Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-04, 14:57
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Ενεργός Ανθρακας σε Reef Ενυδρεία

Η υπαρξη ενεργού ανθρακα ειναι απαραιτητη σε reef?
Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αλλα θα ήθελα γνώμες για την χρησιμοτητα του ή μη. Εχω εναποθέσει όλο το βάρος της απομάκρυνσης χημικών ουσιών σε ένα Skimmer TUNZE (το μικροτερο μοντέλο της TUNZE ) αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-04, 15:23
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Κατ'εμε (ΙΜΟ) που τον δοκιμασα και ειδα τις διαφορες ειναι απαραιτητος, οπως απολυτως απαραιτητος ισως και περισοτερο απο τον υπερ ενεργο ανθρακα ειναι το phosphate remover. Απαραιτητο ειναι απισης και ενα καλο skimmer. Το Tunze αυτο εχει ο Βλασσης, θα σου απαντηση αυτος. Βεβαια οταν εβαλε το τερατακι της Aqua medic ολα πηγαν παρα πολυ καλυτερα, βεβαια εχει και 250 λιτρα ετσι? Και νομιζω πως αυτο που εχεις ειναι για 100 με 120 λιτρα. Ειναι καλο skimmer-ακι, Αν και νομιζω πως μαλλον ειναι λιγο για τα λιτρα σου. Το εσωτερικο που μπαινει ορθιο δεν λες?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-04, 15:27
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι αυτό έχω. Δεν γεμίζει το κυπελάκι ούτε σε ένα μήνα. Το έχω περίπου 2 χρονια και έχω δοκιμάσει όλες τις θέσεις όσον αφορά την ροή του αέρα.
Εχω κάποιες υποψίες σχετικά με τις χημικές ουσίες (Έχω δύο μικρά Sinularia και ένα Sarcophyton, το νερό δεν φαίνεται χρωματισμένο αλλά υπάρχει μια μυρωδιά στο νερό που φαίνεται ότι προκαλείται απο το Sarcophyton ) που υπάρχουν στο νερό οπότε μάλλον πάω για προσθήκη ενεργού άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-04, 15:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Ναι αυτό έχω. Δεν γεμίζει το κυπελάκι ούτε σε ένα μήνα. Το έχω περίπου 2 χρονια και έχω δοκιμάσει όλες τις θέσεις όσον αφορά την ροή του αέρα.
Εχω κάποιες υποψίες σχετικά με τις χημικές ουσίες (Έχω δύο μικρά Sinularia και ένα Sarcophyton, το νερό δεν φαίνεται χρωματισμένο αλλά υπάρχει μια μυρωδιά στο νερό που φαίνεται ότι προκαλείται απο το Sarcophyton ) που υπάρχουν στο νερό οπότε μάλλον πάω για προσθήκη ενεργού άνθρακα.
Έχεις από τα πιο επιθετικά κοράλια στο ενυδρείο σου. Ο χημικός πόλεμος που παίζεται εκεί μέσα είναι σίγουρα αρκετός. Είτε βάζεις καλό skimmer είτε τουλάχιστο κατά περιόδους τον ενεργό άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-04, 15:37
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μάλλον προς άνθρακα το βλέπω. Για skimmer το αποκλείω προς το παρόν λόγω κόστους και χώρου.
Η μη τοποθέτηση ανθρακα προς το παρόν οφείλεται σε διάφορες γνώμες που υπάρχουν σχετικά με την ακαταλληλότητα του σε Reef ενυδρεία , γιαυτό ζήτεισα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-04, 19:00
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Μάλλον προς άνθρακα το βλέπω. Για skimmer το αποκλείω προς το παρόν λόγω κόστους και χώρου.
Η μη τοποθέτηση ανθρακα προς το παρόν οφείλεται σε διάφορες γνώμες που υπάρχουν σχετικά με την ακαταλληλότητα του σε Reef ενυδρεία , γιαυτό ζήτεισα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
Τον άνθρακα τον θεωρώ σίγουρα μη απαραίτητο για όλα τα άλλου τύπου ενυδρεία. Για reef όμως ειδικά όταν έχει επιθετικά ζώα όπως το δικό σου τουλάχιστο κατά περιόδους χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03468 seconds with 12 queries