Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 12-10-06, 20:29
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Arrow Νεος,απειρος και μαλλον ασχετος με αποριες...

Γεια σας.ειμαι καινουριος στο χωρο και στο χομπυ και θα ηθελα αν μπορουσατε να μου λυσετε καποιες αποριες μου...
Εχω αγορασει το ενυδρειο που πουλανε στα carrefour και στο μαρινοπουλο(αν το εχετε υποψιν).Ειναι το ενυδρειο των 120 λιτρων (100Χ30Χ40) με τον εξοπλισμο της συσκευασιας.(
Και τωρα τα ερωτηματα μου....
1)πως κρινεται τον εξοπλισμο του? επαρκει ή πρεπει να προσθεσω κατι?
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου αλλα δεν καταλαβα αν ξεκινωντας μπορω να βαλω μεσα και το υποστρωμα ,τα διακοσμητικα και τα υλικα του φιλτρου.
3)επισης ενας γνωστος μου ειπε οτι ποτε δεν εχει κανει τοσο μακροχρονιο και λεπτομερες στρωσιμο στα ενυδρεια του, και ποτε τα ψαρια του δεν ειχαν προβλημα. Τι συνεπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια μετα απο 4-5 μερες στο ενυδρειο χωρις σωστο στρωσιμο?

σας ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω καποιος να με διαφωτισει.
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 19-10-06, 17:21
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή S.o.s

σας ευχαριστω πολυ.προς το παρων θα το κρατησω λιγο ακομη ετσι κ αργοτερα εφοσον εχω μαζεψει ιδεες,χρονο κ καποια εξτρα χρηματα θα προσπαθησω να διαμορφωσω ενα πιο αληθινο περιβαλλον.
ν αρχισω ενα αλλο θεμα?
ενας φιλος που δεν εχει pc εκανε προχθες μια γκαφα κ μου ζητησε πληροφοριες sos αφου μιλαω με σας στο φορουμ.η μαζικη προσπαθεια ειναι παντα αποτελεσματικοτερη απο την ατομικη.
λοιπον,για να μη φλυαρω ασκοπα,αδειασε ολο το νερο του ενυδρειου,εβαλε τα ψαρακια να περιμενουν σε ενα κουβα,επλυνε την αμμο,τις πετρες κ οτι εβρισκε μπροστα του.ξαναγεμισε νερο της βρυσης,εθεσε σε λειτουργια τα μηχανηματα κ εριξε τα ψαρια μεσα.ολη τη νυχτα τα ψαρια ηταν κρυμμενα πισω απ τις πετρες, κ ακουμπουσαν κατω στο χωμα.την επομενη μερα κ εφοσον το νερο πηρε κ μια φυσιολογικη θερμοκρασια,τα ψαρια κολυμπουσαν κ ολα καλα.ΑΛΛΑ!αρνουνται να φανε.
αρχικα τον εβρισα για το εγκλημα,αλλα δε προτεινα κατι.τι να ελεγα?να βαλει αμπουλες κ αντιχλωρια τωρα με τα ψαρια μεσα κ σοκαρισμενα?ασε μη γινουν κ αλλα κ φταιω.σας ριχνω το μπαλακι.οποιος γνωριζει κατι ας ενημερωσει.
ευχαριστω προκαταβολικα.
το ενυδρειο του δουλευε αψογα 9 μηνες,απο τοτε που ξεκινησε μεχρι προχθες.ειναι 180 λιτρα,αν αυτο βοηθαει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02873 seconds with 15 queries