Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-10, 21:14
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή CO2 και αλλαγη του PH

Καλησπερα σε ολους.Κατι που θελω να ρωτησω μερες..Οταν εβαλα το συστημα διοξειδιου,το ειχα συνδεσει με τον χρονοδιακοπτη της πρωτης λαμπας μου,να λειτουργει δηλαδη 8 ωρες.Το PH μου πριν το διοξειδιο ηταν στο7,6.λιγο πριν σβησουν τα φωτα ειχε πιασει 7,2 και αυτο γινοταν καθημερινα για λιγες μερες,οσπου παρατηρησα οτι τα ψαρακια ηταν λιγο υποτονικα και σαν ζαλισμενα(δεν ηταν ομως στην επιφανεια,ουτε ανεπνεαν γρηγορα λογω του CO2).nα τονισω οτι το λειτουργουσα στη 1φυσ./δευτ.Αφου λοιπον δεν πηγαιναν καλα τα ψαρακια μου,μετα απο μια κουβεντουλα που ειχαμε με τον Λεο,εβαλα το CO2 να λειτουργει ολο το 24ωρο στις 2φυσ./3 δευτ.Οντως τωρα το PH ειναι συνεχως στο 7,2 και τα ψαρια ειναι μια χαρα.Θελει να μας πει δηλαδη οτι εστω και αυτο το σκαμπανεβασμα του PH τα επηρρεαζε τοσο? Και αν οντως αυτο ισχυει,εγω δηλαδη θα πρεπει να εχω το CO2 ολο το 24ωρο ανοιχτο? Θα αδειαζει σε χρονο μηδεν,ειναι 500αρα η μπουκαλιτσα..Μηπως ηταν ομως απο κατι αλλο η αδιαθεσια των ψαριων ,οποτε να το ξαναδοκιμαζα να δω πως παει? Ποια η γνωμη σας??
-------------------------
....και νομιζω οτι ανεβασα το post σε λαθος μερος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 20-05-10 στις 21:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-10, 21:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το ιδιο παθαινα κι εγω οταν καποτε δοκιμασα να κλεινω το CO2 καποιες ωρες το βραδυ. Το πρωι ολα τα ψαρια ηταν καπως ωχρα και νευρικα. Δεν ειναι καλο πραγμα τα σκαμπανεβασματα του ΡΗ, γι αυτο η καλυτερη λυση στο προβλημα σου ειναι η αγορα μεγαλυτερης μπουκαλας ωστε να κραταει περισσοτερο, ή η χρηση PH controller.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 20-05-10 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-10, 21:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Kαλησπερα.Το co2 πρεπει να ειναι ανοιχτο συνεχεια(εφοσον δεν υπαρχει ph controller να το ελεγχει)για να διατηρητε το ph σταθερο.Τωρα οσον αφορα την συμπεριφορα των ψαριων σου δεν ξερω να σου πω,παντως το θεωρω πολυ πιθανο.Τωρα που το εχεις σταθερο το co2,συνεχιζουν να ειναι υποτονικα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-10, 21:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τα παιδια...(μονο με την υπαρξη πεχα κοντρολερ θα κανεις κατι...)ΥΓ με τα μανομετρα δεν ρυθμιζουμε την ποσοτητα co2 που εξαγεται>>?/ή εχω καταλαβει κατι λαθος?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-10, 21:46
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Τα ψαρακια τωρα ειναι μια χαρα,δηλαδη ειναι μια χαρα απο την μερα που αφησα το CO2 ανοιχτο,οποτε συνεχιζω ετσι και βαζουμε στοχο για το μελλον μεγαλυτερη μπουκαλα οπως ειπε και ο Αλεξανδρος.Να ρωτησω και αυτο : μεχρι στιγμης δε μου αδειασε η μπουκαλιτσα,οταν ομως αδειασει μπορει να χρειαστει και 1-2 μερες για να μου την γεμισουν και να την ξαναβαλω στο ενυδρειο.Θα επηρρεαστουν σε αυτο το διαστημα διακοπης τα φυτα? (τα ψαρια σιγουρα).Γιατι μεχρι να παρω αλλη μπουκαλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Aν ειναι για 1-2 μερες δεν εχουν προβλημα τα φυτα και στο δικο μου μεχρι να γεμισω την μπουκαλα δεν εχουν και τα ψαρια προβλημα γιατι οταν αδειαζει η μπουκαλα αδειαζει σιγα σιγα και το ph μεταβαλεται και αυτο με την σειρα του αργα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-10, 23:48
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
η αλλαγη!!!!! drak7family Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 17-04-10 09:36
αλλαγη ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 19-03-09 23:49
Αλλαγη λαμπτηρων mpampis 1969 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 03-10-08 07:25
ΑΛΛΑΓΗ SET UP bill Malawi 6 07-06-07 11:18
αλλαγη GODLIGHT Greek Aquarist's Boards 6 25-10-06 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03687 seconds with 13 queries