Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-10, 19:58
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή τα εχω κανει μανταρα!!!

(ΣΤΟ 50ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ) σημερα παρατηρησα οτι η θηλικια μου φεντεται σαν να εχει κιαμπουριασει λιγο... πρεπει να πω οτι εχω και κακη αναλογια αρσενικων θυλικων.. 3 αρσενικα 1 θυλικο.. περιμενω αλλα 3 θυλικα τα οποια ομως θα ερθουν σε μια εβδομαδα... σκευτομαι λοιπον οτι μπορει να φταιει η πιεση που της ασκουν τα 2 αρσενικα για ζευγαρωμα.. καθως το τριτο δεν την κυνηγα... εχω ενα ενυδρειο 1,5 λιτρα... μηπως να βαλω τα 2 αρσενικα μεσα με καθημερινες αλαγες νερου (κανενα μηχανημα δεν εχω για το 1,5 λιτρο)????? η πηπως να βαλω εκει τη θυλικια??? ειχω και 20λιτρο το οποιο πριν λιγο πηγα να το γεμισω για να τα βαλω αλλα ειδα οτι εχει ραγισει και χανει πολυ νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-10, 20:03
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλος κανε μια αναζητηση με την λεξη καμπουρα στο φορουμ γιατι αν δεν κανω λαθος τα πιο πολλα γκαπι με καμπουρα δεν ζουν και πρεπει να το βγαλεις να μην το παθουν και τα αλλα.

κανε μια αναζητηση ομως γιατι δεν ειχα τετοιο προβλημα ποτε και καπου εχω διαβασει αυτα που σου λεω αλλα μπορει να ειναι και λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-10, 20:27
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

εκανα αναζητηση και βρηκα πολλες τετοιες περιπτωσεις.. κανενας ομως δεν αναφερει τροπο θεραπειας... καπου διαβασα οτι αν δεν τρωει κιολας τα πραγματα ειναι δυσκολα.. παω να ριξω λιγη τροφη να δω..
-------------------------
την βρηκα να στεκετε κατω απο το φιλτρο.. εριξα τροφη και βλεποντας οτι αμεσως πηγε να φαει χαρηκα.. εφεγε ανα φλεικ το οποιο ομωε εφτυσε.. εφαγε και αλλο και παλι το εφτυσε.... χρειαζομαι γνωμες.. και πια ειναι η θεςραπεια.. αν υπαρχει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 26-08-10 στις 20:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

για να μην βρηκες κατι.....
αλλα συνεχισε το ψαξιμο και δες αν ειναι μεταδοτηκο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-10, 20:41
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μην βρηκες κατι.....
αλλα συνεχισε το ψαξιμο και δες αν ειναι μεταδοτηκο
διαβασα ολα τα θεματα με καμπουριαμσα γκαπυ.. οι περισοτεροι λενε πως δεν ειναι μεταδοτικο.. αν ηταν αυτοι που το ειχαν ξαναπαθει δεν θα το ελεγαν??? μου φαινεται και λιγο φουσκωμενη.. γεννησε για πρωτη φορα (σε εμενα.. δεν γνωριζω αν ειχε αλλες γεννες) στις 18 /8 υπαρχει περιπτωση σε τοσο λιγες μερες να εχει ξαναμεινει εγκυως??? το πρωι δεν ηταν καμπουριασμενη (ειμαι σιγουρος)... στο απογευμα την ειδα σε αυτη την κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-10, 20:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εχεις κανει αλλαγη νερου σημερα ???

εβαλες κρυο νερο για να ριξεις την θερμοκρασια???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-10, 20:49
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αλαγη νερου εκανα προχθες το απογευμα 35-40%... η θερμοκρασια του ενυδρειου σημερα εφτασε μεχρι 29.. τωρα ειναι 28...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-10, 21:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οκ γιατι νομιζω οτι στις αρχες πριν 10-11 χρονια ειχα βαλει κρυο νερο στο ενυδρειο για να πεσει η θερμοκρασια και ειχαν παθει το ιδιο τα ψαρακια καμπουρα και τελος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-10, 21:12
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

οχι δεν εκανα κατι τετοιο... ειχα σκευτει να το κανω οταν η θερμοκρασια εφτασε 32 καπια στιγμη αλλα τελικα την εριξα με ανεμηστηρα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-10, 22:10
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά έχεις ένα “ ενυδρείο“ 1.5 λίτρο και έχεις μέσα guppy και αναρωτιέσαι αν έχεις καλή αναλογία ? Και αν είναι άρρωστα ? και θες να βάλεις άλλα 3 ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-10, 22:21
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

1.5 λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-10, 22:38
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Προεπιλογή

1,5 λιτρο δεν ειναι ενυδρειο ειναι ποτηρι...... Οχι δεν εχει τετοιο ενυδρειο μαλλον λαθος πληκτρολογηση ....???
Μανο πιστευω Αυτο θα σε βοηθησει .......

DEFICIENCY DISEASES

Except for vitamin D deficiency, very little is known about fish deficiency diseases. The very nature of their natural food almost warrants they receive all the known vitamins, but under artificial conditions they could conceivably have a deficiency. Mineral deficiencies are doubtless common, a fact we can determine knowing the inadequate diets often fed to guppies.

Rickets
A disease caused by a deficiency of calcium or phosphorus or vitamin D; one, two or all three. A crooked spine and the resulting bend in the fish's body is the usual evidence, although the unfortunate humpback can live and even reproduce. It is not a pleasant sight among the fishes of the aquarium.
Proper lighting can prevent D deficiency; the active rays affect ergosterol in the skin of the fish and change it to the irradiated form which is vitamin D. Sometimes whole aquariums will show bent spines but generally only a few of the fishes are affected. There is no treatment; it is all a matter of prevention which is primarily a matter of proper feeding of a complete diet. TOP
__________________
Ο θεος ειναι χομπιστας... Και εμεις Το καλυτερο του ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!! (gkampanis 1-9-09 22:00)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-10, 23:44
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

σιγα με πηρατε ολοι απο τα μουτρα!!!! αν προσεχατε θα βλεπατε πως ρωτησα αν μπορουσα να βαλω το θυλικο μου οσο ειναι αρρωστο σ 1,5 λιτρα!!!!!! 50 λιτρα εχω!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkampanis Εμφάνιση μηνυμάτων
1,5 λιτρο δεν ειναι ενυδρειο ειναι ποτηρι...... Οχι δεν εχει τετοιο ενυδρειο μαλλον λαθος πληκτρολογηση ....???
Μανο πιστευω Αυτο θα σε βοηθησει .......

DEFICIENCY DISEASES

Except for vitamin D deficiency, very little is known about fish deficiency diseases. The very nature of their natural food almost warrants they receive all the known vitamins, but under artificial conditions they could conceivably have a deficiency. Mineral deficiencies are doubtless common, a fact we can determine knowing the inadequate diets often fed to guppies.

Rickets
A disease caused by a deficiency of calcium or phosphorus or vitamin D; one, two or all three. A crooked spine and the resulting bend in the fish's body is the usual evidence, although the unfortunate humpback can live and even reproduce. It is not a pleasant sight among the fishes of the aquarium.
Proper lighting can prevent D deficiency; the active rays affect ergosterol in the skin of the fish and change it to the irradiated form which is vitamin D. Sometimes whole aquariums will show bent spines but generally only a few of the fishes are affected. There is no treatment; it is all a matter of prevention which is primarily a matter of proper feeding of a complete diet. TOP
ευχαριστωπολυ γι ' αυτο.. το εβαλα ομως στη μεταφραση αλλα τα λει χαλια.. θα κατσω να το μεταφρασω μονος μου λοιπον.. και παλι ευχαριστω...
-------------------------
διορθωσα και την αρχικη δημοσιευση
-------------------------
το μΕτρεφρασα τελικα.. φωτοπεριοδο εχω 6 ωρες..ασβεστο και φοσφορο δεν ξερω αν εχει η τροφη που τα ταιζω....αν τελικα η ασθενεια ειναι οτως αυτο το Rickets τι μπορω να κανω για να το σωσω το ψαρακι???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 26-08-10 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-10, 23:46
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

¶παξ και καμπούριασε δεν επανέρχεται, από σκληρότητες πως είσαι ;
Μήπως είναι μαλακό το νερό σου για guppies ;
Επίσης το παθαίνουν και θηλυκές που έχουν κάνει πολλές γέννες και συνήθως ακολουθεί (μετά από κάποιο σχετική περίοδο) το "αναπόφευκτο"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-10, 00:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

στη σαμο μαλακο
ανοιγης τη βρηση και πεφτουν πετρες
μανο σου εχω πει 100 φορες φτιαξε σωστο ενυδρειο
αναλογια 3 με 1 ειναι ασχημη σου ειπα βαλε φυτα ριξε θερμοκρασια
γκαπακια που καμπουριαζουν ειναι απο κακο νερο ποτε κανεις αλλαγες ?
μην κανεις μεγαλες αλλαγες με κρυο νερο
γιατι αφυνεις τη θερμοκρασια να φτανει 29 28 βαλε τον ανεμηστηρα να το κραταει στους 26
παρε 2 μικρα ανεμηστηρια απο μουλτιραμα η κατι τετειο 3 ευρο εχουν στην αναγκη πες μου να σου φερω 2

δε ξερω τη να πω ο θωδορας μενει διπλα σου πανε παρε φυτα να καταναλονουν νιτρικα απο το ενυδρειο σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-10, 11:03
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

σιγοιυρα δεν φταιει το νερο.. κανω 35-40% καθε 7 μερες.. δε ταιζω πολυ και η ροη του φιλτρου μου ειναι καλη... τα γκαπακια τα εχω παραγγειλει εδω και μια εβδομαδα και θα ερθουν την επομενη... οσο για τον ανεμηστηρα μεχρι 27 ριχνει την θερμοκρασια... δεν νομιζω να παιρνει ανεμηστηρακια το καπακι μου αλλα θα το κοιταξω...
-------------------------
ειχα ρωτησει το Θοδωρη για φυτα και μου ειπε θα μου δωσει.. τον ρωτησα ποτε να παω να τα παρω αλλα ακομα περιμενω απαντηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 27-08-10 στις 11:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-10, 11:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

φτιαξε μια βαση και δεσε πανω τα ανεμηστηρακια
θα στειλω μην στον αλλο τωρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-10, 20:00
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

εφυγα για σαββατοκυριακο με βαρια καρδια μιας και η γκαπινα ουτε να κολημπισει δεν μπορουσε.. και αποψε που γυρισα πριν καν κοιταξω το ενυδρειο πηγα να φερω το λαστιχο να αδιασω το ενυδρειο για να πεταξω και το νεκρο ψαρι.. και μολις φτανω στο ενυδρειο βλεπω την γκαπινα να φερνει βολτες εχει γινει το ιδιο δραστηρια οπως πριν απο την καμπουρα.. ετσι εριξα τροφη αλλα ενω εφαγε λιγο τα εφτυσε αμεσως τα φλεικς να δοκιμασω κανενα λαχανικο μηπως και φαει???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-10, 22:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ασε τα ψαρακια να ηρεμησουν και μη βαζεις χερακια μεσα στο ενυδρειο συνεχεια
τσαλαβουτα κι εσυ ειχα τον platy τωρα θα εχω εσενα

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κανει να στεγνωσει ο ΖΒ??? 3r4ndo Θαλασσινό νερό - Γενικά 20 28-02-09 01:05
Κανει Δουλειά!!!!!!!!!!!! McWolf Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 11-09-08 10:36
Πως το κανει??? Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 22-02-08 14:15
κανει για κιχλιδες? naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-01-08 01:06
αυτος πως το κανει; μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 12 05-10-07 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06244 seconds with 15 queries