Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-08-11, 00:22   #1
γνωμες για τα νουμερα των μετρησεων,ψηλο ΚΗ/GH...
 
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345
Γηραιοί του GAB
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος 12-08-11, 00:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καποιος να βοηθησει ρε παιδια για να βγαλω μια ακρη με τις μετρησεις μου.πηρα τα τεστ για kh/gh χτες και ειπα να κανω και ολα τα υπολοιπα μια και εκανα αυτα, να δω που βρισκομαι και τι πρεπει να κανω.λοιπον ξεκιναω,
ph 7.3
nh4/nh3 0
no2 0
no3 10
kh 8
gh 13

αυτες ειναι οι σημερινες μετρησεις.
χτες που εκανα τεστ για kh/gh ειχα KH 9
GH 12(αυτο πως ανεβηκε?) και το ph ητανε λιιιγο πιο πανω,(καθαρο 7.5) αυτο που μεσολαβησε και νομιζω εριξε λιγο την Kh ηταν οτι αλλαξα το μιγμα στο diy co2 και προσθεσα και λιγη τυρφη ακομη στο φιλτρο.με απασχολει λιγο η πολυ ψιλη gh αλλα και η Kh παλι πολυ μεγαλη μου φαινεται
δεν εχω κανει μετρηση στη βρυση ακομη αλλα αποτι θυμαμαι το ph μονο που ειχα κανει παλιοτερα ητανε γυρω στο 8 με 8.5.λεφτα για ΑΟ δεν παιζουνε αυτη τη στιγμη οποτε τι κανω?αλλαγες με απιονισμενο?προσθετω κιαλλη τυρφη?πεστε καμια γνωμη πως σας φαινονται τα νουμερα?

να πω επισης οτι χρησιμοποιωντας το Co2 calculator του υπομνηματος (μετα την αλλαγη του μιγματος) σημερα μου δινει Co2 12ppm και δειχνει οκ, αρα κατι κανουμε και με το diyετσι φαινεται τουλαχιστον εκ πρωτης
φοβαμαι ομως οτι η μεγαλη σκληροτητα επηρεαζει πολυ ασχημα τα φυτα μου.(αν και ευκολα)και σιγουρα και τα ψαρια μου....
Εμφανίσεις: 2021
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-11, 11:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εξαρτάται τι ψάρια έχεις.
Παντως για βρυσης ειναι μια χαρά , εμένα η βρυση βγάζει 22 gh , οπότε δουλεύω σχεδόν μόνο με οσμωση .
Μπορείς να το κατεβάσεις με απιονισμένο νερό και τυρφη μόνο που με την τυρφη το νερό γινεται καφε και τα απιονισμένα σε βαθος χρόνου θα σου βγούν πιο ακριβά απο μια οσμωση.
Το co2 κατεβάζει το ph οχι την kh .
Σε περίπτωση που στο ενυδρείο σου εχεις περισότερο gh -kh απο την βρύση , πιθανον εχεις κατι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-11, 12:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση! οσον αφορα τα ψαρια,εχω κανει καποιες αλλαγες (εχω δωσει μερικα) και προσπαθω να διορθωσω τις ασυμβατοτητες,γιαυτο ψαχνομαι τωρα.οσο μπορω τελος παντων γιατι εχω μεσα cory sterbae και τα υπολοιπα ειναι ασιας ψαρια...σε γενικες γραμμες ειμαι μεσα στα ορια του καθε ειδους (και με λιγη ανοχη)αλλα οχι στα ιδανικα νουμερα για το καθε ενα.
εχω αρχισει να πιστευω οτι τελικα ο μονος τροπος ειναι να εχεις μονο ενα ειδος μεσα στο ενυδρειο.αντε δυο το πολυ.αλλιως μου φαινεται αδυνατο να γινει σωστο βιοτοπικοακομη δηλαδη κιαν δεν ειχα ψαρια απο διαφορετικες χωρες.
πιστευω θα τη βρω την ακρη στο τελος αλλα το θεμα ειναι να μην πληρωσουνε τα λαθη μου τα ψαρια και να μαθω κιεγω το σωστο...

εκανα τωρα μετρηση στη βρυση απτην οποια κανω αλλαγες.8KH 9GH.μαλον εχω ασβεστολιθικα στο ενυδρειο.ας προσεχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ!!! bkalek Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 12-12-10 23:23
ξαφνικες αλλαγες μετρησεων.. yannakis Γλυκό νερό - Γενικά 20 09-05-10 11:44
Γνωμες... aiptek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 51 06-01-10 23:05
πως μπορω να ρυθμισω το πολυ ψηλο ph?? anton-b Αρχάριοι γλυκού νερού 13 12-12-09 00:13
Απο site σε site διαφορα στα νουμερα! Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 2 06-03-08 01:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03219 seconds with 13 queries