Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-15, 13:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ

Καλησπερα σε ολουςΕπειτα απο 3,5 μηνες που τρεχει το ενυδρειο μου θα ηθελα την γνωμη σας για αγορα εξωτερικου φιλτρου καθως το εσωτερικο με εχει κουρασει, μπουκωνει πανω στη βδομαδα κι ειμαι συνεχεια χερια μεσα..Σκεφτομαι αυτα τα δυο: http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...-hw-302-detail
και το δευτερο http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html
Και τα δυο ειναι κινεζικα, ειδικα για το sun sun εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες εδω μεσα,λιγο η καταναλωση με προβληματιζει..Εδω να πω πως η αγορα θα γινει με προοπτικη το φιλτρο να χρησιμοποιηθει σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον ας πουμε 120-150λιτρα..Απο την αλλη λετε τα παραπανω να ειναι πολυ μεγαλα για το 60 λιτρο ενυδρειο μου(παρουσιαση εδω http://aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84456) και να γινεται χαμος μεσα απ την πολυ δυνατη ροη;;Εδω εχω μπερδευτει λιγο..Αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο που να μην ξεφευγει σε τιμη, και να καλυπτει τις απαιτησεις μου σας ακουω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-15, 15:01
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

το πρωτο που αναφερεις εχει δοκιμαστει αρκετα λιγη προσοχη θελουν τα πλαστικα του μονο!μερικες πληροφοριες εδω!ακομα μια επιλογη που μπορεις να εξετασεις ειναι αυτη σχετικα καινουργιο στην ελληνικη αγορα αλλα με πολυ καλες κριτικες για τη χρηση του και τη ποιοτητα των πλαστικων!και το βασικο εχει ανταλλακτικα αν παρουσιαστει κατι και σωστη και αξιοπρεπη αντιμετωπιση απο τον αντιπροσωπο!να υπολογιζεις οτι η πραγματικη ροη ολων των φιλτρων(γεμισμενα υλικα), διαφερει απο την ονομαστικη περιπου 30-40%.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-15, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το sunsun 302 εχει ρυθμιση ροης οποτε μπορεις να κοψεις αν ειναι δυνατη για το ενυδρειο σου.

Για το αν φτανει για να καλυψει ενα ενυδρειο, εξαρταται απο το βιοφορτιο και το ταισμα που θα εχει.
Η ονομαστικη ροη του, μπορει να ειναι 1000 λ/ω, αλλα δεν ειναι πραγματικη.
1000 λ/ω μπορει να γυρισει η αντλια σε μηδενικο υψος (χωρις να σηκωνει το νερο). Οσο πιο ψηλα το σηκωνει τοσο μειωνεται.
Πχ σε ενα lido120 που το εχω, ζητημα ειναι να εχει 500 λ/ω πραγματικη ροη.
Ομως το υπερκαλυπτει βιολογικα, αφου γυριζει πραγματικα, τουλαχιστον 1-2 φορες τα λιτρα του σε μια ωρα.
Η επαρκης κυκλοφορια του νερου τωρα μεσα σε ολους τους χωρους ενος ενυδρειου ειναι κατι αλλο, που δεν ακριβως δουλεια του φιλτρου να την κανει, αλλα συνηθως θελουμε να την καλυπτει κι αυτην, ετσι ωστε να μην αναγκαζομαστε να προσθετουμε wave pump (κυκλοφορητη) μεσα στο ενυδρειο.

Το sunsun 302 παντως στο ενυδρειο μου (150 μικτα, 120 καθαρα), εχει κρυσταλο το νερο και οι χωροι του στο βυθο ειναι σχετκα καθαροι, παροτι φαινεται ψιλοψοφια η κυκλοφορια του νερου. (πχ ριχνω τροφη πελετακια και παει κατω χωρις να παρασερνονται ιδιαιτερα).

Συμπερασμα: το sunsun θα σε καλυψει για το ενυδρειο σου και για ενα επομενο ενυδρειο μεχρι 120 με νορμαλ ιχθυοφορτωση (ισως καλυψει και αρκετα μεγαλυτερο, αλλα με βοηθεια στην κυκλοφορια)

Αν το παρεις, θα ελεγα μαλιστα να μη βαλεις τις βιομπαλες και το μακαρονι που συνηθως δινονται μαζι του ως υλικα, αλλα να βαλεις κατω κατω ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι* και να γεμισεις το υπολοιπο με ελαφροπετρα, πανω πανω λιγο filterwool** , και θα γινει τουμπανο

Ανταλλακτικα εχει το ιδιο καταστημα, http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...38/sun-sun-139
αλλα και γερμανια εχουν τα παντα, αν κατι δεν βρισκεται, απο που ερχονται σχετικα γρηγορα http://shop.wiltec.info/index.php/ca...al-Filter.html
Συνηθως σε καθε φιλτρο, κανενα κεραμικο αξονακι για την φτερωτη χρειαζεται να εχουμε spare και o-ring καδου. Το πολυ πολυ και τη φτερωτη.


* Εγω φτιαχνω σφουγγαρια για ολα μου τα φιλτρα, κοβωντας με το ψαλιδι απο τετοια κομματια http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...50x50x5-detail
** και οχι υαλοβαμβακα. Το υλικο που θελουμε λεγεται μαλλί φίλτρου (Filter Wool αγγλικά) ή βαμβάκι φίλτρου (Filterwatte γερμανικά). Ο υαλοβάμβακας λέγεται glass fibre και ειναι ακαταλληλος για ενυδρεια.

Για το Aquanova δεν γνωριζω. Θα σου πει αλλος.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-15, 16:06
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

εχω το sun sun σε ενυδρειο 120 λιτρα και ειμαι ευχαριστημενος οσο για την παραπανω ροη μπορεις να βαλεις εναν διακοπτη στην εγοδο του φιλτρου οπως εχω βαλει εγω σαν αυτο.
http://www.ergaleiomania.gr/theproduct.php?aa=3441
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-15, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου εχει ρυθμιστη ροης το φιλτρο, γιατι εβαλες βανα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-15, 16:26
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

δεν ειχε ρυθμιστη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-15, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο μαυρος μοχλος στο κεντρο.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-15, 16:37
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

αυτος ο μοχλος δεν ειναι για να ελευθερονει τα λαστιχα απο την κεφαλη μονο? δεν το ηξερα οτι λειτουργει και σαν διακοπτης αν τον κλεισεις αρκετα δεν εχει φοβο να εχει διαρροες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-15, 17:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω το NCF-1500 και θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του.
Εύκολο στη χρήση και με επάρκεια ανταλλακτικών. Πιο στιβαρή κατασκευή και καλύτερη ποιότητα πλαστικών απ' τα sunsun.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-15, 17:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κι εγω κατοχος NCF-1500 πολυ ευχαριστημενος.μια χαρα θα εισαι με αυτη τη μαρκα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-15, 17:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτος ο μοχλος δεν ειναι για να ελευθερονει τα λαστιχα απο την κεφαλη μονο? δεν το ηξερα οτι λειτουργει και σαν διακοπτης αν τον κλεισεις αρκετα δεν εχει φοβο να εχει διαρροες?
Τα λαστιχα τα ελευθερωνει οταν κλεισεις τη ροη στο μηδεν και ξεκλειδωσει η κεφαλη.
Μεχρι εκει ειναι ρυθμιστης ροης,

Οσο φοβο εχει και με το βανακι. (πιεση εξασκειται και μετα δυο)
Δεν κλεινουμε εντελως τη ροη, ειτε απο βανακια ειτε απο μοχλους ετσι κι αλλιως, για να μη δημιουργηθει μακροχρονα τυχων προβλημα και στο μοτερ.
Μεχρι τη μεση το πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-15, 19:44
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λαστιχα τα ελευθερωνει οταν κλεισεις τη ροη στο μηδεν και ξεκλειδωσει η κεφαλη.
Μεχρι εκει ειναι ρυθμιστης ροης,

Οσο φοβο εχει και με το βανακι. (πιεση εξασκειται και μετα δυο)
Δεν κλεινουμε εντελως τη ροη, ειτε απο βανακια ειτε απο μοχλους ετσι κι αλλιως, για να μη δημιουργηθει μακροχρονα τυχων προβλημα και στο μοτερ.
Μεχρι τη μεση το πολυ.
Εγώ δεν θέλω να σε μπερδέψω αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις φίλτρο με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ που κανένα απ' αυτά δεν έχει παρά εγγυούνται αυτοί που τα πουλούν. Όταν θα χρειαστεί ου μη γένετω κανένας τους δεν θα κρατήσει το λόγο του. Φίλτρα που είναι καλά κι έχουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ είναι μόνο τα JBL και τα EHEIM.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-15, 20:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS
Εγώ δεν θέλω να σε μπερδέψω αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις φίλτρο με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ που κανένα απ' αυτά δεν έχει παρά εγγυούνται αυτοί που τα πουλούν. Όταν θα χρειαστεί ου μη γένετω κανένας τους δεν θα κρατήσει το λόγο του. Φίλτρα που είναι καλά κι έχουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ είναι μόνο τα JBL και τα EHEIM.
Σε αυτο το θεμα πηρες ολες τις απαντησεις, αλλα δε φανηκε να εδωσες και πολυ σημασια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-15, 20:36
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλοι οι νομοι της Ε.Ε αλλα δυστυχως εδω ειναι Ελλαδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-15, 20:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι, εχεις παει σε καταστημα με αποδειξη αγορας και δεν σε εξυπηρετησε? Γιατι σε αρκετα πραγματα που εχω ακουσει και μου εχουν τυχει, προβλημα δεν υπηρξε.

Απο την αλλη και με εργοστασιακη εγγυηση, εχω ακουσει για μεγαλες ταλαιπωριες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-15, 20:52
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

σε ενυδρειακα οχι ακομα αλλα σε αλλα ειδη αστα να πανε!θα το στειλω αντιπροσωπια κλπ,κλπ!αυτα λεγοντε και γινοντε!εδω υπαρχει μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρονικων πασιγνωστη που ακομα και αν εχεις κανει αγορα πριν πεντε λεπτα και το προιον ειναι ελλατωματικο δεν στο αλλαζουν αν δεν περασει απο το σερβις τους με οτι συνεπαγεται αυτο χασιμο χρονου,νευρων κλπ!βασικα ειναι να μην σου τυχει και μπλεξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-15, 21:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμφωνω για το μη σου τυχει. Ομως δε μιλαμε για μεγαλες αλυσιδες ηλεκτρονικων, αλλα για ενυδρειακα καταστηματα. Και απο τα περισσοτερα που εχω ακουσει, ο πελατης δεν εμεινε δυσαρεστημενος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-15, 21:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

μακαρι να συνβαινει αυτο...........
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-15, 21:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μην το κουραζουμε αδικα.αμα ψωνιζεις απο αξιοποιστο μαγαζι εισαι καλυμενος σε ολα.
ειτε παρεις sun sun απο igna.gr ειτε παρεις aquanova απο abyssos.gr εισαι καλυμενος 100% απο θεμα εξυπηρετησης.ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-15, 22:26
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αν γνωριζεις τα δικαιωματα σου τοτε εισαι καλυμμενος απο οποιοδηποτε καταστημα το παρεις... Καταρχην μεσα σε 7 μερες μπορεις να επιστρεψεις το προιον ακομη και αν το μετανιωσες χωρις καμια επιβαρυνση αρκει να ειναι ενταξει στη συσκευασια του...
Εαν μεσα σε 2 χρονια που υπαρχει υποχρεωτικη εγγυηση παρουσιαστει βλαβη στο προιον τοτε το καταστημα ειναι υποχρεωμενο να το επισκευασει η αντικαταστησει και αναλαμβανει και τα μεταφορικα αν το πηρες μεσω ιντερνετ και οφειλει να εχει τεχνικο τμημα για τον ελεγχο του χωρις να εχει δικαιωμα να σε παραπεμψει στην αντιπροσωπια.
Εμενα προσωπικα που μου ετυχε ελλατωματικο φιλτρο και το καταστημα μου εδωσε δικο του φιλτρο μεχρι να επιστρεψει το δικο μου γιατι δεν ηθελε να με χασει απο πελατη και φυσικα το εκτιμησα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-15, 23:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παιδια τι να πω ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας, πραγματικα με βοηθατε πολυ.
Φιλε delta σ ευχαριστω πολυ και για τις υπολοιπες λεπτομερειες που αναφερεις κι εχω διαβασει επισης το θεμα σου σχετικα με την ιδιοτροπη συνδεσμολογια που εχει το sun sun και πως λυνεται το προβλημα!!Θα ηθελα να σε ρωτησω απο καταναλωση πως σου φαινεται ,ενας αλλος κατοχος εδω σε παλιοτερο θεμα αναφερει πως η πραγματικη του δεν ειναι 18 αλλα 14 watt μετρημενα..Παιζει να ισχυει;Παντως κι αυτο που αναφερεις με την βανα ρυθμισης ροης δεν το χω διαβασει πουθενα αλλου μου φυγε το αγχος, σημαντικη πληροφορια
Petros Africanos συμφωνω μαζι σου για να παω σε επωνυμο φιλτρο με καλυτερη καλυψη απο ολες τις πλευρες οπως eheim, οντως αυτο θα ηθελα,ομως μιλαμε για σχεδον διπλασια τιμη κατι που δεν μπορω να υποφερω αυτη την χρονικη περιοδο..
To κοιταζω λιγο ακομη και μεχρι Παρασκευη αποφασιζω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρωτο που αναφερεις εχει δοκιμαστει αρκετα λιγη προσοχη θελουν τα πλαστικα του μονο!μερικες πληροφοριες εδω!ακομα μια επιλογη που μπορεις να εξετασεις ειναι αυτη σχετικα καινουργιο στην ελληνικη αγορα αλλα με πολυ καλες κριτικες για τη χρηση του και τη ποιοτητα των πλαστικων!και το βασικο εχει ανταλλακτικα αν παρουσιαστει κατι και σωστη και αξιοπρεπη αντιμετωπιση απο τον αντιπροσωπο!να υπολογιζεις οτι η πραγματικη ροη ολων των φιλτρων(γεμισμενα υλικα), διαφερει απο την ονομαστικη περιπου 30-40%.
Τωρα προσεξα καλα το λινκ που μου δινεις σχετικα με τις παρατηρησεις του delta66 για το μπαστουνι εισοδου σ αυτο αναφερομουν κι εγω πιο πανω,σ ευχαριστω
Πραγματι αξιολογο κι αυτο το φιλτρο(dophin AS220 που μου λες και μου κανει φοβερη εντυπωση η χαμηλη καταναλωση 8 watt λεει.. για 700λτ/ωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 07-04-15 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-15, 00:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να σε ρωτησω απο καταναλωση πως σου φαινεται ,ενας αλλος κατοχος εδω σε παλιοτερο θεμα αναφερει πως η πραγματικη του δεν ειναι 18 αλλα 14 watt μετρημενα..Παιζει να ισχυει;
Ναι παιζει.
Κι ενας φιλος που μετρησε ενα μεγαλυτερο sunsun, δεν εκαιγε οσα εγραφε.
Και παλι ομως ειναι λιγο τσιμπημενη η καταναλωση, συγκριτικα με καποια αλλα φιλτρα.
Υπολογισε χοντρικα κοστος καταναλωσης για ενα νορμαλ οικιακο τιμολογιο, 1ε το χρονο για καθε βατ του φιλτρου (ολα μεσα φπα κλπ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-15, 10:27
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

τι εγινε ρε παιδια εξαντληθηκαν ολα τα sun sun,πηρα στο igna να ρωτησω δεν υπαρχει τιποτα μου λεει,παμε για μετα το Πασχα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-15, 15:26
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε ρε παιδια εξαντληθηκαν ολα τα sun sun,πηρα στο igna να ρωτησω δεν υπαρχει τιποτα μου λεει,παμε για μετα το Πασχα

Καλό είναι να προσέχουμε τι αγοράζουμε και να δίνοιυμε τα λεφτά μας για εταιρείες με έγγραφες εγγυήσεις κι όχι να πιστεύουμε τα λόγια του κάθε petshopά' και του κέθε αγνώστου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-15, 19:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ολη η συντονιστικη ομαδα να ασχοληθει με αυτο...

Ημαρτον ρε σεις!


Σε αυτο το φορουμ ειναι ελευθερη η αποψη και η γραφη των ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ μας (οχι καποιου αλλου,τυπου: που μου ειπε ο κουμπαρος οτι δεν ειναι καλος και μετα το ακουσα και απο τον αδερφο του γειτονα μου,και και και...) απο την συναλλαγη με καποιο καταστημα, ΕΚΤΟΣ και αν αυτη η αποψη ειναι ποινικα κολασιμη οποτε δεν θα πρεπει να το γραψετε εδω,αλλα να αναφερεται την εμπειρια σας στα αρμοδια οργανα.
Αυτο το λεω γιατι απο ενα σχολιο σας (το οποιο να ειναι ποινικα κολασιμο οπως ανεφερα ανωθεν) μπορει το φορουμ και κατ επεκταση και εσεις να οδηγηθητε σε δικαστικες περιπετειες...

Οποτε,φυσικα να λεμε τις εμπειριες μας για τα καταστηματα,φυσικα να προτεινουμε καποιο καταστημα αν αυτο θεωρουμε οτι μπορει να εξυπηρετησει τις αναγκες καποιου χομπιστα,αλλα τα ορια που ανεφερα παραπανω καλο θα ηταν να μην τα ξεπερναμε...

Αυτα, Καλη Ανασταση και Υγεια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προτασεις για αγορα εξωτερικου φιλτρου. gemen Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 05-01-14 21:52
επιλογη εξωτερικου φιλτρου bilaras7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 03-12-13 23:57
βοηθεια για αγορα εξωτερικου φιλτρου takis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 30-12-11 10:10
γνωμες,συμβουλες για αγορα εξωτερικου φιλτρου gemen Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 04-05-10 22:25
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ xrele24 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-02-09 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08413 seconds with 13 queries