Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-03, 00:58
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Επιτελους Διακοπές.... Οι ανεμονες μου το ξέρουν όμως;;;;;

Ναι....
Ηρθε παλί το πλήρωμα του χρόνου.....
Οπου όλοι εμεις οι ταλαιπωροιμενοι , ποδοπατημενοι , σαρδελοποιημενοι , μισθωτοι (και μη), Αθηναιοι, θα ξεχυθουμε ώς άλλοι μαραθωνομαχοι είς τας εξοχας για να πολεμησουμε το περσικο φίδι που λέγεται ρουτινα και καθημερηνοτητα και να του πατήσουμε το κεφάλι.

Γιο χο χο και ένα βαρέλι ρούμι... γιο χο χο προλαβαινω δεν προλαβαινω να πετακτω στο γυμναστηριο να ρίξω έκεινα τα κουλουρακια με σουσάμι που έχουν κάτσει στην μέση της Απολώνειας κορμαρας μου εδω και κατι μήνες . Γιατι διαφορετικα θα βγώ στο Αγιο Νικόλαο Καλυβίων και οι αγαπητες (και λακταρηστες ) Tomato ανεμώνες με το που θα με δούν θα κοψουν λάσπη . Να μην μιλησω για τον αδαη νεοπα στην διπλα ψάθα που θα με κοιταει ειρωνικα και θα "καμακώνει" με περισιο θρασος την συμβία (υπονοούμενο αν δε το πιασατε ότι η γυναικα μου δεν πηρε ουτε κίλο απο την εγκυμοσύνη. Που να τα πάρει... τα μαζεψα όλα εγω!) . " ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΏΣ ΑΛΛΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΘΑ ΑΡΠΆΞΩ ΤΟ ΣΤΥΛΟ ΤΗς ΟΜΠΡΕΛΑΣΣ ΚΑΙ......"

ΕΕΕεεεεεε συγνωμη παρασύρθηκα και θα με κυνηγάνε παλι ότι βγαινω απο το θεμα ......

Λοιπον.....
Το θέμα που θα ήθελα να θέσω στην αγαπητη ομηγηρη είναι το θεμα της συμπληρωσης του νερου στο(α) θαλασινο(α) ενυδρειο μας (ναι ντε για το "Τοόόοπ 'Οοφφ λεω).

Θα ήθελα να ρωτησω λοιπον για τεχνικές με τις οποιές θα σιγουρεψω την πιθανη επιβιώση του reef μου όσον αφορα την επάρκεια σε σωστο νερο και την συμπληρωση του με "νεο".

Και πριν πειτε τίποτα για θερμοκρασιες και λοιπα, ναι ειμαι απο αυτους του μαζωχες που βάλανε κλιματιστικο στο Φιιιςς Ροουμ

("αφου Αγαπη μου σου είπα... θα φερω το υπολογιστη μου στο δώμα και θα πρεπει να έχει δροσια!!!"),
για να αποφύγω την κακαβια (η οποια παρεπιπτώντος μου αρέσει παρα πολύ αλλα μονο όταν την φτιαχνω εγω και όχι απο μόνη της!).
Επιτελους !!!! εχω σταθερη 25 κελσιου σε όλα μου τα ενυδρεία ακατεβατη!!!!! και δωρεαν(σχετικο) αποιονισμένο νερο!!!!

Τις γνωμες σας , τα σχόλια σας , τους λιβελους σας , ολα τα δεχομαστε , όλα τα αλεθούμε..


Ειδε κανείς κάτι κουλουράκια με σουσαμι;;;;


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-03, 04:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Top off, μονο αν ετοιμασεις νερο και καποιος καλοθελητης ερχεται και συμπληρωνει ανα τακτα διαστηματα, εκτος αν θες να μπλεξεις με αυτοματα συστηματα, level scanners, φλοτερ και αλλα τρομακτικα που δεν νομιζω να θες...

Τα κλιματιστικα, σε περιπτωση που κοπει το ρευμα οσο λειπεις, απο οτι ξερω μετα δεν παιρνουν μπρος. Αν παρακαμψεις το remote control τους, (δηλ. κλεισεις, και μετα το ανοιξεις απο τον διακοπτη του ιδιου του μηχανηματος), και βαλεις την πριζα του σε εναν χρονοδιακοπτη, θα παιρνει μπρος οποτε ο χρονοδιακοπτης του δινει, κοπηκε δεν κοπηκε το ρευμα πριν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-03, 12:33
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μπορεις να φτιαξεις μια απλη σχετικα πατεντα χρησιμοποιωντας φλοτερ απο καζανακι (πλαστικο!) και καποιου ειδους δεξαμενη που θα βρισκεται ψηλοτερα απο το ενυδρειο ή το sump σου που θα αναπληρωνει το νερο που εξατμιζεται. Μεσα σε αυτο το νερο μπορεις να βαλεις και kalkwasser για να αναπληρωνει το ασβεστιο και το KH.
(Στο λεω απο πειρα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-03, 14:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αναπληρωση στοιχειων δεν χρειαζεται στο συγκεκριμενο θεμα, το νερο που εξατμιζεται ειναι καθαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-03, 15:12
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σε ενα reef ενυδρειο (ή ακομα και απλο θαλασσινο με ζωντανο βραχο) υπαρχουν οργανισμοι που χρειαζονται το ασβεστιο και το ΚΗ για την επιβιωση και την αναπτυξη τους. Δεν λεω οτι εξατμιζεται το ασβεστιο. Γι' αυτο πρεπει να αναπληρωνονται.
Και παρεπιπτοντως το δικο μου A/C σε περιπτωση διακοπης ρευματος επανερχεται σε λειτουργια μετα τη διακοπη. Μπορεις να τσεκαρεις το δικο σου ριχνοντας την ασφαλεια για λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-03, 15:16
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το απιονισμενο νερο "δωρεαν" το παιρνεις απο την εξοδο του Α/C?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-03, 01:01
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αρτι αφιχθις απο Σαλαμινος (και οι χαζοπαπουδες εχουν δικαιώμα να δουν το παιδι!)

Ναι αγαπητε vlu το "αποιονισμενο" νερο (δεν είμαι και πολυ σιγουρος ότι είναι ... κανενας πιο ειδικος ρε παιδια;;;; )το παίρνω απο την εξοδο. Εγω προς το παρον το αντιμετωπιζω σαν απλο νερο που απλα ειναι απαλαγμένο απο τα πολλά στοιχεια της ατμοσφαιρας μια και δεν είναι τίποτα άλλο παρα οι υγροποιήμενοι υδρατμοι απο τον ανταλακτη θερμοτητας του A/C. Αρα ναι το θεωρω καλο για τα νουφαρα μου που έχω στην βεραντα σε ενα παλιο ψυγειο και οχι δεν νομιζω ότι θα το ρίξω μέσα στο reefακι.(ουπς η μπεμπα χεστηκε!)

(επεστρεψα)
Οσον αφορα την πατεντα ναι μαλλον καπου εκει θα καταλήξω αλλα θέλει χρόνο για να το παρακολουθησω και να το ρεγουλάρω...

Το A/C δοκιμή αύριο.



Αλέξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-03, 10:13
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κι εγω δε θα σου προτεινα ναχρησιμοποιησεις το νερο απο το Α/C, δεν ξερεις τι μπορει να περιεχει... αστο για τα νουφαρα.
Η πατεντουλα θελει καλο στησιμο στην αρχη και λιγη παρακολουθηση, αλλα ειναι απλη σχετικα και λιγα μπορουν να πανε στραβα (δεν εχει float switch, ουτε αντλια για να χαλασουν). Εκτος αυτου, αναπληρωνει σταδιακα το νερο που εξατμιζεται και βοηθα στο να κρατα σταθερη την αλατοτητα (τουλαχιστον πιο σταθερη απ' το να προσθετεις καποια λιτρα νερου αποτομα καθε δυο μερες)
Αν θες καποια αλλη βοηθεια για το συγκεκριμενο, ευχαριστως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04271 seconds with 14 queries