Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-04, 05:31
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.................

παιδια κοιταξτε ενυδρειο που εχει το ατομο!ειναι απιστευτο κ γονατιζω μπροστα του.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-04, 05:34
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ειδου τα μαχανηματα...

τρελα λεφτα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-04, 12:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ειδου τα μαχανηματα...

Εμένα μου φαίνεται σαν ενυδρείο βιτρίνας μαγαζιού.
Με το μάτι το κόβω δυσανάλογο σε σχέση ύψους - μήκους - πλάτους με το πλάτος τουλάχιστο μισό από το ύψος.
Επίσης βλέπω το βράχο σε μία κάθετη πλαγιά και εκτιμώ κολημένο στο πίσω τζάμι.
Κάνω λάθος;
Επίσης πέρα από μία άψογη εγκατάσταση όσο αφορά διάταξη κυκλοφορητών,πίνακες και τους κυκλοφορητές δεν βλέπω κάτι άλλο. Για τις λάμπες κανένα σχόλιο αφού δεν έχω καμία πληροφορία.
Τι σκοπεύει να φιλοξενήσει αυτό το άδειο ενυδρείο;
Είναι ακόμη στο στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-04, 14:56
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φιλε Βασιλη πολυ καλό το ενυδρείο σου.Δε βρήκα να έχεις δώσει τις διαστάσεις, γιατί θα συμφωνήσω με τον Νίκο για το πλάτος.Εχεις πολύ βράχο για να θες και denitrat, το οποίο βέβαια δεν είναι και μεγάλο έξοδο.Αν είναι να βάλεις πάντως καλύτερα να το βάλεις κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, αν και στο δικό σου είδα μέσα ήδη 4-αν δεν κάνω λάθος-ομορφούλιδες blue tang,οι οποίοι σαφώς και δεν μπορούν να ζήσουν σε μη στρωμμένο ενυδρείο.Δεν μπορώ επίσης να δω αν πίσω από το βράχο υπάρχει κυκλοφορία νερού ή οι πέτρες είναι κολλημένες πίσω.Είναι σημαντικό να υπάρχουν κενά για να κρύβονται και τα ψάρια.Κατά τα άλλα έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά (π.χ. skimmer).Καλή αρχή γιατί τώρα αρχίζει το παραμύθι και τα έξοδα που θα χαίρεσαι.Θες να το κάνεις reef h semi reef?Αυτός ειναι ο βράχος που περίμενες?Συγχαρητήρια και πάλι, πολύ καλή δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-04, 18:16
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή apadhsh

παιδια δεν ειναι το δικο μου!
εγραψα κοιταξτε ενυδρειο που ΕΧΕΙ το ατομο!
παντως νικσο εχει τοσα ψαρια δεν τα βλεπεις?

Υ.Γ:που ειδατε το δικο μου ενυδρειο??? το δικο μου μολις το εχω φτιαξει κ δεν εχω φοτο.εχει παντως μεσα λιγο βραχο ζωντανο απο ινδονησια(algae rock calcareus),αραγωνιτη κ μια χειλου για να μου τρωει σκουλικακια απο το βραχο.σε 2 εβδομαδες θα βαλω καλλο βραχο κ μαλλον απο καραιβικη.
οσο για το μηχανημα που κανει απονιτροποιηση ακομα να μου δωσετε τιμες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-04, 18:51
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: apadhsh

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
εχει τοσα ψαρια δεν τα βλεπεις?
Σε σχέση με τον όγκο έχει πολύ λίγα ψάρια. Βλέπω τέσσερα regal που τα έχω δει σε μεγέθη από 3cm έως 15 και φυσικά το ενυδρείο είναι σχεδόν άδειο. Ξέρεις τι σκοπεύει να το κάνει;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
θα βαλω καλλο βραχο κ μαλλον απο καραιβικη.
Από Καραιβική Ο καλός είναι από άλλα μέρη που βρίσκονται στον Ειρηνικό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-04, 04:27
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή apadhsh

οχι ο καλος. κολλησα τα γραμματα.θα βαλω κ αλλο...

Υ.Γ:μπορει να ειναι μεν απο ειρηνικο ο καλος αλλα απο ινδονησια που ειδη εχω ακουω οτι ειναι ο καλυτερος.θα ρωτησω κ για ειρηνικο....
παντως δεν ξερω τι θα το κανει...απο site το βρηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-04, 12:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Βρε παιδια δεν μου καθετε καλα να βλεπετε ενα ενυδρειο καπου στο ιντερνετ και μετα να το βγαζετε στο board. Το βρισκω χαζο. Ξερετε ποσα τετοια ενυδρεια μπορω να βγαλω ετσι? Πανω απο 1000. Και ειδικα το συγκεκριμενο που για εμενα ειναι και λιγο χαλια εως πολυ χαλια....

Καλη η οργανωση αλλα εχω δει και πολυ καλυτερα. Ψαχτε λιγο και θα καταλαβετε το γιατι πως ερχρται ετσι αβιαστα....

http://reefkeeping.com/

http://saltaquarium.about.com/

http://reefcentral.com/

Εδω ειναι που γινεται σοβαρη δουλεια αλλα και παλι για να αποκτησεις τις απαραιτητες πληροφοριες πρεπει να διαβασεις.

Και εντελως τυχαια καποιο ενυδρειο ενως μηνα
http://www.reefkeeping.com/issues/20...totm/index.htm
Ενυδρειο το οποιο ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ & ΕΙΝΑΙ REEF οχι απλα live rock οπως το προηγουμενο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
εχει παντως μεσα λιγο βραχο ζωντανο απο ινδονησια(algae rock calcareus),αραγωνιτη κ μια χειλου για να μου τρωει σκουλικακια απο το βραχο
Βασιλη απο οτι μου διχνεις απλα δεν εχεις ιδεα για θαλλασινο, ποσο μαλλον για reef. Διαβασε και μετα φτιαξτο, αυτο που κανεις τωρα θα ελθει η ωρα που θα το μετανιωσεις. Ηδη εχεις ξεκινησει πολυ λαθος.

Η χειλου ποιο ειδος ειναι? Γιατι να σου τρωει τα "σκουλικακια"? Ποια σκουλικακια? algae rock calcareus δεν ειναι ονομασια live rock...

Σε παρακαλω μαθε πρωτα για τι πραγμα μιλας. Μαθε οχι για εμενα, εγω στα λεω και δεν με νιαζει τι θα κανεις μετα, απλα τα λεω για να μην νομισουν καποια νεα παιδια που θελουν να μαθουν τι γινεται πως αυτο ειναι το σωστο ενω ειναι τελειως λαθος.

Και εντελως πληροφοριακα, μονο απο ενα μαγαζι στην γλυφαδα εχω δει να φερνει απο τους καλυτερους live rock Τυπου fiji. Μια φορα μονο πριν απο 6 μηνες και εκανε 40 ευρω περιπου το κιλο. Απλα για να δειτε την διαφορα και να μην σας λενε τα μαγαζια οτι θελουν.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-04, 04:15
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ΜΠΟΥΝΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν εχώ να πω πολλα ,
¨Ετσι θέλω το ενυδρείο που ονειρεύομαι , Κτηστό αλα πησίνα στίλ , τίγκα στο βράχο και τα τανκ να φένοντε για Νταμσελάκια !!!!!!

χαχαχα , Αυτό είναι το ενυδρίο του φτωχού όπως λέν και μερικοι , τι λέτε ξεπερνάει τα δύο μέτρα ....΄σε ύψος ?

να φτιάξουμε ένα ''θέμα'' με διάφορες φότο για να υπάρχουν συνκεντρομένες

ΚΑΙ τώρα που το κσαναβλέπω ..... φίλε βασίλη , κάνε και καμια βόλτα σε μερικά σοβαρά ΕΝΥΔΡΕΙΑΔΙΚΑ γιατί αφενός εδώ μιλάμε για μερικές εκατοντάδες εύρό και απο ότι κατάλαβα τη ΄Χειλού¨ στη πασάρανε και δεν τη διάλεξες , κάνε λίγη έρευνα αγοράς
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-04, 11:24
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis
μπορει να ειναι μεν απο ειρηνικο ο καλος αλλα απο ινδονησια που ειδη εχω ακουω οτι ειναι ο καλυτερος.θα ρωτησω κ για ειρηνικο....
Τελευταία φορά που κύταξα η Ινδονησία είναι στον Ειρηνικό. Ο καλύτερος βράχος είναι από Marshal (σύμπλεγμα νησιών) και μετά από Fiji.
Το μόνο που έχω να σου πω είναι διάβασε, μετά σχεδίασε και μετά προχώρα σε αγορές.
Τώρα γιατί έβαλες σε topic το ενυδρείο αυτό δεν το κατάλαβα. Κατ' αρχή σε ποια κατηγορία το κατατάσεις. Για εμένα είναι fish only με live rock και σε καμία περίπτωση δεν πάει για reef.
Τώρα για το κόστος του ενυδρείου στην Αμερική απλά να σου αναφέρω ότι ο καλύτερος βράχος σε ποσότητες για στήσιμο ενυδρείου πάει 4 δολλάρια. Άρα στήνεται πανεύκολα και χωρίς προσπάθεια οικονομική όση χρειαζόμαστε εμείς. Αν θέλεις λοιπόν να δεις φωτογραφίες τότε κύτα στο reefcentral πάρε και κανένα βιβλίο να δεις Γερμανούς να συντηρούν το ενυδρείο τους με καταδυτική στολή και μετά έλα στη πραγματικότητα.
ΕΝΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΝΤΑ και το board αυτό είναι για τις δικές με συνθήκες και δυνατότητες.
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05015 seconds with 12 queries