Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-09, 18:37
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή Σωστά watt και σωστο φάσμα για φυτεμενο

Εχω 30w σε 60 λιτρα και θελω λιγο φως παραπανω γιατι χαμηλα τα φυτα δεν φωτιζονται καλα

Σκεφτομουν λοιπον να βαλω επιπλεον 2xT5 κατι σαν του χοντρου δηλαδη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29590 υπολογισα ομως οτι τα watt θα ειναι παρα πολλα 1,3 /λιτρο και ψαχνοντας να δω πως μπορω να το χειριστώ σκέφτηκα στις 10 ωρες (συνολο)να αναβουν πρωτα τα 30 w μετα απο κανα 3ωρο να αναβουν η τ5 και η μια 15w (63w) μετα να απο 4 ωρες να κλεινουν οι τ5 να ανοιγουν και οι δυο τ8(30W) μεχρι το κλεισιμο

ο υπολογισμος δεν ειναι τυχαιος διαβασα οτι αρεσει στα ψαρια μια εξομοιωση πρωι-μεσημερι-βραδυ και μετα φυσικα βλεποντας και κανοντας (αλγες κτλ)

Εψαξα στο νετ αρκετα και οι αποψεις διίστανται και διαβαζοντας και ενα πολυ ωραιο αρθρο εδω http://www.aquarist.gr/articles/LowPlanted/lowmaintplanted.htm λεει σε καποιο σημειο οτι το πολυ φως σε οδηγει σε υψηλων απαιτησεων και σε προβληματα αλγης κτλ. και μιλαει γενικα για χαμηλων απιτησεων ενυδρεια

Και αυτο http://www.cichlid-forum.com/article...anted_tank.php που ειναι εξειδικευμενο για το φως και το οποιο ξεκαθαριζει οτι 1,3w/lit ειναι υπερβολή (και εγω για αυτο ειπα να μην αναβουν ολα μαζι ποτε) και μιλαει και για την ιριδα πχ οτι το κοκκινο δημιουργει μακρικλονα αλλα αραια φυτα ενω το μπλε πιο πυκνα φυτα.Επισης καπου αναφερει οτι το λαθος φασμα σε σχεση με τα υψηλα watt μπορουν να δημιουργησουν σοβαρα προβληματα αλγης.

1.Τελικα εσεις τι εχετε παρατηρήσει και σε πιο φασμα <<παίζετε>>


__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-09, 19:19
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Sorry αλλά αυτό των χαμηλών απαιτήσεων με υψηλό φωτισμό δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά ας το ξεπεράσουμε . Μπορείς να ξεκινήσεις με μια φωτοπερίοδο 6 ωρών στην αρχή και μετά κάθε 5 μέρες ανεβάζεις κατά μισή ώρα μέχρι εκεί που θα δεις ότι τα φυτά συμπεριφέρονται σωστά και δεν σου δημιουργούνται άλγες. Υπάρχουν και κάποια ηλεκτρονικά συστήματα εξομοίωσης φωτοπεριόδου με dimer κτλ που ορισιμοιάζουν την ένταση του φωτώς ανάλογα με την ώρα της ημέρας αλλά είναι πολύ ακριβά και δε νομίζω ότι προσανατολίζεσαι σε κάτι τέτοιο.
ΕΓΩ έχω ένα ενυδρειάκι 28 λίτρων καθαρά με φωτισμό 36 watt T8 και από φυτά έχει μόνο java moss. Η φωτοπερίοδος μου είναι στις 6 ώρες και η java αναπαράγεται κάθε 12 μέρες. Δεν χρησιμοποιώ κανένα λίπασμα και καθόλου διοξείδιο. Αν ανεβάσω έστω και μισή ώρα αρχίζουν να βγαίνουν άλγες. Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να βάλεις διοξείδιο ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλει ς μόνο μια λάμπα ώστε να ξεπεράσεις το 0.5 watt αλλά κάτω από 1 watt ανά λίτρο ή να προσανατολιστείς στην αλλαγή της θέσης των φυτών που δεν φωτίζονται καλά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-09, 22:45
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry αλλά αυτό των χαμηλών απαιτήσεων με υψηλό φωτισμό δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά ας το ξεπεράσουμε .
Το χαμηλών απαιτήσεων το παρέθεσα απλα για το σχολιο οτι ο φωτισμός και μονο αυξανει τις απαιτησεις γενικα του ενυδρειου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπόν δεν έχεις σκοπό να βάλεις διοξείδιο ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλει ς μόνο μια λάμπα ώστε να ξεπεράσεις το 0.5 watt αλλά κάτω από 1 watt ανά λίτρο ή να προσανατολιστείς στην αλλαγή της θέσης των φυτών που δεν φωτίζονται καλά.
Διοξείδιο εχω βάλει Diy και εχω σκοπο να βαλω μπουκάλα στο προσεχες μελον γιαυτο κοιταω να τοποθετησω τον σωστο Φωτισμό!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-09, 23:15
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το ότι δεν πολυκαταλαβαίνω μην το βλέπεις σαν ειρωνία (για να μην παρεξηγούμαστε). το ότι ανεβάζεις τον φωτισμό σημαίνει ότι έχεις φυτά που απαιτούν κάτι τέτοιο, οπότε αυτομάτως έχεις ένα ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων. αν δεν βάλεις μπουκάλα μην αλλάξεις τίποτα από το φως σου ή τουλάχιστον μην πας αμέσως σε 1 watt/lit. Παιδεύτηκα κι εγώ στο παρελθόν με DIY αλλά πραγματική δουλειά γίνεται μόνο με μπουκάλα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-09, 23:33
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
το ότι δεν πολυκαταλαβαίνω μην το βλέπεις σαν ειρωνία (για να μην παρεξηγούμαστε). το ότι ανεβάζεις τον φωτισμό σημαίνει ότι έχεις φυτά που απαιτούν κάτι τέτοιο, οπότε αυτομάτως έχεις ένα ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων. αν δεν βάλεις μπουκάλα μην αλλάξεις τίποτα από το φως σου ή τουλάχιστον μην πας αμέσως σε 1 watt/lit. Παιδεύτηκα κι εγώ στο παρελθόν με DIY αλλά πραγματική δουλειά γίνεται μόνο με μπουκάλα.
Δεν το πηρα σαν ειρωνια απλα εξηγησα τι θελω να κανω

Προς το παρον δεν εχω μπουκαλα αλλα θα βαλω συντομα με Ph controller κοιταω

Τωρα φυτα εχω σκοπο να βαλω καποια υψηλων απαιτησεων αλλα μην φανταστεις και τα πιο δυσκολα .
Οπως ειπα ασχετα αν βαλω δυσκολα ή μπουκαλα ηδη εχω προβλημα δεν φτανει φως κατω η cabomba πχ κιτρινιζει χαμηλα και ειναι υγειεστατη πανω
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-09, 23:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

από λίπανση πως πας; (εμένα η ludwigia είναι καταπράσινη κάτω και κατακόκκινη όσο πλησιάζει προς τα πάνω χε χε χε)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-09, 12:27
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
από λίπανση πως πας; (εμένα η ludwigia είναι καταπράσινη κάτω και κατακόκκινη όσο πλησιάζει προς τα πάνω χε χε χε)
1ml fe , 2ml potasium 1ml excel καθε μερα και 7,5 jbl ferropol (πολυλιπασμα) καθε 10-15 μερες kai καθε βδομαδα τεστ fe
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-09, 12:33
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ναι μάλλον κάτι πρέπει να κάνεις με τον φωτισμό σου αλλά προσεκτικά
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-09, 22:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Μανώλη!

Στο 2ο σκέλος, περί φασμάτων.. Αυτό για το μπλε και το κόκκινο του φάσματος ισχύει πράγματι.. Και αν δεις τα φάσματα από λάμπες που κυκλοφορούνε στα πετ-σοπ, για φυτεμένα ενυδρεία, έχουν πράγματι δύο μεγάλα peak, ένα στα κόκκινα και ένα στα μπλε, εξ'ού και το "ροζ" αποτέλεσμα..

Στο 1ο σκέλος τώρα.. Αρχικά έχε υπόψιν αυτό που λέει ο Μάκης.. Αν μπλέξεις με τα υψηλών απαιτήσεων, σίγουρα θα θέλει μπουκάλα διοξειδίου, και σίγουρα θα θέλει και πολλά λιπάσματα.. (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι ένα low budget - low maintenance tank, όπως τα λένε στα σχετικά άρθρα, δε μπορεί να γίνει κουκλί!) Μή σου πώ ότι έχει και πολλή ομορφιά το όλο σκεπτικό της ισορροπίας στο χαμηλών απαιτήσεων..

Δεύτερον, ισχύει ότι 2x15 + 2x24 είναι όντως υπερβολή στα λίτρα σου.. Γιατί δε βγάζεις τη 2η Τ8? Ή να προσθέσεις μόνο μία Τ5?

Τρίτον.. Το θέμα της φωτοπεριόδου το είχαμε ξανασυζητήσει κάπου με το Raven.. Είχε βρει, λοιπόν, ο Αλέξανδρος, ένα λινκ, από το φόρουμ του Tom Barr.. Συνοψίζοντας, έλεγε ότι δε χρειάζεται τόσο πολύ φωτισμό ένα φουλ φυτεμένο.. Και ότι αν υπάρχει αρκετό διοξείδιο, μπορούν να αναπτυχθούν καλά και τα πιο δύσκολα φυτά.. Και ότι στα φοβερά σούπερ-ντούπερ φυτεμένα που βλέπουμε, δεν παίζουνε με τόσο πολύ φως, αλλά ανάβουν τον πολύ φωτισμό για λίγες μόνο ώρες την ημέρα..

Είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω σχετικά.. Ο Αλέξανδρος λοιπόν, ξεκίνησε να εφαρμόζει χαμηλό φωτισμό, για αρκετές ώρες, και φουλ φως για μόνο 3 ώρες.. Και το ίδιο τελικά κάνω κι εγώ (δες στην παρουσίαση της υπογραφής μου)..

Συζητήσαμε, λοιπόν, ποιές θα είναι αυτές οι ώρες, και έλεγε αυτός να είναι στη μέση της φωτοπεριόδου.. Αλλά κάπου θυμόμουν εγώ ότι είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα στην αρχή της φωτοπεριόδου.. Και μετά από ψάξιμο, βρήκε λοιπόν ο Αλέξανδρος ένα άλλο λινκ, όπου επιβεβαίωνε ότι όντως, στην αρχή της φωτοπεριόδου είναι καλύτερα..

Με αυτόν λοιπόν τον τρόπο, δίνεις στα πιο απαιτητικά φυτά σου το φως που χρειάζονται, και παράλληλα δεν έχεις την τρελή ανάπτυξη που καταντάει κουραστική από πλευράς συντήρησης και κλαδεμάτων, αλλά πιο ισορροπημένη, ενώ ταυτόχρονα αποφεύγεις και προβλήματα με άλγες..

Αυτά τα "ολίγα"..

Έχε υπόψιν ότι αναμένεται περαιτέρω μελέτη σχετικά με το θέμα, υπάρχουν πολλά γραμμένα στο internet, γι'αυτό και ανακεφαλαίωσα τα όσα είχαμε πει με τον Αλέξανδρο, για να συνεχίσουμε το ενδιαφέρον αυτό θέμα εδώ!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-09, 22:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Και ιδου και εκεινο το περιφημο thread οπου εγινε η ενδιαφερουσα συζητηση περι φωτισμου,φωτοπεριοδου κλπ.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28118
Η αληθεια ειναι οτι εγω απο τοτε εχω αρχισει και αυξανω τον φουλ φωτισμο σταδιακα και τον εφτασα στις 4μισυ ωρες γατι θελω γρηγορη αναπτυξη και χρωμα στα δυσκολα φυτα αφου προκειται για show tank. Αυτο ομως προυποθετει και αναλογη αυξηση στην λιπανση κι ετσι δεν μπορεσα να ακολουθησω και να αποφυγω καποιες αλγες.
Τις τελευταιες μερες με φουλ φωτοπεριοδο 4μισυ ωρες και λιπανση τυπου PMDD+fleet enema http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29886 τα αποτελεσματα μεσα σε μια εβδομαδα με εχουν καταπληξει ! Οι αλγες ασπριζουν και λιωνουν, η stellata ως αδηφαγο για μακροστοιχεια φυτο ειχε νεκρωσει κορυφες, και τωρα ανοιξε καινουριες κορωνες, ακομα και η macrandra που την θεωρουσα "κλινικα νεκρη" πεταξε καινουρια φυλλαρακια
Ολα αυτα με την συνοδεια φουλ CO2 ..αλλιως δεν κανεις τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 04-02-09 στις 02:44
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-09, 17:12
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Τελικα επελεξα να βαλω 2 Τ5 χ24w και να αφησω την μια Τ8 χ 15w συνολο 63 watt

Στο φάσμα τωρα ακολουθησα την μεση λυση για τα φυτα γυρω στα 4500κ για να μην ειναι ουτε κοντοχοντρα ουτε ψιλολιγνα οπως ελεγε στο Link που εδωσα για τον φωτισμο και μια 9000κ daylight η οποια ομως οπως ειδα εχει pick και στο μπλε

ωρες τωρα...τρεχα γυρευε
Αρχικα αφησα μια ωρα ολα στην αρχη της ημερας συμφωνα με τα λεγομενα του χοντρου και μετα μονο τις 2τ5 48W και μεσο φασμα για τις υπολοιπες 8 ωρες ειναι ισως λιγο πιο αποτομη προσαρμογη απο οσο πρεπει δηλαδη +18w se μια μερα αλλα θα το εχω υπο προσοχη και θα ενεργησω αναλογα..


ΥΓ με το που εβαλα τις Τ5 ηταν ζήτημα λεπτων να δω την ανουμπια να φωτοσυνθετει(ayto den kanei?)πραγμα που δεν ειχα δει ποτε πριν με τα 30w και νομιζω οτι μου δειχνει το οτι ηταν απαραιτητη η αναβαθμιση
-------------------------
ΥΓ2 Μιλαμε γενικα με watt αλλα το φως των T5 ειναι τελείως διαφορετικο και φτανει πολυ πιο ευκολα στον βυθο απο αυτο των t8 (των οποιον μου φαινεται οτι εχει πιο ομαλη διαχυση)νομιζω οτι η συγκριση μεσω watt δεν στεκει και οτι μιλαμε για δυο αρκετα διαφορετικα φωτα!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 04-02-09 στις 17:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-09, 17:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ με το που εβαλα τις Τ5 ηταν ζήτημα λεπτων να δω την ανουμπια να φωτοσυνθετει(ayto den kanei?)πραγμα που δεν ειχα δει ποτε πριν με τα 30w και νομιζω οτι μου δειχνει το οτι ηταν απαραιτητη η αναβαθμιση
Για τα φώτα, σου απάντησα και εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=329781

Για την ανούμπια τώρα, καλύτερα να τη βάλεις κάπου "σκιερά", γιατί δε θέλει πολύ φως.. Αν πέφτει πάνω της το φως, συνήθως γεμίζει με άλγες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-09, 17:23
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φώτα, σου απάντησα και εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=329781

Για την ανούμπια τώρα, καλύτερα να τη βάλεις κάπου "σκιερά", γιατί δε θέλει πολύ φως.. Αν πέφτει πάνω της το φως, συνήθως γεμίζει με άλγες..
χαχα και εγω μολις σου εγραφα στο αλλο θεμα οτι εχω γραψει σε αυτο!!!
-------------------------
Μου λες να αφησω τα 15 αλλα με τα 15 ειναι εξαιρετικα σκοτεινα ενω απο την αλλη το balast αναβει και τα 48w ταυτοχρονα , θα πρεπει να βαλω διακοπτη στο καλωδιο της μιας απο τις 2 λαμπες για να αναβω μονο 24 η 39
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 04-02-09 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-09, 17:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου λες να αφησω τα 15 αλλα με τα 15 ειναι εξαιρετικα σκοτεινα ενω απο την αλλη το balast αναβει και τα 48w ταυτοχρονα , θα πρεπει να βαλω διακοπτη στο καλωδιο της μιας απο τις 2 λαμπες για να αναβω μονο 24 η 39
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για να σου απαντήσω! Πειραματισμούς κάνω κι εγώ, και με το "σύστημα" που σου λέω πάει πολύ καλά το δικό μου ενυδρείο.. Ρίξε μια ματιά και στη συζήτηση με το Raven, και στο σχετικό link που αναφέρει..

Όσο για το διακόπτη που λες, δε γίνεται να το κάνεις αυτό.. Στο 2/πλο ballast, ή θα ανάβουνε και οι δύο, ή καμία..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-09, 23:05
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ανούμπια τώρα, καλύτερα να τη βάλεις κάπου "σκιερά", γιατί δε θέλει πολύ φως.. Αν πέφτει πάνω της το φως, συνήθως γεμίζει με άλγες..
Ακριβώς, αν το πρώτο φυτό που είδες να φωτοσυνθέτει είναι η ανούμπια... είναι ζήτημα λίγων ημερών να τη δεις να μαυρίζει, να βγάζει "μούσια" κι όλα αυτά τα καλά
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-09, 22:42
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Obelix και mac ακολουθησα την συμβουλη σας , στο περιπου δηλαδη εβαλα 48w(2χΤ5) τις πρωτες 5 ωρες και 18w(Τ τις επομενες 4 ωρες συνολο 9 και ειναι νωρις ακομα για σιγουρα συμπερασματα αλλα φαινονται πολυ καλα ολα και σε λιγο θα μοιραζω κλαδεματα απο cabomba -bacopa και hygrophila το μονο που παρατηρω ειναι οτι και η cabomba και η bacopa ειναι απιστευτα υγειες πανω αλλα κατω εχουν ακομα ενα θεματακι σκουρα(bacopa) και ελαχιστα πια κιτρινα (cabomba) , λογικο αφου μιλαμε για λιγοτερο απο βδομαδα με τον νεο φωτισμο , πιστευω πως θα διορθωθει και αυτο και θα ηθελα να μου πειτε ποσο καιρο να περιμενω μεχρι να ανεβασω αν τελικα φταιει αυτο βεβαια!!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστο ή λαθος???''Συσκευη co2'' matinaki Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-08-08 15:59
Σωστο ταϊσμα??? marinaaaa Γλυκό νερό - Γενικά 3 10-07-07 22:51
θελω ενα σωστο ενυδρειακι.Μπορώ??????? MELIAN Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 12-02-07 15:21
Σωστό ή Λάθος.... pani Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-01-07 23:10
Σωστο νερο και τροφη για Αφρικανικες Κιχλιδες batza Malawi 1 15-02-04 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06860 seconds with 15 queries