Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-10, 21:45
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Είσοδος νερού στο ενυδρείο

Τεχνοκράτες όλου του κόσμου ενωθείτε.
Ποιος θα το φανταζόταν πριν ένα χρόνο ότι τώρα θα κατασκεύαζα το 4ρτο ενυδρείο μου, και μάλιστα για το σαλόνι μου.
Θα είναι 100Χ50Χ40 θα έχει samp, πράγμα που σημαίνει υπερχείλιση και τώρα το ζητούμενο.............πως θα πρέπει να η εισαγωγή του νερού;
Όχι πάντως ένα αντιαισθητικός σωλήνας που θα κρέμεται σαν παλούκι.
Έχω κατά νου δυο ή τρις τρύπες στην γυάλα σε διαφορετικά σημεία για καλύτερη κυκλοφορία.
Να σημειώσω ότι θα είναι γλυκού νερού και αν είναι δυνατόν να διατηρεί τις τεχνικές προδιαγραφές να μπορεί να γίνει θαλασσινό στο μέλλον(αν δεήσει ο θεός και δεν θα γίνει όνειρο απατηλό).
Σας ευχαριστώ.
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-10, 23:23
Το avatar του χρήστη peiratis
peiratis Ο χρήστης peiratis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην peiratis
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα.
Ειναι ενα καταπληκτικο συνολο που δεν φαινεται ο σωληνας εισαγωγης νερου!(το επισημαινω αυτο μιας και δεν θες να φαινεται και θελεις μαλιστα να ανοιξεις τρυπες στα τζαμια σου... οποτε... ΙΔΟΥ Η ΛΥΣΗ!!!!)
Το παρον... συνολακι ειναι κατασκευης των Dreamwaters και ειναι υπο την κατοχη του φιλου Κωστα απο την Αλεξανδρουπολη
http://www.dreamwaters.gr/images/imgp2577e.jpg


υπογραφη:
Ο υπερηφανος (ενας απο τους δυο) κατασκευαστης αυτου του... τερατος....
peiratis!!!!
για οποιαδηποτε απορια ειμαι εδω να σου απαντησω....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-10, 14:00
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Σευχαριστώ για την απάντηση.
Το έχω δει πριν πάρα πολλές μέρες σε αναζήτησή μου και ομολογώ ότι ήταν το ερέθησμα μου. ΠΟλύ καλό.
Θα ήθελα όμως να μου πεις αν είστε ευχαριστημένοι με την κικλοφορεία του νερού και το σκεπτηκόσας για κυρίως την επιλογή της θέσης των πάνω εισαγωγών.
Μπράβο σας..............
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-10, 18:00
Το avatar του χρήστη peiratis
peiratis Ο χρήστης peiratis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην peiratis
Προεπιλογή

Κοιτα το ενυδρειο ειναι θαλασσινο οποτε και δεν υπηρχε καν θεμα κυκλοφοριας αφου οι αντλιες που χρησιμοποιηθηκαν ειναι θερια ανημερα...
στην εξαγωγη του νερου(εισαγωγη στο ενυδρειο δηλαδη) στις κατω τρυπες εχουν τοποθετηθει και επιταχυντες (flow accelerators) για ακομα καλυτερη ροη(πιο μακρια δηλαδη γιατι αν δεις τι τρυπουλες εχουν ειναι οσο ενας στυλος bic οποτε και στελνουν το νερο πιο μακρια. Μιλαμε για τρελη ροη...)

Το σκεπτικο μας ειναι απλο: οι τρυπες ειναι τοσο ψηλα οσο χρειαζεται για να καλυπτονται εν λειτουργεια του ενυδρειου. ετσι δημιουργειται και η καταλληλη αναταραξη προς οξυγονωση του νερου. Τα υπολοιπα ειναι θεμα υδραυλικης, δηλαδη το ποσο νερο θα πεσει στο sump αν διακοπει η λειτουργεια λογω διακοπης ρευματος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-10, 18:51
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Επισης οι επανω τρυπες εξαερωνουν το συστημα επιστροφων σε περιπτωση διακοπής του ρευματος ωστε να μην ξεχυλίσει το sump.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-10, 21:13
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επισης οι επανω τρυπες εξαερωνουν το συστημα επιστροφων σε περιπτωση διακοπής του ρευματος ωστε να μην ξεχυλίσει το sump.
Καταλαβένω και έχεις δίκιο για την πάνω τρύπα αλλά αν βλέπω καλά έχετε σε παράληλλη θέση και την μεσαία τρυπα.Δεν είναι εις άτοπο;θα κάνει συμφωνισμό από την μεσαία, ή κάνω λάθoς; μιας και το ενυδρε'ιο λειτουργεί και με διαψεύδει;
Αν μπορήτε πείτε μου δυο λόγια γιαυτό καθώς και καμιά πηγή για προμήθεια τέτοιων εξαρτημάτων συνδεσμολογίας. Θα μου ήταν πιο εύκολο, ιστοσελίδες.
Σας ευχαριστώ.
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-10, 22:19
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

H μεσαια τρυπα κανει συφωνισμο μονο οταν (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ!) ειναι κλειστη απο την επανω βανα η επανω παροχη.
Για τετοια υλικα συνδεσμολογιας μπορεις να βρεις σε μαγαζια που πουλανε εξοπλισμους κηπων ποτιστικα και αν θελεις ,για να μην πεδευεσαι μας λες ποσες παροχες θελεις και εμεις (που τα εμπορευομαστε κιολας) σου στελνουμε ακριβως οσα τεμαχια χρειαζεσαι...
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο πράσινου νερού mitsos82 Χρυσόψαρα 1 19-11-09 13:40
Ροή στο ενυδρείο θαλασσινού νερού froleon Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 07-11-09 08:58
Ύψος στάθμης νερού στο ενυδρείο stdev Αρχάριοι γλυκού νερού 3 07-04-09 23:16
DIY. Ψύξη του νερού στο ενυδρείο. noe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-01-08 21:03
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11946 seconds with 15 queries