Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-12-10, 00:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον, αφού τους παρατηρείς τόσο καιρό και δεν εμφανίζουν επιθετικότητα, σου έκατσε λαχείο Να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία του ζευγαριού!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-12-10, 00:41
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

κοιτα, και εγω δεν το παιζω πολυξεριδης απλα ασχολομαι με αυτα τα ψαρια και εγω και μαλιστα εδω και 2 μηνες μεγαλωνω και τα μωρα απο την γεννα τους
αυτο που παρατηρησα εγω στους δικους μου παντα μονομαχους(που ισχυει γενικα απο οσο ξερουμε) ειναι οτι μολις τελειωσανε το ζευγαρωμα και ο αρσενικος τοποθετησε τα αυγα στην φωλια, η θυληκια εφαγε το ξυλο της αρκουδας. αν δεν ημουν εκει να την βγαλω εξω, σημερα δεν θα ζουσε
παντως ναι οπως ειπε και ο μαβερικ, πες μας την εξελιξη τους! καλη φαση να μπορουνε να συμβιωσουνε 2 μονομαχοι μαζι
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-12-10, 10:35
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

ειναι περιπτωση ο αρσενικος, θα σας ενημερωσω σε καινουργιο ποστακι να δω πως θα πανε και αυτη τη φορα, αλλα δεν θελω να την αφησω παλι μεσα γιατι θα ξαναχαθουν τα αυγα.
θα την βγαλω μετα το ζευγαρωμα και θα δω εντιδρασεις οταν την ξαναβαλω μεσα,ετσι κι αλλιως τα δυο ενυδρειακια τους ειναι σχεδον κολυτα!
σκεφτομαι αν δεν μου κατσει και αυτη η αναπαραγωγηνα παρω αλλη μια θυληκια να δω πως θα αντιδρασει σε καινουργιο θυληκο!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-12-10, 12:25
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

σε 120 λίτρα ενυδρείο με μήκος 1 μέτρο συνυπήρχαν για 2 μήνες 2 αρσενικοί και 6 θηλυκές με σκοπό να ξεχωρίσω ζευγάρια. οι αρσενικοί πηδήκουλες είχαν τρελαθεί στην....αναπαραγωγή. Μετά από 2 μήνες κι αφού πήρα αυγά έπρεπε να βγάλω τα ψάρια γιατί ήταν εξαντλητικό για τα αρσενικά να προσπαθούν να καλύψουν μια μεγάλη περιοχή.
στο ίδιο ενυδρείο είχαν τοποθετηθεί (με άλλο set up) 3 αρσενικά και 7 θηλυκά betta smaragdina, χωρίς κανένα πρόβλημα συμβίωσης (είναι γνωστά ήρεμα ψάρια του είδους).
συμφωνώ κι εγώ ότι τελικά η επιθετικότητα είναι θέμα χαρακτήρα και κλείνει λίγο παραπάνω προς τα αρσενικά, αλλά υπάρχουν και κάτι θηλυκές γεννημένοι δολοφόνοι, ο bokostas είχε κάτι τέτοιες
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-12-10, 13:40
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
σε 120 λίτρα ενυδρείο με μήκος 1 μέτρο συνυπήρχαν για 2 μήνες 2 αρσενικοί και 6 θηλυκές με σκοπό να ξεχωρίσω ζευγάρια. οι αρσενικοί πηδήκουλες είχαν τρελαθεί στην....αναπαραγωγή. Μετά από 2 μήνες κι αφού πήρα αυγά έπρεπε να βγάλω τα ψάρια γιατί ήταν εξαντλητικό για τα αρσενικά να προσπαθούν να καλύψουν μια μεγάλη περιοχή.
στο ίδιο ενυδρείο είχαν τοποθετηθεί (με άλλο set up) 3 αρσενικά και 7 θηλυκά betta smaragdina, χωρίς κανένα πρόβλημα συμβίωσης (είναι γνωστά ήρεμα ψάρια του είδους).
συμφωνώ κι εγώ ότι τελικά η επιθετικότητα είναι θέμα χαρακτήρα και κλείνει λίγο παραπάνω προς τα αρσενικά, αλλά υπάρχουν και κάτι θηλυκές γεννημένοι δολοφόνοι, ο bokostas είχε κάτι τέτοιες
ρε mac φιρι φιρι να μας τρελανεις πας εσυ σημερα
για πες και αλλα περιεργα με μονομαχους
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-12-10, 13:43
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ο σκοπός μου δεν είναι να σε τρελάνω φίλε μου, καταθέτω την εμπειρία μου και τα συμπεράσματα τα αφήνω σε εσάς. τα ενυδρεία είναι υπαρκτά και είναι ποσταρισμένα όλα εδώ μέσα με φωτογραφίες, βίντεο κι αναλυτικές περιγραφές
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-12-10, 13:51
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σκοπός μου δεν είναι να σε τρελάνω φίλε μου, καταθέτω την εμπειρία μου και τα συμπεράσματα τα αφήνω σε εσάς. τα ενυδρεία είναι υπαρκτά και είναι ποσταρισμένα όλα εδώ μέσα με φωτογραφίες, βίντεο κι αναλυτικές περιγραφές
βρε μην με παρεξηγεις
δεν το ειπα για κακο, ισα ισα που θελω να μου πεις και αλλα περιεργα σκηνικα με μονομαχους, ωστε να παρω θαρρος να κανω και εγω τα πειραματα μου!
μεχρι τωρα δε ειχα ακουσει για τετοια πραγματα!
και επισης οσες φορες προσπαθησα να βαλω μονομαχους σε ιδιο ενδριο...ασε τα ξερεις...
στους 2 μηνες που συμβιωνανε στο 1 μ ενυδρειο οι 2 αρσενικοι με τις 6 θηλυκιες, ειχες εκει μεσα ζευγαρωματα?
τι γινοτανε?
οι θηλυκιες μεταξυ τους δεν παιζανε μπουνιες?
οι αρσενικοι δεν σηναντιοντουσαν, ουτε καν στο φαγητο να παιξουνε μπουνιες??? κραταγανε απλα την περιοχη τους?
ηπηρχε ας πουμε χωρος που δεν πηγαιναν ποτε?
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-12-10, 13:58
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

οι θηλυκές έπαιζαν ξύλο μόνο για τα μάτια των αρσενικών. οι αρσενικοί είχαν πιάσει από μια γωνία ο καθένας και τη φυλάγανε σαν τα μάτια τους. πολλές φορές κολυμπούσαν μέχρι τη μέση, που την οριοθετούσε ένα ξύλο, έκαναν flaring και μετά ξανά ο καθένας στο καλύβι του. το ζευγάρωμα ήταν συνεχές. τα αυγά όμως γονιμοποιήθηκαν μόνο όταν αποφάσισα να βγάλω όλους τους υπόλοιπους έξω γιατί η συνεχής φύλαξη των αυγών από τους αρσενικούς τους είχε εξαντλήσει.
στο φαγητό δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, τάιζα λίγο από δω, λίγο από κει κι όλοι ήταν χαρούμενοι. αυτά συνέβησαν με κλασικούς veiltail & crowntail. με τα smaragdina δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
που μπορώ να τα βρω ? theodarras Αναγνωρίσεις ειδών 32 23-10-10 07:12
Μπορώ? enas45 Bettas 2 05-02-09 15:59
Μπορώ? poliko_selas Δίσκοι 7 21-06-08 11:35
Μπορώ??? Alusa Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-12-07 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04137 seconds with 16 queries