Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-06, 00:22
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Πολλα προβληματα στο ενυδρειο..

Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 92L της RENA με εσωτερικο φιλτρο. Εχω δυο βραχους, μερικα φυτα, ενα ξυλο και μερικες ηφαιστιογενεις πετρες.
Απο ψαρια εχω 1 μαχαιροψαρο, 2 αλμπινο (δεν ξερω αν αυτη ειναι η ονομασια τους, θα τα δειτε πιο κατω στις φωτογραφιες!), δυο παγκασιους και δυο κλοουν.
Λοιπον το πρωτο προβλημα ειναι οτι απο τι στιγμη που ξεκινησα το ενυδρειο (πριν 10 μηνες) μεχρι τωρα τα φυτα μου εχουν σοβαρο προβλημα! Σιγα σιγα ξεραινονται και πεθαινουν! Γιατι συμβαινει αυτο?
Δευτερον η συνθεση των ψαριων ειναι σωστη; Μπορω να βαλω αλλα ψαρακια στο ενυδρειο; Αυτα τα ψαρια τα εχω απο το μαρτιο περιπου και ποτε κανενα τους δεν εχει αρρωστησει η δειξει καποιο κακο σημαδι. Αντιθετως οποιο αλλα ψαρι ειχα μεσα εχει πεθανει!!
Τριτον και τελευταιο ποιο ειναι το hardware που πρεπει να εχει ενα ΣΩΣΤΟ ενυδρειο;

Να και μερικες φωτογραφιες που εβγαλα σημερα λιγο μετα την αλλαγη νερου:
Αρχικα μια πανοραμικη φοτο του ενυδρειου:
http://img242.imageshack.us/my.php?i...sc02256nk0.jpg

Τα παγκασιους και οι αλλοτε ντροπαλοι κλοουν σε μια ομαδικη φοτο:
http://img237.imageshack.us/my.php?i...sc02257km2.jpg

Το αλμπινο(η οπως αλλιως λεγεται):
http://img116.imageshack.us/my.php?i...sc02261wn7.jpg

Ο αριστερος βραχος οπου κριβονται και ξεκουραζονται οι κλοουν:
http://img183.imageshack.us/my.php?i...sc02271fj6.jpg

Η δεξια μερια του ενυδρειου οπου βρισκεται το φιλτρο. Ακριβως μπροστα εχω τοποθετησει ενα ξυλο στο οποιο εχω δεσει ενα φυτο:
http://img228.imageshack.us/my.php?i...sc02272dn7.jpg

Το Καμαρι του ενυδρειου μου, το αγαπημενο μου ψαρι στην συνηθης του κρυψονα, μεσα στον δεξι βραχο συντροφια παντα με το ενα ντροπαλο αλμπινο να του κανει παρεα:
http://img79.imageshack.us/my.php?image=dsc02280ld0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-06, 10:25
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το καμάρι του ενυδρείου σου είναι αυτό http://www.fishprofiles.com/files/profiles/387.htm
Όταν λες άλλα ψαράκια μέσα? Μήπως γίνονται μεζές γι'αυτό?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλημέρα σου!
Παράθεση:
Λοιπον το πρωτο προβλημα ειναι οτι απο τι στιγμη που ξεκινησα το ενυδρειο (πριν 10 μηνες) μεχρι τωρα τα φυτα μου εχουν σοβαρο προβλημα! Σιγα σιγα ξεραινονται και πεθαινουν! Γιατι συμβαινει αυτο?
Τι φυτά έχεις μέσα;
Ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα λίπανσης και αν ναι τότε πιο;
Έχεις παροχή Co2;
Ποιές είναι οι συνθήκες του νερού σου;
Παράθεση:
Τριτον και τελευταιο ποιο ειναι το hardware που πρεπει να εχει ενα ΣΩΣΤΟ ενυδρειο;
Όταν λες hardware υποθέτω μιλάς για το φίλτρο και τον θερμοστάτη.
Λοιπόν τα ψαράκια που έχεις μέσα γίνονται μεγάλα σε μήκος και το ενυδρείο σου είναι 92 λίτρα αλλά λόγο των βράχων και του εσωτερικού φίλτρου ο πραγματικός όγκος του νερού σου είναι λιγότερος.Ταπεινή μου άποψη για το set-up το δικό σου θα μπορούσες να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο με μεγαλύτερη δυνατότητα αποικιοκατοίκησης από βακτυρίδια γλυτώνοντάς σε αργότερα από πολλά προβλήματα όταν τα ψαράκια σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.Συν τοις άλλοις κερδίζεις και μερικά λίτρα παραπάνω.

Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γεια σου gatulis, τα φυτά για να πάνε καλά θέλουν κατά κύριο λόγο λίπανση, κατάλληλο φωτισμό και co2, όμως το πιο σημαντικό είναι η σωστή ισορροπία αυτών. θέλει αρκετό διάβασμα και κάποιο χρόνο υπομονή μέχρι να αποκτήσεις πείρα για να επιτύχεις επιτέλους να έχεις και δύσκολα φυτά. ξεκίνα λοιπόν από τώρα

τώρα όσο για την σύνθεση - έχεις πολλά ψάρια για το ευδρείο σου τα οποία γίνονται πολύ μεγάλα! όλα τα ψάρια σου είναι ακατάλληλα για τα λίτρα σου ακόμα κι αν ένα από αυτά ήταν μόνο του εκεί μέσα! θα έχεις πρόβλημα.
τα παγκάσιους γίνονται πάνω από ένα μέτρο αν θυμάμαι καλά, οι κλόουν ξεπερνούν τα 20 εκατοστά, το μαχαιρόψαρο σίγουρα ξεπερνά τα 30 και τα αλμπίνο όπως τα λες δεν είναι καν αλμπίνο αλλά λαμπέο ή rainbow shark (δεν μπορώ να δω καλά από τη φώτο) τα οποία γίνονται κι αυτά μεγάλα και θα σκοτώνονται μεταξύ τους. (αλβίνος είναι αυτός που έχει έλειψη μελανίνης και είναι εντελώς άσπρος, δεν είναι ονομασία είδους, υπάρχουν και άνθρωποι albino)

δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις ούτε κατά διάννοια άλλα ψάρια, αντιθέτως εγώ λέω να αρχίσεις να βγάζεις κιόλας.

άρχιζε το διάβασμα εντός του φόρουμ και θα καταλάβεις πολλά πράγματα που θα κάνουν το ενυδρείο σου καλύτερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 27-08-06 στις 16:02
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-06, 15:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

τα φυτα σου ειναι δαγκωμενα, μεταξυ αλλων.
κανενα απο τα ψαρια που εχεις δεν χωραει μονο του στα λιτρα σου.
το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο για φυτά με ριζες.
αν εχεις σκόπο να το βελτιώσεις θα χρειαστουν ριζικες αλλαγες.
απο την αλλη, σε 96 λιτρα μπορεις να κανεις πολλα ωραια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-06, 19:19
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Το καμάρι του ενυδρείου σου είναι αυτό http://www.fishprofiles.com/files/profiles/387.htm
Όταν λες άλλα ψαράκια μέσα? Μήπως γίνονται μεζές γι'αυτό?
Σε εμενα δεν εχει δειξει κανενα σημαδι επιθετικοτητας. Το εχω απο περυσι το νεομβριο και δεν το εχω δει ΠΟΤΕ να επιτηθεται σε αλλο ψαρι. (ξερω οτι ειναι νυχτοβιο και το εχω παρακολουθησει πολλες φορες και το βραδυ!)
Ακομα και τη σπηλια που κρυβεται την μοιραζεται με ενα rainbow shark χωρις κανενα μα κανενα προβλημα! Αλλοι που ειχαν αυτο το ψαρι ας δωσουν τα φωτα τους.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Καλημέρα σου!
Τι φυτά έχεις μέσα;
Ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα λίπανσης και αν ναι τότε πιο;
Έχεις παροχή Co2;
Ποιές είναι οι συνθήκες του νερού σου;
Όταν λες hardware υποθέτω μιλάς για το φίλτρο και τον θερμοστάτη.
Λοιπόν τα ψαράκια που έχεις μέσα γίνονται μεγάλα σε μήκος και το ενυδρείο σου είναι 92 λίτρα αλλά λόγο των βράχων και του εσωτερικού φίλτρου ο πραγματικός όγκος του νερού σου είναι λιγότερος.Ταπεινή μου άποψη για το set-up το δικό σου θα μπορούσες να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο με μεγαλύτερη δυνατότητα αποικιοκατοίκησης από βακτυρίδια γλυτώνοντάς σε αργότερα από πολλά προβλήματα όταν τα ψαράκια σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.Συν τοις άλλοις κερδίζεις και μερικά λίτρα παραπάνω.

Φιλικά Ιορδάνης.
Εχω ψηλες και κοντες ανουμβιες και μερικα Echinodorus "Aquartica". Υποτειθεται οτι ειναι ευκολα φυτα γι'αυτο το πηρα! Αλλα δεν εχει καταφερει να προσαρμοστει κανενα μεχρι στιγμης. Οταν ειδα τα πρωτα κακα σημαδια πηρα ενα λιπαντικο της Tropiflora με σιδηρο και τωρα τελευταια ξεκινησα να βαζω της Seachem το Flourish που περιεχει λιγο απ'ολα. Ειναι καλο αυτο? Παντως μεχρι στιγμης δεν ειδα σημαδια βελτιωσης..
Παροχη CO2 δεν εχω βαλει. Μπορω να αγορασω απο το εμποριο ετοιμη?
Επισης οταν εννοουσα hardware δεν εννοουσα μονο το θερμοστατη αλλα οτι μηχανημα μπορεις να χρησιμοποιησεις για το ενυδρειο. Απο αντιστροφο ωσμοτη, συσκευη CO2 κτλ. Γενικα τι θα μπορουσα να παρω για το ενυδρειο που θα το βοηθουσε. Επισης για το ενυδρειο μου ποια ειναι η καλυτερη λυση στο εξωτερικο φιλτρο?
Τι εννοεις οταν λες ποιες ειναι οι συνθηκες του νερου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Kαλώς ήρθες και από εμένα !!!

Καλύτερα να αρχίσεις να σκέφτεσαι άμεσα την ανασύνθεση του ενυδρείου σου γιατί σύντομα θα έχεις προβήματα.....περισσότερα από αυτά που μπορούν να προκαλέσουν οι υψηλές θερμοκρασίες.

Διάβασε στο φόρουμ...υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και εμείς είμαστε πάντα εδώ για να σε βοηθήσουμε.
Τι εννοεις να αρχισω την ανασυνθεση του ενυδρειου? Δηλαδη να βγαλω η να βαλω καποια πραγματα? Και ετσι οπως ειδες το ενυδρειο τι δεν κολαει και πρεπει να το βγαλω? Ποια απο αυτα προκαλουν αυξημενη θερμοκρασια?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
τα φυτα σου ειναι δαγκωμενα, μεταξυ αλλων.
κανενα απο τα ψαρια που εχεις δεν χωραει μονο του στα λιτρα σου.
το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο για φυτά με ριζες.
αν εχεις σκόπο να το βελτιώσεις θα χρειαστουν ριζικες αλλαγες.
απο την αλλη, σε 96 λιτρα μπορεις να κανεις πολλα ωραια πραγματα.
Δηλαδη αυτο το χαλικι δεν κανει για φυτεμα? Και πως μπορω να αλλαξω (αν αλλαξω) το χαλικι? Υπαρχει καποια διαδικασια?
Τι ωραια πραγματα θα μπορουσα να κανω? Για πειτε μερικες προτασεις..

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα αλλα εχω πολλεεεες αποριες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-06, 10:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το σημαντικότερο πρόβλημα με το ενυδρείο σου δεν είναι τα φυτά αλλά η επιλογή ψαριών που έχεις κάνει. Αφού έχει όγκο 96 λίτρα, τα ψάρια που θα ζήσουν σε αυτό πρέπει να μπορούν να ζουν άνετα στον όγκο αυτόν. Με λίγα λόγια, τα ψάρια πρέπει να είναι μικρού μεγέθους (εννοώ να φτάνουν μικρό τελικό μέγεθος... όχι να είναι σε μικρό μέγεθος τη στιγμή της αγοράς τους).

Οπότε, δυστυχώς πρέπει να αποχωριστείς (εκεί αναφέρετε η ανασύνθεση) πολλά αν όχι όλα τα ψάρια σου αν δεν σκοπεύεις να τα μεταφέρεις σε ενυδρείο τουλάχιστον 400-500 λίτρων (για αρχή).

Για παράδειγμα, μπορείς (αφού δώσεις όλα σου τα ψάρια) να κάνεις ένα ωραιότατο κοινωνικό-φυτεμένο ενυδρείο (μιας και σου αρέσουν τα φυτά) με διάφορα συμβατά μεταξύ τους μικρά ψάρια και πολλά όμορφα φυτά.

Θα σου πρότεινα να πας την Κυριακή στην επόμενη συνάντηση του Κλιμακίου Βορείου Ελλάδος να γνωρίσεις μέλη του Συλλόγου από κοντά οι οποίοι θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ με αυτά που θα συζητήσετε.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9672
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-06, 12:08
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Το σημαντικότερο πρόβλημα με το ενυδρείο σου δεν είναι τα φυτά αλλά η επιλογή ψαριών που έχεις κάνει. Αφού έχει όγκο 96 λίτρα, τα ψάρια που θα ζήσουν σε αυτό πρέπει να μπορούν να ζουν άνετα στον όγκο αυτόν. Με λίγα λόγια, τα ψάρια πρέπει να είναι μικρού μεγέθους (εννοώ να φτάνουν μικρό τελικό μέγεθος... όχι να είναι σε μικρό μέγεθος τη στιγμή της αγοράς τους).

Οπότε, δυστυχώς πρέπει να αποχωριστείς (εκεί αναφέρετε η ανασύνθεση) πολλά αν όχι όλα τα ψάρια σου αν δεν σκοπεύεις να τα μεταφέρεις σε ενυδρείο τουλάχιστον 400-500 λίτρων (για αρχή).

Για παράδειγμα, μπορείς (αφού δώσεις όλα σου τα ψάρια) να κάνεις ένα ωραιότατο κοινωνικό-φυτεμένο ενυδρείο (μιας και σου αρέσουν τα φυτά) με διάφορα συμβατά μεταξύ τους μικρά ψάρια και πολλά όμορφα φυτά.

Θα σου πρότεινα να πας την Κυριακή στην επόμενη συνάντηση του Κλιμακίου Βορείου Ελλάδος να γνωρίσεις μέλη του Συλλόγου από κοντά οι οποίοι θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ με αυτά που θα συζητήσετε.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9672
Μου αρεσουν παρα πολυ τα φυτα και αν μπορουσα θα το γεμιζα!
Δηλαδη πιστευεις οτι το αρχικο προβλημα ειναι τα ψαρια ετσι;
Μακαρι να ειχα τις γνωσεις τοτε και να μην τα ειχα παρει καθολου γιατι τωρα μου ειναι πολυ δυσκολο να τα αποχωριστω.. Δηλαδη για το ενυδρειο μεχρι τι τελικο μεγεθος ψαρια μπορω να βαλω μεσα; Και τα ψαρακια που εχω τι να τα κανω; Και τα χαλικια μου δεν ειναι καλο για φυτεμα ε;
Θα ηθελα πολυ να ερθω στη συναντηση που λες για να μου λυθουν μια και καλη οι αποριες αλλα οχι μονο στελνω στο forum ουτε μια βδομαδα αλλα δεν ξερω και κανενα!

Α ξεχασα! Σημερα εκανα μετρησεις και μου βγηκε το PH: 7,5-8 , ΝΟ2-Ν<0,1mg/l , NO2<0,3mg/l , GH: 21 dGH , KH: 12 dKH. Ξερω οτι εχω σκληρο νερο γι'αυτο σκεφτομουν να βαλω αντιστροφο οσμωτη. Εσεις τι λετε; Αξιζει για τοσο μικρο ενυδρειο; Ξερεται ποσο θα κοστισει η εχετε καποιον να μου προτεινεται για τα λιτρα μου; Επισης σκεφτομουν ενα ετοιμο μικρο συτημα CO2. Ξερεται καποιο που θα κανει για τα λιτρα του ενυδρειου μου;
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και πιστευω οτι οταν ασχολησαι με ενα χομπυ σαν και αυτο πρεπει πανω απ'ολα να σκεφτεσαι και να φροντιζεις τα ψαρια σου. Γιατι με ζωντανους οργανισμους δεν πρεπει να παιζουμε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gatulis : 28-08-06 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-06, 12:09
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Σε περιμένουμε να σε γνωρίσουμε από κοντά !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-06, 12:43
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Δεν ειναι και τοσο ευκολο.. Ειμαι μικρος και ειμαι ντροπαλουλης! Τεσπα ελπιζω σ'αυτην η στην επομενη να ερθω..!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-06, 12:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις τον κόσμο για να πας στις συναντήσεις. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι εννοώ.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες ερωτήσεις, αποφάσισε πρώτα τι θα κάνεις (Θα κρατήσεις κάποια ψάρια; Θα αλλάξεις ριζικά το ενυδρείο; ) και μετά τα συζητάμε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-06, 12:49
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Ελα και δεν θα χάσεις.Σε περιμένουμε την Κυριακή.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-06, 12:57
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Οκ εχετε δικιο! Λοιπον θα δω τι θα κανω με το ενυδρειο, αν θα κρατησω καποια ψαρακια η θα τα αλλαξω ολα και τα ξαναλεμε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-06, 13:39
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
GH: 21 dGH , KH: 12 dKH
Θα σου πρότεινα να κάνεις άμεσα μια καλή αλλαγή νερού. Οι τιμές αυτές είναι πολύ υψηλές για τα ψάρια που έχεις και ειδικά για το Apteronotus albifrons. Επίσης θα ήταν καλό να κάνεις και μια μέτρηση για την σκληρότητα και το PH στο νερό της βρύσης για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-06, 16:29
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Φίλε gatulis και εγώ ετοιμάζω σιγά σιγά κάτι σε αυτά τα lt.
Ρίξε μια ματιά :

http://www.greekaquarist.com/vb/show...586#post124586
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-08-06, 18:47
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DJK
Θα σου πρότεινα να κάνεις άμεσα μια καλή αλλαγή νερού. Οι τιμές αυτές είναι πολύ υψηλές για τα ψάρια που έχεις και ειδικά για το Apteronotus albifrons. Επίσης θα ήταν καλό να κάνεις και μια μέτρηση για την σκληρότητα και το PH στο νερό της βρύσης για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Μα δεν καταλαβες: Εκανα αλλαγη νερου πριν τρεις μερες! Απ'οτι καταλαβα φταει το νερο που χρησιμοποιω (δηλαδη της βρυσης). Μενω στο κεντρο της πολης και απ'οτι μου ειπε κι αλλο member του forum αυτες οι τιμες στο νερο εδω ειναι πολυ ψηλες. Οποτε και αν εχω κανει μετρηση τοσο περιπου βγαινουν. Γι'αυτο το λογο ρωτησα τα παιδια αν χρειαζεται να κανω αντιστροφη οσμωση γιατι ειναι η μονη σιγουρη λυση για το προβλημα.
Πως κανω μετρηση της σκληροτητας του ΡΗ; Τι τεστ χρησιμοποιω;

Εχεις ωραιες προτασεις αλλα πρεπει να κατσω και να μαθω τις ονομασιες των ψαριων γιατι δεν καταλαβαινω γρι! Παντως θα ψαχτω αρκετα τωρα για ψαρακια για να δω τι θα βαλω μεσα. Παντως πριν ξαναβαλω ψαρια μεσα θελω πρωτα να λυσω τα προβληματα του ενυδρειου (για να μην εχουμε δυσαρεστα γεγονοτα) οπως οι ανεβασμενες σκληροτητες, να δω αν θα αλλαξω τελικα χαλικι και τι συμβαινει επιτελους με τα φυτακια μου!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gatulis : 28-08-06 στις 18:55
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-06, 18:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αυτές είναι οι τιμές του νερού της βρύσης στην Θεσσαλονίκη.
Εγώ έχω ΡΗ 8 και GH: 22 dGH , KH: 11 dKH

Αποφάσισε πρώτα τι είδους ενυδρείο θέλεις να κάνεις ... επέλεξε τα ψάρια και μετά θα μιλήσουμε για το αν χρειάζεται και τους τρόπους για να μαλακώσουμε το νερό σου.

Και το ΡΗ είναι άλλο πράγμα και άλλο η σκληρότητα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-06, 19:44
gatulis Ο χρήστης gatulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λοιπον απαφασισαμε με τον αδερφο μου να ακολουθησουμε τις οδηγιες σας.. Δεν ειναι δυνατον να ξερουμε οτι τα ψαρακια εκει μεσα τυρανιουντε και να τα αφησουμε αβοηθητα..
Το ενυδρειο που θελουμε να φταιξουμε ειναι φυτεμενο (πολλα φυτα) και μικρα ψαρακια.. Τα ψαρια που υπαρχουν μεσα θα φυγουν σιγουρα (εκτος απο το μαχαιρι που θα δοκιμασει μια συμβιωση με τα μικρα ψαρια και αποδειχθει ακαταλυλο θα φυγει). Ελπιζω να θυμαστε την περιπτωση μου!
Λοιπον, θα χρειαστω κατι ακομα για αυτο το ενυδρειο; Θυμαμαι ειχατε πει οτι το χαλικι μου ειναι μεγαλο για φυτα. Θα χρειαστει να βαλω μικροτερο; Επισης μπορειτε να μου πειτε φυτα χαμηλων απαιτησεων ποα να μπορω να συντηρησω ευκολα; Τι προτεινεται εσεις για ψαρακια; Υποθετω μικρα ζωοτοκα αλλα τι ειδη; Θα χρειαστω κατι αλλο για το ενυδρειο; Οπως δευτερη λαμπα η συσκευη CO2;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-06, 08:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gatulis
Τι προτεινεται εσεις για ψαρακια; Υποθετω μικρα ζωοτοκα αλλα τι ειδη; Θα χρειαστω κατι αλλο για το ενυδρειο; Οπως δευτερη λαμπα η συσκευη CO2;
Θα έχεις προβλήματα με το μαχαιρόψαρα και τα υπόλοιπα μικρά ψάρια αφού πρόκειται για νυκτόβιο κυνηγό. Μην το δοκιμάσεις καν.
Όντως θα χρειαστείς πιο ψιλό χαλίκι (διαμετρήματος 0,8-2,0 mm είναι μια χαρά) για τα φυτά σου.
Όσον αφορά τα φυτά, δες εδώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537
Από μικρά ψάρια, έχεις πάρα πολλές επιλογές. Ψάξε σε παλαιότερες συζητήσεις και θα βρεις πολλές προτάσεις.
Δεύτερη λάμπα και CO2 θα χρειαστούν εφόσον σκοπεύεις να βάλεις πολλά φυτά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ;;; newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:37
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11211 seconds with 13 queries