Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-12, 12:50
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ!Κάθεται μονίμως στο πάτο του ενυδρείου

Καλημέρα,
Έχω ένα ενυδρείο 25 Λίτρων με 2 χρυσόψαρα (με διπλή ουρά κ΄ ραχιαίο πτερύγιο) περίπου ένα χρόνο και 2 μήνες, και 2 μηλοσαλίγκαρα περίπου 6 μήνες.

Το ένα εκ των 2 χρυσόψαρων, την τελευταία μία εβδομάδα κάθεται στο πάτο του ενυδρείου και σπανίως κολυμπάει. Είναι νωθρό συνεχώς, παρά μόνο όταν είναι να φάει. Ακόμα παρατήρησα πως σε λίγα σημεία η άκρη της ουράς του είναι σαν ψαλιδισμένη, σχισμένη

Τα συμπτώματα του ψαριού μοιάζουν με τις ασθένειες finrot ή/και fungus μα δεν είναι ταυτόσημες.
Αγόρασα to eSHa 2000 (http://www.a2baquatics.com/images/Dr...s/esha2000.jpg) και έβαλα τη δόση που έλεγε χθές και σήμερα, ωστόσο δεν έκανα αλλαγή νερού πρίν.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι με συμβουλεύετε να κάνω; Ποια αγωγή να ακολουθήσω;
Αν πιστεύετε πως θα ήταν καλό να συνεχίσω το eSHa2000, να κάνω αλλαγή νερού σήμερα και να ξαναρχίσω τη θεραπεία με το eSHa από την αρχή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-12, 12:57
Το avatar του χρήστη Kyriakos15
Kyriakos15 Ο χρήστης Kyriakos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: Αθήνα - Πειραιάς
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλημέρα. Τεστ νερου εχεις κανει καθολου;; 2 χρυσοψαρα σε 25 λιτρα ειναι πολυ δυσκολες καταστασεις για τα ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-12, 14:13
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή Ιστορικό

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300x300x300 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 έτος και 2μιση μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 20 αυγούστου 2011
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Βασικό
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19 βαθμούς κελσίου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα με διπλή ουρά και ραχιαίο πτερύγιο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 μηλοσαλίγκαρα
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18 βαθμούς κελσίου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% με 50% κάθε 11 με 13 μέρες
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5 Νοεμβρίου 12
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
Χρυσόψαρα:
καθημερινά 1 με 2 κόκκους έκαστος goldfish gold Japan
( http://www.totally-tropicals.co.uk/m...japan_145g.jpg )

Μηλοσαλίγκαρα:
Κάθε δεύτερη μέρα μισή ταμπλέτα έκαστος
(τροφή απο pet shop, μάλλον όχι κάποια μάρκα, έχει χαθεί η ετικέτα από το κουτάκι κ δε ξέρω το όνομα της ταμπλέτας)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
- Για να ταϊσω τα μηλοσαλίγκαρα, βάζω το καπάκι του ενυδρείου (τζάμι) ως διαχωριστικό μέχρι να φάνε, διαφορετικά τρώνε τα χρυσόψαρα όλο τους το φαϊ.
- Μια φορά το μήνα γεννάνε τα μηλοσαλίγκαρα, κ μέσα σε μερικές μέρες τα πετάω το "τσαμπί" των αυγών
- Εχω 2 φίλτρα στο ενυδρείο ( http://ecx.images-amazon.com/images/...rL._SS500_.jpg )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (θα μπορέσω να έχω αυτές τις μετρήσεις αύριο)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε μερικά σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 7 με 8 μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: eSHa 2000 για finrot ή fungus ( http://www.a2baquatics.com/images/Dr...s/esha2000.jpg )
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: χθές 7 σταγόνες, σήμερα 3 σταγόνες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν φαίνεται κάποια αλλαγή
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία, μα όσο την κάνω έχω βγάλει τον άνθρακα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν έχω ολοκληρώσει τη θεραπεία
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μάλλον έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού πριν ξεκινήσω το φάρμακο, και δεν έκανα

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ; όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
Έχουν τελειώσει τα χαρτάκια μιας χρήσης για το τεστ νερού στο pet shop κ μου είπαν πως θα προμηθευτουν αύριο. Αύριο θα έχω αποτελέσματα απο τις μετρήσεις.
Το γνωρίζω πως είναι δύσκολες συνθήκες τα 25 Λίτρα για 2 χρυσόψαρα, μα κάνω οτι μπορώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα συμπτώματα μοιάζουν με κάποια αρρώστια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 14-11-12 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-12, 15:18
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300x300x300 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 έτος και 2μιση μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 20 αυγούστου 2011
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Βασικό
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19 βαθμούς κελσίου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 χρυσόψαρα με διπλή ουρά και ραχιαίο πτερύγιο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 μηλοσαλίγκαρα
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18 βαθμούς κελσίου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% με 50% κάθε 11 με 13 μέρες
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5 Νοεμβρίου 12
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
Χρυσόψαρα:
καθημερινά 1 με 2 κόκκους έκαστος goldfish gold Japan
( http://www.totally-tropicals.co.uk/m...japan_145g.jpg )

Μηλοσαλίγκαρα:
Κάθε δεύτερη μέρα μισή ταμπλέτα έκαστος
(τροφή απο pet shop, μάλλον όχι κάποια μάρκα, έχει χαθεί η ετικέτα από το κουτάκι κ δε ξέρω το όνομα της ταμπλέτας)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
- Για να ταϊσω τα μηλοσαλίγκαρα, βάζω το καπάκι του ενυδρείου (τζάμι) ως διαχωριστικό μέχρι να φάνε, διαφορετικά τρώνε τα χρυσόψαρα όλο τους το φαϊ.
- Μια φορά το μήνα γεννάνε τα μηλοσαλίγκαρα, κ μέσα σε μερικές μέρες τα πετάω το "τσαμπί" των αυγών
- Εχω 2 φίλτρα στο ενυδρείο ( http://ecx.images-amazon.com/images/...rL._SS500_.jpg )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (θα μπορέσω να έχω αυτές τις μετρήσεις αύριο)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε μερικά σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 7 με 8 μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: eSHa 2000 για finrot ή fungus ( http://www.a2baquatics.com/images/Dr...s/esha2000.jpg )
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: χθές 7 σταγόνες, σήμερα 3 σταγόνες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν φαίνεται κάποια αλλαγή
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία, μα όσο την κάνω έχω βγάλει τον άνθρακα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν έχω ολοκληρώσει τη θεραπεία
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μάλλον έπρεπε να κάνω αλλαγή νερού πριν ξεκινήσω το φάρμακο, και δεν έκανα

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ; όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
Έχουν τελειώσει τα χαρτάκια μιας χρήσης για το τεστ νερού στο pet shop κ μου είπαν πως θα προμηθευτουν αύριο. Αύριο θα έχω αποτελέσματα απο τις μετρήσεις.
Το γνωρίζω πως είναι δύσκολες συνθήκες τα 25 Λίτρα για 2 χρυσόψαρα, μα κάνω οτι μπορώ να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα συμπτώματα μοιάζουν με κάποια αρρώστια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Δύσκολα θα την βγάλει καθαρή το ψαράκι!
Το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικό γιά χρυσόψαρα.
( Εγώ έχω τρία χρυσόψαρα σε 120 λίτρα και είμαι οριακά.. )
Ένα άλλο σημαντικό που βλέπω, είναι ότι κάνεις πολύ αραιές αλλαγές νερού ( σχεδόν ανά δεκαπέντε ημέρες ).
Πρέπει να αλλάζεις 30-50% ανά εβδομάδα.

Όσο για την πάθησή του, δεν θέλων να είμαι μάντης κακών, αλλά εάν έχει φθάσει στο σημείο να κάθετε στον πάτο του ενυδρείου, δεν την γλιτώνει.
Κάνε μιά μεγάλη αλλαγή νερού, συνέχισε με το φάρμακο και τα ξαναλέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-12, 15:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο που φαινεται να εχει ειναι μαλλον fin rot
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325

Βγαλε καμια φωτογραφια για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι.

Να ξερεις οτι το esHa2000 περιεχει χαλκο και πιθανο να σκοτωσει τα apple snails. Μπορει να μη το γραφει στη συσκευασια στις αντενδειξεις, αλλα αν ψαξεις λιγο στο νετ, θα βρεις πληροφοριες. Η θεραπεια θα ηταν καλυτερα να γινει σε μια καραντινα, εστω ενα πλαστικο (καθαρο απο απορρυπαντικα) δοχειο, οσο μεγαλυτερο γινεται. Ή να απομακρυνεις καπως τα σαλιγκαρια κατα τη διαρκεια της θεραπειας. Να ξερεις οτι μετα τη θεραπεια θα χρειαστεις ανθρακα στο φιλτρο για μερικες μερες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-12, 15:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αυξησε τις αλλαγές σε -ανα 2 μερες- για αρχη...βάλλε καποια φωτό του ψαριού...και ψάξε να τα δώσεις γιατι τα λίτρα ειναι λίγα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-12, 17:19
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας
΄
Εχω κάποιες απορίες:
Να κρατήσω τα χρυσόψαρα σε αυτο το ενυδρείο για τη θεραπεία και να βάλω σε ένα μικρότερο που έχω τα σαλιγκάρια;

Κάνω απευθείας αλλαγή νερού, εφόσον όμως θα γίνει αλλαγή νερού, δεν θα χαθεί το φάρμακο;
Να ξαναβάλω δόση φαρμάκου για σήμερα, μετά την αλλαγή;

Στις οδηγίες του φαρμάκου λεει τις δόσεις για 3 μέρες για στανταρ περιπτώση , και για 3 μέρες για ταχεία περίπτωση ( οι οποίες είναι πιο αυξημένες δόσεις)

Μήπως γνωρίζετε ποια να ακολουθήσω; Οι οδηγίες είναι στ ολλανδικά και δυστυχώς δεν μιλάω ολλανδικά, απλά ζήτησα απο την πωλήτρια στο pet shop να μου πει τις οδηγίες προφορικός. Εκείνη μου είπε για την στανταρ δόση, μα εφόσον είναι τόσο κρίσιμα μήπως να ακολουθήσω τη "ταχεία" δόση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Επίσης πρέπει να χωρίσω τα 2 χρυσόψαρα; Υπάρχει κίνδυνος να το πάθει και το άλλο χρυσόψαρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Και μία ακόμη ερώτηση, το άρρωστο ψάρι, παράλληλα με την θεραπεία το ταϊζω κι όλας;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 14-11-12 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-12, 17:21
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....644#post711644

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-12, 19:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, 2 χρυσοψαρα (που ειναι ψαρια για λιμνες η για τεραστια ενυδρεια ) σε 25 λιτρα ποιος ξερει σε τι αμμωνιες και τοξικα εχουν εκτεθει, αλλα οπως και να χει ποτε δεν καταδικαζουμε κανενα ψαρι οσο αυτο αναπνεει, αντιθετα προσπαθουμε να το σωσουμε.
Στην προκειμενη περιπτωση πιστευω πως αν τους εδινες σωστες συνθηκες (τουλαχιστο εστω 100 -150 λιτρα καθαρο νερο και λιγο απλα να μπορουν να κολυμπησουν ) θα ηταν π[ολυ καλυτερο απ οποιαδηποτε θεραπεια (δεν ειμαι κατα της χρησης του συγκεκριμενου φαρμακου, δρα σαν απολυμαντικο αλλα σκοπος δεν ειναι να προσπαθουμε να εχουμε αποστειρωμενα ενυδρεια αλλα ψαρια υγειη με σωστο ανοσιοποιητικο συστημα, κι αυτο δε μπορει να επιτευχθει για ΚΑΝΕΝΑ ειδος ψαριου σε τετοια μικροσκοπικα κουτακια με 5 σταγονες νερο οπου ουτε η ΝΑΣΑ δε θα μπορουσε να κρατησει σε ειδικα εργαστηρια σταθερες συνθηκες. )
Κατσε και διαβασε ολα τα υπομηματα για αρχαριους, και εξετασε την περιπτωση αποκτησης ενος σωστου ενυδρειου.
Σαν προσωρινη λυση μπορει να χρησιμοποιηθει μια μεγαλη λεκανη ή ενα παιδικο μπανιο ή τα κουτια του ΙΚΕΑ κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-12, 21:32
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ετσι ειναι...

βρες οσο το συντομοτερο δυνατο,ενα μεγαλο ενυδρειο!

δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα στο 25λιτρο χωρανε ακριβως τα 2 apple snails!
και μονο αυτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-12, 23:27
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Έχω μερικές απορίες, κ αν γνωρίζετε ν μου πείτε:

1. Μέχρι να βρω λύση με μεγαλύτερο ενυδρείο, μπορώ να τα βάλω προσωρινά και σε μεγάλη λεκάνη; (100 λίτρα)

2. Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα, αυτό βοηθάει τη κατάσταση; Ή πρέπει να κάνω μόνο μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού;

3. Να συνεχίσω να τον ταϊζω;

Επίσης, δεν έχω δει τα περιττώματα του τις τελευταίες μέρες.
4. Μήπως αυτό είναι σύμπτωμα συγκεκριμένης ασθένειας, που μας παραπέμπει σε συγκεκριμένη θεραπεία;

Καταλαβαίνω πως χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο και φαρμακευτική αγωγή. Φροντίζω για το ενυδρείο μα αυτό το φάρμακο που χρησιμοποίησα ( EshA 2000), δεν φαίνεται να βοήθησε ούτε στο ελάχιστο.
5. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο; Ή να συνεχίσω τη θεραπεία με το ίδιο φάρμακο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Μέχρι να βρω λύση με μεγαλύτερο ενυδρείο, μπορώ να τα βάλω προσωρινά και σε μεγάλη λεκάνη; (100 λίτρα)
ναι

Παράθεση:
2. Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα, αυτό βοηθάει τη κατάσταση; Ή πρέπει να κάνω μόνο μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού;
ναι, αλλα προσεχε οι αλλαγες να γινονται με νερο που εχει ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου.
Πολλα ψαρια πεθαινουν καθημερινα απο θερμικο σοκ (ειναι χειροτερο κι απο την τοξικη δηλητηριαση κι απο αρρωστιες κι απο οτιδηποτε)

Παράθεση:
3. Να συνεχίσω να τον ταϊζω;
Εκει μεσα οχι, αν τον βαλεις καπου καλυτερα ναι αλλα με πολυ μεγαλη τσιγκουνια, ΟΧΙ ομως πριν βρεις μπολι (βαλε αγγελια με την περιοχη σου και ολο και καποιος θα σου δωσει)


Παράθεση:
Καταλαβαίνω πως χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο και φαρμακευτική αγωγή.
πολλα ψαρια, ζωα, ανθρωποι και δεν ξερω αν ισχυει και για αλλους οργανισμους, αντιμετωπιζουν μονα τους μια ασθενεια επιτυχως οταν βρεθουν σε σωστο περιβαλλον.
Ξερω περιπτωση ανθρωπου που ειχε ενα ογκο (καλοηθη μεν αλλα ογκο) και βρισκοταν σε στρατιωτικες φυλακες για δυο χρονια.
Μολις αποφυλακιστηκε μετα απο λιγο διαστημα ο ογκος εφυγε μονος του, οσο κουλο κι αν ακουγεται ειναι αληθινο συμβαν.


Παράθεση:
Φροντίζω για το ενυδρείο μα αυτό το φάρμακο που χρησιμοποίησα ( EshA 2000), δεν φαίνεται να βοήθησε ούτε στο ελάχιστο.
Για εξωπαρασσιτα ειναι καλο, και γενικα εκει που βοηθανε τα απολυμαντικα.
Για αλλες περιπτωσεις απλα δεν κανει κατι...

Παράθεση:
5. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο; Ή να συνεχίσω τη θεραπεία με το ίδιο φάρμακο;
Σωστες συνθηκες και ειτε με το ιδιο ειτε με κοκτειλ melafix pimafix που ειναι φυσικα "φαρμακα" (ειναι εκχυλισμα τσαγιου και εκχυλισμα δαφνης. Λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλα κανουν δουλεια)
Ολοκληρωσε παντως το minimum της θεραπειας με το esha (αν θυμαμαι καλα ειναι 3 μερες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-12, 00:43
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Σου είμαι ευγνώμων! Ευχαριστώ πολύ

Κάποιες διευκρινιστικες ερωτήσεις

Το μπόλι το χρειάζομαι και για την προσωρινή λυση; (τη λύση της λεκάνης)

Εάν ναι, που να βάλω αγγελία με τη περιοχή μου; Βρίσκομαι στην Ολλανδία, εάν η αγγελία δεν είναι λύση, μπορώ να το βρω και σε pet shop;


Την minimum δόση 3 μέρες με το esha 2000 την ολοκήρωσα, και λέω μαζί με τις υπόλοιπες συνθήκες να περάσω στο melafix pimafix

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-12, 00:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπόλι το χρειάζομαι και για την προσωρινή λυση; (τη λύση της λεκάνης)
Κανονικα ναι, τα ψαρια πρεπει να ζουν με στρωμενο φιλτρο.

Παράθεση:
Εάν ναι, που να βάλω αγγελία με τη περιοχή μου; Βρίσκομαι στην Ολλανδία, εάν η αγγελία δεν είναι λύση, μπορώ να το βρω και σε pet shop;
Αν γνωριζεις καποιο συγχομπυστα εκει ζητα του λιγη βωμια απο τα υλικα του φιλτρου του και βαλτη στο δικο σου φιλτρο.
δες σχετικα με το πως στρωνει ενα ενυδρειο http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
Μπορεις επισφαλως να κανεις μερα παρα μερα η και καθε μερα μεγαλες αλλαγες νερου (30-40%) μεχρι να στρωσεις ενα ενυδρειο σωστα, αλλα προσεξε αυτο που σου ειπα με τη θερμοκρασια.
Επισεις πρεπει να εφοδιαστεις τα καταλληλα τεστ, για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα ωστε να μπορεις να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου σου.
Προσωπικα αν δεν ειχα προσβαση σε μπολι και επρεπε να κρατησω ψαρι σε καραντινα αστρωτη θα εβαζα στο φιλτρο ζεολιθο και ανθρακα και θα εκανα καθημερινες αλλαγες και ταισμα ανα 4-5 μερες
Παράθεση:

Την minimum δόση 3 μέρες με το esha 2000 την ολοκήρωσα, και λέω μαζί με τις υπόλοιπες συνθήκες να περάσω στο melafix pimafix
Ναι ειναι πολυ καλα για εξωπαρασσιτα αλλα το σημαντικοτερο οπως ξαναπα ειναι οι σωστες συνθηκες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-12, 13:45
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Σχετικά με το μπόλι.

Εφόσον έχω ήδη ένα ενυδρείο, δε μπορώ να πάρω μπόλι απο τ ενυδρείο μου και να το βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο;

Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο εννωειται, ειναι ομως?
Ποιες ειναι οι μετρησεις σου?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-12, 12:55
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Εάν ξανακάνω τις μετρήσεις στο ενυδρείο μου κ είναι καλές, (το ενύδρείο μου φαντάζομαι πως είναι στρωμένο, τ λειτουργώ ένα χρόνο, κ την τελευταία φορά που έκανα τις μετήσεις με τα χαρτάκια μιας χρήσης πριν ένα μήνα, ήταν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα) απλά βάζω το παλιό νερό στο καινούργιο ενυδρείο; Και έτσι γίνεται η μεταφορά με το μπόλι;

Μ έδειξαν ένα μπουκαλάκι μικρο 10¤ με ζωντανά βακτήρια μου είπαν, και υπέθεσα πως αυτό ήταν τ μπόλι. Μα αν οι μετρήσεις μου είναι καλές τότε, απλά βάζω από το μπόλι του παλιού ενυδρείου ε;

Ακόμα τι φίλτρο πρέπει ν έχει ένα ενυδρείο 70 λίτρων;

Μου έδειξαν ένα ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο, μα δεν είχε άνθρακα μέσα, ήταν απλά σφουγγάρια. Αυτό είναι φυσιολογικό; Κανονικά με άνθρακα δε πρέπει να ναι;

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων
-------------------------
Επίσης το Melafix και το Primafix δε το βρίσκω σε κανένα pet shop.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 17-11-12 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-12, 16:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν ξανακάνω τις μετρήσεις στο ενυδρείο μου κ είναι καλές, (το ενύδρείο μου φαντάζομαι πως είναι στρωμένο, τ λειτουργώ ένα χρόνο, κ την τελευταία φορά που έκανα τις μετήσεις με τα χαρτάκια μιας χρήσης πριν ένα μήνα, ήταν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα)
αν λειτουργει ενα χρονο τοτε ειναι στρωμενο (βεβαια το κακο ειναι πως εστρωσε με το ψαρι αλλα τωρα οτι ζημεια του εχει γινει εγινε, ετσι κι αλλιως ειναι μη αναστρεψιμη οποτε δεν ασχολουμαστε μ αυτο)
Τα χαρτακια οτι θελουν δειχνουν, να μην τα εμπιστευεσαι. Μονο υγρα τεστ ειναι οκ

Παράθεση:
απλά βάζω το παλιό νερό στο καινούργιο ενυδρείο; Και έτσι γίνεται η μεταφορά με το μπόλι;
βρρωμια απο το φιλτρο στο φιλτρο σου οχι νερο. (η καλυτερα ολοκληρο το φιλτρο. Αν παρεις πχ ενα καλο εξωτερικο μπορεις μεσα στα υλικα του να βαλεις και ολα τα υλικα του δικου σου)
Παράθεση:
Μ έδειξαν ένα μπουκαλάκι μικρο 10¤ με ζωντανά βακτήρια μου είπαν, και υπέθεσα πως αυτό ήταν τ μπόλι.
παραμυθια της χαλιμας ειναι αυτα, μην πεταξεις τα λεφτα σου για κατι τετοιο
Παράθεση:
Μα αν οι μετρήσεις μου είναι καλές τότε, απλά βάζω από το μπόλι του παλιού ενυδρείου ε;
σωστο

Παράθεση:
Ακόμα τι φίλτρο πρέπει ν έχει ένα ενυδρείο 70 λίτρων;

Μου έδειξαν ένα ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο, μα δεν είχε άνθρακα μέσα, ήταν απλά σφουγγάρια. Αυτό είναι φυσιολογικό; Κανονικά με άνθρακα δε πρέπει να ναι;
Ανθρακας μπαινει μονο μετα απο θεραπειες για να μαζεψει τα φαρμακα που απομενουν.
Ουτε το σφουγκαρι μονο του ειναι σοβαρο υλικο.
Τα φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη φιλτρανση και βιολογικη.
Τωρα αν το ενυδρειο σου ειναι νταμαρι δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να εχει και χημικη (τον ανθρακα που λες) αλλα δε νομιζω να χρειαζεται.
Αν ειναι φυτεμενο εννωειται πως δε θελει ανθρακα.
Τεσπα, καλα φιλτρα ειναι τα εξωτερικα φιλτρα.
70 λιτρα για χρυσοψαρα ειναι μικρο, εχεις σκοπο καθε τοσο να αγοραζεις νεο ενυδρειο οσο μεγαλωνουν?

Παράθεση:
Επίσης το Melafix και το Primafix δε το βρίσκω σε κανένα pet shop.
δεν εχω δει πετσοπ που να μην εχει, εκτος απο αυτα που δεν εχουν ενυδριακα προιοντα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-11-12, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μετεφερε το φιλτρο οπως ειναι και ολο το νερο στο μεγαλυτερο ενδρειο και μετα συμπληρωσε λιγο λιγο και φρεσκο αποχλωριομενο νερο ιδιας θερμοκρασιας.
Το φιλτρο δεν θα φτανει για καλη κυκλοφορια του νερου στο μεγαλυτερο ενδρειο, αλλα αφου μπορουσε (αν μπορουσε) να υποστηριζει βιολογικα τη φιλτρανση των ρυπων των ψαριων στο μικρο ενυδρειο, θα μπορει και στο μεγαλο ενυδρειο για τα ιδια ψαρια.
Η ποσοτητα υλικου φιλτρανσης παει με τη ρυπανση οχι με το μεγεθος του ενυδρειου.
Φυσικα το σωστο ειναι να παρεις ενα καταλληλο φιλτρο και πιο μεγαλο και σε χωρητικοτητα και σε ροη πλεον.
Θα το αφησεις να λειτουργει παραλληλα με το στρωμενο φιλτρο για ενα μηνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-11-12, 00:25
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για την βοήθειά σας,

Αγόρασα ενυδρείο 85 λίτρων, τσέκαρα το παλιό νερό μου με τα χαρτάκια κ έδωσα κ λίγο σε ένα pet shop να μου το τσεκάρουν - αλλά κ αυτοί με χαρτάκια μου το τσέκαραν - και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Έτσι έβαλα το παλιό νερό στο καινουριο ενυδρείο, έβαλα κ το παλιό μου φίλτρο, και το καινούριο που είναι ενσωματομένο με τ καινούριο ενυδρείο, συμπλήρωσα με καινουριο νέρο με αντιχλώριο, συμπλήρωσα κ από αυτό το φάρμακο που ξεκίνησα σήμερα ενώ αφαίρεσα τν άνθρακα για να λειτουργήσει. Επειτα έβαλα κ τα 2 χρυσόψαρα και τ τάϊσα ελαχίστως.
To άρρωστο χρυσόψαρο κάθεται πάλι στον πάτο, με μεγάλη δυσκολία κινείται, ωστόσο έχει όρεξη για φαϊ, μα δε ξέρω τι αλλο θα ήταν καλό να κάνω για να τον βοηθήσω.
(1) Στο pet shop μου είπε πως θα ήταν καλό να το βγάλω λίγο απ τ νερό,(;!;!; ) για μερικά δευτερόλεπτα, γιατί ίσως έχει αέρα μέσα του.. Πιστεύεται πως θα ήταν καλό να το κάνω αυτό;

Ακόμα, Primafix κ Melafix δεν έχουν ούτε τ pet shop που ειδικεύονται στα ενυδρεία έδω στ Rotterdam, ίσως είναι κάποιο προϊόν που δεν υπαρχει στην Ολλανδία.
(2) Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο της ιδίας οικογένειας;

(3) Πρέπει ν βάλω κ τίποτα άλλο στο ενυδρείο για να φτιάξω το νερό; Εφ'όσον βάζω φάρμακο, να αλλάζω τ νερό κάθε μερα επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο; Γενικά πως πρέπει ν συμπεριφέρομαι στ καινούριο ενυδρείο με το άρρωστο ψάρι;

(4) Το ενσωματομένο φίλτρο, δεν βγάζει μπουρμπουλίθρες, μήπως κάτι δεν έκανα σωστά; Πρέπει να βγάζει μπουρμπουλήθρες;

Κ αυτό είναι το άρρωστο χρυσόψαρό μου, αν η εικόνα βοηθάει, πείτε μου αν ξέρεται τι θα μπορούσε να τν βοηθήσει

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
-------------------------
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ με τα χαρτάκια μιας χρησης

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6
KH: 10d
GH: 16d
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε πολύ λίγα σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πλάι στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν τ έχω δει τις τελευταίες μέρες καθόλου, ενώ τν παρακολουθώ συνεχώς
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 14 μέρες περίπου
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 18-11-12 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-11-12, 00:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
συμπλήρωσα κ από αυτό το φάρμακο που ξεκίνησα σήμερα ενώ αφαίρεσα τν άνθρακα για να λειτουργήσει.
δε βλεπω και το οτι καλυτερο το να επιτειθεσαι με φαρμακα στη βιολογια που μολις μετεφερες απο ενα ενυδρειο σε ενα αλλο. Θες τακτικες μετρησεις μετα απο αυτη την "επιθεση" (ουτως η αλλως θες λογο της μετακομισης) και τα χαρτακια δειχνουν οτι θελουν, να εμπιστευεσαι μονο τα υγρα τεστ η αν σηκωνει η τσεπη σου τιποτα επαγγελματικα ηλεκτρονικα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα, Primafix κ Melafix δεν έχουν ούτε τ pet shop που ειδικεύονται στα ενυδρεία έδω στ Rotterdam, ίσως είναι κάποιο προϊόν που δεν υπαρχει στην Ολλανδία.
(2) Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο της ιδίας οικογένειας;
αν google-αρεις για diy melafix θα βρεις οδηγιες πως να το φτιαξεις μονη σου, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχουν melafix στα ενυδρειομαγαζα υποθετω πως σα λαος προφανως θα σνομπαρουν τα βοτανα οποτε ισως δε βρεις ουτε εκχυλισμα τσαγιου που χρειαζεται για την παρασκευη του, αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις.


Παράθεση:
Πρέπει ν βάλω κ τίποτα άλλο στο ενυδρείο για να φτιάξω το νερό;
Τιποτα απολυτως. Οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο.
Σου ξαναλεω πως δεν ειναι τα κοκτειλ σκευασματων που χρειαζεται ενα υγειες ενυδρειο αλλα σωστες συνθηκες και τιποτα περισσοτερο

Παράθεση:
Εφ'όσον βάζω φάρμακο, να αλλάζω τ νερό κάθε μερα επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο; Γενικά πως πρέπει ν συμπεριφέρομαι στ καινούριο ενυδρείο με το άρρωστο ψάρι;
Δικοπο μαχαιρι... απλα μπορεις να αναπληρωνεις την ποσοτητα φαρμακου που χαθηκε, αν και δεν ξερω... προσωπικα δε θα αγοραζα αυτο το φαρμμακο αλλα αφου το ξεκινησες ολοκληρωσε τη θεραπεια.



Παράθεση:
Κ αυτό είναι το άρρωστο χρυσόψαρό μου, αν η εικόνα βοηθάει, πείτε μου αν ξέρεται τι θα μπορούσε να τν βοηθήσει
χμμμ... μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια απο πανω την ωρα που κολυμπαει?
Εχω την εντυπωση πως διακρινω κατι πραγματικα ασχημο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οταν το βλεπεις απο πανω τα λεπια του φαινεται να ανοιγουν στις ακρες σαν κουκουναρι μηπως η απλα αυτο φαινεται στη σταση και στη γωνια της φωτο?
Οπως και να χει απο τη φωτο δε νομιζω πως το προβλημα ειναι απλα καποιο εξωτερικο παρασσιτο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-11-12, 00:44
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστώ

Θα βγάλω φωτογραφία μα αύριο πρωί μπορώ διότι έχει κλέισει τ φώς στ ενυδρείο.
¶ρα δηλαδή, πλέον δεν πειράζω το νερό, δεν κάνω αλλαγές, μόνο ολοκληρώνω τ θεραπεία;
Για αυτή την ιδέα που μου είπε η κυρία στ pet shop, να το βγάλω έξω για μερικά δευτερόλεπτα τι έχεις ν πεις;
Ποιά είναι τ υγρά test;

Ακόμα, απ τα συμπτώματα κ απο τ χαρακτηριστικά, έχουμε ιδέα τι μπορεί ν έχει; Με ποιά αρρώστια μοιάζει αυτό που έχει;

Σ'ευχαριστώ κ πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-11-12, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυσκολα τα πραγματα.
Και δεν υπαρχει και διαγνωση για να πουμε οτι θα ακολουθησουμε καποια θεραπεια.
Το ψαρι δεν ειναι απλα ληθαργικο, εχει γυρει και ξαπλωσει στο βυθο.
Η ληθαργικοτητα μπορει να προερχεται απο πολλες αιτιες, απο λαθος θερμοκρασια μεχρι βακτηριακη ασθενεια, παρασιτα εσωτερικα εξωτερικα ή των βραγχειων.
Μια ελπιδα θα ηταν να ειχε δυκοιλιοτητα, οπου με μια δυο μερες νηστεια και μετα ταισμα με ζεματισμενο για μερικα λεπτα, αποφλοιωμενο και λιωμενο αρακα, θα "αδειαζε".

Το χαλικι δεν μου αρεσει, ουτε σαν υλικο, ουτε σαν μεγεθος.
Δεν πιστευω να εχει καταπιει κανενα χαλικι;;
Οι φυσαλιδες στο τζαμι απο τι ειναι;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-11-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ

Θα βγάλω φωτογραφία μα αύριο πρωί μπορώ διότι έχει κλέισει τ φώς στ ενυδρείο.
¶ρα δηλαδή, πλέον δεν πειράζω το νερό, δεν κάνω αλλαγές, μόνο ολοκληρώνω τ θεραπεία;

γιατι να μην κανεις αλλαγες?
απλα σου ειπα οτι πρεπει να συμπληρωνεις φαρμακο αναλογα τα λιτρα που πετας, οχι να μην κανεις αλλαγες. αν πχ κανεις 30% αλλαγη θα συμπληρωσεις στη δοση 30% επιπλεον (μπορεις να κανονισεις δοσεις ακριβειας με μια συριγγα)


Παράθεση:
Για αυτή την ιδέα που μου είπε η κυρία στ pet shop, να το βγάλω έξω για μερικά δευτερόλεπτα τι έχεις ν πεις;
Δεν εχω ιδεα, πρωτη φορα τ ακουω.
Ισως ειναι κατι εξειδικευμενο που αφορα μονο χρυσοψαρα οποτε ρωτα τους χρυσοψαραδες καλυτερα μηπως καποιος το εχει ξανακουσει ή google-αρε να δεις τι γραουν στον υπολοιπο κοσμο...



Παράθεση:
Ποιά είναι τ υγρά test;
τα... κανονικα τεστς που πουλανε ολα τα μαγαζια...

Παράθεση:
Ακόμα, απ τα συμπτώματα κ απο τ χαρακτηριστικά, έχουμε ιδέα τι μπορεί ν έχει; Με ποιά αρρώστια μοιάζει αυτό που έχει;
Ειναι πολυ επισφαλες, καλυτερα μια "ανοψη" πρωτα, και μια απαντηση σχεικα με το πως φαινονται τα λεπια του.
Επισεις μηπως το βλεπεις καθολου φουσκωμενο σχετικα με παλιοτερα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολα τα πραγματα.
Και δεν υπαρχει και διαγνωση για να πουμε οτι θα ακολουθησουμε καποια θεραπεια.
Σπυρο στην κοιλια του δε βλεπεις αυτο που βλεπω εγω ή ειναι η γωνια ληψης που το δειχνει ετσι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-11-12 στις 00:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-11-12, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μελαφιξ πιμαφιξ δεν θα βοηθουσαν το ψαρι σε τετοια κατασταση
Μη παιδευεσαι τσαμπα να το βρεις.
Κανε τη θεραπεια με το φαρμακο και βλεπουμε.
Κανε και νηστεια με αρακα μετα. Θα κανει καλο και στο αλλο ψαρι ετσι κι αλλιως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-12, 00:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μελαφιξ πιμαφιξ δεν θα βοηθουσαν το ψαρι σε τετοια κατασταση

συμφωνω απολυτα (απαντουσα με τη σειρα των ερωτησεων οποτε αργοτερα ηταν που ειδα τη φωτο)
Ειχα μεινει στη σχισμενη ουρα που περιεγραφες και στη ληθαργικοτητα αλλα δε φανταστηκα πως εννωουσες ενα ψαρι ξαπλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-12, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επιμενω στην ερωτηση για τις φυσαλιδες στο τζαμι.
Μηπως εμφανιστηκαν μετα απο την αλλαγη νερου;
Συμβαινει συχνα αυτο;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-11-12, 01:26
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

delta66: Οι φυσαλίδες δεν γνωρίζω τι είναι, ίσως επειδή ήταν μόλις είχα βάλει μπρος το φίλτρο..υποθέτω. Επίσης, παράλληλα με τ φάρμακο, να κάνω κ την νηστεια με τον αρακά; Όχι μετά την ολοκλήρωσή της; Δε φαντάζομαι να έχει καταπιεί κανένα χαλίκι, όμως δεν γνωρίζω. Πως θα μπορούσα να το γνώριζα αυτό; Τη νηστεία με τον αρακά να την κάνω και στα 2 ψάρια;

Nick74: Κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερου; Στις οδηγίες λέει ν βάζω φάρμακο για 4-5 μέρες. ¶ρα τη στάνταρ δόση κάθε μέρα. Εσύ εννοείς πως αν έχω βάλει τ φάρμακο κ στη συνέχεια αλλάξω νερό, να προσθέσω τν ανάλογη ποσότητα φαρμάκου;Δέν είναι φουσκωμένο, απεναντίας, έχει μικρυνει κάπως.

Γνωρίζετε για τ φίλτρο; Φαίνεται να το έχω βάλει σωστά; Πρέπει ν βγαίνουν κ φυσαλίδες απο τ φίλτρο;

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-11-12, 01:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη νηστεία με τον αρακά να την κάνω και στα 2 ψάρια;
σε ολα τα ψαρια την κανουμε μια φορα τη βδομαδα, κανει καλο στο πεπτικο τους


Παράθεση:
Κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερου;
βασικα αυτο πρεπει να το δεις η ιδια βαση μετρησεων αμμωνιας με υγρο τεστ.
Αν δεν ειχα δυνατοτητα μετρησης θα εκανα καθε μερα
Παράθεση:

Στις οδηγίες λέει ν βάζω φάρμακο για 4-5 μέρες. ¶ρα τη στάνταρ δόση κάθε μέρα. Εσύ εννοείς πως αν έχω βάλει τ φάρμακο κ στη συνέχεια αλλάξω νερό, να προσθέσω τν ανάλογη ποσότητα φαρμάκου;
ναι, τη δοση + οσο πετιεται

Παράθεση:
Δέν είναι φουσκωμένο, απεναντίας, έχει μικρυνει κάπως.
για τα λεπια δεν απαντησες...
βασικα απλα η γωνια της φωτο πρεπει να ειναι αλλα καλου κακου για πες μας αν βλεπεις αυτο που σου ειπα

Παράθεση:
Γνωρίζετε για τ φίλτρο; Φαίνεται να το έχω βάλει σωστά; Πρέπει ν βγαίνουν κ φυσαλίδες απο τ φίλτρο;
Αν το φιλτρο παιρνει αερα βγαζει και μπουρμπουλιθρες... εχει κατι τετοια φιλτρα στο εμποριο και καλα για καλυτερη οξυγονωση...
Ο Σπυρος σε ρωταει αλλο πραγμα, οχι για μπουρμπουλιθρομηχανες αλλα αν οι φυσαλιδες σου εχουν ξαναεμφανιστει απο το πουθενα (η απ το βυθο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-11-12, 01:33
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Οι φυσαλίδες υπάρχουν ακόμα. Όντως ήταν μόλις είχα αλλάξει το νερό. Ισως είναι τ παλιο φίλτρο που τις δημιουργεί.. δεν τις θυμάμαι βέβαια να τις έχω παρατηρήσει στ παλιό ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποστολή γαρίδων balog Γαρίδες του γένους Neocaridina 4 10-09-12 09:16
Κονγκολέζος κάθεται ακίνητος στον πάτο. Da Gypsy Fish Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 19 27-05-11 10:11
κάλυψη τρύπας στον πάτο ενυδρείου crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 05-04-11 20:12
Κάθεται κάτω στο έδαφος. garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 29 02-03-07 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16241 seconds with 13 queries