Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-12, 13:24   #1
Στρώσιμο ενυδρίου (χρειαζονται φυτά?)
 
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90
Member
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος 27-04-12, 13:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας,
έχω ένα ενυδρείο 25λ και θα ήθελα να ρωτήσω αν κατά το στρώσιμο είναι καλό να έχω φυτά ήδη απ την πρώτη μέρα μέσα?

Σκέφτηκα πως αφού τα βακτήρα αναπτύσονται πιο γρήγορα σε υψηλές θερμοκρασίες 29-30 βαθμών και με κλειστό το φως θα ηταν καλύτερα για πιο γρήγορο στρώσιμο να μην τοποθετήσω απ την αρχή του στησίματος του ενυδρείου φυτά όπως λένε οι οδηγοί στησίματος.
Ωστόσο όμως διάβασα επίσης πως τα φυτά βοηθούν στο να απομακρύνονται διάφορες επιβλαβείς ουσίες κατά το στρώσιμο?
Τι είναι τελικά το σωστό?
Ποια στιγμή θα ήταν καλό να τα τοποθετήσω? Με την πρώτη αλλαγή νερού κατα την ολοκλήρωση του στρωσίματος ή νωρίτερα?
Εμφανίσεις: 3243
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-12, 14:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μην τα βαλεις με θερμοκρασια στους 30, δεν θα αντεξουν, ιδιως οι βαλλισνεριες (παθων). Κριμα να τα χασεις ακομα δεν τα εβαλες. Εγω τα ειχα βαλει προς το τελος του στρωσιματος, οταν εμφανιστηκαν νιτρικα και κατεβασα θερμοκρασια.

Τωρα στο ερωτημα σου για το αν τα φυτα απομακρυνουν βλαβερες ουσιες, θα σου απαντησουν οι εμπειροτεροι. Αυτη τη δουλεια, παντως, νομιζω οτι θα στην κανει ο ανθρακας μια χαρα, γι'αυτο τον βαζουμε τον πρωτο μηνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-12, 14:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Σωστά τα λέει ο nazgul.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-12, 14:26
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτηκα πως αφού τα βακτήρα αναπτύσονται πιο γρήγορα σε υψηλές θερμοκρασίες 29-30 βαθμών και με κλειστό το φως θα ηταν καλύτερα για πιο γρήγορο στρώσιμο να μην τοποθετήσω απ την αρχή του στησίματος του ενυδρείου φυτά όπως λένε οι οδηγοί στησίματος.
Δεν υπήρχε περίπτωση με 30 βαθμούς να βάλω φυτά γι αυτό και το ρωτάω.
Ειναι προτιμότερο να εχω φυτά απ την πρώτη μέρα και να έχω χαμηλή θερμοκρασία ή να κάνω όπως το σκέφτηκα και όπως μου προτείνει ο nazgul να περιμένω τα νιτρικά να ανέβουν να κατεβασω θερμοκρασία και να αρχήσω να φυτεύω?
Βασικά αυτό λεω να κάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-12, 14:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90
Δεν υπήρχε περίπτωση με 30 βαθμούς να βάλω φυτά γι αυτό και το ρωτάω
Ωπ, ναι. Λαθος το ειδα, sorry
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-12, 15:14
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

για τον άνθρακα έχω διαβάσει κάνει την δουλειά του μέσα σε 2-3 μέρες και μετά καλό ειναι να τον αντικαταστήσω με siporax mini..
Αν είναι έτσι απλά θα τον κρατήσω για ένα μήνα.
απλά θα κόψω το μπλε σφουγκάρι στα 2 για να χωρέσω και λίγο siporax...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-12, 19:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
έχω ένα ενυδρείο 25λ και θα ήθελα να ρωτήσω αν κατά το στρώσιμο είναι καλό να έχω φυτά ήδη απ την πρώτη μέρα μέσα?

Σκέφτηκα πως αφού τα βακτήρα αναπτύσονται πιο γρήγορα σε υψηλές θερμοκρασίες 29-30 βαθμών και με κλειστό το φως θα ηταν καλύτερα για πιο γρήγορο στρώσιμο να μην τοποθετήσω απ την αρχή του στησίματος του ενυδρείου φυτά όπως λένε οι οδηγοί στησίματος.
Ωστόσο όμως διάβασα επίσης πως τα φυτά βοηθούν στο να απομακρύνονται διάφορες επιβλαβείς ουσίες κατά το στρώσιμο?
Τι είναι τελικά το σωστό?
Ποια στιγμή θα ήταν καλό να τα τοποθετήσω? Με την πρώτη αλλαγή νερού κατα την ολοκλήρωση του στρωσίματος ή νωρίτερα?
Οι επιβλαβεις ουσιες που κρατανε τα φυτα, ειναι τα παραγωγα του αζωτου.
Αυτα ομως, ειναι η "τροφη" των βακτηριων.
Αν εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο, τα φυτα βοηθανε (λιγο) τα ψαρια, οχι τα βακτηρια.
Επισης για οξυγονωση (που ειναι απαραιτητη για τη νιτροποιηση), δεν ειναι αναγκαια τα φυτα. Θα εχεις και με την αναταραξη της επιφανειας του νερου.
Θερμοκρασια 29-30 ειναι ιδανικη για το στρωσιμο. Καποια πιο δυσκολα φυτα δεν θα πανε καλα εκει.

Φυτα βαλε οταν μηδενισουν αμμωνια νιτρωδη και μετα κανε την αναλογη ποσοστιαια αλλαγη νερου, για να πεσουν και τα νιτρικα σε χαμηλη τιμη και ριξε και τη θερμοκρασια σταδιακα στην καταλληλη για το ψαρι που θα διατηρησεις.

Κλειστο φως δεν ειναι απαραιτητο. Καθ'υπερβολη μπορεις να το κρατησεις κλειστο τις πρωτες 2-3 μερες.
Οι UV ειναι το προβλημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-12, 20:05
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αχ τέλεια!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολυ delta!!! Ακριβώς αυτό θα κάνω! Λύθηκαν όλες οι απορίες μου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-12, 20:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Περισσοτερες πληροφοριες για τους παραγοντες που επηρεαζουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-12, 15:04
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Έχω λίγο παραξενευτεί με τις μετρήσεις μου..Έστησα το ενυδρείο στις 27/4 βράδυ και πρόσθεσα λίγη τροφή σε μια απόχη την οποία έβαλα στο νερό με τρόπο που να μην πέφτει η τροφή από αυτή. Έκανα μετρήσεις και βγήκαν τα κλασικά ενός νέου ενυδρείου δλδ:
NH3/4: 0
NO2: 0
NO3: ~10 (νερό βρύσης θεσνίκης)

Την επόμενη μέρα 28/4 απόγευμα έκανα μετρήσεις και μου βγήκαν πολύ καλά όπως το περίμενα και είχα διαβάσει πως θα είναι:
NH3/4: 0.5mg/l με 1mg/l
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: ~10
Σε αυτή τη φάση καθώς είδα αυτές τις μετρήσεις λέω δε ριχνω και το υγρό με τα βακτήρια που μου πλάσαρε ο πετσοπας? Σκέφτηκα πως ίσως να επιταχύνει κάπως τη διαδικασία πάντως ότι κακό δεν θα μου έκανε απ ότι διαβάζω. Δεν περίμενα να γίνει τπτ το ιδιαίτερο.. Όμως την επόμενη μέρα (29/4) 24 ώρες ακριβώς απ τη στιγμή που έβαλα τα βακτήρια και αφού είχε ξεθολώσει το νερό από το σκεύασμα βακτηρίων (sera bio nitrivec) επανέλαβα τις μετρήσεις και βγήκε:
ΝΗ3/4: 0 (ξεκάθαρα κιόλας)
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: ~10
Σήμερα πάλι 30/4 είχα ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις με χθες..
Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ακόμη αμμωνία?
Τροφή βάζω κάθε 2-3 μέρες για να προλαβαίνει τα αποδομηθεί...
κάνω κάτι λάθος? Τα τεστ μου είναι κομπλέ απο ημ.λήξης και είναι όλα της Sera και υγρά..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-12, 06:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει νιτρικα η βρυση σου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-12, 07:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειχα μετρησει και εγω νιτρικα στη βρυση, αλλα το τεστ της wave δεν ηταν και πολυ σοϊ (δεν εχει καν ημερομηνια ληξης) και πηρα αλλο. Δες το λιγο...

Να ξερεις το νερο που εχουμε θεσσαλονικη, στο κεντρο τουλαχιστον, ειναι:
Ph ~ 8
Gh ~ 13-14
Kh ~ 7-8
οποτε στο μελλον ισως χρειαστει να το μαλακωσεις, αναλογα με τα ψαρια που θελεις να φιλοξενησεις.

Θα με διορθωσει και ο delta αν κανω λαθος, αλλα νιτρικα δεν μπορει να εχει το νερο βρυσης γιατι δεν μπορει να γινει ο κυκλος του αζωτου στο δικτυο βεβαια, αλλα και αμμωνια σε συνεχως τρεχουμενο νερο δικτυου νομιζω ειναι αδυνατο να εμφανιστει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-12, 08:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα πάντα μπορούν να εμφανιστουν στο νερό του δικτύου. Αν θυμάμαι καλά πριν λίγο καιρό ένα παλληκάρι εδώ μέσα μετρούσε νιτρικά 50 στη βρύση (το οποίο είναι και το επιτρεπόμενο όριο για ανθρώπινη κατανάλωση)!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Νιτρικά ναι είχε σίγουρα το νερό της βρύσης αλλά ελάχιστα λιγότερο από 10.
Από κει και πέρα αυτό που ξαφνικά εξαφανίστηκε η αμμωνία απ το νερό του ενυδρίου 24 ώρες αφότου έβαλα τα βακτήρια (sera bio nitrivec) πώς εξηγείται?
Τροφή έχει σταθερά το ενυδρείο για παραγωγή αμμωνίας.
Έκανε το σκεύασμα τόσο καλά τη δουλειά του? Γιατί στις οδηγίες λέει ότι βάζω το ψάρι 1 μέρα αφού ρίξω τα βακτήρια στο ενυδρείο.
Αυτό που αποφάσισα να κάνω είναι μετρήσεις κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα έστω και αν δω ότι μόνο τα νιτρικά ανεβαίνουν για κανα2 βδομάδες θα ρίξω τον μονομάχο που θέλω ή κανένα σαλιγκαράκι.

Όσο για το νερό της θεσσαλονίκης ξέρω για το ph του κτλ και μάλλον θα χρησιμοποιήσω τύρφη που έχω διαβάσει γαι τη χρήση της ή κάποιο σκεύασμα στην αλλαγή νερού..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-12, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα παντα μπορει να εχει το νερο
Μεχρι και αμμωνια βρισκουν σε καποιες περιοχες.

Νιτρικα γιατι οχι στο δικτυο?
Εδω εχουν τα εμφιαλωμενα.
Γινεται ο κυκλος του αζωτου στο μπουκαλι?

Απλα τωρα υπαρχουν δυο θεματα.
Το ενα οτι δεν μπορει να ξερει αν τα νιτρικα αυτα ειναι απο την ολοκληρωση του κυκλου στο ενυδρειο (δλδ εστρωσε) η τα προυπαρχοντα απο τη βρυση.
Το αλλα θεμα ειναι οτι βαζει στο ενυδρειο νιτρικα με την αλλαγη και δεν ξερω αν το πινει κιολας.

Κανε αυτο που λες αστο λιγες μερες ακομα με ταισμα.... αν και μπορεις για ενα μονομαχο που συζητας να τον βαλεις κι απο τωρα με προσοχη στο ταισμα τον πρωτο καιρο και παρακολουθηση με μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-12, 17:28
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλώς ευχαριστώ!Ε μάλλον με τις μέρες θα καταλάβω αν έστρωσε..Αν ανεβαίνουν μόνο τα νιτρικά και η αμμωνία μένει μηδέν τότε όλα οκ και θα πάω για ψαράκι. Έτσι και αλλιώς σε λιγότερο από μια βδομάδα δεν σκέφτομαι να βάλω ακόμα τον μονομάχο.
Πάντως για τις αλλαγές που θα βάζω νιτρικά απ το νερό βρύσης, υποθέτω πως είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που θα υπάρχουν στο ενυδρείο κατά την αλλαγή ώστε να είναι πρόβλημα.
Αν πια παρατηρήσω ότι είναι σε μεγάλο ποσοστό απλά θα αυξήσω τον αριθμό των αλλαγών μου.
Το νερό δεν το πίνω εμφιαλωμένα πέρνω δεν εμπιστεύομαι εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-12, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ευχαριστώ!Ε μάλλον με τις μέρες θα καταλάβω αν έστρωσε..Αν ανεβαίνουν μόνο τα νιτρικά και η αμμωνία μένει μηδέν τότε όλα οκ και θα πάω για ψαράκι. Έτσι και αλλιώς σε λιγότερο από μια βδομάδα δεν σκέφτομαι να βάλω ακόμα τον μονομάχο.
Πάντως για τις αλλαγές που θα βάζω νιτρικά απ το νερό βρύσης, υποθέτω πως είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που θα υπάρχουν στο ενυδρείο κατά την αλλαγή ώστε να είναι πρόβλημα.
Αν πια παρατηρήσω ότι είναι σε μεγάλο ποσοστό απλά θα αυξήσω τον αριθμό των αλλαγών μου.
Το νερό δεν το πίνω εμφιαλωμένα πέρνω δεν εμπιστεύομαι εύκολα.
Εμφιαλωμενα?
Πιο πολλα εχουν.
Εχουν και εξασθενες χρωμιο http://tvxs.gr/news/ygeia/eksasthene...as-katanalosis
Μηπως ειναι καλυτερα να πινεις απο τη βρυση?
ή ΑΟ για απολυτη ασφαλεια.


Το θεμα ειναι να κρατας μεχρι 15-25ppm τα ΝΟ3 στο ενυδρειο (καλυτερα μεχρι απο 10ppm)
Αν βαζεις 10 και βγαζει και το ενυδρειο τα δικα του, πρεπει να βαλεις πολλα φυτα φαγανες νιτρικων για να ανταπεξελθει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αχαχαχα το έχω δει το άρθρο και παίρνω ΒΙΚΟΣ και ΖΑΓΟΡΙ που είναι υποτείθεται πιο safe.
Από φυτά έχω διαβάσει για κάποια που βοηθούν σε αυτό το θέμα και θα βάλω εννοείται αλλά αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου συστήσεις κάποια?
25Λ είναι το ενυδρείο και σκέφτομαι να βάλω 3-4 μεγάλα σχετικά φυτά για πίσω φόντο, καμία ανούμπια ακόμα για δέσιμο στο ξύλο που έχω μέσα και στο μόνο που δεν βρίσκω είναι ποια χαμηλά φυτά να βάλω μπροστά..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-12, 19:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα το "μεγαλα" ειναι σχετικο.
Μεγαλο ειναι ο echinodorus bleheri αλλα για μεγαλα ενυδρειο.
Στο δικο σου ενυδρειο, ενα μικρο φυτο, θα ειναι ... μεγαλο.
Για τα νιτρικα μπορεις να βαλεις
Απο υδροβια egeria densa, polysperma, κερατοφυλλο, limnophylla, cabomba κλπ
Απο υδροφυλλα (μονο οι ριζες μεσα στο νερο) lucky bamboo, ποθο, φυλοδεντρο.


Χαμηλα φυτα ειναι οι anubia nana (θελει σκια), οι cryptocoryne.

Οι ανουμπιες και οι crypto ειναι αργης αναπτυξης, δεν τραβανε νιτρικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-12, 20:29
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ανούμπια nana θα την βάλω επειδή μαρέσει πάρα πολυ! και λέγοντας μεγάλα εννοούσα egeria densa και κερατοφυλλο. Τι να χωρέσει το καημένο το ενυδριάκι μου χεχε!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις σου!! Από την άλλη βδομάδα να περιμένετε παρουσίαση απ' το ενυδρειάκι! Έτσι και αλλιώς μαζί σας το 'φτιαξά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-12, 20:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με φυτά κατά το στρώσιμο . MINA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 02-07-08 20:26
Ερώτηση για το στρώσιμο του ενυδρίου!!!! flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 17-01-08 17:25
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
Φυτά/Στρώσιμο <---- Βοήθεια!!!!! Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 18 08-03-07 20:38
Στρώσιμο μαζί με φυτά Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-02-05 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06971 seconds with 15 queries