Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-06-12, 14:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βαγγελη ο Χρηστος δεν το ειπε για να σε κατηγορησει αλλα απλα για να σε κατευθυνει να δεις καποια πραγματα που ισως ειναι λαθος.
Δεν ειμαι εμπειρος με τα χρυσοψαρα αλλα αυτο που λενε ολοι ειναι πως θελουν τροφες με φυτικη βαση, τουλαχιστο ως βασικες τροφες.
Απο κει και περα αν καπου καπου τους πεταξεις και κανα σκουλικι ή καμια προνυμφη δε θα κανει κακο αφου αυτο συμβαινει και στη φυση.
Οσο για τη μελετη των τροφων του εμποριου εχουμε και καποια παραδειγματα ψαριων που αρρωστησαν απο τροφες (επισεις εχουν ακουστει καποια πραγματα και για τα κατεψυγμενα κι ομως πουλιουνται με το ονομα της ocean nutrition)
Το σιγουρο ειναι πως αν δεν φτιαχνουμε οι ιδιοι τις τροφες δε μπορουμε να ειμαστε απολυτοι αν ειναι σωστες η λαθος.
  #62  
Παλιά 01-06-12, 20:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

κανεις δεν κατηγορησε κανεναν. απλα ο γραπτος λογος εχει τετοια και δεν βλεπεις τον αλλον! απλα επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος, αν κατι ειναι μελετημενο και πωλειτε νομιμα το εμπιστευομαι. καλως η κακως!
  #63  
Παλιά 01-06-12, 20:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα περιμενε για ενυδρειο.

Το ψαρι αν εχει dropsy δεν λειτουργουν τα νεφρα του.
Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να κανεις θεραπεια με μετρονιδαζολη (flagyl) και epsom salt στο ενυδρειο που θα παρεις αφου .... του καλυψεις τα τζαμια να μη μπαινει φως.

Οσο ζει το ψαρι υποφερει.

Εχουν τζαμια και οι λιμνες που ζουν κανονικα τα χρυσοψαρα?
Οχι.
Απανθρωπο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #64  
Παλιά 01-06-12, 20:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και τα μπουκαλοβακτηρια πουλιουνται, ειναι δυνατο να εχει εκει μεσα βακτηρια?
Και υγρη τυρφη πουλιεται και στον αλλο σηκωσε αμμωνια.
και κατεψυγμενες τροφες πουλιουνται αλλα αρκετοι λενε πως ειχαν προβλημα και μεχρι που χασαν ψαρια (προσωπικα τα χρησιμοποιω αλλα τα περναω απο 300W uv αποστειρωση με οσα εχω ακουσει... ειμαι τυχερος βεβαια που εχω αυτες τις λαμπες για αλλη χρηση)
και γυαλες πουλιονται παρολο που εκει μεσα απαγορευεται να βαζεις ψαρια
και κατι buffers για το ph πουλιωνται αλλα ειναι λιαν επικινδυνα, κτλ κτλ κτλ
Το οτι κατι πουλιεται δε σημαινει πως ειναι και χρησιμο. Δε θελω να πω οτι οντως οι τροφες δεν ειναι καλες, -δεν εχω εμπειρια απο χρυσοψαρα- αλλα αφου στο λενε ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με αυτα τα ψαρια κρατα το οτι ΙΣΩΣ και να εχουν δικιο.
  #65  
Παλιά 01-06-12, 20:29
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα περιμενε για ενυδρειο.

Το ψαρι αν εχει dropsy δεν λειτουργουν τα νεφρα του.
Αν ειναι ετσι, θα πρεπει να κανεις θεραπεια με μετρονιδαζολη (flagyl) και epsom salt στο ενυδρειο που θα παρεις αφου .... του καλυψεις τα τζαμια να μη μπαινει φως.

Οσο ζει το ψαρι υποφερει.

Εχουν τζαμια και οι λιμνες που ζουν κανονικα τα χρυσοψαρα?
Οχι.
Απανθρωπο.
αυτα που λες τα βρισκω σε καθε πετ σοπ? εχουμε κανα λινκ? τα τζαμια γιατι τα καλυπτουμε?

αυτο που λες με τα τζαμια και τις λιμνες δεν νομιζω οτι εχει καπια σχεση με τα οσα λεμε.
-------------------------
ανεβαζω σε λιγο ενα βιντεο να το δειτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 01-06-12 στις 20:29 Αιτία: Automerged Doublepost
  #66  
Παλιά 01-06-12, 20:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βρε Βαγγελη εχει δικιο ο ανθρωπος, αν ειμαι στην Ινδια με μαλαρια και βρω ενα ερυθρο σταυρο σε αντισκηνα δε θα μπω να μου δωσουν πεντε χαπακια επειδη ειναι πολυ bus class για τα γουστα μου? (αληθινη ιστορια που μου χει συμβει).

Δεν ξερω για τα φαρμακα που λεει ο Σπυρος, αλλα δειχνει να το γραφει με πεποιθηση. Εγω στη θεση σου θα το εκανα αμεσως και οχι σε κουτι, αλλα και σε κουβα θα το απομονωνα αν δεν ειχα καραντινα.
το φως προφανως βλαπτει το φαρμακο
epsom salt βρισκεις παντου, και το flagyl νομιζω πως κι αυτο το βρισκεις στα μεγαλα petshops
  #67  
Παλιά 01-06-12, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. και τα μπουκαλοβακτηρια πουλιουνται, ειναι δυνατο να εχει εκει μεσα βακτηρια?
2. Και υγρη τυρφη πουλιεται και στον αλλο σηκωσε αμμωνια.
3. και κατεψυγμενες τροφες πουλιουνται αλλα αρκετοι λενε πως ειχαν προβλημα και μεχρι που χασαν ψαρια (προσωπικα τα χρησιμοποιω αλλα τα περναω απο 300W uv αποστειρωση με οσα εχω ακουσει... ειμαι τυχερος βεβαια που εχω αυτες τις λαμπες για αλλη χρηση)
4. και γυαλες πουλιονται παρολο που εκει μεσα απαγορευεται να βαζεις ψαρια
5. και κατι buffers για το ph πουλιωνται αλλα ειναι λιαν επικινδυνα, κτλ κτλ κτλ
Το οτι κατι πουλιεται δε σημαινει πως ειναι και χρησιμο. Δε θελω να πω οτι οντως οι τροφες δεν ειναι καλες, -δεν εχω εμπειρια απο χρυσοψαρα- αλλα αφου στο λενε ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με αυτα τα ψαρια κρατα το οτι ΙΣΩΣ και να εχουν δικιο.
1. Ναι ειναι δυνατον
2. Μερικες φορες εμφανιζεται αμμωνια απο τα οργανικα της τυρφη. Ειναι φυσιολογικο.
Η αμμωνια που μετραμε ομως (ΝΗ3/ΝΗ4) δεν αυτη που σκοτωνει (ΝΗ3).
3. Οι κατεψυγμενες που σκοτωνουν ειναι αυτες που σταματησαν καποια στιγμη να ειναι ....κατεψυγμενες και μετα ....ξαναεγιναν
4. Γυαλα λεγεται και μια γυαλά 400 λιτρων.
5. Επικινδυνοι ειναι πιο πολυ αυτοι που χρησιμοποιουν κατι χωρις να ξερουν τι κανει, πως το κανει και αν το χρειαζομαστε να μας το κανει.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που λες τα βρισκω σε καθε πετ σοπ? εχουμε κανα λινκ? τα τζαμια γιατι τα καλυπτουμε?

αυτο που λες με τα τζαμια και τις λιμνες δεν νομιζω οτι εχει καπια σχεση με τα οσα λεμε.
-------------------------
ανεβαζω σε λιγο ενα βιντεο να το δειτε
Οχι σε φαρμακειο τα βρισκεις.
Το Flagyl ειναι αντιβιωση και για ανθρωπινη χρηση.

Αποφευγω πλεον να γραφω για φαρμακα και θεραπειες, γιατι δεν μπορω να βασιστω στη διαγνωση που εχει γινει, και φαρμακα στην τυχη δεν πρεπει να προτεινουμε.
Οπως δεν μπορω να παρω και την ευθυνη για το αποτελεσμα της θεραπειας απο την ορθοτητα του τροπου και των μεσων που θα γινει, αλλα και γενικα την τυχη, αφου καθε ψαρι μπορει να αντιδρα διαφορετικα.

Τη λιμνη την ανεφερα γιατι καποια στιγμη υποννοησες οτι ειναι κι απανθρωπη η προταση για θεραπεια σε πλαστικη δεξαμενη και οχι σε ενυδρειο. (οι περισσοτεροι πλαστικα εχουν για θεραπειες και dips)
Υπαρχουν στο πρακτικερ, κατι μικρες πλαστικες λιμνες, σουπερ.
Οτι πρεπει για εσωτερικη λιμνη, με μικρα ειδη χρυσοψαρων.
Απλως επειδη δεν εχουν τζαμια, τα βλεπεις απο πανω.
Οπως και στις λιμνες.

Οι πλαστικοι καδοι samla του ΙΚΕΑ (μεχρι 120 λιτρα με 20 ευρω) ειναι 1000 φορες πιο "ανθρωπινοι" απο τα 5 τζαμακια των 20 λιτρων που βαζουν καποιοι χρυσοψαρα.
Μη τους βγαλουμε και απανθρωπους επειδη αντι για τζαμια χρησιμοποιουν πλαστικο.
Η ποιοτητα του νερου εχει σημασια και ο διαθεσιμος χωρος για τα ψαρια.
Η διαφανεια των τζαμιων ειναι για το θεαμα και απευθυνεται σε εμας μονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-12 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
  #68  
Παλιά 01-06-12, 20:56
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_dox...ature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 01-06-12 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
  #69  
Παλιά 01-06-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ναι ειναι δυνατον
Αλλα το κανα το πειραμα μετα απο τοσα που λετε σε ενα κουβαδακι και τελικα δεν περιεχουν τιποτα. Για να ειμαι αντικειμενικος μαλιστα εβαλα 3 ειδων διαφορετικα.
Σπυρο μια μερα ειτε πρεπει να σφαχτουμε -η να μονομαχησουμε lol- γι αυτα τα μπουκαλοβακτηρια ειτε να βαλουμε καποιο στοιχημα.
Αν φανε ΑΜΜΩΝΙΑ αυτα τα υρουλια και τη νιτροποιησουν τοτε δεχομαι να σου αγορασω την ετησια ποσοτητα μπουκαλοβακτηριων που χρησιμοποιεις
Παράθεση:
2. Μερικες φορες εμφανιζεται αμμωνια απο τα οργανικα της τυρφη. Ειναι φυσιολογικο.
οκ, δεκτο αυτο, δε μου εχει συμβει αλλα εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις.
Το θεμα ειναι πως ενα επεξεργασμενο προιον επιβαλλεται να περναει τετοιους ελεγχους διαφορετικα ο αλλος γιατι να μην παρει κανονικη τυρφη η στην τελικη αν ειναι μαγκας να μαζεψει φυκια και να τη φτιαξει μονος του?
Η αγορα ενος ετοιμου ζουμιου επρεπε να παρεχει επιπλεον ασφαλεια απο κατι που θα εκανε ο ιδιος.

Παράθεση:
3. Οι κατεψυγμενες που σκοτωνουν ειναι αυτες που σταματησαν καποια στιγμη να ειναι ....κατεψυγμενες και μετα ....ξανεγιναν
ΙΣΩΣ, κι εγω το χω σκεφτει αλλα το θεμα ειναι πως κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για το τι εχει περασει ενα προιον μεχρι να φτασει στα χερια του.
Το θεμα ειναι πως υπαρχουν κρουσματα, τουλαχιστο ετσι γραφουν αρκετοι χομπυστες. (εννωειται δεν ειμα κατα των ζωντανων η των κατεψυγμενων αφου εξ αλλου τα χρησιμοποιω, απλα προβληματισμους θετω με βαση την εμπειρια ανθρωπων που εχουν γραψει κατα καιρους διαφορα προβληματα)

Παράθεση:
4. Γυαλα λεγεται και μια γυαλά 400 λιτρων.
οκ, καταλαβαινεις σε ποια γυαλα αναφερομαι...

Παράθεση:
5. Επικινδυνοι ειναι πιο πολυ αυτοι που χρησιμοποιουν κατι χωρις να ξερουν τι κανει, πως το κανει και αν το χρειαζομαστε να μας το κανει.
οταν καποιος σου δινει ενα μαγικο ζουμι και σου λεει οτι κατεβαζει το ph στο 6,7 αλλα για να λειτουργησει πρεπει ηδη να εχεις ριξει τις σκληροτητες σου, και επιπλεον δεν κανει για φυτεμενα ενυδρια, ε τοτε αφου θα μπεις στον κοπο να ριξεις τις σκληροτητες γιατι να μη ριξεις και το ph με φυσικους τροπος? εκει θα κολησεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_dox...ature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε

εχει και το praktiker τετοια κουτια αλλα το ΙΚΕΑ τα εχει σε μονοψηφιες τιμες.
Λεγονται πλαστικα κουτια αποθηκευσης και ειναι καπου 80 λιτρα τα μεγαλα, ισως κι 100.
Τα φαρμακα ζητα τα οπως σου ειπε ο Σπυρος (για το flagyl δεν ειμαι σιγουρος αλλα το epsom salt το εχουν ολα τα μαγαζια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 01-06-12 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
  #70  
Παλιά 01-06-12, 21:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιες ειναι αυτες οι πλαστικες λιμνες που λες απο το ικεα? ξερεις τιμες για αυτα τα δυο φαρμακα η πως πρεπει να τα ζητησω (Mg Κτλ)? την προτεινεις τελικα η οχι την θεραπεια? κι αν ναι πως την κανω ακριβως? λινκ για αυτα απο το πρακτικερ τις λιμνες που λες, εχεις?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=I_dox...ature=youtu.be

οριστε το βιντεακι. οτι δειτε μου λετε
Το Ικεα εχεις πλαστικους καδους, οχι λιμνες.
Σου εχω δωσει τα λινκ στο ποστ #37
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=80206

Το πρακτικερ στα ειδη κηπου εχει και λιμνες.
(της gardena ειναι αν δεν εχει διαθεσιμες το πρακτικερ)
http://cdn.gardena.com/dimage.axd/pr...l-66dd8841.jpg
Μπαινει περιμετρικα και καποια διακοσμηση
http://i949.photobucket.com/albums/a...ake/limnh1.jpg
Και σιγα σιγα μοιαζει με λιμνη http://i949.photobucket.com/albums/a...ake/limnh6.jpg
http://i949.photobucket.com/albums/a...e/P6148650.jpg

---------------------------------------------------------------------
Ναι το ψαρι εχει εμφανη συμπτωματα dropsy.
Οι θεραπειες που ειχαν καποια τυχη σε αυτο το σταδιο, ηταν μονο με metronidazole (χαπια flagyl) και με clout (ενυδρειακο).
Και στις δυο μεθοδους, παραλληλη προσθηκη espom salt για να αδειασουν οι ιστοι του και τα οργανα τους απο τα υγρα που κανουν το πρηξιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #71  
Παλιά 01-06-12, 21:27
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?
  #72  
Παλιά 01-06-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε Βαγγελη για καραντινα μιλαμε, αν βρεθω σε νοσοκομειο αυτο που θα με ενδιαφερει ειναι να εχει καλους γιατρους, Απο κει και περα δε θα ελεγα οχι να εχει ομορφες νοσοκομες και καλους μαγειρες, αλλα αν προκειται για θεματα ζωης και θανατου -οπως στην περιπτωση του dropsy- το τελευταιο που θα με εννοιαζε ηταν αυτο...

Την αποψη μου λεω βεβαια, αλλα τα λεφτα που θα χαλασεις για αυτη την πανσιον 5 αστερων καλυτερα να τα δωσεις πιο γρηγορα για τα φαρμακα που εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια.

Δεν εχεις ζησει emergency καταστασεις να κανεις αλατομπανα σε ενα ψαρι που χανεται μεσα σε οτι σκευος βρεις μποστα σου (ακομα και κατσαρολες που λεει ο λογος) και να τρεχεις σαν παλαβος... εκει τι θα εκανες? θα εψαχνες πισινες πολυτελειας?
Βεβαια εκει ισως λειτουργουσες ετσι, αλλα εδω μαλλον δεν εχεις καταλαβει τη σοβαρτοτητα της καταστασης επειδη καπου διαβασες πως σε καποιον κρατησε 2 μηνες και δεν εχεις καταλαβει πως ο χρονος κυλαει σε βαρος σου


btw το βιντεο δειχνει dropsy, και το ψαρακι ειναι σουπερ που μπορει και κινειται τοσο καλα...
  #73  
Παλιά 01-06-12, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αλλα το κανα το πειραμα μετα απο τοσα που λετε σε ενα κουβαδακι και τελικα δεν περιεχουν τιποτα. Για να ειμαι αντικειμενικος μαλιστα εβαλα 3 ειδων διαφορετικα.
Σπυρο μια μερα ειτε πρεπει να σφαχτουμε -η να μονομαχησουμε lol- γι αυτα τα μπουκαλοβακτηρια ειτε να βαλουμε καποιο στοιχημα.
Αν φανε ΑΜΜΩΝΙΑ αυτα τα υρουλια και τη νιτροποιησουν τοτε δεχομαι να σου αγορασω την ετησια ποσοτητα μπουκαλοβακτηριων που χρησιμοποιεις
2. οκ, δεκτο αυτο, δε μου εχει συμβει αλλα εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις.
Το θεμα ειναι πως ενα επεξεργασμενο προιον επιβαλλεται να περναει τετοιους ελεγχους διαφορετικα ο αλλος γιατι να μην παρει κανονικη τυρφη η στην τελικη αν ειναι μαγκας να μαζεψει φυκια και να τη φτιαξει μονος του?
Η αγορα ενος ετοιμου ζουμιου επρεπε να παρεχει επιπλεον ασφαλεια απο κατι που θα εκανε ο ιδιος.
3. ΙΣΩΣ, κι εγω το χω σκεφτει αλλα το θεμα ειναι πως κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για το τι εχει περασει ενα προιον μεχρι να φτασει στα χερια του.
Το θεμα ειναι πως υπαρχουν κρουσματα, τουλαχιστο ετσι γραφουν αρκετοι χομπυστες. (εννωειται δεν ειμα κατα των ζωντανων η των κατεψυγμενων αφου εξ αλλου τα χρησιμοποιω, απλα προβληματισμους θετω με βαση την εμπειρια ανθρωπων που εχουν γραψει κατα καιρους διαφορα προβληματα)
4. οκ, καταλαβαινεις σε ποια γυαλα αναφερομαι...
5. οταν καποιος σου δινει ενα μαγικο ζουμι και σου λεει οτι κατεβαζει το ph στο 6,7 αλλα για να λειτουργησει πρεπει ηδη να εχεις ριξει τις σκληροτητες σου, και επιπλεον δεν κανει για φυτεμενα ενυδρια, ε τοτε αφου θα μπεις στον κοπο να ριξεις τις σκληροτητες γιατι να μη ριξεις και το ph με φυσικους τροπος? εκει θα κολησεις?
1. Απλα σε εσενα δεν πετυχε. Σε αλλους πετυχε.
Ανετο το στοιχημα που εβαλες για σενα, για αν χασεις (που θα χασεις) δεν θα αγορασεις καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω αφου δεν εχω την αναγκη τους πια
2. Το εχω δει το εργο πολλες φορες, αφου χρησιμοποιω συνεχως τυρφη και μαλιστα ειχα φαει και κραξιμο απο μερικους οταν εφερα στην επιφανεια το θεμα της αμμωνιας.
(Αναρωτιεμαι, αλλος πριν απο μενα δεν ειχε κανει μετρηση στο νερο της αλλαγης, ετσι τουλαχοιστον την πρωτη φορα, να δει τι παιζει? )
Τελικα μετα απο μελετη καταλαβα οτι ειναι φυσιολογικο.
Η τυρφη σε κοκκους που μπαινει στο ενυδρειο ειναι πεξεργασμενη και δρα και ιοντοανταλλακτικα. Δεν ειναι ιδια με την τυρφη-χωμα και δεν δουλεονται παρομοιως στο ενυδρειο.
Το "ζουμια" blackwater κλπ, απο την αλλη δεν κανουν τιποτα.
Ουτε κακο ουτε καλο. Μονο χρωμα δινoyn.
3. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με την αγορα κατεψυγμενων και οχι τα παθογονα. Μια εταιρεια σαν την O.N. εχει προνοησει πολυ περισσοτερο για την καταστροφη τους απο τη UV που μπορεις να βαλεις εσυ μετα την αποψυξη και ξανακαταψυξη τους που δεν κανει τιποτα.
Επαφιεσαι στην εμπιστοσυνη που εχεις στον πετσοπα σου.
Που καμια φορα ακομα κι ο εμπιστος, μπορει να σε προδωσει οταν μπαινει στη μεση το χρημα και η μεγαλη χασουρα απο πεταμα κατεψυγμενων που ξεπαγωσαν απο λαθος.
Μια φορα μονο πληροφορηθηκα για πεταμα ολοκληρης παρτιδας κατεψυγμενων λογω αποψυξης, και ειπα δοξα τω θεω.
Στην τελικη υπαρχει και η diy σπιτικη κατεψυγμενη απο τα χερακια μας και πιο οικονομικη.
4. Ναι πλακα εκανα.
5. Το μαγικο ζουμι δεν ειναι μαγικο, ειναι χημικο και ειναι φυσιολογικο να επιδρα στο νερο.
Αλλο ειναι διαφορετικης χημικης συστασης κι αλλο αλλης. Τα ποτελεσματα παλι διαφορετικα.
Τα βασικα προβληματα στη χρηση τους ειναι:
Απο τη μερια των εταιρειων οτι καμουφλαρουν τα μειονεκτηματα τους ή τις μικρες παρενεργειες που μπορει να εχουν (γιατι σοβαρες δεν θα ειχαν αλλιως θα τους εκλειναν το μαγαζι) για να μη χασουν απο τις πωλησεις και τα γραφουν στα ψιλα γραμματα.
Και απο τη μερια των χρηστων τους, οτι οι περισσοτεροι δεν διαβαζουν τις οδηγιες και ουτε καν ξερουν τι κανει ουσιαστικα, πως το κανει, αν το χρειαζονται αυτο που κανει και βασικα αν το χρειαζοναι τελικα, αν υπαρχει καλυτερος τροπος για να το κανουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?
Ποιανου τιμη βρε παιδακι μου?
Του πλαστικου?
Το λινκ το ειδες?
Εχει κατι γραμματαρες που λενε 6.99.
Το flagyl και το epsom ειναι φτηνα. Καμια σχεση με ενυδρειακα φαρμακα.
Ζητα λιγα χαπια flagyl των πεντακοσιων και epsom παρε οσο θελεις να'χεις.
Ολο και καπου θα ξαναχρειαστει.

Ναι το ειδα.
Απαντησα πιο πανω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το ψαρι εχει εμφανη συμπτωματα dropsy.
Οι θεραπειες που ειχαν καποια τυχη σε αυτο το σταδιο, ηταν μονο με metronidazole (χαπια flagyl) και με clout (ενυδρειακο).
Και στις δυο μεθοδους, παραλληλη προσθηκη espom salt για να αδειασουν οι ιστοι του και τα οργανα τους απο τα υγρα που κανουν το πρηξιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-12 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
  #74  
Παλιά 01-06-12, 21:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

παιδια μπορουμε να μην βγαινουμε οφτοπικ γιατι με μπερδευετε με τα ασχετα περι ζουμιων?

θελω να μου πειτε

1) τι βλεπετε στο βιντεο. υπαρχει πιθανοτητα (οσο ξερετε) να ΜΗΝ ειναι dropsy?
2) ακριβης ονομασια των φαρμακων, ποσο κανουν αν ξερετε και απο που τα παιρνω. Ακομα, πως κανω την θεραπεια.


Απο τη μια μου λετε (λενε) ειναι στα τελευταια του και ειναι τερματικη η αρρωστια του και δεν μπορεις να κανεις τιποτα, απο την αλλη μου λετε (λενε) τρεχα παρε λιμνες, φαρμακα, κανε αυτο, κανε το αλλο κτλ. Τελικα τι γινεται? Αν σωζεται φυσικα και να προσπαθησω, αλλα αν οχι γιατι να το ταλαιπωρησω στα τελευταια του?
  #75  
Παλιά 01-06-12, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μπορουμε να μην βγαινουμε οφτοπικ γιατι με μπερδευετε με τα ασχετα περι ζουμιων?

θελω να μου πειτε

1) τι βλεπετε στο βιντεο. υπαρχει πιθανοτητα (οσο ξερετε) να ΜΗΝ ειναι dropsy?
2) ακριβης ονομασια των φαρμακων, ποσο κανουν αν ξερετε και απο που τα παιρνω. Ακομα, πως κανω την θεραπεια.


Απο τη μια μου λετε (λενε) ειναι στα τελευταια του και ειναι τερματικη η αρρωστια του και δεν μπορεις να κανεις τιποτα, απο την αλλη μου λετε (λενε) τρεχα παρε λιμνες, φαρμακα, κανε αυτο, κανε το αλλο κτλ. Τελικα τι γινεται? Αν σωζεται φυσικα και να προσπαθησω, αλλα αν οχι γιατι να το ταλαιπωρησω στα τελευταια του?

Γραφω και απαντω, αλλα δεν τα βλεπεις μαλλον γιατι ξαναγραφεις μετα και τα προσπερνας.
Ξανακοιτα πιο πανω

Η συζητηση περι ζουμιων και λιμνων ειναι ασχετη και παραπλευερες απωλειες μια συζητησης.
Μη τρελαινεσαι.
Δεν θελεις λιμνη.
Πλαστικο καδο, αεραντλια, νερο απο το ενυδρειο και φαρμακα θελεις.
Αν δεν εχει φωτισμο δεν στρεσαρεται ναπεις οτι θελει διακοσμηση.
Αν θελεις σονι και καλα, βαλε κανα πηλινο κιουπι.

Δεν θυμαμαι τιμη σου λεω. Φτηνα ειναι.
Παρε τηλεφωνο σε ενα φαρμακειο.
Ονομασια εχω γραψει 1000 φορες.
Χαπια flagyl (των 500ιων εχει μονο)
και epsom salt (δεν ειναι αλατι αυτο, μαγνησιο ειναι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #76  
Παλιά 01-06-12, 21:56
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τιμη αυτου ξερουμε? χωρις διακοσμηση μπορω να το εχω για καραντινα?

ττο βιντεο το ειδατε?
αν και απο την στιγμη που το ειδε ο Σπυρος,δεν χρειαζεται κατι παραπανω,ναι το ψαρι φαινεται να εχει προβλημα!

φιλε Βαγγελη,μην κολλας στην διακοσμηση!
δεν ειναι ΚΑΝ απαραιτητη!
εγω τα εχω μονιμα χωρις διακοσμηση,χωρις υποστρωμα,χωρις τιποτα!!

ειναι πιο ευκολα καθαρισομενος ο βυθος και κατ'επεκταση πιο υγιες το περιβαλλον!
βαλ'το σε καραντινα,χωρις δευτερη σκεψη!

δεν θα το ταλαιπωρησεις!
δεν μου φαινεται στα τελευταια του εμενα..
__________________
  #77  
Παλιά 01-06-12, 22:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρειαστηκαν δυο σελιδες 80 ποστ για να μπει μια φωτο ή ενα βιντεο που φαινεται το προβλημα του ψαριου, και μετα να πειστεις να παρεις ενα κωλοπλαστικο καδο να βαλεις το ψαρι μεσα για θεραπεια μηπως και σωθει.

Τωρα θα εχουμε αλλες δυο σελιδες για τα ονοματα των φαρμακων τις τιμες τους και την τιμη του καδου

Το ψαρι θα αποδημησει εις τοπος νοτερον (οχι χλοερον ), και εκει, αφου θα εχει μεταβει σε ανωτερο επιπεδο υπαρξης, θα μπορει να διαβαζει το θεμα και θα μας μουτζωνει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου φαινεται στα τελευταια του εμενα..
Ουτε εμενα.
Πιστευω εχει ελπιδες.
Δεν ειναι πολυ τουμπανο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-12 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
  #78  
Παλιά 01-06-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Απλα σε εσενα δεν πετυχε. Σε αλλους πετυχε.
Ανετο το στοιχημα που εβαλες για σενα, για αν χασεις (που θα χασεις) δεν θα αγορασεις καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω αφου δεν εχω την αναγκη τους πια
Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης )

Παράθεση:
2.
(Αναρωτιεμαι, αλλος πριν απο μενα δεν ειχε κανει μετρηση στο νερο της αλλαγης, ετσι τουλαχοιστον την πρωτη φορα, να δει τι παιζει? )
εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?


Παράθεση:
Η τυρφη σε κοκκους που μπαινει στο ενυδρειο ειναι πεξεργασμενη και δρα και ιοντοανταλλακτικα. Δεν ειναι ιδια με την τυρφη-χωμα και δεν δουλεονται παρομοιως στο ενυδρειο.
Απ οσο γνωριζω -μπορει βεβαια να πεφτω εξω- καρβουνο απο υδροβια φυτα και φυκια ειναι... Τουλαχιστο αυτο γραφουν τα λεξικα στη λεξη "τυρφη"


Παράθεση:
3. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με την αγορα κατεψυγμενων και οχι τα παθογονα. Μια εταιρεια σαν την O.N. εχει προνοησει πολυ περισσοτερο για την καταστροφη τους απο τη UV που μπορεις να βαλεις εσυ μετα την αποψυξη και ξανακαταψυξη τους που δεν κανει τιποτα.
Βασικα 300w UVa στειρωνει και ελεφαντα (ακομα κι η ΕΥΔΑΠ 500ρες χρησιμοποιει στις μικρες μοναδες... μην τις μπερδευεις με τα λαμπακια ενυδριακης χρησης, εδω μιλαμε για πραγματικα επικινδυνη ακτινοβολια μεσα σε κλειστους σφραγισμενους θαλαμους)
Δεν αμφιβαλω βεβαια πως η Ο.Ν. ειναι απο τις αξιοπιστες εταιριες του χωρου και σιγουρα εχει πολυ μεγαλυτερα μεσα καταστροφης μικροοργανισμων.

Παράθεση:
Μια φορα μονο πληροφορηθηκα για πεταμα ολοκληρης παρτιδας κατεψυγμενων λογω αποψυξης, και ειπα δοξα τω θεω.
καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.

Παράθεση:
Στην τελικη υπαρχει και η diy σπιτικη κατεψυγμενη απο τα χερακια μας και πιο οικονομικη.
δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)

τεσπα , ολα αυτα ηταν βεβαια εκτος θεματος αλλα αυτο ειναι λογικο να συμβαινει στα φορουμ.
Οσο για το θεματοθετη ελπιζω το επομενο μυνημα του να λεει οτι μολις γυρισε απο το φαρμακειο και πως το χρυσοψαρο ειναι σε ενα κουβα, διαφορετικα μαλλον δεν εχει εκτιμησει τη σοβαροτητα της καταστασης.
  #79  
Παλιά 01-06-12, 22:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

φιλε σπυρο καλο ειναι να ριξεις τους τονους γιατι βοηθεια συνοδευομενη απο νευρα και ασχημη συμπεριφορα για μενα δεν ειναι βοηθεια. με εχεις προσβαλει 3 φορες μεσα σε αυτες τις σελιδες που τοσο σε ενοχλουν και μου ριχνεις και το φταιξιμο. χαλαρα λοιπον.

καλως η κακως, εγω θελω λεπτομερειες. οποιος λοιπον εχει το κουραγιο και την προθεση ας με καθοδηγησει βημα βημα με αυτην την κατασταση να δουμε τι θα γινει

και φυσικα οποιος εχει εστω και να δανεισει καποιο ενυδρειακι για καραντινα.

Και να εξηγησω, οταν λεμε δεν εχω λεφτα, εννοουμε δεν εχω λεφτα. οχι "δεν εχω αρκετα να χαλασω στα φαρμακα και στα κουτια". οποτε μεχρι να βρω δεν μπορω και να θελω να αγορασω τιποτα
-------------------------
φυσικα αν κανεις απο σας απο Αθηνα μπορει να βοηθησει με καμια γυαλα, ας μου πει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 01-06-12 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
  #80  
Παλιά 01-06-12, 22:35
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

χαλαρωσε ρε βαγγελη,δεν στη λεει κανεις!
πλακα σου κανει ο Σπυρος,μην μασας!
ισως παρεξηγησες το χιουμορ!

καλα κανεις και τα θελεις αναλυτικα!!
νομιζω τα εχεις πλεον!

για τα λεφτα,σε νιωθουμε οι περισσοτεροι...
ενα σου λεω:
παλευω να βρω λεφτα να παρω τεστ...
με δανεικα τεστ μετραω εδω και καιρο...


αν μπορεσεις να βρεις γυρω στα 10-15 ευρω,παρε το κουτι που λεμε πιο πανω και την αντιβιωση...
για την ωρα,μην το ταισεις...

μακαρι να ησουν κοντα,να σου εδινα και καμια βιταμινη να "βρεξεις" την τροφη,μηπως το δυναμωσει...
__________________
  #81  
Παλιά 01-06-12, 22:38
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μολις και ΑΝ μπορεσω και παρω οσα χρειαζονται (τα 2 φαρμακα και καραντινα) θα ζητησω παλι συμβουλες βημα προς βημα για την θεραπεια.

προς το παρον δυστυχως αναμονη.

Να το βαλω στο 25λιτρο κουβα χωρις να μπορω να ξεκινησω θεραπεια μαλλον δε βοηθαει ε? ειναι και μικρος ρε γαμωτο
  #82  
Παλιά 01-06-12, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης )
2. εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?
3. καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.
4. δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)
1. Το ζητουμενο δεν ειναι να δουμε αμμωνιες νιτρικα κλπ στα υψη αλλα να μη ψοφησουν τα ψαρια, αν κανουμε το λαθος, ως συνηθως οι αρχαριοι, και βαλουμε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο. Αν δεν υπαρχει μπολι τι κανουμε?
Αλλαγες, βακτηριακια, ελαχιστο ταισμα, ελεγχος με μετρησεις και τα σωνουμε,
Εγω ετσι τα εσωσα παντως, και οχι επιβιωση προσωρινα, τα κρατησα για χρονια τα πρωτα μου ψαρια, πολλα ακομα ζουν.
Και υπαρχουν και τιμες που δεν ειναι τοξικες, ουτε καν ημιτοξικες, μεχρι να ωριμασει ενα φιλτρο και να εινα πραγματικα μηδεν.
(επ'ευκαιριας, τα νιτρωδη ειναι υπουλα πιο πολυ απο την ολικη αμμωνια).
Και μετα υπαρχει και το στρωσιμο με βακτηρια και χωρις ψαρια.
Μια χαρα τα πηγε εδω ο
2. Κλασσικο λαθος. Ενα "νεο" νερο το ελεγχουμε.
Υπαρχουν και μερη που στη βρυση μετρανε αμμωνια ή νιτρικα και χωρις τυρφη.
3, εδω μου βαζεις δυσκολα.
Αν πω ποιο καταστημα ειναι, δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλα στην πορεια, και να το εχω το κριμα στο λαιμο μου αν ψοφησουν τα ψαρια οσων τον εμπιστευθουν απο τα δικα μου καλα λογια.
Απο την αλλη δεν πρεπει να ειναι ο ιδιος με τον δικο σου, που δεν αποκλειεται να εμπιπτει και στην περιπτωση που ανεφερα, του εμπιστου, που μπορει να σε προδωσει οταν μπαινει στη μεση το χρημα και η μεγαλη χασουρα απο πεταμα κατεψυγμενων που ξεπαγωσαν απο λαθος ή ακομα πιο ευκολα, ξηρων τροφων που εληξαν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #83  
Παλιά 01-06-12, 22:41
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μολις και ΑΝ μπορεσω και παρω οσα χρειαζονται (τα 2 φαρμακα και καραντινα) θα ζητησω παλι συμβουλες βημα προς βημα για την θεραπεια.

προς το παρον δυστυχως αναμονη.

Να το βαλω στο 25λιτρο κουβα χωρις να μπορω να ξεκινησω θεραπεια μαλλον δε βοηθαει ε? ειναι και μικρος ρε γαμωτο
ποσα εκατοστα περιπου ειναι το ψαρι;
και τι μηκος εχει το 25λιτρο;
__________________
  #84  
Παλιά 01-06-12, 22:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μαλλον αυτο εννοειτε το ενα
FLAGYL CAPS BT 30X500 MG 4,17 ¤

το αλλο δεν το βρισκω προς το παρον
-------------------------
κουβας ειναι, υπολογισε στο περιπου 40 εκατοστα
το ψαρι καμια 10αρια με το ζορι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 01-06-12 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
  #85  
Παλιά 01-06-12, 22:44
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εγω θα το εβαζα ανετα!

(περιμενε και καμια γνωμη βεβαια...)
__________________
  #86  
Παλιά 01-06-12, 22:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

πφφφφφ τι να πω, δε θα μπορω και να το δω πως παει κτλ, ειδικα με το πληντυριο που θα γινει με την αεραντλια
  #87  
Παλιά 01-06-12, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε σπυρο καλο ειναι να ριξεις τους τονους γιατι βοηθεια συνοδευομενη απο νευρα και ασχημη συμπεριφορα για μενα δεν ειναι βοηθεια. με εχεις προσβαλει 3 φορες μεσα σε αυτες τις σελιδες που τοσο σε ενοχλουν και μου ριχνεις και το φταιξιμο. χαλαρα λοιπον.

καλως η κακως, εγω θελω λεπτομερειες. οποιος λοιπον εχει το κουραγιο και την προθεση ας με καθοδηγησει βημα βημα με αυτην την κατασταση να δουμε τι θα γινει

και φυσικα οποιος εχει εστω και να δανεισει καποιο ενυδρειακι για καραντινα.

Και να εξηγησω, οταν λεμε δεν εχω λεφτα, εννοουμε δεν εχω λεφτα. οχι "δεν εχω αρκετα να χαλασω στα φαρμακα και στα κουτια". οποτε μεχρι να βρω δεν μπορω και να θελω να αγορασω τιποτα
-------------------------
φυσικα αν κανεις απο σας απο Αθηνα μπορει να βοηθησει με καμια γυαλα, ας μου πει
Βαγγελη, σημερα το βλεπω το θεμα πιο χαλαρα και χιουμοριστικα.
Χθες δεν εγραψα γιατι τα ειχα παρει με το υπονοουμενο σου περι απανθρωπης προτασης για πλαστικο καδο ενω προσπαθουσα να βοηθησω.
Συνεχισα σημερα με πιο χουμοριστικη διαθεση γιατι λυπαμαι το ψαρι και για κανενα αλλο λογο.

Παραυτα συνεχιζεις να ψαχνεις για ενυδρειο (που δεν προκειται να βρεις τσαμπα αφου δεν εχεις λεφτα) και δεν κανεις οτι μπορεις να κανεις με οτι εχεις.
Ενα κωλοκουβα και μια αερανλτια δεν εχεις?
Ελα τωρα να σου δωσω. Εχω ευκαιρο ενα πλαστικο δοχειο καμια 30αρια λιτρα
Και εχω και epsom και αεραντλια.
Flagyl δεν εχω δυστυχως αλλα να παμε να βρουμε μαζι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #88  
Παλιά 01-06-12, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε τετοια περιπτωση θα ελεγα βαλτο στον κουβα (μονο μην εχει ερθει σε επαφη με τιποτα χημικα, κανε πολυ καλο ξεπλυμα με κρυο, ζεστο, βραστο νερο, ξυδι)
καιο αν μπορεις να του παρεις τουλαχιστο το epsom salt να φευγουν τα υγρα (το βρισκεις στα ενυδρειομαγαζα) και αυριο-μεθαυριο παιρνεις και την αντιβιωση. (τη σειρα τη λεω εντελως διαισθητικα κι οχι εμπειρικα).
η αεραντλια μπορει να ρυθμιστει
  #89  
Παλιά 01-06-12, 22:52
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καλα, αυτα που λες δε γινονται. σιγα μη με πας και τσαρκα στα φαρμακεια. ψαχνω να βρω οτι μπορω. κουβα εχω κι εγω οπως βλεπεις απλα προσπαθω να βρω οτι καλυτερο για αυτο.
  #90  
Παλιά 01-06-12, 22:53
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δηλ Σπυρο συμφωνεις πως το 25λιτρο ειναι οκ;;
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρο και φυτα - "εμπειροι,τα φωτα σας" janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-08-11 21:49
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12288 seconds with 13 queries