Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-08-09, 10:07   #1
Ερωτήσεις Αρχάριου
 
Το avatar του χρήστη persival
persival
Senior Member
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος 23-08-09, 10:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 10956
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας καλως ηρθες! και ήδη ζηλεύω! δεν εχεις να ζηλεψεις τιποτα...αν εχεις το "μικροβιο" με υπομονη και διαβασμα μπορεις να κανεις θαυματα..Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. υπαρχουν καποια βασικα εξοδα..αλλα μπορεις να κρατησεις ενα ενυδρειο low budget που λενε...τα λαθη ειναι που κοστιζουν περισσοτερο..Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, οντως ειναι....πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. η γνωμη μου ειναι πως ειναι ακριβο....ισως για την ποιοτητα του να ειναι καλα τα χρηματα..αλλα αν το κοστος ειναι για σενα σημαντικο μπορεις με τα μισα χρηματα να παρεις ενα καρφουρισιο που θα εχει και το θερμοστατη μεσα...τα λιτρα θα ειναι 120....και θα ειναι καινουριο. για μεταχειρισμενο 150 λιτρα χωρις θερμοστατη μου φαινεται ακριβο.Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα !!!
μπορεις να βαλεις ζωοτοκα που εχουν πλουσια χρωματα και ταιριαζουν τις περισσοτερες φορες με το νερο του δικτυου μας...υπαρχουν φυσικα και αλλα ψαρια...πρωτα ομως πρεπει να κατανοησεις αυτα τα ακαταλαβιστικα που λες...διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων....επειτα οτι απορια εχεις μπορεις να τη λυσεις εδω www.tsamisaquarium.gr και ρωτωντας στο φορουμ...
καλη αρχη και μη βιαζεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-09, 11:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

..θα μεινω στα τελευταια λογια του Πανου..."καλη αρχη και μη βιαζεσαι".

Υ.γ....για το ενυδρειο θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο,καθως υπαρχουν πολλες και σιγουρα καλυτερες προσφορες ειτε εδω ειτε (ακομη καλυτερα) εδω π.χ..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-09, 12:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!
Θα προσπαθήσω να μη βιαστώ, όσο μπορώ δηλαδή
Σχετικά με τα είδη που θα βάλω, σίγουρα θα το ψάξω αρκετά πριν.
Όσο για το ενυδρείο, ίσως να παρέλειψα οτι είναι μαζί με τη βάση. Η αλήθεια είναι οτι είχα πάει στο σπίτι του φίλου που το πουλάει και είχα μείνει άφωνος, τότε όμως δεν το είχα πάρει ακόμη ζεστά. Σε οτι αφορά τις προτάσεις του φίλου lmaikl, καλό το κατάστημα και με πολλές επιλογές, αλλά δυστυχώς είμαι επαρχία (Κρήτη) και εκτός των μεταφορικών, αλλιώς είναι να βλέπεις απο κοντά και αλλιώς φωτογραφίες... Εξάλλου το έχω ήδη "κλείσει" (το απόγευμα η μεταφορά) και δεν μου αρέσει να χαλάω συμφωνίες
Να είστε όμως σίγουροι οτι θα ακολουθώ κατά γράμμα τις οποιεσδήποτε συμβουλές για την φροντίδα και συντήρηση που θα μου δώσετε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-09, 15:47
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

πρωτα πρεπει να βρεις με τι ψαρακια θελεις να ασχοληθεις ,δεν ταιριαζουν ολα μεταξυ τους . το 20lt μπορεις μετα να το κανεις ενα αξιοπρεπεστατο σπιτακι για bettas αργοτερα!!!αντε καλη αρχη σου ευχομαι.
αντε για μαζευτειτε κιαλλοι να γινουμε πολλοι πιο πολλοι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-09, 22:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου το δίνει 300 ευρώ
φιλε μην βιαζεσαι......
Ρωταμε τιμες και μετα αγοραζουμε...
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-09, 06:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
καλως ηρθες και απο μενα . μια που ξεκινισες με γκαπι και σαλιγκαρακια ταιριαζουν πολυ θελουν σκλυρο νερο και τα δυο ειναι πολυ ευκολα ψαρια ασε που θα γεμισεις το καινουριο ενυδρειο σε χρονο μηδεν γεννανε σα τρελα με λιγα φυτα μεσα και εφτιαξες ενα παραδεισο γιαυτα και για σενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-09, 19:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κοιτα εγω τα μαζευα και τα εβαζα στη γενιστρα γιατι δεν ειχα φυτα μεσα και τα λιπομουνα να τα βλεπω να τα τρωνε ο καθενας απο εκει και περα κανει οτι θελει νομιζω
και κατι αλλο αν η γενιστρα ειναι με τουλι με μεγαλο ματι στο διχτακι και ειναι σχετικα κοντα στην εξοδο του φιλτρου δε νομιζω να υπαρχη προβλημα δε λεω να τα κοπαναει το φιλτρο απλα να υπαρχει ενα μικρο ρευμα νερου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος και πάλι! Vangelis77 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-04-09 21:09
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08264 seconds with 14 queries