Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-03-09, 20:47   #1
Παμε ξανα απο την αρχη , προτασεις
koupanos
Junior Member
Εγγραφή: 26-03-2009
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
koupanos Ο χρήστης koupanos δεν είναι συνδεδεμένος 29-03-09, 20:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον καθισα διαβασα και πιστευω καταλαβα ορισμενα πραγματα και ειδα τα λαθοι μου τα πιο πολλα ισως..

Το ενυδρειο πλεον ειναι αδειο .. οσον αφορα τα ψαρια οποτε πρεπει να δουμε τι ψαρακια θα βαλω αυτη τη φορα για να μην βαλω παλι ψαρια που δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.. αυριο θα μετρισω με στικς τις τιμες του νερου και θα σας τις πω να δουμε αν παμε καλα.. τωρα το ενυδρειο εχει περιπου 50 λιτρα νερο μεσα με θερμοκρασια 26 βαθμους και τρεχει περιπου 1 βδομαδα, ποσα ψαρακια με περνει να βαλω? ειδα μεσα στο φορουμ ta guppys που μου αρεσαν πολυ + οτι αναπαραγωντε μπορω να βαλω τετοια και σε τι αριθμους? πχ ποσα θυληκα ποσα αρσενικα?

ευχαριστω
Εμφανίσεις: 3345
  #2  
Παλιά 29-03-09, 21:08
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Αν βαλεισ guppies θα παρεις 1αρσενικο προς 3-4 θυληκα αλλα οταν τα εγγυα ειναι ετοιμα μην βαλεις γεννηστρα.Αλλα κερατοφυλλα.
  #3  
Παλιά 29-03-09, 21:17
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ego sto diko mou pou einai 60litro evala 5 silver tips gia na mou to strosoun.trexei peripou ena 6mino kai einai zontana!!!apo to pet mou eixan pei oti einai para polu an8ektika psaria,pragma pou apodeixtike.gia ta guppies den 3ero na sou po giati ki ego eimai sxetika arxarios!elpizo na se voi8isa file...
  #4  
Παλιά 29-03-09, 21:32
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ελπίζω φίλε να κανεις καλές επιλογες αυτ'η τη φορα!Ειμαι βεβαιος πως εδω στο φορουμ ολοι θα σε βοηθησουνε για να κανεις ενα ομορφο ενυδρειο με χαρουμενα και υγιη ψαρακια!!Εχουν αναφερθει επανηλλειμενα το στρωσημο με αμμωνία και με μπολι ,μεθοδοι που δεν τυρρανανε κακομοιρα ψαρακια..δεν ειναι σωστο να τυρραναμε ψαρια για να στρωνουμε ενυδρεια..οπως εκανε ο φιλος με τα σιλβερ..αλήθεια μετα τι θα τα κανει?αν επιζησουνε?
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
  #5  
Παλιά 29-03-09, 21:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε sloth καλως ηρθες και σε παρακαλω γραφε ελληνικα...

τα γκαπυ ειναι πολυ ομορφα ψαρια και αναπαραγονται ευκολα....απλα θα πρεπει να ψαχνεις μετα καπου να τα δωσεις οταν πληθαινουν....
η αναλογια που σου ειπαν 1 αρσ/3 θηλ ειναι πολυ καλη...
στα υπομνηματα των αρχαριων θα βρεις το στρωσιμο χωρις ψαρια που ομως απαιτει υγρα τεστ για να ξερεις τι συμβαινει στο ενυδρειο σου....αγορασε τα γιατι ουτως η αλλως θα σου χρειαστουν και στην πορεια...
με διαβασμα και υπομονη θα τα πας περιφημα...
__________________
  #6  
Παλιά 30-03-09, 11:34
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas_kumitsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω φίλε να κανεις καλές επιλογες αυτ'η τη φορα!Ειμαι βεβαιος πως εδω στο φορουμ ολοι θα σε βοηθησουνε για να κανεις ενα ομορφο ενυδρειο με χαρουμενα και υγιη ψαρακια!!Εχουν αναφερθει επανηλλειμενα το στρωσημο με αμμωνία και με μπολι ,μεθοδοι που δεν τυρρανανε κακομοιρα ψαρακια..δεν ειναι σωστο να τυρραναμε ψαρια για να στρωνουμε ενυδρεια..οπως εκανε ο φιλος με τα σιλβερ..αλήθεια μετα τι θα τα κανει?αν επιζησουνε?
Αγαπητε costa σχετικα με τα silver tips εχω να σου πω πως δεν τα <<πεταξα>> μεσα μολις αγορασα το ενυδρειο μου.Ειχα ψαξει και ειχα διαβασει παρα πολυ προτου ξεκινησω με αυτο το χομπυ.Οταν εφτασε η ωρα και το αγορασα,απο το pet μου εδωσαν ενα φαρμακο με το οποιο το νερο ειναι ετοιμο σε 24 ωρες,αλλα και παλι δε με αφησαν να βαλω οποιο ψαρι ηθελα.Μου προτειναν τα silver tips που ειναι ανθεκτικα ωστε να μου στρωσουν καλυτερα το νερο και σου μιλαω για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο pet!Την ρητωρικη σου ερωτηση συγγνωμη αλλα δεν μπορω να την καταλαβω...Τι εννοεις τι θα τα κανω μετα?Ακομα στο ενυδρειο μου βρισκονται και ειναι υγιεστατα!
  #7  
Παλιά 30-03-09, 11:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιλαμε για αυτα τα ψαρια?
http://www.aquaticcommunity.com/fish/silvertiptetra.php
Μαγικο ζουμι με το οποιο το νερο ειναι ετοιμο σε 24 ωρες ΔΕΝ υπαρχει (ως προιον) οσο για για τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο pet ο κανονας λεει οτι ειναι τουλαχιστον για πολλες κλωτσιες...
Οσο για το στρωσιμο με ψαρια, ναι μεν γινεται, δεν ειναι ομως και οτι καλυτερο.
  #8  
Παλιά 30-03-09, 13:25
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαμε για αυτα τα ψαρια?
http://www.aquaticcommunity.com/fish/silvertiptetra.php
Μαγικο ζουμι με το οποιο το νερο ειναι ετοιμο σε 24 ωρες ΔΕΝ υπαρχει (ως προιον) οσο για για τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο pet ο κανονας λεει οτι ειναι τουλαχιστον για πολλες κλωτσιες...
Οσο για το στρωσιμο με ψαρια, ναι μεν γινεται, δεν ειναι ομως και οτι καλυτερο.
Ναι φιλε μου,για αυτα τα ψαρια μιλαμε...Ισως κανεις λαθος για το προιον.Εγω δε μιλησα ποτε για μαγικο ζουμι.Προφανως δεν το καταλαβες.Υπαρχει ενα προιον και λεγεται Safestart απο την Tetra,το οποιο φτιαχνει το νερο με ετοιμα βακτηρια.Να σου επισημανω κιολας οτι το βαζεις αφου το νερο φτασει τους 22 βαθμους Κελσιου.

Οσο για τους επαγγελματιες πολυ θα ηθελα να δω καπου αυτον τον κανονα που αναφερεις.Link παίζει?



PS: όταν λες ότι μαγικό ζουμί δεν υπάρχει ως προιόν τι ακριβώς εννοείς? Δλδ ως τι άλλο θα μπορούσε να υπάρξει?
PS2: Μην παρεξηγηθώ.Δεν είμαι επαγγελματίας και ουτε το παίζω ένας.Απλός ερασιτέχνης που του αρέσει ως χόμπι.
  #9  
Παλιά 30-03-09, 13:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μονο μαγικο ζουμι που υπαρχει λεγεται "μπολι" και διδεται δωρεαν απο αλλους χομπιστες.
Για τα προιοντα που λες, το θεμα εχει εξαντληθει πολλακις στο παρελθον και γιαυτο και χαρακτηριζεται ειρωνικα ως "μαγικο".
Για τους επαγγελματιες θα σε παραπεμψω στα απειρα ποστ των αρχαριων που αποτυπωνουν τις καταπληκτικες συμβουλες τους.
  #10  
Παλιά 30-03-09, 13:51
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο μαγικο ζουμι που υπαρχει λεγεται "μπολι" και διδεται δωρεαν απο αλλους χομπιστες.
Για τα προιοντα που λες, το θεμα εχει εξαντληθει πολλακις στο παρελθον και γιαυτο και χαρακτηριζεται ειρωνικα ως "μαγικο".
Για τους επαγγελματιες θα σε παραπεμψω στα απειρα ποστ των αρχαριων που αποτυπωνουν τις καταπληκτικες συμβουλες τους.
Αφου λες οτι το θεμα εχει εξαντληθει σε παρακαλω στειλε μου τα links ωστε να μπορεσω να κρινω μονος μου κατα ποσο προκειται για μαγικο ζουμι.Οσο για τους επαγγελματιες δε διαφωνω πως υπαρχουν και οι καπως ασχετοι,ειναι στο χερι ομως του καθενος να κρινει(αφου εχει διαβασει τα απαραιτητα)κατα ποσο δεν τον συμβουλευουν σωστα!

Πριν στρωσω το ενυδρειο μου,επισκεφτηκα παρα πολλα pet τα οποια μου συνεστησαν το συγκεκριμενο προιον.

Προφανως η μεθοδος σου για στρωσιμο,οταν ησουν κι εσυ αρχαριος,ηταν δωσμενη απο pet city.
  #11  
Παλιά 30-03-09, 13:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν οντως εχεις διαβασει τα απαραιτητα τοτε τι συζηταμε?
Το θεμα στρωσιματος ενυδρειου ειναι επιπεδου αδιαβαστου αρχαριου.
Το κουμπι αναζητησης θα σου προσφερει παρα πολλα θεματα προς αναγνωση.

Το οτι στο συνεστησαν πολλα petshop δεν λεει απολυτως τιποτε.

Διακρινω μια ειρωνεια η μου φαινεται?
  #12  
Παλιά 30-03-09, 21:03
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή .

Τα διαφορα σκευασματα που πουλανε τα πετ σοπ ειναι για να βοηθησουν την διαδικασια στρωσηματος του ενυδρειου μια διαδικασια που αν δεν υπαρχει μπολι μπορει να διαρκεσει και μηνες...ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν στρωνει με κανενα παρασκευασμα σε 24 ωρες ενα ενυδρειο!!Θα ηταν πολυ καλο αν συνεβαινε αλλα δεν παιζει..πολλοι χομπιστες χρησιμοποιουν ανθεκτικα ψαρια για στρωσημο (κυριως χρυσοψαρα) τα οποια στη συνεχεια τα ξεφορτωνονται..σε τιμαει που κρατησες τα σιλβερ και πρεπει να νιωθεις και τυχερος που δεν ειχες απωλειες..δεν το παιζω εξυπνος με κανενα..αλλωστε απο αρχες του 2008 ασχολουμαι με το χομπυ και εχω να μαθω πολλα ακομα..οποια κριτικη γινεται ,γινεται καλοπροαιρετα και καλο ειναι αν ακουμε ατομα που ασχολουνται χρονια και το κατεχουν το αθλημα!αν θελουμε αποδειξεις για οσα μας λενε με μια αναζητηση εδω να εισαι βεβαιος πως θα τις εχουμε!!
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
  #13  
Παλιά 30-03-09, 21:40
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καλησπερα.απο προσωπικη εμπειρια μιλαω γιατι κι εγω αρχαρεια ειμαι κι εχω κανει πολλα λαθη και πολλες φορες απελπιστικα γιατι δεν τα καταλαβενα αλλα συνεχεισα γιατι αγαπαω αυτο που κανω πολλη.το πρωτο ενυδρειο το εστρωνα σιγα σιγα με αυτα που μου ειπε το πετ ενα μηνα και... δεν μου προτειναν να κανω γρηγορο στρωσειμο και παλι ειχα πολλες απωλειες.το δευτερο ενυδρειο εκανα το λαθος να ακουσω το πετ να ακολουθησω την ιδια διαδεικασια και τη δευτερη εβδομαδα εβαλα ενα χρυσοψαρο που μου ειπαν στο πετ οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο οπως καταλαβενεται το ψαρακι αρρωστησε και βασανιζοταν απο τα λαθη τα δικα μου.οι μονοι που ΗΞΕΡΑΝ τι πρεπει να κανω ηταν απο εδω.τα παιδια με βοηθησαν με οδηγιες τους εκανα το μπολι απο το δικο μου ενυδρειο και αλλαγες νερου και το ψαρι εγεινε καλα και εχω ενα υγειες ενυδρειο.οσο για τα πετ εχω παει στα καλυτερα.κανεις δεν με βοηθησε πραγματικα λυπαμε αλλα ειναι η αληθεια.
__________________
  #14  
Παλιά 31-03-09, 11:53
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οντως εχεις διαβασει τα απαραιτητα τοτε τι συζηταμε?
Το θεμα στρωσιματος ενυδρειου ειναι επιπεδου αδιαβαστου αρχαριου.
Το κουμπι αναζητησης θα σου προσφερει παρα πολλα θεματα προς αναγνωση.

Το οτι στο συνεστησαν πολλα petshop δεν λεει απολυτως τιποτε.

Διακρινω μια ειρωνεια η μου φαινεται?
Αν εξελαβες τα μηνυματα μου ως ειρωνεια πιστεψε με δεν ευθυνομαι εγω.Ψαξε αλλου την αιτια.

Σε καμια περιπτωση δεν το παιζω ειδικος γι'αυτο και στο προφιλ μου γραφω σχετικα αρχαριος.Το κατα ποσο το διαβασμα μου ειναι αρχαριου σε παρακαλω ασε να το κρινω εγω,εξαλλου δε θυμαμαι να ζητησα τη γνωμη σου.Το παιδι που ξεκινησε το θεμα ειχε μια απορια και του προσεφερα μια λυση.Ειναι στην κριση του αν θα την ακολουθησει ή οχι.

ps:Αν διαβασεις τα μηνυματα μου θα δεις πως δεν ειρωνευμαι καθολου σε συγκριση με τα δικα σου που μιλας για μαγικο ζουμι.Αν δε συμφωνεις με αυτη τη μεθοδο απλα πες το χωρις πικροχολα σχολια.Ο φιλος που ξεκινησε το θεμα εχει αναγκη απο πολυτιμη βοηθεια και οχι απο κωμικα σχολια.
  #15  
Παλιά 31-03-09, 13:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
εξαλλου δε θυμαμαι να ζητησα τη γνωμη σου
Αυτο ελειπε να σε ρωταμε κιολας πριν πουμε την γνωμη μας !
Δεν ξερω αν εισαι ειρωνικος, αλλα επιθετικος εισαι σιγουρα. Και μαλιστα εναντιον ενος ανθρωπου που με την τεραστια πειρα και τις γνωσεις του εχει βοηθησει παρα πολυ κοσμο εδω μεσα.
Εχεις κανει λαθος επιλογες και συστηνεις και στους αλλους να ακολουθησουν τα δικα σου λαθη. Σου εξηγησαν οτι στρωσιμο με Nitrivec,Safestart, Στρωσιβέξ και λοιπα αλλα ζουμια, δεν υφισταται.
Σου εχω νεα: Σημερα ο σωστος χομπιστας δεν βασανιζει τα ψαρια του και ακολουθει την μεθοδο στωσιματος με αμμωνια και χωρις ψαρια μεσα. Η εστω την μεθοδο με "μπολι" οπως προαναφερθηκε.
Αυτα δεν σου τα ειπαν ομως οι "επαγγελματιες" φιλοι σου απο τα Pet shop ,γιατι αλλιως πως θα αγοραζες ενα προιον που δεν κανει σχεδον τιποτε απο αυτα που ισχυριζεται η εταιρεια.
  #16  
Παλιά 31-03-09, 13:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο βοηθεια μπορει να εχει, οχι ομως και απο λαθος πληροφοριες.
Και τα σχολια μου αφορουν εσενα και οχι εκεινον που εχει προβλημα.

Θα ελεγα να χαλαρωσουμε λιγο καθοτι το θεμα εχει ηδη εξαντληθει.
  #17  
Παλιά 31-03-09, 14:06
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ελειπε να σε ρωταμε κιολας πριν πουμε την γνωμη μας !
Δεν ξερω αν εισαι ειρωνικος, αλλα επιθετικος εισαι σιγουρα. Και μαλιστα εναντιον ενος ανθρωπου που με την τεραστια πειρα και τις γνωσεις του εχει βοηθησει παρα πολυ κοσμο εδω μεσα.
Εχεις κανει λαθος επιλογες και συστηνεις και στους αλλους να ακολουθησουν τα δικα σου λαθη. Σου εξηγησαν οτι στρωσιμο με Nitrivec,Safestart, Στρωσιβέξ και λοιπα αλλα ζουμια, δεν υφισταται.
Σου εχω νεα: Σημερα ο σωστος χομπιστας δεν βασανιζει τα ψαρια του και ακολουθει την μεθοδο στωσιματος με αμμωνια και χωρις ψαρια μεσα. Η εστω την μεθοδο με "μπολι" οπως προαναφερθηκε.
Αυτα δεν σου τα ειπαν ομως οι "επαγγελματιες" φιλοι σου απο τα Pet shop ,γιατι αλλιως πως θα αγοραζες ενα προιον που δεν κανει σχεδον τιποτε απο αυτα που ισχυριζεται η εταιρεια.
Προφανως για να λες οτι το προιον δεν κανει τιποτα θα εχεις προσωπικη εμπειρια.Θα ταλαιπωρησες αρκετα ψαρια.

PS:Αγαπητε moderator για να δειτε ομως ποσο στενομυαλοι ειστε,εγω δεν κατεκρινα τη μεθοδο σας αλλα ουτε και το βαθμο εμπειρια σας και διαβασματος.Στο forum γραφτηκα για να βοηθησω και να βοηθηθω.Ο φιλος netblues μπορει να εχει 6.000 δημοσιευσεις αλλα αυτο δεν του επιτρεπει να κατακρινει τη προσωπικη δραστηριοτητα καθενος. Βλ.<<διαβασμα αρχαριου κ.λπ.>>
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πανε οι ρυθμησεις του ph controller. kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-12-08 13:38
τελικα παμε για malawi aaaooll Malawi 10 17-05-08 17:02
Νεκρος μονομαχος, παμε προσεκτικα. HoG Αρχάριοι γλυκού νερού 7 16-12-07 13:25
Παμε για δισκους! Mike954 Δίσκοι 9 17-11-06 11:18
Παμε για το τεταρτο ! george Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 24 16-03-06 23:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06557 seconds with 13 queries