Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-03, 14:38
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Reef ενυδρείο για τρελοαφρικάνο

Γεια χαρα παίδες :P .Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο τροπικού υφάλου σαν τελικό σκοπό, το οποίο όμως πρώτα θα περάσει από το στάδιο του ζωντανού βράχου + λίγα έως ελάχιστα ψάρια για να μάθω τις απαιτήσεις ενός τροπικού θαλασσινού ενυδρείου γιατί καλή η μελέτη αλλά στην πράξη θα φανούν όλα.
Η ενυμέρωση μου ειναι απο πολυ ψάξιμο στο ιντερνετ,απο 3 βιβλια(μάλλον τόμους...) marine,reef και κλόουν αγγλόφωνα που βρήκα και φυσικα απο το board μας ή αλλιώς απο εσάς.
Το ενυδρείο μου είναι του μέτρου με 180 λίτρα χωρητικότητα νερού, με καπάκι φτιαγμένο από επενδυμένη μελαμίνη χρώματος κερασιάς για να χωρέσει τις λάμπες (3x30wat blue marin) και την κατασκευή για την metal halide ισχύος 150 w, 10.000 κελβιν. Η όλη κατασκευή θα υποστηρίζεται από ένα sump πάνω από το ενυδρείο πιθανόν, καθότι η κατασκευή του ενυδρείου δεν έχει υπερχείλιση, στο οποίο θα είναι όλα εκεί, όπως skimmer,λαμπα UV, θερμοστατης,βιολογικο,και φυσικά φίλτρο άλγης 80 περίπου λίτρων με caulerpa. Η επιστροφή θα είναι μέσω υπερχείλισης.
Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Αναμείχθηκε 9 κιλά ζωντανή άμμο με δική μας άμμο λευκή παρόμοιας διαμέτρου και χρώματος την οποία πήρα από την Ικαρία φέτος που πήγα. Δουλεύει εδώ και ένα μήνα μαζί με 6 κιλά ζωντανό βράχο τροπικό και φωτισμό 1 λάμπα blue marine και 1 λάμπα marine white συνολικά 60 βατ ισχύ για περίπου 2 ώρες την ημέρα μέχρι να στρώσει ο βράχος και η άμμος όπως με συμβούλεψαν από το κατάστημα που με προμήθευσε τα θαλασσινά. Από την πρώτη ημέρα ρίχνω λίγη τροφή με σκοπό να δημιουργήσω και να κρατήσω το βιολογικό σε ετοιμότητα. Η πυκνότητα μου τώρα είναι 1.022 και θα την κρατήσω εκεί καθότι τα είδη που θα βάλω μέσα θα έλθουν από Ινδονησία και τα νερά εκεί έχουν αυτή την πυκνότητα. Σύμφωνα με τον προμηθευτή μου. Βράχος θα προστίθεται κατά καιρούς μέχρι να γεμίσω το ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο φαίνεται τέλειος στρωμένο με μηδέν αμμωνία και νιτρώδεις ρίζες και ευελπιστώ αφού μου λύσετε τις απορίες μου και διορθώστε τα λάθη μου να προχωρήσω σε κάτι σωστά στημένο και για εμένα αλλά και για τους φιλοξενούμενους μου.
Φιλοξενούμενους είχα βέβαια αλλά δεν είχα τύχη καθότι μου έτυχε κάτι παράδοξο μάλλον. Πήρα έναν κλόουν από το Pet city στη γλυφάδα για να έχω και ένα ψαράκι μέσα αφού είχε στρώσει με σκοπό να ανεβαίνει σιγά το βιολογικό φορτίο. Μετά από 10 ημέρες πήρα ένα ακόμα από την Αθηνάς και οι 2 ήταν Ocelaris η αλλιως false percula. Δυστυχώς ενώ από την Αθηνάς ήταν εκτροφής ο από γλυφάδα κύριος μάλλον δεν ήταν γιατί από την επόμενη το πρωί ο εκτροφής μου έβγαλε την νόσο τον κλόουν. Το απόγευμα που γύρισα με το φάρμακο δεν μπόρεσα να κάνω και πολλά γιατί την άλλη ημέρα τον έχασα, ενώ μετά από 3 ημέρες έχασα και τον «παλιό» από την ίδια ασθένεια αλλά στην Αθηνάς που είδα τους άλλους όλοι ήταν ΟK!! Σε μια συζήτηση που είχα μου είπαν πως πιθανόν ο πρώτος κλόουν να ήταν φορέας και αφού ο άλλος εκδήλωσε την ασθένεια έφερε επιδείνωση και σε αυτόν…?
Τώρα είμαι με το ενυδρείο άδειο εδώ και καμία εβδομάδα περίπου, απλά κάθε ημέρα ρίχνω λίγη τροφή.
Στα τεχνικά τώρα, η κυκλοφορία είναι 15 φορές τα λίτρα του ενυδρείου με 2 κυκλοφορητες στις 2 άκρες πίσω και ψιλά να συνδέονται με ένα σωλήνα με τρύπες που κοιτάει ψηλά το νερό με σκοπό να το αναταράσσει και να κάνει κύκλο συνολικών λίτρων 1700 ανά ώρα, με ένα φίλτρο της fluval εσωτερικο 400 λίτρων ανά ώρα με σκοπό να δουλέψει όταν έλθει η ώρα καραντίνα και ένα κυκλοφορητη στο πίσω μέρος σχετικά χαμηλά με 550 λίτρα ανά ώρα για extra κυκλοφορία. Θερμοστάτη 150 βατ της sera και Skimmer αέρα της red sea με δυνατότητα για 350 λίτρα.
Ήδη ο βράχος αρχίζει και βγάζει άλτες και κάτι αλλά διάφορα(?-να μεγαλώσουν για να τα γνωρίσω εάν μπορέσω).
Ετοιμάζομαι στο καπάκι να κομπλάρω την Metal Halide και η λάμπα UV 9w θα έχει ροή 800 λίτρα ανά ώρα και σκέφτομαι να την ανοίγω 12 ώρες την ημέρα. Θα τοποθετηθεί στην αντλια που θα φευγει από το κυριως ενυδρειο στο sump.
Στο μέλλον σκεφτομαι να προσθέσω calcium reactor, να βάζω νερό απο R/O και να φτιάξω και ενα σύστημα αυτοματης στάθμης νερου.
Η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο γιατί τα λεφτά είναι πολλά, πολλά περισσότερα από όσα νόμιζα και σίγουρα θα χρειαστώ και ψυκτική μονάδα από το επόμενο καλοκαιράκι. Αλλά βέβαια προσπαθώ για ότι καλύτερο, καθότι παρολο που οι αφρικάνες μου εχουν κανει μεγάλη ζημιά-βλεπε έρωτας - το θαλλασινό τροπικό εχει την γοητεία των πολλών μορφών ζωής και της ισοροπιας μεταξυ τους. Και με απλά άλλα λόγια είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.
Θα ήθελα να ρωτησω για αρχη περα απο την γνωμη σας για οτι εχω κανει, εαν ειναι φρόνιμo
-να βάλω τον φουλ φωτισμό απο τωρα (σε ενα μηνα λεω)
-αφου ολοκληρωσω την αγορα των βράχων να το κάνω.
-ή αφου ετοιμάσω το φίλτρο άλγης για τραβάει τα θρεπτικα συστατικα κτλ
Φοβάμαι μην πείξω στην άλγη εάν ανοιξω την metal halide ποιο νωρίς.


Κάθε γνώμη και συμβουλή επρόσδεκτη. Φιλικά Μάριος


Υ.Σ. Τις επόμενες ημέρες θα βάλω και φωτογραφίες.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-03, 22:11
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Tρελοαφρικάνος με reef και ψευδώνυμο Discos .Θα μας τρελάνεις εσύ .
Πάρτο σαν μια μικρή παρένθεση!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-03, 02:05
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Κάντηνε λίγο μεγαλύτερη την παρένθεση Τάσο.. Αρκετά μεγαλύτερη..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-03, 08:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Reef ενυδρείο για τρελοαφρικάνο

Καλώς τον.

Καλή αρχή. Η υπομονή σε αυτό το άθλημα είναι το σημαντικότερο. Η καλύτερη ιδέα σου είναι το φίλτρο άλγης και πρέπει να μπει υποχρεωτικά πάνω από το ενυδρείο. Τα 80 λίτρα του sump είναι πολύ καλά αλλά να θυμάσαι ότι η caulerpa συνιστάται να φωτίζεται συνεχώς, και επίσης να κόβεται συνεχώς. Απλά η UV θα πρέπει να είναι σε σημείο μετά το φιλτράρισμα του νερού ώστε να είναι πιο διαυγές το νερό και να σκοτώνει περισσότερα.
Αφού ακούω calcium reactor να υποθέσω ότι θα το κάνεις για σκληρά κοράλια ;

Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-03, 12:27
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Χαίρεται κύριοι... Να απαντησω στους φίλτατους tasos και Polleni.Η αλήθεια είναι ότι προ καμιά εξαετία τα πρώτα μου σοβαρά ψάρια ήταν δίσκοι-οι απανταχού δισκάδες να μην πανηγυρίζουν - και φυσικά τα κατάλοιπα είναι προφανή…
Όσο για τις αφρικάνες μου τελικά οι αδυναμίες μου δεν είναι τα haps αλλά τα mbuna όπως έδειξε στην πορεία…Το μεγάλο μου ενυδρείο με 750 λίτρα ήταν γεμάτο μέχρι προσφατα με haps όποτε και τα έδωσα καθότι καλά μεν αλλά μάλλον χρειαζόμουν μεγαλύτερο ενυδρείο για να δω την πραγματική συμπεριφορά τους και όχι μια βόλτα από την μια πλευρά στην άλλη – μην με αφορίζεται ρε παιδία, την γνώμη μου λέω -και αυτή την στιγμή έχω μέσα σε αυτό το ενυδρείο demasoni ναι ναι ΝΑΙ κύριοι,η συμπεριφορα τους ειναι απιστευτα επιθετικη,ΑΚΟΜΑ και εκει!!
Ας επανέλθω στο θέμα μας γιατί ο moderator θα με αφορίσει . Ο τελικός σκοπός μου είναι να βάλω μαλακά και σκληρά κοράλλια αλλά μόνο αφού κάνω τα βήματα ένα ένα. Μετά το γέμισμα με live rock και την ολοκλήρωση του φίλτρου άλγης θα αφήσω τον βράχο να βγάλει ότι έχει μόνος του-μικροοργανισμούς και διάφορα ασπονδύλοτα και αφού επέλθει μια ισορροπία θα βάλω ένα ζευγάρι κλόουν με μια ανεμώνη συμβιωτική. Αφού λοιπόν προχωρήσω καλά και εκεί,το επόμενο βήμα θα είναι μερικά σαρκόφυτα τα οποία είναι ποιο ανθεκτικά από τα κοράλλια. Μετά βλέπουμε για calcium reactor και κάποια εύκολα κοραλλιά για αρχή…Όχι πως έχω και πολύ χώρο αλλά για μία αρχη πιστέυω πως θα με αφήσει ικανοποιημένο και θα μετρήσω και τις δυνάμεις μου.
Γιατί το φίλτρο άλγης είναι καλύτερα να γίνει απο πάνω(άσχετα εάν μάλλον δεν εχω άλλη επιλογη)+γιατί πρέπει να φωτίζεται συνέχεια?Διάβασα σε μερικά site πως όταν η caulerpa σταματαει να φωτοσυνθέτη επειδή κλείνη το φως τότε βγάζει σπόρους και μπορει να έχει προβλημα με το κάτω(κυρίως) ενυδρείο,αληθευει?Εχει καποιος εμπειρία με αυτον τον τροπο φιλτραρίσματος?
Σκέφτομαι επίσης αντι να φωτίζω το sump με λάμπες φθορισμού να βάλω μια metal halide 70w ή 150w- 6.000kelvin,σε καποια site την προτείνουν,μια και ρηχα η θερμοκρασία του ηλιακού φωτός ειναι καπου εκει ενω 10.000 kelvin είναι αρκετα βαθύτερα(5-10μετρα βάθος). Αφήστε που η λάμπα είναι αρκετά φθηνότερη λόγο του ότι την προμηθευεσε απο ενα απλο κατάστημα ηλεκτρονικών....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-03, 12:42
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Ας επανέλθω στο θέμα μας γιατί ο moderator θα με αφορίσει .
ελα μωρε συζητηση να γινεται...
Αλωστε ολοι χαιρόμαστε με ιστοριες μετανοημενων δισκαδων που χαλανες τις κιχλιδες τους για δισκους ξανα ή εστω ενα ωραιο reef..

Diskus Diskus
Diskus Diskus
Diskus Diskus
Diskus uber alles!!!!!

Και φυσικα όλοι χαιρομαστε με το να παρακολουθούμε την εξελιξη ενος σωστου ενυδρειου απο τα τζάμια μεχρι την τελικη αναπαραγωγη!!!!

Οσον αφορα την αλγη....
νομιζω ότι με ένα προγραμμα φωτισμου 24/7 δεν θα σου πεταξει σπορους....
Αρκει να την κουρευεις συχνα....

Μπορεις καλιστα να την βάλεις στο sump ή αν και εφοσον φωτιζεις το σθμπ να το μετατρεψεις (μερος του ) σε refugium με βραχο και λιγες αλγες....(αντε και με λιγη ζωντανη λασπουλα) . χμμμ εκει θα το συζηταγα το αναποδο φωτιστικο προγραμμα με το κυριως ενυδρειο...

Οσο αφορα την λασπουλα και τα refugia θα βρεις ενα πολυ καλο αρθρο σε 2 συνεχειες στο FAMA του 9/2002 και 10/2002
Οι αμερικανοι εχουν αρχισει και πινουν νερο στο όνομα τους...
(κοινως ακαλυψαν αυτο που όλος ο αλλος κοσμου κανει εδω και χρονια... "αφησε την φυση να παρει τον δρόμο της και χρησιμοποιήσε λιγοτερη τεχνολογια!")


Σχολια κανενας ποιο ψαγμενος;
Κυριε Ρεκλο περιμενω



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-03, 13:20
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αυτό με το ανάποδο φωτιστικό πρόγραμμα θα το συνιστούσα και εγώ.. σαν μονόδρομος μου φαίνεται.

Υπάρχει θέμα θέρμανσης με τόσες λάμπες, θα πρέπει και αυτό να το λάβεις υπόψη σου. Το καλοκαίρι μιλάμε για chillerάκλα, όχι απλό chiller..

Για αρχή μάλλον σε ζαλίσαμε αλλά θάλεγα να δοκιμάσεις και το deep sand bed σαν φίλτρο (πάνω από 12 εκατοστά θάλεγα), σωστά στημένο σου κάνει και denitrification οπότε (εδώ είναι τα καλά) μάλλον δεν χρειάζεσαι την εναλλακτική λύση του algae scrubber. Στο νέο ενυδρείο θα το κάνω και εγώ.. (σε 15-20 μέρες). Μου γεμίζει πιό πολύ το μάτι και, το βασικώτερο, έχει λογική. Στην περίπτωσή μου βέβαια δεν έχει και κόστος οπότε μιλάω από θέση ισχύος.. Αλλά και στην δική σου περίπτωση αφαιρεί την μια metal halide + τον λογαριασμό του ηλεκτρικού.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω πως το έχεις στημένο (αν μπαίνει δηλαδή η παραπάνω άμμος από πάνω ή όχι)..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-03, 15:28
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

να κανω και εγω μια ερωτηση <<κρισεως>> (( σαν νεος στο θαλλασινο))
τα 6 κιλα βραχος που λες για τα λιτρα σου ειναι λιγο.....
λες οτι θα βαζεις σιγα σιγα και αλλο, αυτο ειναι προβλημα νομιζω (( ΙΜΟ)) , Θα πρεπεις να κουραρεις τον καινουργιο βραχο καπου αλλου πριν τον βαλεις στο ενυδρειο.
ΚΑΛΑ τα λεω???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-03, 17:09
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Θεωρητικα πρεπει ο βραχος να ειναι cured.Αν ειναι uncured τοτε φτου και απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-03, 12:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εχω σχεδον καταληξη σε ποια μορφη θα ειναι το θαλλασινο οου θελω. Χθες δοκιμασα για πρωτη φορα την Metal Halide και επαθα πλακα με το ποση θερμοτητα βγαζει!
Λοιπον το τελικο set-up θα ειναι το κυριως ενυδρειο στην μεση,απο κατω θα βαλω το refugium-120 με 140 λιτρα που εκει θα εχει θερμοστατη,skimmer,αυτοματη σταθμη νερου,μηχανικο+χημικο+βιολογικο,θα εχει ενα βαθυ στρωμα αμμου - Deep Sand Bed - κατοπιν της συμβουλης του Γιώργου(δεν χωραει 12 ποντους στο κυριο ενυδρειο,εχω μονο 46 ποντους υψος νερο καθαρο ) για denitrification, με λιγο ζωντανο βραχο και λιγες αλγες.
Ο φωτισμος θα λειτουργει αντιστροφα με το πανω για να μενει το νερο σταθερο συνεχεια, και για μηχανικο ισως μονο μπλε σφουγγαρι με σχετικα χοντρους πορους- ο λογος ειναι για την περιφημη ζωντανη λασπη που ανεφερε ο Αλεξανδρος, καπου την πηρε το ματι στο ιντερνετ,θελει ομως πολλα χρονια λεει να σχηματιστεί.Το μηχανικο μπλοκαρει την δημιουργια της λασπης αυτης? Το βιολογικο μου σκεφτομαι να ειναι ενα μικρο wet-dry στην αρχη του refugium με βιομπαλες η siporax δεν εχω ακομα καταληξει.Σιγουρα το καθε βιολογικο μεσο πιανει και αλλο χωρο...
Οσο για τον φωτισμο του refugium δεν προκειται να βαλω metal halide καθοτι -πολυ ζεστη ρε παιδια- βλεπω να βαζω λεμονακι το καλοκαιρι και να τρωω φρεσκοτατη μπουγιαμπεσα
Το φιλτρο άλγης ομως ακομα δεν εχει φυγει απο το μυαλο μου, 50 λιτρα algae scrubber μηπως ειναι πολλα? Εαν μπει θα τοποθετηθη απο πανω και θα δουλευει συνεχως.Μηπως ειναι υπερβολη?
Ο βραχος που παιρνω ειναι ηδη cured. Οσο για την Metal halide εχω και μια αλλη απορια,στο φασμα της βγαζει απο οτι ειδα και ακτινες UV-A,UV-B,UV-C και το τσαμακι μπροστα αφαιρει ολες τις ακτίνες?Δεν νομιζω. Σκεφτηκα λοιπον να βαλω 15-20 ποντους μπροστα της ενα κρυσταλλο με επενδυση οπως τα φυμε που βαζουν στα αυτοκινητα. Στο αυτοκινητο μου εχω βαλει φυμε της Illumar,την ποιο ανοικτη σκαλα απο ολες και οι προδιαγραφες λενε πως αποροφαει (αντανακλαει) το 70 με 75% της θερμοκρασιας του φωτος και το 90% της UV. Στο αμαξι η διαφορα ειναι τεραστια. Υποθετω πως ετσι θα γλυτωσω και αρκετη θερμικη ακτινοβολια απο το ενυδρειο.
Ζητάω την γνωμη+συμβουλη για ολες αυτες τις σκεψεις και προβληματισμους μου.Ξερω εχω και πολλες αποριες αλλα ποιος ειπε οτι το θαλλασινο (ειπε κανεις για reef..... ) ειναι απλο?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-03, 15:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο φωτισμος θα λειτουργει αντιστροφα με το πανω για να μενει το νερο σταθερο συνεχεια, και για μηχανικο ισως μονο μπλε σφουγγαρι με σχετικα χοντρους πορους- ο λογος ειναι για την περιφημη ζωντανη λασπη που ανεφερε ο Αλεξανδρος, καπου την πηρε το ματι στο ιντερνετ,θελει ομως πολλα χρονια λεει να σχηματιστεί.Το μηχανικο μπλοκαρει την δημιουργια της λασπης αυτης? Το βιολογικο μου σκεφτομαι να ειναι ενα μικρο wet-dry στην αρχη του refugium με βιομπαλες η siporax δεν εχω ακομα καταληξει.Σιγουρα το καθε βιολογικο μεσο πιανει και αλλο χωρο...

αν και σχεδιασα μια εκδοση του φιλτρου που έιχα φτιαξει για το ριφακι μου βρηκα επισης και στο δυκτιο συνδέσμους όπου θα μπορέσεις να δέις πολυ καλα πως δημιουργήται.
Φυσικα απο ότι θα καταλαβεις μπορει να κατασκευαστει πολυ ευκολα και να τροποποιήθει επίσης πολυ ευκολα. στο δικο μου πχ εχω βαλει ενα berlin σκιμερακι και πριν πέσει στο κυρίως μέρος περναγε απο μηχανικο (μπλε σφουγγαρι) και βιομπαλλες . Επισις στο ιδιο κοματι παιζει και ο θερμοστατης καθως και τα μπαλακια του πινκ-πονκ * .
Η επιστροφη είναι πολυ απλη μολίς ένας κυκλοφοριτης.
Το κυρίως μέρος έχει λασπούλα σε στήσιμο Βαθέας Επιστρωσης Αμμου (εγκρινετε Κ. Ηλιόπουλε ;; DSB DeepSand Bed ) που ήταν και το μόνο που αγόρασα (προς το παρον ξέρω μόνο τόν Ωκέανο που την φέρνει και δεν είναι και ότι φτηνότερο) επιδει βασικα βαριώμουν να περιμένω τον απαιτουμενο χρόνο για τα διαφορα οργανικα στοιχεια και τα βακτηριδια να μετατρέψουν την αμμο σε λάσπη.
Εδω θα βρεις την εταιρεία που τα κατασκευάζει και έχει και την λάσπη
http://www.cpraquatic.com/products/citr.html

όπως θα δείς το εμπορικο σχέδιο είναι κατι το εντελως γελίο...
και φυσικο είναι αφου όλη την δουλεια την κάνει η λασπουλα και οι αλγες με τον βράχο
Θέλει απλώς προσοχη να προσθέσεις λίγη πλαστική κρισαρα έτσι ώστε να μην περασουν τίποτα πλασματακια στον κυκλοφοριτη ή το προφιλτρο. Και μια λουρίδα μπλε σφουγγάρι κάνει...
Και κάτι άλλο ... Βαλε εκτος απο τουρμπο σαλιγκάρια και γαρίδες απο αυτές που τρώνε τις απτάζιες (αναθεμα με κι αν θυμαμαι πώς τις λένε.... παντα διαόλια τις φωνάζω) γιατι διαφορετικα θα έχεις ένα πολύ ωραίο δάσος απο απτάζιες.... Και εριμήτες...

Επισής κοιτα και αυτά σαν ιδέες και σεταρίσματα

http://www.tahoereefs.com/Filtration%20Page%201.htm και
http://www.tahoereefs.com/20_sump_small.jpg

Αλέξανδρος

* Μπαλάκια Πινκ - Πονκ. Συσκευή πλωτήρα (φλοτερ) για την αυτόματη συμπλήρωση νερου αντιστροφης οσμώσεως.

Υ.Γ. Μην ξεχασεις το ανεμηστιράκι για την θερμοκρασια!!!!![/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-03, 16:00
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Θεωρητικά το τζάμι κόβει όλες τις UV. Αν βάλεις φυμέ τζάμι αλλάζεις το φάσμα = πρόβλημα. Αν βάλεις ο,τιδήποτε άλλο μειώνεις το φως, οπότε ποιός ο λόγος για την metal halide ?? Βάζεις 4 χ 120 εκ. full spectrum φθορίου με ανακλαστήρες και έχεις το ίδιο φως μείον την θερμότητα και ολόκληρο το φάσμα (σχεδόν) χωρίς UV. Εννοείται ότι εγώ δεν θα άλλαζα την Metal halide με τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-03, 18:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αλεξανδρε εμαθα πως λασπωλογησες .... Μιλησα με τον Αποστολο (Ωκεανος για οσους δεν γνωριζουν) και μου ειπε πως μπερδευτηκες με την ζωντανη αμμο .Επισης μου ειπε πως για να τα μπαλωσεις θα μου δωσεις μεγαλο μερος απο τη ζωντανη λασπη που παραγγειλες απο USA .Με βαρια καρδια θα το δεκτω....
Λοιπον σοβαρα τωρα,οι προτασεις σας με εβαλαν επιτελους σε καποιο δρομο και κατεληξα ( εισαι σιγουρος Μαριε ) σε καποιο set-up gia to refugium.
Χοντρικα τώρα:
Τα λιτρα θα ειναι γυρω στα 90 με 100 καθαρο νερο.
Θα ειναι Deep Sand Bed με ζωντανο βραχο και αλγες.
Θα εχει wet-dry φιλτρο το οποιο στην εισοδο του θα εχει βιομπαλες ενω στο τελειωμα του θα εχει ανθρακα.
και στην επιστροφη στο ενυδρειο θα εχει την λαμπα UV ενω θα διαθετη αυτοματη σταθμη νερου.
http://www.geocities.com/bigreefproject/TopOff.html

Το φιλτρο αλγης δεν θα το βαλω τελικα αφου απο οτι διαβασα και βρηκα πιστευω πως πρεπει να ειμαι καλυμενος με το refugium.

Προσπαθησα να βαλω καποιες φωτογραφιες αλλα μαλλον τα εκανα μουσκεμα.Ειναι ευκολο καποιος να μου δειξει τον τροπο?(Με p.m. ισως καλυτερα)

Μολις μαθω πως βαζω φωτογραφιες θα επανελθω δριμιτερος :P
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-03, 18:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Ειμαι ενας κατάπτυστος Λασπολόγος!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Αλεξανδρε εμαθα πως λασπωλογησες .... Μιλησα με τον Αποστολο (Ωκεανος για οσους δεν γνωριζουν) και μου ειπε πως μπερδευτηκες με την ζωντανη αμμο .Επισης μου ειπε πως για να τα μπαλωσεις θα μου δωσεις μεγαλο μερος απο τη ζωντανη λασπη που παραγγειλες απο USA .Με βαρδια καρδια θα το δεκτω....
Ντσου... βασικα απο αγγλια την πηρα και βασικα μέσω του αδελφου μου που είναι εκει.. πηγε στο μαγαζι την πηρέ και την έστειλε με ένα πουλμαν που ανεβοκατεβαινει (ο ιδανικος τρόπος μεταφορας φέτας για τους φοιτητες!!! ).
Πληρωσα την τιμή της + το λεωφορειο

Ο αποστολος όπως ΄πολυ σωστα σου είπε φέρνει προς το παρον μονο την ζωντανη αμμο.

Για να σου δόσω εμπα στην σείρα....
Αν και μπορει να σου δώσο αυτη που κραταγα για τον αποστολο (νιεχ νιεχ νιεχ !!! να μαθει να με διαψευδει!!! χοχοχοχο )

χεχεχεχεχεεχε.

Αλλα σοβαρα τώρα...αν ενδιαφερεσαι ακομα ετοιμάζωμαι για 2η παραγγελεια γιατι κατι οι αλλαγες και κατι, κατι ατυχήματα μου έμεινε λιγη... όποτε θα παρω να συμπληρώσω...

Το μονο μειονέκτημα είναι ότι το πουλμαν θελει 50€ το δέμα...
kai to δέμα το καθαυτό είναι
50 λιρες τα 2.5 κιλα
ή 68 τα 5


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-03, 01:10
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ξέρω ότι θα ακουστεί λίγο περίεργα αλλά .. σχετικά αιρετική γνώμη εδώ..

Μη βάλεις άνθρακα καθόλου, ούτε UV. Επίσης, υαλοβάμβακες κ.λ.π. θα τους απέφευγα. Βιολογικό φίλτρο όπως το σκέφτηκες, το σωστό sand bed θα φάει και τον δενδρίτη, και σφουγγάρια μεγάλων και μεσαίων πόρων μόνον - αλλάζεις ένα από αυτά σε μικρών πόρων μόνο άμα δεις ότι το νερό σου είναι αντιαισθητικό..

Μιλάς για reef, όχι για fish only. Εχεις δει ποτέ την θάλασσα crystal clear ? Λοιπόν, γιατί να δεις το ενυδρείο σου ;;

Παράδειγμα (για να καταλάβεις τι λέω). Πήρα μία Condylactis sp. (ανεμώνη) από την θάλασσα πριν από 1.5 χρόνο με μέγεθος 2 εκατοστά. Τώρα είναι γύρω στα 30 με ανοιγμένα τα πλοκάμια και δεν την έχω ταϊσει ποτέ μου. Τρώει από το νερό ό,τι βρει. Και βρίσκει, εδώ είναι το μαγικό της υπόθεσης. Οι αχινοί έχουν ξεπαστρέψει την άλγη και πάει λέγοντας. Αν βάλεις άνθρακα (να τραβήξεις τι ;; το skimmer αρκεί), υαλοβάμβακα και UV δε μένει τίποτα να φάνει αυτά που ζούνε φιλτράροντας το νερό.. (εδώ δοκίμασε και τα μύδια.. κάνουνε φοβερή δουλειά.. αποκαλύπτω πρωτοποριακά μυστικά, μα ποιός είμαι.. ).

Εχω ετοιμάσει ένα sump για το περίφημο 500άρι που περιμένει ακόμη να στηθεί στο οποίο θα επενδύσω την γνώση και εμπειρία που απέκτησα αυτά τα 2+ χρόνια με τα 2 μεσογειακά ενυδρεία. Είχα την ευκαιρία δοκιμάζοντας κάτι στο ένα από τα δύο μόνο να δω αν δουλεύει υπερ ή κατά του συστήματος..

Λοιπόν, το sump θα περιέχει.. πρώτον μύδια (μιά γερή αποικία) στο πρώτο διαμέρισμα (για μικροφιλτράρισμα από ο,τιδήποτε τρώγεται), τρία είδη σφουγγαριών στο δεύτερο, δύο skimmer στο τρίτο και μετά τα chillers (δύο και από αυτά) και επιστροφή πίσω... Το βιολογικό φίλτρο θα κτιστεί α) στις επιφάνειες των σφουγγαριών, β) στο deep sand bed και γ) στα χχ κιλά ζωντανού βράχου. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη σπόγγοι οι οποίοι μάλιστα μεγαλώνουνε (!!) οπότε ρουφάνε και αυτοί.. βοηθώντας τα μύδια μου. Και ο Θανάσης βοηθάει όλον αυτό τον κόσμο με τον τρόπο που τρώει βέβαια.. (μη ρωτήσει κανείς ποιός είναι ο Θανάσης.. )

Ουσιαστικά περισσότερο πρέπει να "ψάξεις" την σωστή κίνηση του νερού σου..

Ρίξε μιά ματιά και στο άρθρο του Αντώνογλου http://www.malawicichlidhomepage.com..._aquarium.html λέει κάποια πράγματα που έχουν την σημασία τους..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-03, 01:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Και ο Θανάσης βοηθάει όλον αυτό τον κόσμο με τον τρόπο που τρώει βέβαια.. (μη ρωτήσει κανείς ποιός είναι ο Θανάσης.. )
Θανασης όπως λεμε θανασης Voulgaris?

Ενδιαφερουσα υλοποιήση . Ακριβως η θεωρια του Sprung για το Sea Snow .και εγω την πρακτικη του μυδιου την ειχα εφαρμοσει πριν απο κατι χρόνια σε ένα φρεσκο με αχοιβαδες απο ενα ποταμι στην καρδίτσα. Απιστευτη καθαροτητα νερου . Φιλτραρε γύρω στα 200 λιτρα την ώρα..
Ειναι ακριβως αυτο που έλεγα και στον Δισκο ... Λιγοτερη Τεχνολογια περισσοτερη Βιολογια.!
Θα ήθελα να το δω και απο κοντα.... ποτε ξεκινας?

Αλέξανδρος

Υ.Γ.
Να υποθεσω ότι ο Αγιος Νικολαος θα είνια ο μεγας προμηθευτης;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-03, 13:51
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μιλαμε πως με στειλατε αδιαβαστο - κυριολεκτικα!!- και οι δυο σας.
Αλεξανδρε καλη η ακρη που εχεις. Θα... δεχτω την προταση σου να παρω του Αποστολου.Χαρα που θα κανει....200 ευρω το κιλο θα κοστιζει απο εδω και περα ο βραχος .
Τωρα το κοστος της λασπης αυτης καθε αυτης ποιο ειναι? Εγω το sump θα το εχω ετοιμο κατα το τελος του Οκτωβρη γιατι τωρα κατασκευαζω το overflow,εαν ελθει η λασπη νωριτερα που θα την βαλω?
Ερχετε οπως η ζωντανη αμμος,κλειστη και ενα περιπου χρονο καιρο μεχρι να την βαλεις? Ή στο ταπερ της μαμας .
Οσο για τις συμβουλες σου τωρα Γιωργο.... ( οτι ειχα στο μυαλο....πανε στραφι..... Τι μου λετε τωρα.... )
Ωραια ακουγεται και μιας και ο (ελεγχομενος+διαβασμενος) πειραματισμος μου αρεσει μπορει να το κανω οπως ειπες.Αλλα δεν γνωριζω πως θα βρω τα μυδια (ζωντανα ) και εαν τα μυδια ειναι μεσογειακα,αν μπορουν να ζησουν σε specific gravity 1.022 και φυσικα εαν θα τα βαλω μαζι με τον ζωντανο βραχο η σε ενα διαμερισμα (τωρα τεσσαρι θα ειναι...τριαρι θα ειναι...θα σε γελασω ) πριν τον βραχο,την αμμο και τις αλγες.
Το αρθρο "Παραμελημένο ενυδρείο-ύφαλος" οντως ειναι πολυ κατατοπιστικο για την περιπτωση μου καθοτι οπως εχω δει στο ιντερνετ οι ανεμώνες θελουν ποιο πλουσιο οργανικα περιβάλλον απο οτι τα κοράλια και εαν μεινω ικανοποιιμενος με το set-up μου αργοτερα με τις ανεμονες και τα ασπονδυλοτα μπορει να μεινω εκει.Εχω παρα πολυ μελλον ακομα.

Υ.Γ.
Το επιθετο μου ειναι Βουλγαρης - Voulgaris
Ειμαι κανα καινουργιο ειδος? (Ξεχασα να πως πως εχω 4 ποδια και 4 χερια...)
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-03, 14:40
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μη φύγετε... θα επανέλθω.. αργά όμως.. (έχουμε και δουλειά.. που να μην είχαμε.. στο καλύτερο με κόβουνε !!)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-03, 15:03
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Μη φύγετε... θα επανέλθω.. αργά όμως.. (έχουμε και δουλειά.. που να μην είχαμε.. στο καλύτερο με κόβουνε !!)

Τρελαινομαι να σας ερεθίζω πνευματικώς.....


χεχεχεχεχεχε
Η λασπουλα έρχεται σε σακουλα-τσουβαλακι , ελαφρώς υγρή....
Η σακουλα απο την στιγμη που αγορασθει και μπει στο πουλμαν κανει 3 μερες να έρθει....όποτε όταν έισαι έτοιμος μου λές...
χμμμμμμ
μυδια.....
χμμμμμμ
ενας σοφος είχε καποτε πει οτι με σωστο acclimatisation και ένα γκαπυ μπορεις να το κανεις να ζει σε θαλλασα.
Οποτε αγoράζεις ζωντανα μυδια απο έναν παραγωγο (υπαρχουν αρκετοι στις λαϊκες - ξερω και ένα στην σαλαμινα) και σιγα σιγα τα στρώνεις στα νερα σου...

Χμμμ μυδια.....
Αραγε ποτε θα παει ο πατερας μου σαλαμινα.....
χ,μμμμμμμ χώρό εχω στο sump.....xmmmmm
αρε μαριε παλι με εφτιαξες μεσημεριατικα και άντε να δουλεψω τώρα..... γαμωτο θα εχω και επισκεψεις το βράδυ στο σπιτι και δεν θα μπορω να ανέβω στο δώμα....




Αλέξανδρος

Υ.Γ. παρεπιπτώντος.... ποτε θα δουμε σχεδιο του ενυδρείου ;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-03, 15:55
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για τα μυδια μην εισαι τοσο σιγουρος george(μονο προς polleni)!!!

Μιλαμε για μεσογειακο ετσι δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-09-03, 17:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ετσι...ετσι...ετσι...πρεπει να ειναι.
Μολις βρω τροπο για τις φωτογραφιες θα επανελθω.Την επομενη φορα πιστευω να το δειτε,αν και θα ειναι διαφορετικο..Απο βδομαδα θα τοποθετησω το overflow και την Metal-Halide
Πιστευω να μην σας κουρασα πολυ,γιατι ερχονται χειροτερα... Θα με κουρασετε εσεις.Αλλα...πηγα γυρευοντας.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-09-03, 19:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν λινκαρει προς τα εξω η geocities, βαλτες ολες σε μια σελιδουλα και δωσε url.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-09-03, 21:40
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν δεν και δεν είμαι σίγουρος μου φαίνεται ότι αντέχουνε τους 24 βαθμούς.. το καλοκαίρι σίγουρα αφού φέτος μέτρησα 27.5 σε ένα μέτρο βάθος. Τον χειμώνα βεβαια το πράγμα ίσως είναι πιό δύσκολο..

Οσο για τον Αγιο Νικόλαο.. χε χε χε.. ναι, είναι μέρος συγκομιδής.. μια που τα χρειάζομαι και για τροφή !! Εχει και κάτω από την βίλλα του Αγγελόπουλου ;;;; Εκεί που βουτάς δηλαδή...

Είδατε που τελικά ο Θανάσης είναι μόνον ένας ;;;

Θα συνατηθούμε συντομώτατα.. αλλά αυτό που θα δείτε είναι ένα άδειο ενυδρείο με προοπτικές.. (εδώ και κάτι μήνες το βλέπω έτσι αλλά όπως είπαμε η υπομονή είναι προσόν, άλλο αν δεν την έχω).

Θα δειτε όμως τα 2 πειραματικά που έχω οπότε (αν και το aquascaping δεν είναι και ό,τι το καλύτερο έχω φανταστεί) τουλάχιστον δείχνει τα βασικά..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-09-03, 20:45
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καταφερα και εβγαλα μια ακρη :P με τις φωτογραφιες.
Εδω μια μια προχειρη σελιδα στο υπο-ανακαινιση site μου.

http://www.geocities.com/mariosbs/300saltwater.htm

Η γνωμη σας μετραει.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-09-03, 20:59
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μικρο για θαλασσινο.Ιδιαιτερα εαν υπολογισουμε το hardware που εχεις μεσα.
Τελικα θα γινει μεσογειακο ή τροπικο?
Ειδα μεσα εχεις βαλει και live rock from indonesia.καλυτερα βαλε ολο τον βραχο να ξεμπερδευεις με αυτο το θεμα.Ετσι κι αλλιως δεν θελεις πολυ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-09-03, 13:14
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Kroud tο ενυδρειο αυτο θα ειναι τροπικος υφαλος (reef) , μεσα στον Οκτωβρη πιστευω να εχω βαλει ολο τον ζωντανο βραχο και να εχω κομπλαρει και το sump με το overflow. Tα λιτρα μου θα ειναι συνολικα 300 αφου ειναι 180 λιτρα το ενυδρειο καθαρα και θα ειναι 120 το sump.Τι εννοεις οτι ειναι μικρο σε σχεση με το hardware που εχω?Ολα βεβαια θα μετακομισουν στο sump με εξαιρεση τους κυκλοφορητες.
Η αληθεια ειναι οτι το μεσογειακο ενυδρειο δεν με αφηνει αδιαφορο+οτι θα ειναι ενα σχολειο για εμενα με αρκετα φθηνοτερες(εως τσαμπα ) επιλογες και πηγες για προμηθεια ασπονδυλοτων και ψαριων.Αλλα ενα σωστο τροπικο εχει αλλη χαρη(και τρεξιμο...)...Παιζει τα μυδια να μην ανεξουν τις θερμοκρασιες του τροπικου ετσι δεν ειναι?Ποια ειναι η χαμηλωτερη θερμοκρασια αποδεκτη για τροπικο?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-09-03, 14:38
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία για reef είναι 24 C. Από ότι βλέπω ο θερμοστάτης είναι της Rena και αν δεν κάνω λάθος 150w. Είναι μικρός για τα 300λ που έχεις να διαχειρισθείς.

Τώρα όσο αναφορά το σχέδιο για το sub.

Δεν βλέπω πουθενά πως θα είναι η ροή του νερού μέσα από όλα αυτά τα στάδια έτσι όπως τα έχεις.

Για βοήθησε λίγο να καταλάβουμε.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος το skimmer είναι της aqua medic το miniflotor. Η εταιρία το δίνει μέχρι 200λ.

Βλέπω και ένα Fluval 2 ή 3 το οποίο δεν σου χρειάζεται γιατί στο reef δεν χρησιμοποιούμε μηχανικό καθαρισμό. Θα αναγκάζεσαι να το βγάζεις συνέχεια να το καθαρίζεις ώστε να μην μένουν βρομιές πάνω στα σφουγγάρια.

Θα είναι καλύτερα ένα μπλε σφουγγάρι στο σημείου εισόδου του νερού στο sub το οποίο θα καθαρίζετε τακτικά και είναι πιο προσιτό στο καθάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-09-03, 15:37
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Η ροη επισημαίνετε ποια στο σχεδιο (update).
24C ειναι το μινιμουμ για reef, ή ειναι η σταθερη κανονικη θερμοκρασια που πρεπει να εχει ολο το χρονο (με καποιες πολυ μικρες αποκλυσεις) ?
Ο θερμοστατης οταν ολοκληρωθει το project θα ζευγαρωθει.(2χ150w).To skimmer ειναι της Red Sea και ειναι για 350 λιτρα.Οταν θα ειναι να προχωρησω σε ποιο ευαισθητα ζωντανα θα παρω ενα αλλο,Venturi θα ειναι,μαλλον το Prizm της ιδιας εταιριας,εχω ακουσει καλα λογια.
Το Fluval 2 (400lt/h) ειναι στο ενυδρειο με σκοπο οποτε χρειαστη να ειναι ετοιμο-στρωμενο για να μπει σε ενα μικροτερο ενυδρειο καραντινας.εχω βαλει στο σχεδιο μπλε σφουγγαρι στην αρχη και στο τελος του refugium,και για καθαρισμα αλλα και για να μην μπει κανα κακομοιρο ζωντανο και ... εχουμε κανα ατυχημα .
Δεν ξερω ακομα εαν θα κανω διαφορετικο χωρο πριν το κυριο refugium για τα μυδια π.χ.
Περιπου ετσι θα ειναι δεν εχω ακομα καταληξει σιγουρα (πανω κατω αυτο θα ειναι) αλλα μπορειτε να δωσετε τη γνωμη σας πανω σε αυτο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-09-03, 18:41
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία είναι ο πιο κρίσιμος φυσικός παράγοντας. Ακόμα και αν όλοι οι παράγοντες είναι τέλειοι και η θερμοκρασία όχι ο ύφαλος δεν θα ευδοκιμήσει. Η θερμοκρασία σε reef ενυδρεία πρέπει να είναι από 21 ως 27C και όσο το δυνατόν πιο σταθερή Η θερμοκρασία 23-24 C είναι ιδανική.

Μην χρησιμοποιήσεις 2 θερμοστάτες θα έχεις πρόβλημα συντονισμού μεταξύ τους. Καλύτερα να πάρεις έναν μεγάλο. Η διαφορά στην τιμή μεταξύ 150w και 300w είναι πολύ μικρή και η δουλειά σου θα γίνετε πολύ καλύτερα.

Αν θέλεις να έχεις έτοιμο κάτι προς χρήση σε ενυδρείο καραντίνας βάλε τα 2 σφουγγάρια του fluval 2 στον χώρο πριν από την επιστροφή του νερού στο ενυδρείο, εκεί υπάρχει το καθαρότερο νερό. Έτσι έχεις πάντα έτοιμα τα σφουγγάρια, καθαρά και περισσότερο χώρο στο ενυδρείο προβολής
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-09-03, 20:54
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Προσεξε την τοποθετηση του βραχου, να μην ακουμπαει σε τζαμι, και να υπαρχουν αρκετα κενα μεταξυ τους , για μην δημιουργηθουν νεκρες ζωνες!!.
τελικα τι θα κανεις ?? reef Η ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10965 seconds with 12 queries