Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-10, 17:25
johns741 Ο χρήστης johns741 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ- ΣΟΥΡΜΕΝΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Φορος τιμης στο παιδικο ενυδρειο μου

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60Χ20Χ45
Όγκος:περιπου 60λτ
Κατηγορία:Κοινωνικο



Θα ηθελα να σας παρουσιασω το ενυδρειο με το οποιο κολλησα το μικροβιο του χομπυ στα 13 μου.Ηταν DIY κατασκευη και ηταν σχεδιασμενο για σκαλαρια( για αυτο και το σχετικα ψηλο υψος του).Κατασκευη 1987, διακοπη λειτουργιας του 2007 λογω σοβαρης του διαροης,η οποια ηταν η τεταρτη μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα.
Φιλοξενησε διαφορα ειδη ψαριων απο Oscar kai Firemouth( ημουν μικρος και δεν υπηρχε τοτε το διαδικτυο ),σκαλαρια, guppies και αλλα ψαρια.
Ακομα θυμαμαι τον ευατο μου να το κοιταζω ωρες, οταν ημουν μικρος και να αισθανομαι μια τρομερη ηρεμια.( οχι οτι αλλαξα συνηθειες ), ή να τρεχω με τον πατερα μου στα λιγοστα μαγαζια που υπηρχαν τοτε με τη λαχταρα να δω .( αυτο αλλαξε )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  07122007(001).jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  71,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18122008.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11072009(001).jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11072009(003).jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11072009.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  69,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-10, 18:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τι μου θύμισες τώρα, κόλλησα μόνος μου το πρώτο μου 60λιτρο (πού λεφτά για έτοιμο τότε...) σε ηλικία 15 χρονών το ...1980.

3 φορές παρουσίασε διαρροή, αλλά δεν το έβαζα κάτω, το ξανακολλούσα και συνέχιζα. Και τι δεν πέρασε από εκεί μέσα ...
Χρυσόψαρα, Όσκαρ, σκαλάρια, παγκάσιους σε κοπάδια, ζεβράκια, μέχρι που κάποια στιγμή μπήκαν ξιφοφόροι κι έμειναν ...μέχρι σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-10, 11:51
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Τι μου θυμίσατε τωρα...
..
..

.

.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Πολλά άσχετα πράγματα , που δεν έχουν καμία σχέση με τα ενυδρεία!
Τον Πρώτο μου υπολογιστή, τον ENIAC


-------------------------
οκ, πέραν της πλάκας, δεν γράφετε κι άλλοι αρχαίοι τις εμπειρίες σας με τα πρώτα σας ενυδρεία? Εγω μονο για Υπολογιστές αρχαίους μπορω να μιλήσω μιας και αυτός είναι ο τομέας μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 28-12-10 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αν και εγώ δεν έχω φωτό από το πρώτο μου ενυδρείο, εντούτοις θα το περιγράψω, όσο καλύτερα μπορώ διότι πρόσφατα το εντόπισα σε αποθήκη των γονιών μου και μου θύμισε .......θρυλικές εποχές.

Καλοκαίρι 1990...τελειόφοιτος Λυκείου στη Σάμο.Οικογενειακός μας φίλος, μου έκανε δώρο ένα 90λιτρο ενυδρείο, το οποίο χρησιμοποιούσε για να ....διατηρεί ζωντανά δολώματα.
Επόμενο βήμα εύρεση χαρτζηλικιού. Μερικά μεροκάματα και ....δώσε κανα φράγκο πατέρα...ΕΤΟΙΜΟΣ.
Είχα την τύχη, να έχω στο νησί μου πετσοπά με πώληση σχεδόν αποκλειστικά ενυδρείων και ψαριών κλπ. ¶ριστο, πιστεύω, γνώστη πολλών θεμάτων περί ενυδρείων και υδρόβιων οργανισμών, ή έτσι μου φαινόταν εμένα τότε. Συμβουλές από αυτόν, πολύ διάβασμα ενός βιβλίου που έτυχε να βρώ σε τοπικό βιβλιοπωλείο....η δημοτική βιβλιοθήκη μόνον αναφορές είχε σε διάφορα βιβλία για τα θέματα της ενυδρειοφιλίας.
90 λίτρα μου φαινόταν τεράάάάστιαααααα...σε σύγκριση με τις γυάλες που ήξερα μέχρι τότε και είχαν χρυσόψαρα. Φίλτρο βυθού, πλαστικά φυτά, αεραντλία και χαλίκι....τι θυμήθηκα τώραααα...και τσούπ 3 χρυσόψαρα, ααα ξέχασα τον δύτη που έβγαζε φυσαλίδες. Τα κράτησα για περίπου 9 μήνες ...ώσπου 1 μεσημέρι γυρνώντας από τη δουλειά βλέπω την αδερφή μου να πλένει το χαλίκι και τα φυτά γιατί είχαν ....βρωμήσει.
Ξέχασα να αναφέρω πως συνήθως το νερό για τις αλλαγές...μια φορά το 15νθημερο το έφερνα από πηγάδι. Μετά από τις έξωθεν επεμβάσεις συνέχισα για λίγο ακόμη μέχρι που τράβηξα τον δρόμο μου για την ....μαμά πατρίδα.
Με τη επιστροφή οι ψαρήδες μου μας είχαν αφήσει χρόνους..παρά τις συμβουλές που κατά καιρούς έδινα. Επόμενο βήμα...σκαλαράκια. Ο δάσκαλος πετσοπάς μην μπορώντας να τα βγάλει πέρα στην επαρχία μετοίκησε στην Αθήνα και εμένα τα σκαλαράκια σε 2 μήνες..παπαλα.

Επόμενο βήμα πάλι με 4-5 ....άγρια... χρυσόψαρα από εγκαταλειμένη δεξαμενή, ή όπως αλλιώς τη λέμε στο νησί στέρνα.....

Τίτλοι τέλους
Το 1998, το ενυδρείο μου βρέθηκε άδειο και το σπίτι γεμάτο νερά. Ο γαμπρός μου κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες και επισκευάστηκε ενώ οι γονείς μου το είχαν μέχρι πριν 5 χρόνια ακόμη σε λειτουργία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-10, 14:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πρωτο μου ενυδρειο ειναι περιπου 15 λιτρα....φιλοξενησε σκαλαρια...ασημενιους καραχριες και παγκασιους....κορυ..γκουραμι..τιγρακια....ευτυχως συντομα καταλαβα οτι επρεπε να παω σε περισσοτερα λιτρα..
το ειχε κολλησει ενας ανθοπωλης που πουλουσε και χρυσοψαρα....αργοτερα εφερε νεροχελωνες..πουλια..χαμστερ και για αρκετο καιρο ηταν το μονο πετσοπ της πολης. το ενυδρειο αυτο υπαρχει ακομη...δε παρουσιασε ποτε καμια διαρροη..απλα ξεκολλησε το καπακι. ειναι περιπου 20 χρονων τωρα. με ακολουθησε στη θεσσαλονικη σαν φοιτητης με μονομαχο...και προσφατα μεγαλωσε 2 γεννες σκαλαρια...μεχρι να μεταφερθουν λογω μεγεθους.
για την ωρα ειναι αδειο...αλλα συντομα θα φιλοξενησει αναπαραγωγες μου και παλι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-10, 14:54
johns741 Ο χρήστης johns741 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ- ΣΟΥΡΜΕΝΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μου θυμίσατε τωρα...
..
..

.

.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Πολλά άσχετα πράγματα , που δεν έχουν καμία σχέση με τα ενυδρεία!
Τον Πρώτο μου υπολογιστή, τον ENIAC


-------------------------
οκ, πέραν της πλάκας, δεν γράφετε κι άλλοι αρχαίοι τις εμπειρίες σας με τα πρώτα σας ενυδρεία? Εγω μονο για Υπολογιστές αρχαίους μπορω να μιλήσω μιας και αυτός είναι ο τομέας μου...
Και απο Η/Υ εχουμε spectrum zx 8 χρωματων με κασσετοφωνο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zx-spectum.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  48,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-10, 15:43
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Οι γυάλες πιάνονται? Γιατι εγω το πρώτο πράγμα που πήρα ήταν μια γυαλα για τον γιο μου με 2 χρυσόψαρα (μα τι άλλο ???? ) πριν απο μερικά χρόνια, την οποία οταν ξεκίνησα πλέον σοβαρά την έσπασα για να μην βάλει κανένας άλλος ψάρια σε μαρτύριο ξανά (γιατί δεν την έκανα γλάστρα?? )...

Αυτό που θυμάμαι πιο πολύ είναι οτι η γυάλα, τα 2 χρυσόψαρα, ενα μικρο μπουκαλάκι esclarin και η πιο μικρη τροφή έιχαν κοστίσει 50 ευρω.... γνωστός ο- να μην πω τι- που μου τα πουλησε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντιχλωριο κ σχεση αποδοσης-τιμης DIMITRIUS Αρχάριοι γλυκού νερού 62 29-07-10 09:26
Μπορει ενα καρφουρισιο να γινει ομορφο?-Φορος τιμης στον RAVEN kwstas_original Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 41 07-02-10 13:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07251 seconds with 14 queries