Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-08-10, 16:32   #1
Καθάρισμα μεταχειρισμένου φίλτρου
loki21
Member
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος 29-08-10, 16:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αύριο θα πάρω ένα φίλτρο eheim για το ενυδρείο μου.Τι πρέπει να προσέξω και ποια διαδικασία να ακολουθήσω;
Εννοώ θα πρέπει να το καθαρίσω με κάποιον τρόπο;Το ενυδρείο δεν το έχω γεμίσει ακόμη άρα και το φίλτρο δεν θα μπει προς το παρόν σε λειτουργία.
Εμφανίσεις: 3084
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-10, 19:44
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

καλο ειναι μολις το βαλεις σε λειτουργια να του βαλεις ανθρακα για καμια βδομαδα..... (μια και μπαινει σε νεο ενυδρειο....) Επειτα πρεπει να το στρωσεις....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-10, 03:05
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

ο ανθρακας που εξηπυρετει???
και γιατι να τον βαλει μονο για μια εβδομαδα??
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-10, 06:46
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Γιατι θα μαζεψει τυχον "ουσιες" που θα υπάρχουν στο νεο ενυδρειο.....
Μετά απο 10 μερες οτι μαζεψε μαζεψε......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-10, 11:07
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θα μαζεψει τυχον "ουσιες" που θα υπάρχουν στο νεο ενυδρειο.....
Μετά απο 10 μερες οτι μαζεψε μαζεψε......
ρωταω, γιατι πηρα και εγω ενα δευτερο ενυδριο προχθες aquaatlantis 50 ειναι 40 λιτρα εχει μεσα βιολογικο φιλτρο... ειχε και ανθρακα μεσα αλλα ητανε σφραγισμενος, αλλα επειδη δεν γνωριζω την λειτουργεια του δεν τον εβαλα!!
εβαλα ενα αλλο φιλτρο το οποιο ειχα σε λειτουργεια και τα δουλευω και τα δυο μαζι, οποτε ετσι θα στρωθει στα μπαμ και το καινουριο...
ο ανθρακας χρειαζεται να τον βαλω??
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-10, 21:53
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Μάλλον η ερώτησή μου δεν ήταν σαφής.Εννοούσα ότι επειδή είναι μεταχειρισμένο από άλλον, αν θα πρέπει να το καθαρίσω με κάποιον τρόπο για να σκοτώσω τυχόν ασθένειες πριν μπει στο δικό μου ενυδρείο.

Επίσης τα σφουγγαράκια που έχει μέσα θα ήταν καλύτερο να πάρω καινούργια ή να αφήσω τα ίδια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου αν αυτος που στο πουλησε ηξερε οτι δεν ειχε ασθενεια,ουτε χρησιμοποιησε τιποτα φαρμακα τελευταια κατα την γνωμη μου μην κανεις τιποτα(περα απο ενα μικρο καθαρισμο,αν χρειαζεται).Θα εχεις και στρωμενο φιλτρο(με την προυποθεση ολα αυτα οτι το φιλτρο δουλευε μεχρι που το πηρες εσυ και δεν το ειχε παροπλισμενο)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-10, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον η ερώτησή μου δεν ήταν σαφής.Εννοούσα ότι επειδή είναι μεταχειρισμένο από άλλον, αν θα πρέπει να το καθαρίσω με κάποιον τρόπο για να σκοτώσω τυχόν ασθένειες πριν μπει στο δικό μου ενυδρείο.

Επίσης τα σφουγγαράκια που έχει μέσα θα ήταν καλύτερο να πάρω καινούργια ή να αφήσω τα ίδια;
Αν το πηρες εν λειτουργια και το εβαλες στο ενυδρειο δεν θα εχει καταστραφει η βιολογια και θα μπορει να δουλεψει ετοιμο στρωμενο.
Το ρισκο με τις ασθενειες υπαρχει παντα, αλλα αν δεν χρησιμοποιεις καραντινα για καθε εισαγωγη νεου ψαριου, δεν κανεις απολυμανση σε φυτα κλπ εξοπλισμο που αγοραζεις ή σου χαριζουν, εχεις το ιδιο ρισκο.

Αν το πηρες "στεγνο" αλλα οχι ξεπλυμενο, λεγεται οτι αν το βαλεις να δουλεψει θα στρωσει πολυ γρηγορα γιατι τα βακτηρια ενθυλακώνονται και "ζωντανευουν" οταν βρεθουν σε καταλληλες συνθηκες παλι.
Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο, γιατι θεωρητικα τα βακτηρια νιτροποιησης δεν ενθυλακώνονται, πρακτικα ομως εχει συμβει σε συχομπιστες.
Μπορεις να το δοκιμασεις (με το ιδιο ρισκο παντα αφου δεν γινεται απολυμανση)

Αν δεν θελεις κανενα ρισκο, θα βγαλεις τα βιολογικα κεραμικα υλικα και θα τα βρασεις καλα.
Για τα σφουγγαρια το ιδιο (με προσοχη και για λιγη ωρα να μη διαλυθουν), αφου τα εχεις καθαρισει με στιψιμο σε ζεστο νερο να φυγουν τα πολλα.

Τα πλαστικα (καδο) μπορεις να τα περασεις με διαλυμα χλωρινης και νερου και να τα ξεπλυνεις πολυ καλα. Το τεστ οτι εχει φυγει το χλωριο γινεται και με τη μυρωδια.
Τα λαστιχα τα βαζω μεσα σε κουβα με διαλυμα χλωρινης (1χλωρ. προς 20 νερο) και συνδεδεμενα με κυκλοφορητη για καμια ωρα.
Μετα αδειασμα του κουβα, καλο ξεπλυμα με νερο. Γεμισα του κουβα με νερο και αντιχλωριο 3πλη δοση να γυριζει για μερικες ωρες και τα αφηνεις ολα να στεγνωσουν και να μεινουν 2-3 μερες για σιγουρια. (τεστ με τη μυτη)

ΥΓ χλωρινη πρασινη απλη, οχι συμπυκνωμενη και χωρις αρωματικα και λεμονια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-10, 00:52
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αν αυτος που στο πουλησε ηξερε οτι δεν ειχε ασθενεια,ουτε χρησιμοποιησε τιποτα φαρμακα τελευταια κατα την γνωμη μου μην κανεις τιποτα(περα απο ενα μικρο καθαρισμο,αν χρειαζεται).Θα εχεις και στρωμενο φιλτρο(με την προυποθεση ολα αυτα οτι το φιλτρο δουλευε μεχρι που το πηρες εσυ και δεν το ειχε παροπλισμενο)
Επειδή δεν θα το βάλλω άμεσα σε λειτουργία δεν γίνεται να διατηρήσω ζωντανά τα βακτήρια άρα δεν θα έχω στρωμένο φίλτρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το πηρες εν λειτουργια και το εβαλες στο ενυδρειο δεν θα εχει καταστραφει η βιολογια και θα μπορει να δουλεψει ετοιμο στρωμενο.
Το ρισκο με τις ασθενειες υπαρχει παντα, αλλα αν δεν χρησιμοποιεις καραντινα για καθε εισαγωγη νεου ψαριου, δεν κανεις απολυμανση σε φυτα κλπ εξοπλισμο που αγοραζεις ή σου χαριζουν, εχεις το ιδιο ρισκο.

Αν το πηρες "στεγνο" αλλα οχι ξεπλυμενο, λεγεται οτι αν το βαλεις να δουλεψει θα στρωσει πολυ γρηγορα γιατι τα βακτηρια ενθυλακώνονται και "ζωντανευουν" οταν βρεθουν σε καταλληλες συνθηκες παλι.
Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο, γιατι θεωρητικα τα βακτηρια νιτροποιησης δεν ενθυλακώνονται, πρακτικα ομως εχει συμβει σε συχομπιστες.
Μπορεις να το δοκιμασεις (με το ιδιο ρισκο παντα αφου δεν γινεται απολυμανση)

Αν δεν θελεις κανενα ρισκο, θα βγαλεις τα βιολογικα κεραμικα υλικα και θα τα βρασεις καλα.
Για τα σφουγγαρια το ιδιο (με προσοχη και για λιγη ωρα να μη διαλυθουν), αφου τα εχεις καθαρισει με στιψιμο σε ζεστο νερο να φυγουν τα πολλα.

Τα πλαστικα (καδο) μπορεις να τα περασεις με διαλυμα χλωρινης και νερου και να τα ξεπλυνεις πολυ καλα. Το τεστ οτι εχει φυγει το χλωριο γινεται και με τη μυρωδια.
Τα λαστιχα τα βαζω μεσα σε κουβα με διαλυμα χλωρινης (1χλωρ. προς 20 νερο) και συνδεδεμενα με κυκλοφορητη για καμια ωρα.
Μετα αδειασμα του κουβα, καλο ξεπλυμα με νερο. Γεμισα του κουβα με νερο και αντιχλωριο 3πλη δοση να γυριζει για μερικες ωρες και τα αφηνεις ολα να στεγνωσουν και να μεινουν 2-3 μερες για σιγουρια. (τεστ με τη μυτη)

ΥΓ χλωρινη πρασινη απλη, οχι συμπυκνωμενη και χωρις αρωματικα και λεμονια κλπ
Κατατοπιστικότατη απάντηση.
Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν θα μπει άμεσα στο ενυδρείο μου.
Προς το παρόν έπλυνα με σκέτο νερό όλα τα μέρη του φίλτρου και θα ακολουθήσω την διαδικασία αποστείρωσης που αναφέρεις αφού δεν έχω να χάσω τίποτα παρά μόνο να κερδίσω.

Το siporax(λογικά αυτό είναι αφού μοιάζει με μακαρόνι) και το substrat pro τι να τα κάνω;Χρειάζονται κάποιο καθάρισμα αυτά;Και επειδή το φίλτρο θα μείνει για κάποιες μέρες εκτός λειτουργίας πρέπει να προσέξω κάτι ώστε να μην χαλάσουν(ξέρω μάλλον πέταξα μεγάλη κοτσάνα αλλά δεν άντεξα ήθελα να το ρωτήσω);
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-10, 01:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax(λογικά αυτό είναι αφού μοιάζει με μακαρόνι) και το substrat pro τι να τα κάνω;Χρειάζονται κάποιο καθάρισμα αυτά;Και επειδή το φίλτρο θα μείνει για κάποιες μέρες εκτός λειτουργίας πρέπει να προσέξω κάτι ώστε να μην χαλάσουν(ξέρω μάλλον πέταξα μεγάλη κοτσάνα αλλά δεν άντεξα ήθελα να το ρωτήσω);
Υπαρχουν και μηχανικα μακαρονια και για να λες για eheim φιλτρο και substrat pro, τοτε προκειται 99.99 για eheim ehfimech μηχανικο μακαρονι.
Δεν ειναι πορωδες οπως το siporax, αλλα εχει το λογο του που δεν ειναι, αφου ειναι για μηχανικη φιλτρανση στο πρωτο σταδιο της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο και με σκοπο εκτος της κατακρατησης και γρηγορης διασπασης των χοντρων σκουπιδιων, να ανοιγει το νερο (λογω σχηματος) σε ολο το πλατος του καδου ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling.
Αν ηταν πορωδες θα βουλωνε ευκολα και θα γεμιζε ιζημα με αποτελεσμα την υποδεεστερη μηχανικη φιλτρανση* και υποδεεστερη διασπαση του νερου σε ολο το πλατος του καδου.

Αυτα τα υλικα εννοουσα οτι πρεπει να βρασεις.

* αλλα και υποδεεστερη βιολογικη φιλτρανση (αν το βαζαμε για αυτο το λογο), αφου με κλειστους τους πορους του απο τη χοντρη βρωμα στο πρωτο σταδιο, δεν θα εμενε ελευθερη επιφανεια για ευκολη αποικηση των βακτηριων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-10, 02:32
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν και μηχανικα μακαρονια και για να λες για eheim φιλτρο και substrat pro, τοτε προκειται 99.99 για eheim ehfimech μηχανικο μακαρονι.
Δεν ειναι πορωδες οπως το siporax, αλλα εχει το λογο του που δεν ειναι, αφου ειναι για μηχανικη φιλτρανση στο πρωτο σταδιο της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο και με σκοπο εκτος της κατακρατησης και γρηγορης διασπασης των χοντρων σκουπιδιων, να ανοιγει το νερο (λογω σχηματος) σε ολο το πλατος του καδου ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling.
Αν ηταν πορωδες θα βουλωνε ευκολα και θα γεμιζε ιζημα με αποτελεσμα την υποδεεστερη μηχανικη φιλτρανση* και υποδεεστερη διασπαση του νερου σε ολο το πλατος του καδου.

Αυτα τα υλικα εννοουσα οτι πρεπει να βρασεις.

* αλλα και υποδεεστερη βιολογικη φιλτρανση (αν το βαζαμε για αυτο το λογο), αφου με κλειστους τους πορους του απο τη χοντρη βρωμα στο πρωτο σταδιο, δεν θα εμενε ελευθερη επιφανεια για ευκολη αποικηση των βακτηριων
Πολύ πιθανό να είναι μηχανικό μακαρόνι όπως λες.Θα ρωτήσω το παιδί που το πήρα για να μάθω σίγουρα.

Αυτά τα βιολογικά και μηχανικά υλικά που χρησιμοποιούνται στα φίλτρα παθαίνουν τίποτα με το πέρασμα του χρόνου;Ρωτάω γιατί εγώ φοβόμουνα να τα αφήσω έξω στο μπαλκόνι μέχρι να βάλλω σε λειτουργία το φίλτρο και τώρα μου λέτε να τα βράσω.
Δηλαδή το μόνο που κάνουν είναι να παρέχουν τον κατάλληλο χώρο για την δημιουργία αποικιών από τα βακτήρια;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν το φιλτρο ειναι στρωμενο μπορεις να το διατηρησεις στρωμενο εστω και χωρις ενυδρειο...βαζεις το φιλτρο να δουλευει μεσα σε εναν καθαρο κουβα -ειτε εισοδο και εξοδο στον κουβα αν προκειται για εξωτερικο- με αποχλωριομενο νερο....και ριχνεις καθε μερα λιγη τροφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο/στρώσιμο μεταχειρισμένου grandbas Αρχάριοι γλυκού νερού 25 07-05-08 08:46
καθάρισμα φίλτρου KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 0 04-05-08 18:30
Καθάρισμα φίλτρου Λιβέρης Σταύρος Αρχάριοι γλυκού νερού 8 08-01-08 22:49
Καθάρισμα Εξωτερικου Φίλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 19-03-03 01:11
Καθάρισμα εσωτερικού φίλτρου (όχι ugf!) pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 17-03-03 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05804 seconds with 15 queries