Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-09-06, 15:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos

edit:να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο σκυλί χρειάζεται έναν ιδιοκτήτη με καλό χαρακτήρα, κοινωνικό, να μην χτυπάει τον σκύλο του ποτέ, να ξέρει πως θα τον μαλώσει όταν κάνει κάτι λάθος, να φέρνει τον σκύλο του συχνά σε επαφή με άλλους ανθρώπους, να ασχολείται πολλές ώρες μαζί του και άλλα τέτοια όμορφα πράγματα, Δύσκολα βρήσκεις τέτοιο ιδιοκτήτη στην Ελλάδα...
δεν χρειαζεται ηλια τοση σαλτσα........απλα πες το ονομα μου....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-09-06, 15:53
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
ένα μόνο έιδα που μπορούσε ο ιδιοκτήτης να το αφήνει ελεύθερο κι αυτό όμως δεν μπορούσες να το χαιδέψεις με τίποτα...
για να μπορει να το αφησει θα ηταν εκπαιδευμενο,αρα αυτο θα ελειπε να μπορει ο καθενας να το χαιδευει ....τσαμπα η εκπαιδευση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-09-06, 16:03
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
για να μπορει να το αφησει θα ηταν εκπαιδευμενο,αρα αυτο θα ελειπε να μπορει ο καθενας να το χαιδευει ....τσαμπα η εκπαιδευση
δεν ήταν όμως... μιλάω πάντα για περιπτώσεις που γνωρίζω την κατάσταση αλλιώς δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει. ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι γνωστός μου.

εντάξει δεν χρειάζεται να επιμένω, αν κάποιος ξέρει οτι το συγκεκριμένο σκυλί δεν έχει τάσεις βίας και νομίζει πως του κάνει ας το πάρει, ελπίζω μόνο να είναι όπως τον περιέγραψα πιο πριν (σαν τον κλαζ ) εγώ απλά λέω αυτά που ξέρω, αυτά που έχω δει και την πρότασή μου στην επιλογή μεγάλου σκύλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 28-09-06 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-09-06, 16:21
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

By the way...

Αυτός είναι σκύλος




Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-09-06, 19:14
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

By the way...
5 κατσαρολες φαϊ την ημερα θελει το συγκεκριμενο..
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-09-06, 19:16
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Πραγματικά υπέροχοι
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 29-09-06, 08:13
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
By the way...
5 κατσαρολες φαϊ την ημερα θελει το συγκεκριμενο..
Όταν κάνει δίαιτα εννοείς
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-09-06, 08:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

γιαυτό στη δανία έχουν 25% φπα?
:d
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-09-06, 13:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
By the way...
5 κατσαρολες φαϊ την ημερα θελει το συγκεκριμενο..
και λίγα είπες
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 29-09-06, 13:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ολα καλα,και ειναι αξιολατρευτοι οι μολοσσοι...αλλα ζουνε δυστυχως πολυ λιγο......
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 29-09-06, 15:06
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ολα καλα,και ειναι αξιολατρευτοι οι μολοσσοι...αλλα ζουνε δυστυχως πολυ λιγο......
Τι? Πως? Γιατί????
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 29-09-06, 15:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα σκυλι τοσο πιο λιγο ζει
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 29-09-06, 16:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αυτό παιδιά δεν το ήξερα όταν λέμε λίγο δηλαδή πόσο περίπου?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 29-09-06, 16:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος ηλια,οι μολοσσοι ζουνε περιπου 6-7 χρονια...??? μπορει και πιο λιγο......οσο αναφορα την ''δικια μου'' ρατσα τα ντομπερμαν αν φτασει ο σκυλος τα 10 χρονια..θα εχω πιασει και το τζοκερ.......συν ηθως μετα τα 5,κινδυνευουν ολα απο ανακοπη.......ετσι ειναι ,ο σκυλος ειναι μονιμα στην τσιτα...,καποια στιγμη θα το πληρωσει με την ζωη του...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-09-06, 21:55
Το avatar του χρήστη eliasfot1
eliasfot1 Ο χρήστης eliasfot1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Χολαργος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγώ πάλι όσα έχω δει σε μικρή ηλικία ήταν όντως γλυκύτατα, όσα μεγάλα καθαρόαιμα έχω δει μέχρι σήμερα (και είναι πολλά) ήταν πολύ κακά και επικίνδυνα χωρίς λουρί... ένα μόνο έιδα που μπορούσε ο ιδιοκτήτης να το αφήνει ελεύθερο κι αυτό όμως δεν μπορούσες να το χαιδέψεις με τίποτα...
Ήταν κακός εκπαιδευμένα και είχαν επικίνδυνο ιδιοκτήτη (για να μην τον χαρακτηρίσω αλλιώς και αναγκάσω τον mod να το σβήσει)
Το ότι ένα σκυλί δεν κάθεται να το χαϊδέψει ο καθένας δεν είναι κακό αντίθετα αποτελεί μέρος τις εκπαίδευσης καμιά φορά και δεν έχει σχέση με την ράτσα η την ιδιοσυγκρασία του σκύλου
Παράθεση:
edit:να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο σκυλί χρειάζεται έναν ιδιοκτήτη με καλό χαρακτήρα, κοινωνικό, να μην χτυπάει τον σκύλο του ποτέ, να ξέρει πως θα τον μαλώσει όταν κάνει κάτι λάθος, να φέρνει τον σκύλο του συχνά σε επαφή με άλλους ανθρώπους, να ασχολείται πολλές ώρες μαζί του και άλλα τέτοια όμορφα πράγματα, διαφορετικά αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει ο σκύλος του πολύ κακός
Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις ράτσες τον σκύλων (απλά στα σκυλιά με έντονη προσωπικότητα είναι πολύ πιο εμφανές αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο)

Παράθεση:
Δύσκολα βρίσκεις τέτοιο ιδιοκτήτη στην Ελλάδα...
Υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι ιδιοκτήτες


Όσο για τον μεγάλο Δανό δεν χρειάζεται παραπάνω τροφή από ένα ποιμενικό γιατί είναι ένα σκυλί με ελάχιστα ποσοστά λίπους στο σώμα του (αυτά τα θεριά που βλέπουμε πιο πάνω είναι 60 κιλά καθαρή μυϊκή μάζα)
__________________
αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει (που λέει και ο Παπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 29-09-06, 23:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliasfot1
Ήταν κακός εκπαιδευμένα και είχαν επικίνδυνο ιδιοκτήτη (για να μην τον χαρακτηρίσω αλλιώς και αναγκάσω τον mod να το σβήσει)
Το ότι ένα σκυλί δεν κάθεται να το χαϊδέψει ο καθένας δεν είναι κακό αντίθετα αποτελεί μέρος τις εκπαίδευσης καμιά φορά και δεν έχει σχέση με την ράτσα η την ιδιοσυγκρασία του σκύλου

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις ράτσες τον σκύλων (απλά στα σκυλιά με έντονη προσωπικότητα είναι πολύ πιο εμφανές αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο)

Υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι ιδιοκτήτες


Όσο για τον μεγάλο Δανό δεν χρειάζεται παραπάνω τροφή από ένα ποιμενικό γιατί είναι ένα σκυλί με ελάχιστα ποσοστά λίπους στο σώμα του (αυτά τα θεριά που βλέπουμε πιο πάνω είναι 60 κιλά καθαρή μυϊκή μάζα)
φυσικά και είναι απαραίτητα τα χαρακτηριστικά ιδιοκτήτη που περιέγραψα για όλα τα σκυλιά απλά αν δεν υπάρχουν σε περιπτώσεις δυνατών σκυλιών τότε αυτά γίνονται επικίνδυνα... τώρα όσα έχω πει για τα ροτβάιλερ, παιδιά αλήθεια δεν έχω δει ροτβάιλερ κοινωνικό όσο κοινωνικός και να ήταν ο ιδιοκτήτης. όλες οι ράτσες έχουν κάποια δικά τους βασικά χαρακτηριστικά χαρακτήρα από την φύση τους. δεν είναι όλα το ίδιο, επιστημονικά τεκμηριωμένα. πάντα υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις.

για τους ιδιοκτήτες τώρα, εύχομαι εκεί που ζεις να υπάρχουν πολλοί τέτοιοι ιδιοκτήτες, εδώ που ζω εγώ έχω δει μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού μόνο. έχω να σας λέω τα χειρότερα από όσα έχω δει.

αυτό που λες για το ποσοστό λίπους δεν έχει σχέση με την ποσότητα τροφής (και ποιος είπε οτι οι μύες για να γίνουν θέλουν λιγότερο φαγητό?). το πόσο θα τρώει έχει να κάνει με την πρόοδο ανάπτυξης
( και του μεγάλου Δανού είναι παααααααααάρα πολύ γρήγορη), με τον μεταβολισμό του κάθε οργανισμού και με την μάζα του ζώου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 29-09-06 στις 23:20
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-09-06, 13:31
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Την κυριακη στην εκθεση, ΔΕΘ - Θεσσαλονικη, στο περιπτερο 17 εχει διαγωνισμο μεγαλοσωμων σκυλων.Για οσους εχουν παθος θα ειναι ωραια, ξεκιναει στις 10:00 το πρωι.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-09-06, 13:46
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

καταρχην αυτος που θελει να παρει σκυλο..Θα πρεπει πρωτα να καθισει και να σκεφτει..!
Για ποιο λογο θελει τον σκυλο.. για φυλακα? για συντροφια? για κυνηγι?
Δευτερον θα πρεπει να σκεφτει το μεγεθος του.. Ο σκυλος δε μενει μικρος για παντα, ουτε το καλοκαιρι θα τον αφησει μοναχο του στο σπιτι..
Αν θελει να παρει μεγαλοσωμο θα πρεπει να ξερει τι θα τον κανει το καλοκαιρι που θα θελει να παει διακοπες...Δεν ειναι τοσο ευκολο να ταξιδευεις με εναν μολοσσο..
Τριτον, τα καθαροαιμα, εχουν τις στανταρ αρρωστιες της καθε ρατσας..
Θα πρεπει να ειναι ενημερωμενος για αυτα πριν καταληξει σε μια ρατσα
Τεταρτον, οσο πιο μεγαλο ειναι το ζωο τοσα ποιο πολλα εξοδα θελει..
απο την τροφη, σαμπουαν αλλα και μεχρι το αυτοκινητο που θα θελησει να παρει ο ιδιοκτητης..!!
Πεμπτον, ο ιδιοκτητης πρεπει να φροντισει περα απο την καλη υγεια, τροφη του ζωου και την εκπαιδευση του, αν θελει να κανει σωστη δουλεια και να εχει ενα ζωο, αρκετα χρονια χωρις προβληματα..!
και τελος θα πρεπει να λαβει υποψιν του και την εμπειρια του, δε μπορει δηλ να μην ειχε καποιος ποτε σκυλο και να παει να μου παρει ροτβαιλερ!
Δεν εχω τιποτα με τη ρατσα, ισα ισα θα γουσταρα πολυ ενα..ΑΛΛΑ η καθε ρατσα θελει μια μικρη διαφορετικη αντιμετωπιση, γιατι μιλαμε για δυνατα ζωα που αν ειναι ανεξελεγκτα θα δημιουργηθει τεραστιο προβλημα τοσο στους γυρω αλλα και στην ιδια την οικογενεια..
Σκεφτειτε τη διαφορα, αλλο ενα ανεξελεγκτο κοκερ.. και αλλο ενα ανεξελεγκτο ροτβαιλερ...


για αυριο μιλας μιχαλη?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 30-09-06, 13:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ναι αυριο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 30-09-06, 16:38
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
τώρα όσα έχω πει για τα ροτβάιλερ, παιδιά αλήθεια δεν έχω δει ροτβάιλερ κοινωνικό όσο κοινωνικός και να ήταν ο ιδιοκτήτης. όλες οι ράτσες έχουν κάποια δικά τους βασικά χαρακτηριστικά χαρακτήρα από την φύση τους. δεν είναι όλα το ίδιο, επιστημονικά τεκμηριωμένα. πάντα υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις.
Δεν εχεις δει τοτε ροτβάιλερ.
Δεν ειναι ετσι οπως τα λες.Συγνωμη για το σχολιο αλλα παραπληροφορεις οσους δεν ξερουνε. Εχουν ιδιετεροτητες αλλα οπως ειπα πιο πανω κανενας σκυλος δεν ειναι κακος. Οι ανθρωποι τους κανουνε. Εδω στα Χανια υπαρχουν παρα πολλοι κοινωνικοι(ροτβαιλερ). Με την σωστη εκπαιδευση, γινονται φοβεροι. Να δεις ροτβαιλερ με μανταλακι στο αυτι να κλεει στον ιδιοκτητη να το βγαλει γιατι το μωρο του το εβαλε.Να δεις ροτβαιλερ να κανουν τουμπες με μικρα παιδια. Και τοσα αλλα παραδειγματα.
Ενας σκυλος εκπαιδευμενος πρεπει να ειναι επικινδυνος οταν φυλαει τον χωρο του ή προστατευει το αφεντικο του. Οταν ομως ειναι ελευθερο και παιζει πρεπει να ειναι αρνακι, μεχρι ενα σημειο παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 30-09-06, 18:57
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw
καταρχην αυτος που θελει να παρει σκυλο..Θα πρεπει πρωτα να καθισει και να σκεφτει..!
Για ποιο λογο θελει τον σκυλο.. για φυλακα? για συντροφια? για κυνηγι?
Δευτερον θα πρεπει να σκεφτει το μεγεθος του.. Ο σκυλος δε μενει μικρος για παντα, ουτε το καλοκαιρι θα τον αφησει μοναχο του στο σπιτι..
Αν θελει να παρει μεγαλοσωμο θα πρεπει να ξερει τι θα τον κανει το καλοκαιρι που θα θελει να παει διακοπες...Δεν ειναι τοσο ευκολο να ταξιδευεις με εναν μολοσσο..
Τριτον, τα καθαροαιμα, εχουν τις στανταρ αρρωστιες της καθε ρατσας..
Θα πρεπει να ειναι ενημερωμενος για αυτα πριν καταληξει σε μια ρατσα
Τεταρτον, οσο πιο μεγαλο ειναι το ζωο τοσα ποιο πολλα εξοδα θελει..
απο την τροφη, σαμπουαν αλλα και μεχρι το αυτοκινητο που θα θελησει να παρει ο ιδιοκτητης..!!
Πεμπτον, ο ιδιοκτητης πρεπει να φροντισει περα απο την καλη υγεια, τροφη του ζωου και την εκπαιδευση του, αν θελει να κανει σωστη δουλεια και να εχει ενα ζωο, αρκετα χρονια χωρις προβληματα..!
και τελος θα πρεπει να λαβει υποψιν του και την εμπειρια του, δε μπορει δηλ να μην ειχε καποιος ποτε σκυλο και να παει να μου παρει ροτβαιλερ!
Δεν εχω τιποτα με τη ρατσα, ισα ισα θα γουσταρα πολυ ενα..ΑΛΛΑ η καθε ρατσα θελει μια μικρη διαφορετικη αντιμετωπιση, γιατι μιλαμε για δυνατα ζωα που αν ειναι ανεξελεγκτα θα δημιουργηθει τεραστιο προβλημα τοσο στους γυρω αλλα και στην ιδια την οικογενεια..
Σκεφτειτε τη διαφορα, αλλο ενα ανεξελεγκτο κοκερ.. και αλλο ενα ανεξελεγκτο ροτβαιλερ...
συμφωνώ απόλυτα σε όλα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111
Δεν εχεις δει τοτε ροτβάιλερ.
Δεν ειναι ετσι οπως τα λες.Συγνωμη για το σχολιο αλλα παραπληροφορεις οσους δεν ξερουνε...κτλ
Στράτο μην λες τέτοια πράγματα γιατί όπως είπε και η Γωγώ δεν πρέπει κάποιος που δεν είχε ποτέ σκύλο να πάρει ροτβάιλερ! κι όπως είπες κι εσύ με την σωστή εκπαίδευση αυτός ο σκύλος γίνεται "σωστός" αυτό λέω και παραπάνω. και θέλω να προσθέσω πως όπως κάνουμε με τα ψαράκια έτσι και με τα υπόλοιπα ζώα όπως και τα σκυλιά πρέπει πρώτα να διαβάσουμε πολύ για την ράτσα που μας ενδιαφέρει. εγώ ήθελα να πάρω μεγάλο δανό και παρήγγειλα βιβλία από εξωτερικό, διάβασα έμαθα τα πάντα και αποφάσισα οτι προς το παρόν δεν μπορώ να έχω, φαντάζεστε να έπαιρνα και μετά να είχα προβλήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 30-09-06, 19:33
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111
Δεν εχεις δει τοτε ροτβάιλερ.
Δεν ειναι ετσι οπως τα λες.Συγνωμη για το σχολιο αλλα παραπληροφορεις οσους δεν ξερουνε. Εχουν ιδιετεροτητες αλλα οπως ειπα πιο πανω κανενας σκυλος δεν ειναι κακος. Οι ανθρωποι τους κανουνε. Εδω στα Χανια υπαρχουν παρα πολλοι κοινωνικοι(ροτβαιλερ). Με την σωστη εκπαιδευση, γινονται φοβεροι. Να δεις ροτβαιλερ με μανταλακι στο αυτι να κλεει στον ιδιοκτητη να το βγαλει γιατι το μωρο του το εβαλε.Να δεις ροτβαιλερ να κανουν τουμπες με μικρα παιδια. Και τοσα αλλα παραδειγματα.
Ενας σκυλος εκπαιδευμενος πρεπει να ειναι επικινδυνος οταν φυλαει τον χωρο του ή προστατευει το αφεντικο του. Οταν ομως ειναι ελευθερο και παιζει πρεπει να ειναι αρνακι, μεχρι ενα σημειο παντα.
πραγματικα ετσι συμβαινει,εχω δει και εγω καταστασεις σαν αυτες που λες στρατο.ο θειος μου εχει και εχει και 4 παιδια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 01-10-06, 00:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις και δεν βοηθάμε τον άνθρωπο που άνοιξε το ποστ ας πούμε το γενικό resume που βγαίνει από αυτή τη συζήτηση και που πιστεύω οτι συμφωνούν όλοι εδώ μέσα, αυτό είναι το εξής:

Δεν αγοράζουμε σκύλο προτού διαβάσουμε πολύ για τις ράτσες που νομίζουμε οτι μας ταιριάζουν και όταν αποφασίσουμε τι μας ταιριάζει και τι μπορούμε να έχουμε διαθέτουμε χρήματα για μία σωστή εκπαίδευση (ειδικά σε μεγάλα σκυλιά) ή διαβάζουμε πάλι βιβλία για την σωστή εκπαίδευση της συγκεκριμένης ράτσας και την κάνουμε μόνοι μας αφιερώνοντας όλο τον χρόνο που χρειάζεται για αυτό. επίσης σε καμία περίπτωση δεν αγοράζουμε σκύλο όταν αυτό που θα θέλαμε πραγματικά είναι να είχαμε λύκο ή μαύρο πάνθηρα

οι απόψεις που ακούστηκαν για τα ροτβάιλερ είναι από τις εμπειρίες του καθενός. αν κάποιος ενδιαφέρεται για αυτόν το σκύλο καλύτερα να διαβάσει και να ρωτήσει και 2-3 καλούς κτηνίατρους
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 01-10-06, 00:48
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παιδιά μή ξεχνάτε ότι τα σκυλιά,όπως και πολλά άλλα ζώα,λειτουργούν πολλές φορές ενστικτοδώς.Ένα ροντβάιλερ,όσο μαμόθρευτα και να το έχει μεγαλώσει κάποιος,ακόμα και αρνάκι να το έχει κάνει,άν αυτό θεωρήσει πως απειλείται αυτομάτως γίνεται δολοφόνος.Έχω μεγαλώσει με σκυλιά,και μέχρι το Μάιο είχα 2 (Μας άφησε το ένα μετά από 14 χρόνια λόγω γειρατιάς,Σάμογιετ η ράτσα),τώρα ένα.Στη δίπλα πολυκατοικία ο γείτονας που μένει στο εισόγειο εδώ και 12 χρόνια έχει πιτμπουλ,και ακριβώς από πάνω του έμενε μιά οικογένεια με μπόξερ για αρκετά χρόνια.Ο χαρακτήρας και η αντίληψη κάθε σκυλιού ήταν τελείως διαφορετική από ράτσα σε ράτσα,εμείς το Σάμογιετ προσπαθήσαμε όταν ήταν μικρό να το εκπαιδεύσουμε για φύλακα,αλλά μόνο στο γαύγισμα τελικά έμεινε,σε αντίθεση με τον διπλάνό μας ο οποίος ποτέ δέν εκπαίδευσε το πίτμπουλ του να είναι επιθετικό,κι όμως μιά φορά είδε έξω στο δρόμο μιά κυρία με ένα μικρό σκυλάκι και πήδηξε από τη μάντρα και έκανε το σκυλάκι κομμάτια,παρολίγο και την κυρία αν δέ το προλάβαινε το αφεντικό του....
Μερικά ζώα το έχουν στο αίμα τους,απλά άν το εκπαιδεύσεις σωστά μπορείς να βελτιώσεις την συμπεριφορά του,τίποτα παραπάνω.Μιλάω βέβαια πάντα για βασική εκπαίδευση,όχι για τσίρκου,γιατί άμα θές και τούμπες του μαθαίνεις να κάνει.
Όλα αυτά τα λέω από εμπειρία,και συγνώμη άν έγινα κουραστικός....
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 01-10-06, 18:25
Το avatar του χρήστη eliasfot1
eliasfot1 Ο χρήστης eliasfot1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Χολαργος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

A
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos

αυτό που λες για το ποσοστό λίπους δεν έχει σχέση με την ποσότητα τροφής (και ποιος είπε οτι οι μύες για να γίνουν θέλουν λιγότερο φαγητό?). το πόσο θα τρώει έχει να κάνει με την πρόοδο ανάπτυξης
( και του μεγάλου Δανού είναι παααααααααάρα πολύ γρήγορη), με τον μεταβολισμό του κάθε οργανισμού και με την μάζα του ζώου.
Σωστά αλλά όπως και σε όλα τα άλλα σκυλιά σταματάει στους 12 μήνες περίπου μετά συγκριτικά με τον όγκο του καταναλώνει σχετικά λίγη τροφή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Ένα ροντβάιλερ,όσο μαμόθρευτα και να το έχει μεγαλώσει κάποιος,ακόμα και αρνάκι να το έχει κάνει,άν αυτό θεωρήσει πως απειλείται αυτομάτως γίνεται δολοφόνος.
Aλλο πράγμα πως μεγαλώνεις ένα σκύλο και άλλο πράγμα πως και γιατί τον εκπαιδεύεις .
Ένα σωστά εκπαιδευμένο σκυλί για φύλακας ποτέ δεν θα ασχοληθεί με κάποιον που είναι έξω από το χώρο του αν μπει σε αυτόν θα γαβγίσει και αν συνεχίσει θα επιτεθεί αν δεν "αντιδράσει" τον αφήνει και περιμένει το αφεντικό του αν αντιδράσει εκεί τα πράγματα γίνονται σκούρα πάντως ένας πολύ και τονίζω το πολύ γιατί είναι κάτι που απαιτεί πολύ χρήμα και πολύ ώρα για έναν ιδιοκτήτη θα τον κρατήσει από τον λαιμό μέχρι να έρθει ο ιδιοκτήτης και να του ζητήσει να τον αφήσει

ΥΓ. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να γνωρίσει αυτή τη ράτσα ας πάει σε ένα κυνοτροφείο που εκτρέφουν ροτβάιλερ υπάρχουν αρκετά σε όλη την Ελλάδα να δει από κοντά πως συμπεριφέρονται αυτά τα σκυλιά και ας βγάλει μετά μια προσωπική άποψη

ΥΓ2 Βασική εκπαίδευση είναι το σήκω και το κάτσε άλλο και πολύ πιο δύσκολο πράγμα είναι η υπακοή και η φύλαξη
__________________
αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει (που λέει και ο Παπ.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eliasfot1 : 01-10-06 στις 22:17
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 01-10-06, 19:17
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Όταν είπα μεγαλώσει εννοούσα και εκπαιδεύσει ταυτόχρονα....
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 01-10-06, 22:03
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
αν κάποιος ενδιαφέρεται για αυτόν το σκύλο καλύτερα να διαβάσει και να ρωτήσει και 2-3 καλούς κτηνίατρους
Και παλι κανεις λαθος.Δεν εχω τιποτα με σενα αλλα τυχαινει να λες λαθος αποψεις(μαλλον καταλαθος). Δεν πρεπει να ρωτησεις κτηνιατρο αλλα εκπαιδευτη. Πολυ βασικη διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 01-10-06, 23:45
Το avatar του χρήστη LYKAVN
LYKAVN Ο χρήστης LYKAVN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Όταν είπα σε ένα κυνηγό ότι μου χάρισαν ένα βισλα (ουγγαρέζικος βισλα) μου είπε έμπλεξες .
Και έτσι είναι αν θέλει κάποιος ένα σκύλο που να είναι πραγματικά μέλος οικογενείας συνιστώ την ράτσα ανεπιφύλακτα .
Έχω σκυλιά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου- γκέκας , σπρινκ σπανιελ , κοκερ , κολευ , σεγκουτσι , γιούρα- (πατέρας κυνηγός εγώ ξέφυγα) κανένα δεν το φτάνει σε χαρακτήρα , υπακοή , εξυπνάδα , ευαισθησία με μια βασική προϋπόθεση που αυτή βέβαια ισχύει για όλα τα σκυλιά να ασχοληθείς πραγματικά μαζί του. Η εκπαίδευση του είναι σχετικά εύκολη και δεν πρέπει να διαρκεί πάνω από μισή ώρα την ημέρα η συγκεκριμένη ράτσα είναι συναισθηματικά ευαίσθητη και δεν θέλει πίεση . Πέρα από αυτό είναι ένα σκυλί που πρέπει να ασχολείστε μαζί του αρκετή ώρα δεν καθαρίζετε με μια βόλτα . Μην παραξενευτείτε αν όπως κάθεστε στον κήπο έρθει και πάρει θέση στη πολυθρόνα δίπλα σας –είπα μέλος οικογενείας – ούτε όταν το μαλώνετε σας κοιτάει πεταρίζοντας τα μάτια – τι να μαλώσεις – ούτε το πρωί που φεύγετε για την δουλεία να απαιτεί το πρωινό χάδι καλημέρα .
Γενικά αν θέλετε ένα σκύλο με όλα τα παραπάνω και πολλά αλλά το βισλα είναι για μένα το ιδανικό .



Υ.Γ δυστυχώς ο σκληρός μου άφησε χρόνους και εκεί είχα όλες τις φοτο της παραθέτω ιστοσελίδα με αντιπροσωπευτικά τις ράτσας


http://www.nzkc.org.nz/br306.html

http://apfalconry.proboards19.com/in...3142945&page=1


http://www.celysvet.cz/image.php?fot...rsty_1&dd=1836
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 02-10-06, 11:35
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

η αποψη μου ειναι βρες ενα ομορφο αδεσποτο απο τα 100δες που ψαχνουν για σπιτι αν εισαι πραγματικα φιλοζωος
τωρα αν θες οποσδηποτε ρατσα υπαρχει μια ρατσα του οποιου που οι χαρες ειναι θρυλικες απο την αρχαιοτητα και σημερα γινεται προσπαθεια διατηρησης της φυλης.Ο Ελληνικος Ποιμενικος.

www.molossergate.com/ep_gr.php
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 02-10-06, 14:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111
Και παλι κανεις λαθος.Δεν εχω τιποτα με σενα αλλα τυχαινει να λες λαθος αποψεις(μαλλον καταλαθος). Δεν πρεπει να ρωτησεις κτηνιατρο αλλα εκπαιδευτη. Πολυ βασικη διαφορα.
βρε Στράτο, μου φαίνεται δεν διαφωνείς επειδή διαφωνείς αλλά διαφωνείς για να διαφωνείς! οι κτηνίατροι δεν έχουν ιδέα για τα χαρακτηριστικά μιάς ράτσας??? έχεις ιδέα τι σεμινάρια κάνουν και πόσο διάβασμα ρίχνουν μόνο γι'αυτά? τέλος πάντων, τι να πω άλλο, εγώ έχω διαβάσει αρκετά, έχω ρωτήσει κτηνίατρους, έχω δει πολλά περιστατικά, η κοπέλα μου είναι στο 3ο έτος κτηνιατρικής και τα'χει φρέσκα τώρα αυτά κι γι'αυτό πίστευα οτι έχω λόγο να γράψω κάποια πράγματα, από κει και πέρα ο καθένας κάτι ότι νομίζει. άλλωστε δεν είναι και πολύ αποτελεσματικό να ψάχνεις γνώσεις για σκύλους σε ένα φόρουμ εξειδηκευμένο για ψάρια και ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσική(?) επιλογή. joker Bettas 7 24-09-05 07:42
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,36095 seconds with 14 queries