Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-07-06, 11:29
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αφου ρε συ η αντλια ανεβαζει συνεχεια νερο και αναπληρωνει την σταθμη.Οποτε η εξατμιση γινετε περισσοτερο στο σαμπ.Τελωσπαντων οπως και να χει δεν κολλαω στην εξατμιση...και στο μικρο που εχω(χωρις ανεμιστηρες) συμπληρωνω ελαχιστο νερο...Και αν τυχει να λειψω ολο και καποιος θα παει σπιτι να ασχοληθει.Επισης πρωσοπικη μου εκτιμηση ειναι οτι δεν πρεπει να κανουμε τα ευκολα δυσκολα καμια φορα ουτε να μαστε υπερβολικοι...και να κατεβει η σταθμη δεν χαθηκε και ο κοσμος,ειπαμε ειναι χομπυ που πρεπει να ασχολεισε αλλα ας μη πνιγομαστε και σε μια κουταλια νερο.Με ολο τον σεβασμο παντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nik25 : 15-07-06 στις 11:35
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-07-06, 13:07
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

άλλο εξάτμιση και άλλο πτώση στάθμης !!
επειδή αναπληρώνεις το νερό από το σαμπ και δεν πέφτει η στάθμη στο ενυδρείο δεν πάει να πεί ότι δεν έχεις και εξάτμιση ανάλογη της επιφάνειας του νερού !!!

τώρα …
  • το ανεμηστηράκι το βάζεις για να κρατάς την θερμοκρασία σε ανεκτά για τα ψάρια επίπεδα !! υπάρχουν ψάρια που άμα η θερμοκρασία φτάσει πάνω από τους 30 βαθμούς ασφυκτιούν και στο τέλος σκάνε !! σε περιοχές όπως η Ελλάδα είναι σχεδόν αναγκαία η χρήση του, μιας και σε περιόδους με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος .. αυτή του νερού μπορεί να ξεπεράσει τους 30 ή και τους 33 ακόμα για πλάκα !
  • Από την στιγμή που θα βάλεις τον ανεμιστήρα πετυχαίνεις μεν πτώση της θερμοκρασίας αλλά αυξάνεις δραματικά το ποσοστό εξάτμισης … το οποίο μάλιστα είναι ανάλογο με την επιφάνεια νερού, την ώρα χρήσης του ανεμιστήρα, καθώς επίσης και το αν το ενυδρείο έχει αεροστεγές καπάκι ή όχι (έχει να κάνει με την πίεση που δημιουργείτε μέσα στο καπάκι και την επαναυγροποίηση των υδρατμών που εγκλωβίζονται μέσα σε αυτό )!!
Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε, είναι να σε προφυλάξουμε από τυχών κακοτοπιές … αν βάλεις ανεμηστηράκι θα παρατηρήσεις ότι το νερό που θα σου εξατμιστεί θα είναι πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι ..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
και να κατεβει η σταθμη δεν χαθηκε και ο κοσμος,ειπαμε ειναι χομπυ που πρεπει να ασχολεισε αλλα ας μη πνιγομαστε και σε μια κουταλια νερο.Με ολο τον σεβασμο παντα
Όσο για το τι μπορεί να συμβεί αν τύχει και σταματήσει η κυκλοφορία όπως λες ?
Από το να έχεις απώλειες σε ψάρια .. μέχρι να σου καεί ο κυκλοφοριτής του νερού ( αφού θα έχει αδειάσει το σαμπ και θα δουλεύει χωρίς νερό - αποτέλεσμα : θα ανάψει και θα κολίσει !! ) . Τόση κουβέντα κάναμε για αυτόν !! αμαρτία δεν θα είναι ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 15-07-06 στις 13:11
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-07-06, 14:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κοιτωντας την φωτογραφια με το μανταλάκι και τη σωληνα καταληγω οτι εχεις χρησιμοποιησει σωληνα 12/16. Σε αυτά τα λιτρα η συνιστωμενη διατομή ειναι 16/22. Αυτο πρεπει να φταιει κυριως για την μειωμενη αποδοση.
Ολα τα φιλτρα της egeim σε αυτα τα λιτρα παιζουν με σωληνα 16/22.

Η 1250 που εχεις δουλευει και εξω απο το ενυδρειο , απλα δεν μπορει να ρουφηξει αμα ειναι αδεια..

Θα σου σινιστουσα να παρεις 2 1000 ρες eheim που ειναι και πιο compact, να τις βαλεις και τις δυο με 2 σωληνες 16/22 να γυρνανε νερο πισω και να προσαρμοσεις στις δυο στενες μεριες του ενυδρειου, τη μια στο τζαμι και την αλλη ακριβως κατω απο την χτενα με το plexiglass απο ενα spray bar.
To spray bar θα ειναι εντος του νερου. Με αυτο το τροπο θα υπαρχει μια λογικη κυκλοφορια νερου στο ενυδρειο χωρις νεκρες περιοχες, και επιπλεον, αν κατι δεν παει καλα με την μια αντλια , θα υπαρχει παντα η αλλη.
Σε περιπτωση διακοπης το νερο θα κατεβει μεχρι το επιπεδο των spraybars.

Μια μεγάλη αντλια με ισχυρή ροή θα σου δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο οτι θα σου λυσει.
Αν το ενυδρειο παει για reef θα χρειαστεις και εσωτερικους κυκλοφορητες ουτως η άλλως. Αλλιως ετσι θα εισαι μια χαρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 15-07-06 στις 14:16
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-07-06, 09:39
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αφου οσο μεγαλωνει η διατομη η πιεση πεφτει(αν και η παροχη παραμενει η ιδια απο τι ξερω) αρα το νερο θα χασει την δυναμη του με τον 16/22.οποτε θα ναι φτωχα τα αποτελεσματα.Οταν λες spray bar τι εννοεις?επισης αυτες οι compact ξερεις ποσο κανουν?Και τελος γιατι πιστευεις οτι θα μου δημιουργησει προβληματα μια μεγαλης παροχης αντλια?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-07-06, 09:56
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
Παιρνοντας τωρα το πρωι απο ενα πετ σοπ μου εδειξαν μια αντλια κορεατικη η οποια ειναι 5000λιτρα/ωρα και πραγματικα μου εκανε εντυπωση η επιδειξη που μου κανανε.Η αντλια κανει τσουναμι στην κυριολεξια...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
Και τελος γιατι πιστευεις οτι θα μου δημιουργησει προβληματα μια μεγαλης παροχης αντλια?
στο ένα σκέλος είχες απαντήσει μόνος σου ...
το άλλο σκέλος είναι ότι άμα πάθει κάτι η μία ... έχεις την άλλη μεχρι να δείς τι να κάνεις !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-07-06, 12:26
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Εννοειτε πως θα χω 2 αντλιες την μια για εφεδρικη.τελικα θα μου απαντησει καποιος σχετικα με τα spray bars?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-07-06, 12:40
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

και οι δύο θα πρέπει να δουλεύουν μαζί .. απλά άμα χαλάσει μία θα σου έχει μείνει η άλλη μέχρι να βρεις καμία λύση !!!
ο άλλος λόγος που λέμε να βάλεις 2 είναι για την μείωση της πιέσεις του νερού στην έξοδο !! οπότε να μην προκαλεί πανικό στο ενυδρείο !!

τώρα τα spraybars ... νομίζω ότι εννοεί τον πλαστικό σωλήνα με τις τρύπες, που μπαίνει στην έξοδο του φίλτρου και μοιράζει την πίεση του νερού ... αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-07-06, 13:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
H συγκεκριμενη εχει και ανταλακτικα ηταν απο τα πρωτα που ρωτησα!Οσο για την παροχη την ειδα.Μου εκανε επιδειξη.Πολυ κυμα!!!Μαλλον θα την αγορασω...Η eheim 1262 3400λιτρα/ωρα θα ναι πανακριβη(διστασα να ρωτησω οταν η 1260 εχει 170ευρωπουλα)
Η διαφορα της κινεζικης με την EHEIM είναι οτι μετα απο 35 χρονια η EHEIM θα σου δουλευει ακομα χωρις προβλημα (αντε να αλλάξεις καμια φτερωτη στα 10 χρονια) ενω η κινεζικη κατα πασα πιθανοτητα θα σταματήσει στους 6 μηνες.

Το χρονικο διαστημα δεν το βγαζω απο το μυαλο μου , τοσο είναι το EHEIM φιλτρο που έχω.

Δυστηχώς στο χόμπύ μας , ότι πληρώσεις πέρνεις! και η EHEIM είναι το στανταρτ σε αξιοπιστία και ποιοτητα.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-07-06, 22:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι μεν η μειωση της διατομης οδηγει σε αυξηση της ταχυτητας, ομως αυτο οδηγει παραλληλα και σε αυξηση τις πιεσης στην εξοδο της αντλιας, κατι που προκαλει μειωση της απόδοσης της.
Αλλιως θα βαζαμε ολοι σωληνακια αεραντλιας στα φιλτρα μας, να μην φαινονται κιολας..

Το spary bar ειναι αυτο που σου γραψανε.. Μοιραζει την κινηση του νερου σε μεγαλυτερη επιφανεια προκαλωντας ελαφρια κινηση του νερου παντου.

Παντως αν βαλεις μια μεγαλη αντλια σε ενα μικρο ενυδρειο, απο καποιο σημειο και μετα το ενυδρειο συμπεριφερεται σαν πλυντηριο, με ρουχα τα φυτα, τα ψαρια και αλλα τετοια ομορφα.

Το ζητουμενο στα περισσοτερα ενυδρεια ειναι να υπαρχει μια ελαφρια ροη σε οσο το δυνατον περισσοτερο μερος του ενυδρειου ωστε να μην υπαρχουν νεκρες ζώνες..
Τωρα αν θα θελαμε ενα ενυδρειο με πεστροφες ειναι αλλο θεμα.
Στα reef βαζουμε κυκλοφορητες που αναβοσβυνουν σε μια προσπαθεια απομιμησης των κυματων, ενω υπαρχουν και εξειδικευμενα wave-makers ελεγχομενα απο μικροεπξεργαστή. Αλλα αυτό ειναι μια ειδική εφαρμογη..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-07-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλα ολα αυτα αλλα πως μπορουμε να πετυχουμε μια κατασταση οπου το νερο 400λιτ να ανακυκλωνετε 4-5 φορες την ωρα χωρις υψηλες πιεσεις απο την αντλια.Οταν μια αντλια 1200λιτ/ωρα κανει 50-55λεπτα της ωρας να γεμισει αυτα τα λιτρα λογικο δεν ειναι να χρειαζομαι μια συνολικη παροχη 4πλασια ως 5πλασια?Οσο για τα γερμανικα eheim ξερω οτι ετσι ειναι τα πραγματα θα δειξει...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-07-06, 11:32
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation Ocean Runner (Ab Aqua Medic)

Δυστυχώς είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ενυδρείο μου το οποίο είναι και 2,20 μέτρα μήκος. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν είχα πρόβλημα μεγάλο. Εγώ είχα 2 κυκλοφορητές Sicce οι οποίοι απόδιδαν 4500 λίτρα την ώρα (860 λίτρα το ενυδρείο). Έλεγαν στο μανουαλ τους οτι στο ύψος που είχα εγώ το ενυδρείο θα μου έδιναν 2800 λίτρα ο καθένας. Δεν το είδα ποτέ αυτό το νούμερο. Η λύση δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μονόδρομος και αυτό το είδα πρίν πάρω για το δικο μου ενυδρείο τους συγκεκριμένους κυκλοφορητές, σε πολλά site με diy κατασκευές ενυδρείων και με την ύπαρξη σαμπ. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές τους αλλά θα ξενοιάξεις. Αυτά απο την δική μου εμπειρία. Σου βάζω και μια φωτο για να δείς το υψος σε κάθε μοντέλο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tbl_or.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  14,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-07-06, 11:49
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Οταν λες τσιμπημενες τιμες μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?Επισης μπορεις να μου πεις που μπορω να τους βρω στην Θεσσαλονικη αν υπαρχουν?Η προελευση τους απο ποια χωρα ειναι?Ευχαριστω για γτο ενδιαφερον ολων...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-07-06, 12:50
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
Οταν λες τσιμπημενες τιμες μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?Επισης μπορεις να μου πεις που μπορω να τους βρω στην Θεσσαλονικη αν υπαρχουν?Η προελευση τους απο ποια χωρα ειναι?Ευχαριστω για γτο ενδιαφερον ολων...
Γερμανικός οίκος είναι και δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς για την δική σου περίπτωση ποια πρέπει να πάρεις και πόσο κάνει. Εγώ πάντως πήρα δυο κομμάτια με 3500 λίτρα την ώρα η κάθε μια και τις πήρα 140 ευρώ έκαστη. Απο το εξωτερικό φυσικά έχουν πιο φτηνά. Υπάρχουν ανταλλακτικά κανονικά αλλά το θέμα είναι η ποιότητα κατασκευής τους. Επίσης ξέχασα να σου πώ οτι το θέμα τις μειωμένης πίεσης στην είσοδο το επιτυγχάνεις μόνο με την χρήση κουρτίνας, δεν υπάρχει άλλος τρόπος, ούτως ή άλλως το νερό που διέρχεται μέσα απο την σωληνώσεις έχει μεγάλο όγκο, θα έπρεπε να έχεις υπερβολικά μεγάλου διαμετρήματος σωλήνες για να μειώσεις την πίεση. Η χρήση κουρτίνας πάντως σε εμένα δουλεύει ικανοποιητικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ??? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 14:27
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08582 seconds with 16 queries