Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-02-13, 20:20   #1
Νέος με απορία για αγορά φίλτρου
Bisba
Junior Member
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος 08-02-13, 20:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!!!
Ειμαι και εγώ ενα νέο μέλος και αρχάριος στο χόμπυ του ενυδρείου.Βέβαια εχω ρίξει αρκετό διάβασμα και έτσι περίπου εχω κανει τις πρωτες κινήσεις για να ξεκινήσω.
Για αρχή αγόρασα το rio juwel 240 lit γιατι όπως λενε όλοι το μεγάλο συγχωρεί καποια λαθάκια.Εδώ θέλω να πώ οτι το ενυδρείο το εχω αγορασει εδω και ενα μήνα και εχει γινει και το τεστ γεμίσματος για τυχόν διαρροη.
Επίσης είμαι αποφασισμένος ως προς τι θέλω για ψαροσύνθεση και οπότε και τι ενυδρείο θελω.
Θέλω να κανω ενα κοινωνικο ενυδρείο φυτεμενο, με 2-3 κοπαδάκια 10 -12 ατομων απο black tetra,corydoras tetra,white cloud και κανα δυο ψαρακια βυθου που δεν εχω αποφασισει πια ακομα (δεχομαι προτασεις).Σιγουρα θα ηθελα και ενα δυο πιο μεγάλα ψαρια αλλα δεν εχω διαβασει ακομα για ποιά ειδη θα μπορουσαν να συνηπάρχουνμε όλα τα παραπάνω.
Για να πάμε παρακάτω φτάσαμε στη αγορά του εξωτερικού φίλτρου και εδώ θα ήθελα βοήθεια.
Ποιο να πάρω και απο πού?
Είμαι ανάμεσα σε δυο το eheim classic 350 ή το eheim eco pro 300.
Παρακαλώ θα ήθελα τι γνώμη σας .Ευχαριστω εκ το προτέρων
Εμφανίσεις: 9384
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-13, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα κρατησεις και το μαμισιο εσωτερικο φιλτρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-13, 21:00
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Οχι το εσωτερικό το έβγαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-13, 21:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bisba Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!
Ειμαι και εγώ ενα νέο μέλος και αρχάριος στο χόμπυ του ενυδρείου.Βέβαια εχω ρίξει αρκετό διάβασμα και έτσι περίπου εχω κανει τις πρωτες κινήσεις για να ξεκινήσω.
Για αρχή αγόρασα το rio juwel 240 lit γιατι όπως λενε όλοι το μεγάλο συγχωρεί καποια λαθάκια.Εδώ θέλω να πώ οτι το ενυδρείο το εχω αγορασει εδω και ενα μήνα και εχει γινει και το τεστ γεμίσματος για τυχόν διαρροη.
Επίσης είμαι αποφασισμένος ως προς τι θέλω για ψαροσύνθεση και οπότε και τι ενυδρείο θελω.
Θέλω να κανω ενα κοινωνικο ενυδρείο φυτεμενο, με 2-3 κοπαδάκια 10 -12 ατομων απο black tetra,corydoras tetra,white cloud και κανα δυο ψαρακια βυθου που δεν εχω αποφασισει πια ακομα (δεχομαι προτασεις).Σιγουρα θα ηθελα και ενα δυο πιο μεγάλα ψαρια αλλα δεν εχω διαβασει ακομα για ποιά ειδη θα μπορουσαν να συνηπάρχουνμε όλα τα παραπάνω.
Για να πάμε παρακάτω φτάσαμε στη αγορά του εξωτερικού φίλτρου και εδώ θα ήθελα βοήθεια.
Ποιο να πάρω και απο πού?
Είμαι ανάμεσα σε δυο το eheim classic 350 ή το eheim eco pro 300.
Παρακαλώ θα ήθελα τι γνώμη σας .Ευχαριστω εκ το προτέρων
καλωσηρθες. Οσο για το φιλτρο, κανενα απο τα δυο! ψαξε για καποιο για περισσοτερα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-13, 21:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πιστεύω ότι αν αρκεστείς σε μικρόψαρα το ecco (που είναι και χαμηλής κατανάλωσης) θα κάνει δουλειά.
Θα προτιμούσα πάντως κάποιο μεγαλύτερο όπως
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1255
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-13, 21:15
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το eheim που εδειξε ο κλεοβουλος κανει πολυ καλη δουλεια και το προτεινω κι εγω. Βεβαια εμενα μου εσπαγε τα νευρα γιατι α) δεν εχει καλαθακια β) εχει πολυ σπαστικο τροπο κλεισιματος.

υπαρχει και η πολυ καλη (για πολλους λογους) επιλογη των 2 μικροτερων φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-13, 22:30
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το καλωσόρισμα.

Κλεόβουλε η απαντηση σου ηταν πανεξυπνη ,με ενα σμπάρο 2 τρυγώνια,μου απάντησες ποιο και απο που με τι μία.

Κατέληξα στο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1255
αλλα θα ήθελα να μου πείτε σαν ποιο εμπειροι ποιά θα είναι η αναλογία και τι υλικά να χρησιμοποιήσω στο κάνιστρο ωστε να τα παραγγείλω όλα μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-13, 22:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bisba Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το καλωσόρισμα.

Κλεόβουλε η απαντηση σου ηταν πανεξυπνη ,με ενα σμπάρο 2 τρυγώνια,μου απάντησες ποιο και απο που με τι μία.

Κατέληξα στο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1255
αλλα θα ήθελα να μου πείτε σαν ποιο εμπειροι ποιά θα είναι η αναλογία και τι υλικά να χρησιμοποιήσω στο κάνιστρο ωστε να τα παραγγείλω όλα μαζι.
1. με το συγκεκριμενο στο ξαναλεω, αν δεν εχεις καποια εμπειρια με φιλτρα θα σε δυσκολεψει
2. για το "απο που" διαφωνω. Μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο σε πολυ καλυτερη τιμη
3. συνεχιζω να προτεινω 2 μικροτερα φιλτρα

τωρα για τα υλικα, θες

1. διχτακια γιατι δεν εχει ραφια (4-6 τεμαχια ειναι καλα για αρχη για να εχεις καβατζα)

"ενυδρειακο βαμβακι"
2. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1831

βιολογικο υλικο περιπου 2 λιτρα απο το καθενα
3. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2577
4. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283

σφουγγαρια παρε να χεις αν και με 2 θα κανεις τη δουλεια σου για καιρο (ενα καβατζα)
5. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1385


στο συγκεκριμενο φιλτρο προτεινω να τα βαλεις με αυτη τη σειρα (απο κατω προς τα πανω)

μπλε σφουγγαρι
βιολογικο υλικο
βαμβακι

η

βιολογικο υλικο Α
σφουγγαρι
βιολογικο υλικο Β
βαμβακι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-13, 00:06
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Καλησπερα.

Εγω παλι θα πρότεινα το fluval που ερχεται σχεδον κομπλε και απο υλικα, στην τιμη που περνεις τελειως αδειο το eheim και που θα πρεπει να πληρωσεις εξτρα τα παντα. Θα παρεις μονο 1 λιτρο substrat pro για να βαλεις στο καλαθακι που εχουν τον ανθρακα, αν δεν τον βαλεις καθολου ή οταν τον βγαλεις.

Τεχνολογικα, ακομα και ποιοτικα, το 306 ειναι ανωτερο απο το αρχαιο και δυσχρηστο πια classic.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-13, 00:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.

Εγω παλι θα πρότεινα το fluval που ερχεται σχεδον κομπλε και απο υλικα, στην τιμη που περνεις τελειως αδειο το eheim. Θα παρεις μονο 1 λιτρο substrat pro για να βαλεις στο καλαθακι που εχουν τον ανθρακα, αν δεν τον βαλεις καθολου ή οταν τον βγαλεις.
Ακομα και ποιοτικα, το 306 ειναι ανωτερο απο το αρχαιο πια classic.
δε διαφωνω καθολου με τον φιλο αλλα και παλι θα προτεινα 2 κομματια φλουβαλ 205!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-13, 00:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε διαφωνω καθολου με τον φιλο αλλα και παλι θα προτεινα 2 κομματια φλουβαλ 205!

+1

Ακομα πιο σωστος! Για τα 240 λιτρα ακομα καλυτερη επιλογη!


Αν ομως για τον Α ή Β λογο, παρεις τελικα το eheim, να παρεις οπωσδηποτε και 3 βανακια μινιμουμ μαζι με τους σωληνες, μπαστουνια, βεντουζες κλπ., για να μπορεις να το αφαιρεις για συντηρηση. Αλλιως θα πρεπει καθε φορα να "ρουφας".
(Ειναι αυτο που σου ελεγα οτι στην τιμη τους το ενα ερχεται κομπλε, εχει τα παντα, ενω το αλλο ειναι τελειως γυμνο, μονο το φιλτρο. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ που θα χρειαστεις τα περνεις εξτρα. Υπολογησε, κανενα 50αρι - 60αρι ακομα, πανω - κατω).

Τελειωνοντας θα σου ξαναελεγα, να το κοιταξεις λιγο πιο προσεκτικα, γιατι το classic καλο, χρυσο και αγιο ειναι, αλλα ΔΕΝ ειναι για αρχαριους. Θα σε δυσκολεψει συν ολων των αλλων.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-13, 09:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Σίγουρα το καλύτερο (αλλά όχι απαραίτητο ) είναι να έχεις 2 φίλτρα.
Γι αυτό κι ο Σπύρος ρώτησε αν κρατήσεις το εσωτερικό μαμίσιο.

Πάντως μη τρελαίνεστε, όλοι με τα classic ξεκινήσαμε και άντεξαν στην απειρία μας

Για το 2217 θα χρειαστούν σίγουρα 2 διπλά βανάκια και υλικά (κατά τη γνώμη μου αυτά που προτείνει η eheim).
Πάρε και το manual http://www.trilbytropicals.com/Eheim...17_classic.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-13, 12:07
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

http://zoo-zoo.gr/index.php?page=sho...art&Itemid=180
Αν μπορεις να παρεις ακομη και δυο απο τα παραπανω, τοτε θα εχεις ενυδρειο για πολλα χρονια....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-13, 12:38
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως μη τρελαίνεστε, όλοι με τα classic ξεκινήσαμε και άντεξαν στην απειρία μας

Οχι ολα!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Πάρε ένα φίλτρο για αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο σε λίτρα από αυτό που έχεις, εάν είναι ηλεκτρονικό η ροή ρυθμίζεται και δεν έχεις πρόβλημα εάν είναι μηχανικό πάλι την ρυθμίζεις από το spray bar, επειδή σίγουρα αργότερα θα θέλεις να βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, το φίλτρο να μπορεί να σε καλύψει για όλα σου τα μελλοντικά σχέδια θα σου πρότεινα eheim
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-13, 14:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα το καλύτερο (αλλά όχι απαραίτητο ) είναι να έχεις 2 φίλτρα.
Γι αυτό κι ο Σπύρος ρώτησε αν κρατήσεις το εσωτερικό μαμίσιο.

Πάντως μη τρελαίνεστε, όλοι με τα classic ξεκινήσαμε και άντεξαν στην απειρία μας

Για το 2217 θα χρειαστούν σίγουρα 2 διπλά βανάκια και υλικά (κατά τη γνώμη μου αυτά που προτείνει η eheim).
Πάρε και το manual http://www.trilbytropicals.com/Eheim...17_classic.pdf
απαραιτητο δεν ειναι σχεδον τιποτα! παντως εγω και να μου το χαριζαν το συγκεκριμενο θα το πουλαγα για να παρω αλλο.
- δεν εχει καλαθακια
- τραγικος τροπος κλεισιματος της κεφαλης
- το οτι η εισοδος ειναι κατω, εκτος το οτι το κανει δυσκολο στον χειρισμο ειναι και κινδυνος να σπασει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-13, 18:59
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Θέλω να ευχαριστήσω όλους φίλους για τις άμεσες απαντήσεις. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει και τεράστια ανοίγματα (οικοδόμος) λέω να ξεκινήσω το ενυδρείο μου με το http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973 και αργότερα βάζω και ενα δεύτερο. Πάντως απο τα συνφραζόμενα, αν κατάλαβα καλά, για να ξεκινήσω και για τη ψαρασύνθεση που σκέφτομαι είμαι καλυμένος, απο ενα καλό και αξιόπιστο φιλτρο οπως το fluwal. Ασχετο, τα δυο φίλτρα ενώνονται στη σειρα δηλαδη εξοδος του ενός στη είσοδο του δεύτερου ή δουλεύουν ανεξάρτητα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-13, 19:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η καλυτερη χρηση ειναι ξεχωριστα.

Κοιτα κι αυτο http://shop.wiltec.info/product_info...merfilter.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-13, 19:11
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bisba Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να ευχαριστήσω όλους φίλους για τις άμεσες απαντήσεις. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει και τεράστια ανοίγματα (οικοδόμος) λέω να ξεκινήσω το ενυδρείο μου με το http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973 και αργότερα βάζω και ενα δεύτερο. Πάντως απο τα συνφραζόμενα, αν κατάλαβα καλά, για να ξεκινήσω και για τη ψαρασύνθεση που σκέφτομαι είμαι καλυμένος, απο ενα καλό και αξιόπιστο φιλτρο οπως το fluwal. Ασχετο, τα δυο φίλτρα ενώνονται στη σειρα δηλαδη εξοδος του ενός στη είσοδο του δεύτερου ή δουλεύουν ανεξάρτητα;
Πιστευω οτι επελεξες σωστα. Θα σε καλυψει απολυτως. Οπωσδηποτε να παρεις εξτρα 1 λιτρο siporax mini που ειναι φθηνο, ωστε να συμπληρωσεις τα καλαθακια. Setup των υλικων μεσα στο φιλτρο θα βρεις απειρα στο νετ.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-13, 19:24
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Κ Σπύρο μιας και για την δουλειά μου δεν αγοράζω ποτέ κινέζικο εργαλείο έτσι δεν θα ήθελα να πάρω και ένα κινεζικο φίλτρο,θα προτιμούσα να περιμένω ένα μήνα ακόμα (είδη κλείνω ενα μήνα υπομονής).Ακόμη με την ομαδική παραγγελία έρχεται σχεδον στα ιδια λεφτά με την έκπτωση οπότε νομίζω και εσεις θα μου προτείνατε το ίδιο. Kesanis θα αγοράσω 1 ltr http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283 όπως μου υποδείξατε παραπάνω.Μου ταιριάζει πιο πολυ στο setup.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-13, 19:44
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Καλυτερο υλικο αλλα και ακριβοτερο απο το siporax.

Αντε με το καλο να το ξεκινησεις.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-13, 19:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bisba Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ Σπύρο μιας και για την δουλειά μου δεν αγοράζω ποτέ κινέζικο εργαλείο έτσι δεν θα ήθελα να πάρω και ένα κινεζικο φίλτρο,θα προτιμούσα να περιμένω ένα μήνα ακόμα (είδη κλείνω ενα μήνα υπομονής).Ακόμη με την ομαδική παραγγελία έρχεται σχεδον στα ιδια λεφτά με την έκπτωση οπότε νομίζω και εσεις θα μου προτείνατε το ίδιο. Kesanis θα αγοράσω 1 ltr http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283 όπως μου υποδείξατε παραπάνω.Μου ταιριάζει πιο πολυ στο setup.
Kαλο το fluval, αλλα ο μισος καδος και παραπανω πιανεται απο τα σφουγγαρια και εχει μονο 3.1 lt χωρο στα καλαθια.

Αν θες να κανεις οικονομια και ταυτοχρονα να εχεις κορυφαιο βιολογικο υλικο, παρε ελαφρoπετρα απο πρακτικερ (της μεσαιας διατομης 6-12mm).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-13, 21:18
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Κ Σπύρο καταλαβαίνω την παρατηρησή σας. Οτι οταν το κάνιστρο είναι μεγαλύτερο τοτε έχουμε καλύτερη φίλτρανση για το λόγο ότι μπορούμε να έχουμε περισσότερα υλικά. Αν κατάλαβα σωστά εσείς προτείνετε το http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1255 και την ελαφρόπετρα αντι για http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283. Η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτικα,πολύ άσχημο πράγμα να μην έχεις εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-13, 21:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ειναι ολα τα φιλτρα αυτα, καθενα με τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του.
Απλα σχολιασα τη φιλοσοφια της fluval να καταναλωνει αρκετο μεγαλο χωρο απο τον καδο του φιλτρου για μηχανικο υλικο (σφουγγαρι).
Επειδη ανεφερες οικονομικη στενοτητα, ειπα να σου προτεινω ενα φιλτρο (wiltec) που θα κανεις καλα τη δουλεια σου χωρις να καις πολυ ρευμα (οπως με αλλα κινεζικα φιλτρα) και αναβαθμιση των υλικων του με ενα βιολογικο υλικο που ειναι εξισου καλο αλλα κοστιζει το 1/100 απο τα επωνυμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-13, 02:16
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Απλα να παρατηρησω οτι το σφουγγαρι του fluval δεν ειναι και τοσο χοντρο-τρυπο. Οσες φορες το εχω καθαρησει ειναι βεβαια γεματο σκουπιδι αλλα ειναι και τέζα στη βιολογια. Το τι καφετιλα βγαζει δεν λεγεται.
Τες πα, το εχω 3 χρονια σχεδον (1+ χρονο σε 220αρι με ΠΟΛΥ μεγαλη ιχθυοφορτηση) και ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος απο καθε πλευρα και απο την ευκολια συντηρησης. Γι' αυτο και το προτεινω.

Αυτα ειναι τα συν και τα πλην του καθ' ενος. Ας αποφασησει ο φιλος, σταθμιζοντας τι ειναι βασικο γι' αυτον και τι οχι.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-13, 03:32
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα να παρατηρησω οτι το σφουγγαρι του fluval δεν ειναι και τοσο χοντρο-τρυπο. Οσες φορες το εχω καθαρησει ειναι βεβαια γεματο σκουπιδι αλλα ειναι και τέζα στη βιολογια. Το τι καφετιλα βγαζει δεν λεγεται.
Τες πα, το εχω 3 χρονια σχεδον (1+ χρονο σε 220αρι με ΠΟΛΥ μεγαλη ιχθυοφορτηση) και ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος απο καθε πλευρα και απο την ευκολια συντηρησης. Γι' αυτο και το προτεινω.

Αυτα ειναι τα συν και τα πλην του καθ' ενος. Ας αποφασησει ο φιλος, σταθμιζοντας τι ειναι βασικο γι' αυτον και τι οχι.
+1 Για το fluval 306
Eυκολία χρήσης ειδικά για αρχάριους.
Ούτε εξτρά βανάκια ουτε τίποτα.Μόνο εξτρά siporax γιατι αυτο που εχει από το εργοστάσιο φτάνει ίσα ισα να γεμισει μισό καλαθάκι.
Κατά τα άλλα αθόρυβο και οικονομικό από τιμή αλλα και κατανάλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-13, 09:57
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

+1 και από μένα για το fluval

Έχω 4 φίλτρα της fluval την παλιά σειρά 205 305 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Σου τα συστήνω ανεπιφύλαχτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-13, 10:28
samilias21 Ο χρήστης samilias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

εγω στην θεση σου εκανα το εξης
(μολις αγορασα το ριο 240 και εγω)

πηρα το 306 διοτι ειναι ετοιμο φτηνο και με παρα πολυ καλη κυκλοφορια νερου
πραγμα σημαντικο διοτι δεν ξερεις ποτε τι ψαρια θα εχεις στο μελλον και μπορει να με κρατησει για αρχη μονο του!

και στο προσεχες μελλον θα παρω ενα 205 ή 206
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-13, 11:04
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους. αν καταληξεις τελικα στο fluval να προσεξεις να μην παρεις με τιποτα τους σωληνες που ειναι σπιραλ γιατι μαζευουν ολη την βρωμια στις πτυχες που εχουν. παντως θα συμφωνησω με την ιδεα για δυο φιλτρα γιατι αν χρειαστεις καποια στιγμη να κανεις καποια θεραπεια δεν θα χρειαζετε να ανοιγεις συνεχεια το κυριως φιλτρο. μπορεις να βρεις καποιο μεταχ απο εδω μεσα. φιλικα γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-13, 21:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεχασα να ενημερωσω για την ελαφροπετρα, οτι θελει καποια προετοιμασια.
Tην αφηνουμε 24 ώρες να μουλιάσει καλά.
Μετά πολύ καλό και επισταμένο πλύσιμο (με τρίψιμο των κόκκων) πολλές φορές.
Αφαίρουμε όσους περισσότερους κόκκους μπορουμε, που περιέχουν μαύρους υελώδεις κρυστάλλους.
Οτιδήποτε είναι λευκό το χρησιμοποιούμε, αφαιρούμε μόνο τις μαύρες και τις γκρίζες. (πιανουν τσαμπα χωρο στο φιλτρο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία για στρώσιμο 2ου φίλτρου danny Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-01-13 17:28
Αγορά εξωτερικού φίλτρου morfeas2002 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 43 15-01-12 12:36
Υλικά νέου φίλτρου giorgio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 24-10-10 19:36
Αγορά φίλτρου!!! COSTAS21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 08-10-07 16:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19215 seconds with 15 queries