Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-02-09, 12:58   #1
τρομος για διαρροή. Οχι ξανα...
ababapanos
Senior Member
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος 17-02-09, 12:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σας. Για να μην τα πολυλογώ Είχα ένα 60 λίτρο που ειχε διαρροή από το κάτω μέρος μάλλον από την γωνία… έτσι και το σταμάτησα.Γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω από πού χάνει και φοβόμουν μήπως σπάσει

Τώρα πάω σε νέο σπίτι και σκέπτομαι για 300 λίτρα… όμως και μόνο η ιδέα ότι μπορεί να μου ξανά συμβεί διαρροή σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους με πιάνει τρόμος και μόνο που το σκέπτομαι. Με τις πιέσεις και το βάρος που ασκείτε στα τοιχώματα του ενυδρείου σε τοσα λιτρα
Εχει συμβεί ποτε να ακούσετε κάτι τέτοιο από φίλο η γνωστό? Υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ενυδρείο εν ωρα λειτουργιάς και να γίνει το σπίτι λίμνη?

Αν γίνεται πείτε μου μάρκες από ενυδρεία που να είναι πολύ ποιοτικές και να μην υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
Εμφανίσεις: 4113
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-09, 15:46
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι θα σου πουν άλλα μέλη, πάντως εγώ καλό κακού στην ασφάλεια του σπιτιού μου έβαλα και την κάλυψη "διαρροή, διάρρηξη ή υπερχείλιση εγκαταστάσεων". Ρώτησα την εταιρία συγκεκριμένα για ενυδρείο και μου είπε πως με καλύπτει....
Αχρείαστο να είναι.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-09, 15:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σε καμια εργοστασιακη μαρκα δεν υπαρχει αυτος ο κινδυνος εκτος αν γινει απο εηωτερικο παραγοντα καταλαθος(ξυσιμο σιλικονης χτυπημα ραγισμα) η στις πολυ σπανιες περιπτωσεις που μπορει να ναι ελατωματικο οποτε θα το καταλαβεις στο δοκιμαστικο γεμισμα

και ολα τα παραπανω συνηθως με τη μορφη δακρυσματος απο καποια κοληση να ¨σπασει¨ ετσι απλα ειναι αδυνατο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-09, 12:33
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

πειτε μου και καμια απο τις καλες μαρκες ...

επισης διαβασα σε καποια αλλα θεματα για ενυδρεια που εχοθν σφηνες, για επιπλεον ασφαλεια. ξερετε ποιες εταιριες εχουν? και για τα ποσα λιτρα χρειαζοντε?

ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-09, 12:57
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Kαμια μαρκα δεν ειναι αξιοπιστη οσο ενα καλο φτιαχτο ενυδρειο απο εναν μαστορα....αυτη ειναι η γνωμη μου...Καμια εταιρια δεν βαζει κοντρες και δεσιματα.Δεν μπορω να βλεπω 300 λιτρα ενυδρεια με 8 χιλ τζαμια να πατανε πανω σε μελαμινες 12χιλ.Τρελαινομαι.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-09, 13:02
Το avatar του χρήστη sarevock
sarevock Ο χρήστης sarevock δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 227
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sarevock
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαμια μαρκα δεν ειναι αξιοπιστη οσο ενα καλο φτιαχτο ενυδρειο απο εναν μαστορα....αυτη ειναι η γνωμη μου...Καμια εταιρια δεν βαζει κοντρες και δεσιματα.Δεν μπορω να βλεπω 300 λιτρα ενυδρεια με 8 χιλ τζαμια να πατανε πανω σε μελαμινες 12χιλ.Τρελαινομαι.
+ 100000000000
__________________
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-09, 16:28
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας. Για να μην τα πολυλογώ Είχα ένα 60 λίτρο που ειχε διαρροή από το κάτω μέρος μάλλον από την γωνία… έτσι και το σταμάτησα.Γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω από πού χάνει και φοβόμουν μήπως σπάσει

Τώρα πάω σε νέο σπίτι και σκέπτομαι για 300 λίτρα… όμως και μόνο η ιδέα ότι μπορεί να μου ξανά συμβεί διαρροή σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους με πιάνει τρόμος και μόνο που το σκέπτομαι. Με τις πιέσεις και το βάρος που ασκείτε στα τοιχώματα του ενυδρείου σε τοσα λιτρα
Εχει συμβεί ποτε να ακούσετε κάτι τέτοιο από φίλο η γνωστό? Υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το ενυδρείο εν ωρα λειτουργιάς και να γίνει το σπίτι λίμνη?

Αν γίνεται πείτε μου μάρκες από ενυδρεία που να είναι πολύ ποιοτικές και να μην υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
καλησπερα. τι ενυδρειο ειναι το 60 λιτρο ?γιατι εαν ειναι αυτο που νομiζω κι εφοσον δεν εχεις βρει ακομη τη διαρροη του, μαλλον δεν εχεις διαρροη.... την εχω πατησει κι εγω με ενα juwel που νομιζα οτι εχανε απο καποια γωνια το περασα ολο εσωτερικα με σιλικονη και τελικα δεν εκανα τιποτα γιατι μετα απο μερικες ημερες ξανα τα ιδια ,τελικα διαπιστωσα οτι το νερο που ετρεχε ηταν μεσα στο εξωτερικο πλαισιο του ενυδρειου ...γελειο ε? τωρα εαν βασταει η τσεπη σου aguatlantis (www.aguatlantis.com)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-09, 17:49
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Θελω το καλυτερο ενυδρειο που μπορω να παρω μεχρι τα 600 ευρω... γυρω στα 240 λιτρα. Πιστευω αυτα τα λιτρα ειναι αρκετα για κιχλιδες η κανω λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-09, 19:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

για τι κιχλιδες ? Αν εννοεις mbuna malawi δεν μπορω να πω οτι ειναι και πολλα.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-09, 03:21
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω το καλυτερο ενυδρειο που μπορω να παρω μεχρι τα 600 ευρω... γυρω στα 240 λιτρα. Πιστευω αυτα τα λιτρα ειναι αρκετα για κιχλιδες η κανω λαθος?
θα πρεπει να ξερεις οτι ο βυθος που θελει ενα ενυδρειο με κιχλιδες εχει να κανει με πολες πετρες, απο τα 240 λιτρα θα χασεις αρκετο νερο, τι κιχλιδες θες? και με τι μοναδα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή!!Help johnny6580 Γλυκό νερό - Γενικά 14 22-10-08 12:54
Διαρροή ρεύματος chemical mac Γλυκό νερό - Γενικά 25 14-05-08 16:23
Διαρροή; ψαρια και ψαρια Γλυκό νερό - Γενικά 14 12-09-07 18:11
HELP διαρροή Fluval 104 xsilliga Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-09-04 23:05
Διαρροή giannis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 06-02-04 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04567 seconds with 13 queries