Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-06, 10:11
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Παρατήρηση ενυδρείου

Καλημέρα φίλοι μου!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για κάτι που παρατηρώ στο πρώτο και νέο ενυδρείο μου...

Στο ενυδρείο κατοικούν, 4 Serpae Tetra, 4 Tiger Barbs green, 1 Anchistrus και από εχθές 1 Labidochromis caeruleus (το ξέρω ότι είναι άσχετο, αλλά θα σας εξηγήσω στην πορεία το πως κατέληξε σ'εμένα).

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
Οι μετρήσεις νιτρικών και λοιπών στοιχείων του ενυδρείου είναι αρκετά καλές και μέσα στα αποδεκτά πλαίσια.

Το "πρόβλημα" που παρατήρησα μετά από αρκετές ώρες που χάζευα το νέο μου ενυδρείο έχει να κάνει με τη συμπεριφορά που έχουν τα Τιγράκια....

Μην βιαστείται να συμπεράνεται ότι τσιμπάνε τα πτερύγια κλπ...
Όχι δεν είναι αυτό...
Αυτό που θέλω να πω έχει να κάνει με το φωτισμό...

Όση ώρα το φως είναι σβηστό, όλα καλά στο ενυδρείο...τα ψαράκια βολτάρουν χαρούμενα σε όλο σχεδόν το ενυδρείο, παίζουν και γελούν...

Όταν ανάψει το φως, παρατηρώ ότι γίνονται λιγότερο δραστήρια, τα δε τιγράκια μάλιστα κάνουν κάποιες βόλτες, αλλά περνούν αρκετή ώρα κάτω από το φίλτρο όπου και έχει σκιά...ο Anchistrous είναι χαμένος για όση ώρα είναι αναμμένο το φως (πράγμα λογικό πιστεύω) και μόνο τα Serpae φαίνεται να είναι εντάξει...

Το ενυδρείο είναι 90 λίτρων του Carefour. Τα φυτά είναι 4-5 ρίζες από Star Grass, 2 ρίζες Anubia nana και 2-3 ρίζες από Hydrocotyle leucocephala.

Επίσης το Star Grass, ενώ υποτίθεται ότι μεγαλώνει γρήγορα, είναι σχεδόν στάσιμο εδώ και ένα περίπου μήνα...

Το μυαλό μου πάει στη λάμπα...
Δεν ξέρω τι λάμπα έχει το εν λόγω ενυδρείο και πόσα βατ είναι...

Τώρα ας έλθω στο Labodochromis...
Εχθές είχα πάει επίσκεψη σε ένα φίλο μου ο οποίος είχε ξεκινήσει με ενυδρείο και μεζί με κάποια άλλα ψάρια, είχε βάλλει και ένα Πιράνχας, δεν ξέρω τι είδος...

Φυσικά μετά από λίγο καιρό και αφού μεγάλωσε λίγο το ψάρι, δεν άφησε ούτε ένα συγκάτοικο στο ενυδρείο...
Από τότε ψάχνει παρ'όλες τις συμβουλές μου για νέους συγκάτοικους...
Είχε βάλει κάποτε 1-2 καρχαριάκια που του πρότεινε κάποιος από Pet Shop, αλλά φυσικά το Πιράνχας τα έκανε κομμάτια...

Από τότε είχε ηρεμήσει...πρόσφατα όμως αποφάσισε να το ξαναψάξει....

Και ρωτώντας πάλι σε κάποιο μαγαζί, του πρότειναν τις Αφρικάνες...σαν μια λύση που ίσως δουλέψει...αγόρασε έτσι 4 Labidochromis και τα έβαλε στο ενυδρείο του μέσα σε δίχτυ για γέννα...
Και όπως είναι λογικό το Πιράνχας δεν τους χαρίστηκε...έκοψε το δίχτυ και κατακρεούργησε τα 3 από τα 4 (σωστά καταλάβατε,το 4ο κατέληξε στο ενυδρείο μου)..ο φίλος μου μόλις το πήρε χαμπάρι, ενίσχυσε με τούλι από μπουμπουνιέρα το δίχτυ ( ) και εχθές που πήγα μου εξήγησε την κατάσταση και μου πρότεινε να πάρω το τελευταίο Labidochromis...

Του εξήγησα ότι δεν ταιριάζει με τη σύνθεση του ενυδρείου και άλλα τέτοια και ότι αν θέλει ενυδρείο θα πρέπει να ξεφορτωθεί το πιράνχας και να πάει να το δώσει σε κανένα μαγαζί που να το θέλει κ να το ανταλλάξει και άλλα τέτοια...

Μου λέει, αν δεν το πάρεις εσύ, θα το φάει και αυτό...πάρτο και εγώ θα κοιτάξω να το αλλάξω και μετά μου το ξαναδίνεις...
Το λυπήθηκα το καημένο και το πήρα,αλλά με το φόβο ότι μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα...

Σήμερα που το έψαξα λίγο είδα ότι δεν θα έχω πρόβλημα...

Τι λέτε για τα 2 παραπάνω προβληματάκια???

Συγνώμη που σας κούρασα με την ιστοριούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-06, 14:43
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

τι ώρες ανάβουν οι λάμπες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-06, 07:45
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Οι λάμπες ανάβουν από τις 13:15 μέχρι τις 21:15...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-06, 12:51
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Πόσες λάμπες? Πόσα watt? Τί μάρκα?

Ελπίζω να κάνεις πλάκα για το Labido να συγκατοικεί μόνιμα με τιγράκια και serpae...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16373 seconds with 14 queries