Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 17-03-16, 00:11
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κώστα Καλή επιτυχία στο project !!!
Πόσα λίτρα θα είναι ??? 3 μέτρα είναι η μικρή μου Λίμνη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 17-03-16, 13:36
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία κι από εμένα στο εγχείρημά σου! Έβλεπα στο youtube μια σειρά βιντεάκια σχετικά με την κατασκευή ξύλινου που μου φάνηκαν αρκετά κατατοπιστικά, αξίζει να τα τσεκάρεις (αν δεν τα έχεις δει ήδη).

Εδώ το 1ο: https://www.youtube.com/watch?v=6FDUfglurns

Αυτός χρησιμοποιεί εποξική ειδική για λίμνες, δεν ξέρω εσύ σε τι μονωτικό θα καταλήξεις...

Καλή συνέχεια και περιμένουμε updates!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 17-03-16, 17:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ευχαριστω Αρτεμισια!!τα λιτρα δεν ειναι σιγουρα ακομα αλλα θα ειναι πανω απο 800 καθαρα

@Maverick τα εχω δει τα βιντεακια.ακομα ουτε εγω δεν ξερω τι μονωτικο θα βαλω!!θα δειξει η συνεχεια..

αυτη τη στιγμη περναω ενα συντηρητικο ξυλου τη βαση για να μπορεσω να βαλω τον πατο πριν την συναρμολογησω.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 17-03-16, 23:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για να μην ακούγεται ο Κώστας θα τσακώνεται με τα πινέλα και τα ρολάκια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 18-03-16, 16:58
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οπως το ειπες Τακη!!περασα ενα χερι συντηριτικο και τον πατο της βασης.
τωρα μενει να παρω τα δυο πλαινα και την πλατη για να μπορεσω να αλφαδιασω τα καθετα ξυλα πριν βιδωσω την πανω μερια..
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 18-03-16, 17:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα αυτές τις γωνιές πήρες ;
Τα λαμάκια στο πλάι , είναι λαμάκια ή γωνιές που τις ίσιωσες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 18-03-16, 17:18
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ναι Τακη.εχουν νευρο στη μεση.αν και δεν θα χρειαστουν ετσι οπως παει.τσαμπα τις εβαλα.
τα λαμακια που βλεπεις ηταν ετοιμα.πολυ γερα τα ατιμα!!
πιστευω ομως οτι με πλατη-πατο-πλαινα κοντρα πλακε θα γινει το κανονικο δεσιμο και οχι με γωνιες και βλακειες.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 18-03-16, 17:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα γωνιές θα προτιμούσα αυτες



λαμάκια βγάλτα, ίσως μονο μπροστα αν χρειαστεις, γιατιί πίσω και πλάι θα μπει το κοντρα πλακε και θα σε εμποδίζει.
Για αυτες τις γωνιες θα επιμείνω, εχω στηρίξει τη πέργκολα με τέτοιες γωνιες, αθάνατες, και τις έχω βάλει και στη δικιά μου τη βάση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 18-03-16, 17:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

απο που τις πηρες?τα λαμακια δεν ειναι τιποτα.αν ενοχλει το παχος τους τα βγαζω.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 18-03-16, 23:28
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

να πω μια γνωμη,
αν τα ποδια ειναι βιδωμενα απο πανω με το μεγαλο δοκαρι
δεν θα εβαζα γωνιες, θα εβαζα κατω κατω ενα τριμετρο δοκαρακι 4Χ4 εκατοστα να δεσει και τα 6 ποδια, αντιστοιχα και ενα στα 6 πισω και 3 (2 ακρες και 1 μεση) μετα κοντα να ενωθουν οι 2 εξαδες μεταξυ τους, μολις μπει και πλατη θα δεσει και χιαστη οποτε θα γινει μπετο.
Αν το φοβασαι και θες να γινει ακομα πιο δυνατο βαζεις και πανω εκει που εχεις τις γωνιες 2 δοκαρακια 3μετρα και γινεται ακομα πιο ακαμπτο.
-------------------------
Η πλατη ομως πρεπει να ειναι μονοκοματη, 3 μετρα επι το υψος, οχι 2 κομματια οπως εχεις κλεισει τωρα το αλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 18-03-16 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 19-03-16, 00:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλα τα λες αλλα δεν υπαρχει 3μετρο κοντρα πλακε για να δεσω τη πλατη.πιθανον να κανω διαφορες πατεντες αλλα τη λυση θα τη βρω οπως κι αν εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 19-03-16, 00:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η ένωση του κόντρα πλακέ της πλάτης θα βιδωθεί σε ένα πόδι και είναι το ίδιο.
Τα καδρονάκια που λες εναι καλή λύση , αλλά πιστευω πως η πλάτη θα το δέσει πολύ καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 19-03-16, 00:20
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Τακη ποσα mm λες να βαλω για δεσιμο πλατης?
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 19-03-16, 00:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα, το επάνω τελάρο θα το κάνεις με οδηγό το κάτω τελάρο με τα κοντρα-πλακε, θα το γυρίσεις ανάποδα , με τα πόδια προς τα κάτω, και θα το φτιάξεις επάνω στο κάτω τελάρο για να είναι γωνιασμένο
---------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη ποσα mm λες να βαλω για δεσιμο πλατης?
8-10mm είναι καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 19-03-16, 00:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

10αρι δεν εχει το leroy.ρωτησα σημερα.απο 8 παει σε 12.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 19-03-16, 00:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

8αρι τότε, μια χαρά είναι
---------------------------------------------------------------
αλλά θα μετρήσεις έτσι ώστε η ένωση να είναι πάνω σε πόδι, μισο πόδι το ένα κομμάτι και το άλλο μισό το άλλο κομμάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 19-03-16, 00:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ωραια.θα βαλω τις 2 πλατες και τα πλαινα για να μπορεσω να γωνιασω καλα και το πανω κομματι της βασης μετα.σκεφτομαι και την πανω μερια εκει που θα παταει το ενυδρειο να την κανω 12αρι κοντρα πλακε.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 19-03-16, 00:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ώπα περίμενε, στο τέλος θα μπει η πλάτη, να δέσει το πάνω τελάρο με το κάτω μαζι με τα πόδια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 19-03-16, 01:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σωστο.αλλα σκεφτομουν...πρεπει να βαλω το πανω και να τοποθετησω την πλατη με αλφαδι μετα για να κατσουν και τα μεσα ισια και μετα βιδωνω στα καθετα.
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 19-03-16, 01:08
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου φιλε και καλη επιτυχία στο εργο σου!εχεις σχεδιο για την βαση?οπως φαινεται στην φωτο είναι αναποδα για να το βιδωσεις?δεν χρειαζονται γωνιες πιστευω?αυτες δεν κανουν θα σπασουν.....
παρε δοκαρακια και πέρασε νεύρα στην βαση......τα κιλα είναι πολλά.......
καλη συνεχεια φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 19-03-16, 01:17
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι αναποδα.ο πατος ειναι αυτος.οι γωνιες κι εμενα δεν μου αρεσουν και ισως δεν βαλω καθολου.θα δειξει.ισως βαλω καποια εξτρα ξυλα οριζοντια πανω και κατω να βιδωσουν στη γωνια με τα καθετα και τον πατο.σχεδιο δεν υπαρχει αρα οσο προχωραω βλεπω τι θελει και πρατω αναλογα.παντως τα κιλα δεν ειναι πολλα.εχω 12 καθετα δοκαρια και πιστευω οτι σηκωνουν ανετα το βαρος του ενυδρειου.αυτο που με νοιαζει ειναι οι οριζοντιες δυναμεις και οχι οι καθετες.γι αυτο θα σκεφτω πολυ σοβαρα το ποσα οριζοντια δεσιματα θα μπουν.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 19-03-16, 09:19
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν ειναι αναποδα.ο πατος ειναι αυτος.οι γωνιες κι εμενα δεν μου αρεσουν και ισως δεν βαλω καθολου.θα δειξει.ισως βαλω καποια εξτρα ξυλα οριζοντια πανω και κατω να βιδωσουν στη γωνια με τα καθετα και τον πατο.σχεδιο δεν υπαρχει αρα οσο προχωραω βλεπω τι θελει και πρατω αναλογα.παντως τα κιλα δεν ειναι πολλα.εχω 12 καθετα δοκαρια και πιστευω οτι σηκωνουν ανετα το βαρος του ενυδρειου.αυτο που με νοιαζει ειναι οι οριζοντιες δυναμεις και οχι οι καθετες.γι αυτο θα σκεφτω πολυ σοβαρα το ποσα οριζοντια δεσιματα θα μπουν.
καλημέρα φιλε!καλυτερα για εμένα είναι να βάλεις και οριζόντια δοκάρια στην μεση του υψους των κάθετων από την μερια της πλατης του ενυδρείου και στις δυο μικρες πλευρές για να δέσουν τα καθετα δοκάρια μεταξύ τους και μετα να παρεις τα μετρα των πλευρών(της πλάτης και των πλαινών)και να βάλεις φυλο ξυλου και να το βίδωσες εξωτερικα πανω στις κοντρες,παρε μεγαλες ξυλόβιδες και βγαλε τις γωνιες και τις ευθειες που και δουλεια δεν θα κάνουν αλλα είναι και ασχημες αισθητικά και ένωνε ξυλο ξυλο μετα παρε ξυλοστοκο στόκαρε βίδες και τελος.
θα βαλεις σαμπ από κατω η θα είναι αποθηκετικος χωρος?
τα δοκαρια γιατι πατανε πανω στο ξυλο και δεν τα βιδωσες από το πλαι ετσι ώστε να μπορεις να βαλεις τις κοντρες εσωτερικα και να πιασουν σε πολλα σημεια?
ρεγουλαδορους δεν θα βαλεις?πως θα αλφαδιασεις 3μετρα στον χωρο?ολες η πλακες στα σπιτια δεν είναι αλφαδια........εμενα σε 1,50 μετρο και ηθελε αλφαδιασμα

τι ξυλο είναι ο πατος που εχεις βαλει και κάθονται τα δοκαρια?
τα δοκάρια τι υψος εχουν και τι ξυλο είναι? είναι πλανισμένα η απλάνιστα?
ο πατος θα ακουμπάει δάπεδο όπως είναι?
κανεις πολύ ομορφη δουλεια μπραβο καλη πορεία να εχεις και σιγα σιγα ......τα μεγαλα εργα θέλουν χρονο κοπο και χρημα
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 19-03-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά και Κώστα, η συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει πρόβλημα αν αντέχει βάρος ή όχι,
το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτού του είδους κατασκευές είναι οι πλάγιες μετατοπίσεις, και έχει αποδειχτεί πως η λύση δεν είναι βαριές κατασκευές αλλά οι ελαφριές και οι έξυπνες κατασκευές που μετατρέπουν τις δυνάμεις που συμπιέζουν σε δυνάμεις που τραβάνε , ελκτικές δηλαδή, γιατί τα υλικά που χρησιμοποιούμε έχουν συνήθως μεγαλύτερη αντοχή στην έλξη από ότι στη συμπίεση ή στη στρέβλωση. Στη περίπτωση μας συμπίεση έχουμε από τη βαρύτητα που ασκείται επάνω στα πόδια και το λύνουμε βάζοντας πολλά και ανθεκτικά πόδια, είναι το μόνο σημείο που πρέπει να βάλουμε χοντρά υλικά που να αντέχουν στη συμπίεση. Στις πλάγιες μετατοπίσεις όμως αυτά δεν καταφέρουν να αντέξουν και θα χρειαστεί να βάλουμε πιο μεγάλα και πιο βαριά, αντί όμως για πιο μεγάλα και πιο βαριά μπορούμε να βάλουμε κάτι άλλο πιο ελαφρύ αλλά να αντέχει στις ελκτικές δυνάμεις και να μπει με τέτοιο τρόπο ώστε να μετατρέπει τις δυνάμεις στρέβλωσης και πίεσης σε δυνάμεις έλξης, και αυτό είναι το λεγόμενο χιαστή ή αντιανέμια που λένε οι πολιτικοί μηχανικοί. Αυτό το βλέπουμε να έχει εφαρμογή σε πάρα πολλές κατασκευές, ειδικά σε μεταλλικές κατασκευές , όπως οι πυλώνες της ΔΕΗ, αν συγκρίνετε τις γωνιές που είναι οι κατασκευασμένοι οι πυλώνες είναι σαν οδοντογλυφίδες σε σχέση με τον όγκο όλης της κατασκευής, και όμως αυτή η κατασκευή έχει τεράστια αντοχή, και αυτό χάρη στο τρόπο σύνδεσης αυτών των "οδοντογλυφίδων".
Στο θέμα μας τώρα πρέπει να κάνουμε κάτι παρόμοιο, να δέσουμε χιαστή τη βάση


βάζοντας στη πλάτη και στα πλαϊνά κόντρα πλακέ, που να αντέχει στην έλξη και όχι στη πίεση δίνουμε λύση, για αυτό πρότεινα 8αρι γιατί δεν είναι απαραίτητο και δεν θα δώσει κάτι παραπάνω κάτι πιο παχύ, βάρος και κόστος θα προσθέσει μόνο. Και επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι μονοκόμματο από τη μία πλευρά στην άλλη, αλλά μπορεί να σπάσει σε πολλά τετράγωνα, άρα μπορούμε να βάλουμε πολλά κομμάτια αλλά να είναι βιδωμένα και στα κάθετα πόδια θα λειτουργεί σαν ενιαίο.
Μπροστά όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο γιατί θα χάσουμε τη πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο που θα υπάρχει, για αυτό θα πρέπει να βάλουμε κάτι ποιο παχύ για να αντέχει στις στρεβλώσεις


μπορούμε να βάλουμε κόντρα πλακέ με καλό πάχος και θα μπουν όπως στην εικόνα από πάνω και το κόντρα πλακέ θα μπει όπως τα κόκκινα τετράγωνα και θα βιδωθούν και στα πόδια αλλά και στα οριζόντια δοκάρια, τα μπλε κομμάτια θα έχουν το ίδιο πάχος με τα κόκκινα και θα μπουν μόνο για αισθητικούς λόγους και να είναι ίσια όλη η επιφάνεια για να μπουν τα πορτάκια, αυτό το κόντρα πλακέ θα πρέπει να είναι 12-15 χιλιοστών , πιο παχύ δεν το βλέπω απαραίτητο.
Επίσης όλα αυτά θα πρέπει να μπουν στο τέλος για να κρύψουν τις σανίδες που θα μπουν επάνω στη βάση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 19-03-16, 10:30
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

μπραβο τακη!ετσι μαλιστα
όπως το ειδα αγχώθηκα(ειδικα με τις γωνιες)
αυτό πανω κατω ελεγα αλλα αντι για χιαστοι,οριζοντιες κοντρες για το λογο ότι είναι πιο δυσκολο εάν δεν εχεις το εργαλείο να γωνιάσεις το ξυλο ειδικα εάν το χρησιμοποιήσεις σαν κοντρα που θέλει ακριβής μέτρηση(σαν πιο ευκολο)
όλα θα πανε καλα περιμενουμε εναγωνια...........
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 19-03-16, 12:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ειναι χιαστι κοντρες το σχεδιο του Τακη.ειναι μονοκομματο κοντρα πλακε.απλα σου δειχνει τι δουλεια κανει στις δυναμεις που ασκουνται.
παιδια δεν εχει τελειωσει η βαση,αν βαλω ενυδρειο πανω ετσι οπως ειναι θα πεσει κατω.απλα το σκελετο εχω κανει.οι γωνιες και οι φλατζες που εβαλα ειναι απλα για να με βοηθησουν να τα βαζω ολα οσο πιο ισια μπορω και οχι για να σηκωσουν ενα ενυδρειο μονες τους.ειπαμε δεν εχω ξανακανει ενυδρειο αλλα οχι κι ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 19-03-16, 19:20
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Τακη, η μονη μου διαφωνια (επιφυλαξη) ειναι οτι ο Κωστας την βαση την ακουμπαει πανω στα ποδια και ειναι ενωμενο με βιδες, για αυτο προτεινα μονοκομματο το κομματι της πλατης, γιατι στην ουσια αυτη θα κανει ολο το δεσιμο.
Θα προτιμουσα τουλαχιστον τα 4 γωνιακα ποδια και 2 στην μεση να εχουν αμεση επαφη με το πατωμα και το ξυλο (πατωμα ενυδρειου) και να ειναι βιδωμενα απο την πλαινη πλευρα με το τελαρο της κατασκευης.
Για αυτο προτεινα να βαλει ενα μονοκομματο δοκαρι μικρο μεσα να κανει το δεσιμο.

Σιγουρα δεν εχει προβλημα να αντεξει το βαρος, το θεμα ειναι να μην ταλαντωνει αριστερα - δεξια ωστε σε κανα μικροσεισμο (μην τους αμελειτε) να μην κανει κανενα κρακ.

Κωστα αν παντως εχεις κανα μαραγκο κοντα, μπορεις να πας τα 2 κομματια της πλατης να σου κανει ενα χαρακωμα που κανουν για να φτιαξουν μασιφ ξυλα και να βαλεις κολλα μολις το βιδωσεις και θα γινει μονοκομματο και μπετο.

Επισης επειδη δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη στις βιδες, θα σου προτεινα να παρεις καβιλιες και σε ορισμενα σημεια να κανεις τρυπες και να βαλεις αυτες με ξυλοκολλα σφηνωτες.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 22-03-16, 00:28
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενημερωση.
μεχρι στιγμης εχω βαλει και την οροφη στη θεση της και εχω περασει ολα τα ξυλα συντηρητικο εμποτισμου.πιστευω αυριο να στεγνωσει που θα το δει και ο ηλιος.
επομενο βημα ειναι να μπει η πλατη και τα πλαινα για να αρχισει να δενει η βαση σε πλαγιες μετατοπισεις.ολες οι γωνιες βγηκαν και θα βαλω στη θεση τους μονοκομματο ξυλο που θα δεσει οριζοντια ολα τα καθετα στηριγματα.
στο τελος θα μπουν και τα μπροστινα κοντρα πλακε (οπως το σχεδιο του Τακη) και μετα ντουλαπακια και τελος.ενα βαψιμο θα γινει μετα σε χρωμα που θα επιλεχθει απο το ετερον ήμισυ(σιγα μην δεν εχωνε τη μυτη της κι εκει)

μολις τελειωσει θα αρχισουν οι μετρησεις για την κατασκευη του ενυδρειου..
ξερω ξερω ειμαι πολυ αργος θα πειτε αλλα δουλευω κιολας και δε θελω να βιαζομαι..
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 22-03-16, 01:45
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Μια χαρα τα πας καθολου αργος η καλη δουλεια θελει χρονο.
Παντου χωνουν την μυτη τους δεν το αποφευγουμε με τπτ.
Ειναι γραφτο μας χααχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 22-03-16, 01:49
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εμ πεστα κι εσυ!!!θελει λεει το ενυδρειο να ειναι ιδιο χρωμα με το συνθετο της τηλεορασης στο σαλονι....σιγα μη σας χαλασουμε το ντεκορ κυριες μου με ενα τοσο δα ενυδρειακι
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 22-03-16, 08:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ολες οι γωνιες βγηκαν και θα βαλω στη θεση τους μονοκομματο ξυλο που θα δεσει οριζοντια ολα τα καθετα στηριγματα.
Λεω να έρθω από εκει απόψε να δω τι κανεις, φτιάξε καφε.
Δεν είμαι υπερ του ξύλου που λες.
Και είμαι υπερ της άποψης ελαφριές κατασκευές αλλά καλα δεμένες.
Θα τα πούμε από κοντα μάλλον και σε βλέπω να ξεβιδώνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ξυλινου 450 λιτρων ScorpionGr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 366 04-10-17 19:09
Κατασκευη ξυλινου ενυδρειου... thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 424 07-08-15 06:18
Κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 2,5 μετρων cbr929 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 225 22-06-14 15:51
Κατασκευη Ξυλινου ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 21-04-12 21:00
Τελος ξυλινου ενυδρειου ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-10-07 20:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08769 seconds with 14 queries