Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-14, 18:24
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή προβληματάκι με φωτισμο

Καλησπερα!
σημερα μου παρουσιαστηκε ενα προβληματακι στον φωτισμο!παρατηρησα οτι οι 2 λαμπες του ενυδρειου μου δεν αναψαν!ειναι 2 τ5 39W με diy ακροφυσια!το μπαλαστ και οι λαμπες ειναι περιπου 8 μηνων!εβγαλα για μια στιγμη την πριζα που πηγαινει στο μπαλαστ και την ξαναεβαλα!αμεσως αναψανε και λεω ενταξει την γλιτωσα και μετα απο 3-4 δευτερολεπτα ξανασβησανε!βγαζω και ξαναβγαζω την πριζα αλλα τιποτα!αν αφησω το συστημα χωρις ρευμα για 10 δευτερολεπτα και ξαναβαλω την πριζα τοτε ξανααναβει αλλα παλι για 3-4 δευτερολεπτα και ξανασβηνει!αυτο γινετε παντα αταν κανω αυτη τη διαδικασια και οι λαμπες αναβουν αμεσως χωρις τρεμοπαιγματα διαφορα αλλα σαν την πρωτη φορα! τσεκαρα τα ακροφυσια μην τυχων εχει περασει υγρασια αλλα ηταν οκ!ανοιγω το καπακι να δω το μπαλαστ σε τι κατασταση ειναι και εξωτερικα ειναι αθικτο και κρυο(τωρα μεσα τι γινεται δεν μπορω να ξερω!)αυτο που με προβληματισε ειναι οτι οταν ακουμπαω το δοκιμαστικο επανω στο μπαλαστ εχει ρευμα και χωρις καν να εχω το δαχτυλο απο πισω απο το δοκιμαστικο για να κανει σωμα!!ειναι λογικο αυτο?τι μπορει να φταιει?θελω να ειμαι ομως σιγουρος αν ειναι να αλαξω το μπαλαστ γιατι εδω δεν εχει και δεν μπορω να παρω ενα για δοκιμη για να δω, οποτε πρεπει να παραγκειλω!!καποιος σχετικος με το θεμα??
ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-14, 19:03
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

το δοκιμαστικό πρέπει να είναι πάνω στο ρεύμα (λογικό) κ να κάνεις εσυ σώμα με το μεταλλικό κάλυμμα που είναι πίσω στην λαβή.

βέβαια μερικά είναι για πιο μαγκιόρους μάστωρες για το τσεπάκι! αρα αν επιανες το "δείχτη" που έχουν μερικά σαν τα στυλό μπορεί να έκανες από εκεί σώμα..

το μπάλαστ ουσιαστικά μπαίνει η φάση μέσα στο ένα ποδαράκι κ απο το άλλο ποδαράκι πάει στο ενα ακροφύσιο της λάμπας (λχ Δεξια πλευρά ποδαράκι Α) κ απο το άλλο (δεξια ποδαράκι Β) παει στο "σταρτερ" κ απο εκεί στο ποδαρακι της λάμπας (αριστερα ποδαρακι Α) κ μετα το αλλο (αριστερα ποδαρακι Β) στο ουδέτερο της μπρίζας...

πλήρες κύκλωμα είναι κ με διακόπτη παντα στην φάση.. το κέλυφος είναι ΠΑΝΤΑ ΓΕΙΩΜΕΝΟ
το μπαλαστ είναι ενα τεράστιο πηνίο κ κάνει λειτουργία ΤΣΟΚ

αν ήταν καμένο το μπάλαστ δεν θα άναβε καθόλου... το σταρτερ κάνει μερικά τέτοια τρελά ειδεμή αν είναι ηλεκτρονικό τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα!

είναι μπελάς ο έλεγχος των μπάλαστ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-14, 19:27
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

μαλλον τον έλυσα τον γρυφο!η μια απο τις δυο λαμπες κανει σχεδια!θα παραγκειλω λαμπα και θα δω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-14, 19:34
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον τον έλυσα τον γρυφο!η μια απο τις δυο λαμπες κανει σχεδια!θα παραγκειλω λαμπα και θα δω!
Το μπαλαστ ειναι ηλεκτρονικο, ή δεν καταλαβα καλα;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-14, 19:38
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ηλεκτρονικο ειναι και μαλον βραχυκυκλωσε η μια η λαμπα γιατι τωρα που το ξανατσεκαρισα η μια αναβει κανονικα και η αλλη παλευει και μετα σβηνουν και οι 2

παιδια παντως εχω βρει ηλεκτρονικα μπαλαστ σε φοβερες τιμες! το δικο μου που ειναι 2 χ 39w τ5 και κοστιζει 7¤ απο ελλαδα!!! με μια προχειρη αναζητηση που ειχα κανει οταν αναβαθμισα το φωτισμο κοστιζε το συγκεκριμένο πανω απο 20¤ οπου και να ειχα δει!και εχει και φτηνες (αλλα οχι ολες τις growlux)!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-14, 20:08
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ηλεκτρονικο ειναι και μαλον βραχυκυκλωσε η μια η λαμπα γιατι τωρα που το ξανατσεκαρισα η μια αναβει κανονικα και η αλλη παλευει και μετα σβηνουν και οι 2

παιδια παντως εχω βρει ηλεκτρονικα μπαλαστ σε φοβερες τιμες! το δικο μου που ειναι 2 χ 39w τ5 και κοστιζει 7¤ απο ελλαδα!!! με μια προχειρη αναζητηση που ειχα κανει οταν αναβαθμισα το φωτισμο κοστιζε το συγκεκριμένο πανω απο 20¤ οπου και να ειχα δει!και εχει και φτηνες (αλλα οχι ολες τις growlux)!
Ναι αφού είναι ηλεκτρονικό φταίει αυτό που λες. Από που βρήκες τα μπαλαστ σε αυτες τις τιμες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβληματάκι με θερμοστάτη Immortal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 08-09-12 23:31
ερωτηση για φωτισμο Μίμης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 31-08-09 19:06
Αναπλήρωση by stathis προβληματάκι σχετικό με την εγκατάσταση... gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 21-09-08 16:57
Προβληματάκι AXEL Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 09-02-07 17:10
Προβληματάκι με BGA Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-11-05 14:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03653 seconds with 13 queries