποια τα θιλικα? ιδου το εροτιμα
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-05-03, 08:33
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Όποτε αποφασίσεις να έρθεις Αθήνα φέρε και τους κουβάδες σου να τους γεμίσεις ψάρια.

Όσο για Pr. Taeniolatus εκτός από τα μικρά που μεγαλώνω υπάρχει και έτοιμο ζευγάρι διαθέσιμο (που έχει ήδη γεννήσει η θηλυκιά) γύρω στα 14 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 17-07-03, 23:34
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Ο ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΟΡΕ ΒΟΥΡΛΙΣΜΕΝΕΙ ΑΚΟΥΑΡΙΣΤΕΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΣΑΣΤΕΝΕ ΚΑΛΑ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΒΟΥΣΑ ΟΡΕΣ ΕΙΡΘΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΨΑΡΙΑ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΣΙΟΜΑ. ΚΕΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ , ΟΤΑΝ ΓΙΡΙΣΩ ΤΣΟΥ ΚΟΡΦΟΥΣ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΣΑΣ ΑΦΙΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ Τ` ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΑ
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-09-03, 01:16
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ , ΑΠΟΧΟΡΙΣΜΟΙ,ΑΠΟΛΙΕΣ, ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑΤΑ, ΤΣΑΜΠΟΥΚ

Αρκετα βαριγδουπη επικεφαλιδα δεν συμφονιτε Ομος ετσι ακριβος εχουν τα πραγματα .Ολα αυτα σινεβισαν και εξακολουθουν να συμβενουν στο ενυδρειο μου.Τωρα ειναι πιστευω ποιο ολοκλιρομενο απο ποτε, αυτο βεβεα δεν συμενει οτι τελιοσαμε εδο .Θα βγαλω φοτογραφιες και θα σας διξω τι ενοω Ελπιζω να με βοιθισει ο γαυρος .Και που να σας πω τι εκανα με τα υβριδια, τα κακομιρα, ενταξι μην παει ο νους σας στο κακο δεν τα εδοσα και τσου γατους . Απλα τα εδοσα σε ενα απο τα σουπερ εξιδικευμενα καταστιματα τση κερκυρας . Τσαμπα για να ξιγιομαστε. Ο τιπος χαρικε πολυ και τα εβαλε στο ενυδριο της βιτρινας παρεα με κατι παπαγαλοψαρα κατι δισκους , κατι καρδιναλιους, κατι ναυαγια κατι ξιλα κατιπλαστικα φιτα και καταλαβενετε τι εγινε εκι μεσα . Την συνεχια θα την γραψω στεις ηστοριες αστιες και φρικης μην το χασετε αυτο το τευχος γιατι θα χασετε .Αυτααααααααααααα!!!!!! ααααααααααψου ......... Με σιχοριτε αλα ειμε σιναχομενος .
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-09-03, 19:02
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Α ρε μπατζα... ελειπες και και ειχε χασει το site ολο του το κεφι και την γλυκα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-10-04, 01:44
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙς ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ

Αγαπητοι φυλοι και συναδελφοι μετα απο δυο χρονια επιτιχιμενεις λιτουργιας του ενυδρειου μου δοξα να εχει ο Ποσυδονας, ηρθε η ωρα για ενα φεις λιφτινγκ . Βεβεα το οτι ολα πιγαν καλα το οφιλο σε ολους εσας και στον μπατζανακι μου το Στεφανο που με τις συμβουλεσας και τις οδιγιεσας με βοιθισατε να γινω ενας ευτιχισμενος ενυδρειακις .Στο ενυδρειο μου λιπων εχω προσθεσει πολου ς βραχους τους δυπλασιους απο οτι ειχα πριν, επισεις εχω βαλει και τεσερεις ανουμπιες μεγαλες, η οικονα εχει βελτιοθει παρα πολυ και πλεον δεν μενουν ασιγκινιτοι ουτε και οι ποιο αδιφοροι παρατιριτες που οπος θα εχετε παρατιρισει ηπαρχουν αρκετοι, εμεις κοβουμε τεις φλεβεσμας μολεις δουμε γιαλα κι αυτοι αγρο αγοραζαν τωρα πρεπει να ομολογισω οτι και αυτοι καπος συγκινουντε.Κριμα που δεν μπορω να στιλω φοτο. Εχω δοσει ομος στον μπατζανακι και θα τις δοσει στον Τολη να μου κανει την νεα παρουσιαση .Περα ομος απο την εσθιτικη αλαγη εχω κανει και καποιες βαλτιοσεις στην πιοτητα του νερου, το οποιο το φιλτραρω με φιλτρο ενεργου ανθρακα, επισεις σε καθε αλαγη προσθετω την αναλογη ποσοτητα μαγιρικης σοδας για να καραταω το PH οσο ποιο ψιλα μπορω διοτι του υδραγογιου αειναι 7,5 με τη σοδα το κραταω γιρο στο 8. Και ακομα εχω προσθεσει αλατι στο οποιο νομιζω οτι οφιλω και την μεγαλη διαφορα στα χροματα των ψαριων, πολυ μεγαλη διαφορα .Αυτα θα κανω μια προσπαθια να στιλω φωτο για να δουμε τι θα δουμε
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 06-10-04, 16:55
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή ΟΟΟΟΟΟΟΟΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

ΓΙΑΣΑΣ
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05593 seconds with 12 queries