Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-12, 06:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή Ερωτησεις Για Εξωτερικα Φιλτρα, Επειγει!

Λοιπον παιδια,

Εισαγωγη:

Εχω 2 ενυδρεια που παιζουν ρολο στα ερωτηματα αυτα.

1) 590 λιτρα με χρυσοψαρα (εξωτερικα φιλτρα eheim 2217 & 202
2) 125 λιτρα με convicts (εξωτερικο φιλτρο jbl 120)

Προβλημα:

Χτες μου εσπασε ενα εξαρτημα απο την φτερωτη του JBL και τωρα δουλευει με μισο και σπασμενο εξαρτημα αλλα φυσικα δεν μπορω να το αφησω και να παω διακοπες ετσι. Οποτε ψαχνω να αλλαξω φιλτρο. Κατι που δεν βρισκω φιλτρο στις αγγελιες, κατι που τα καινουρια ειναι πανακριβα και δεν ειμαστε για τετοια, κατι που δεν προλαβαινω να το ψαξω πολυ το θεμα, ελεγα μηπως εβγαζα το ενα φιλτρο απο το 590αρι και να το βαλω στο 125αρι.

Ερωτησεις

1) Οπως βλεπετε στα λινκ
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1519
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1564
τα δυο φιλτρα που εχω στο μεγαλο φτανει και το καθενα μονο του για τα λιτρα του. Δε θα εχω καποιο προβλημα να αφησω μονο το ενα ετσι?

2) Θα εχω προβλημα αν βαλω τετοιο δυνατο φιλτρο σε μικροτερο ενυδρειο?

3) Το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα ειχε περασει καποιες ασθενειες και δεν ειμαστε καν σιγουροι αν εχουν ξεπεραστει ακομα. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι. Αν τελικα το κανω αυτο, υπαρχει περιπτωση να μεταφερω τιποτα ασθενειες απο το αλλο ενυδρειο στο μικροτερο?

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-12, 06:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρε Βαγγελη, αφου κι ο ιδιος λες πως δε θες να μπεις σε εξοδα γιατι δεν αγοραζεις ανταλλακτικο για το φιλτρο που εσπασες?
Τα προπελακια και τα αξονακια αναλωσιμα ειναι και εδω και προληπτικα τα αλλαζουμε καμια φορα αν δουμε υποψια deformation, και ειναι αρκετα φθηνα. (δεν ξερω τιμες για τα jbl βεβαια αλλα φανταζομαι δε θα ειναι ακριβοτερα απο τα eheim και τα fluval)
Παρε τηλ κανα καταστημα που ξερεις πως εχει jbl και δες αν το χουν.


Εκτος οτι για κατι ασημαντο εφερες την καταστροφη, θες να βαλεις και απο ενυδρειο που περασε ασθενειες φιλτρο σε αλλο που ειναι υγειες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-12, 06:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ρε συ Νικο ναι ΑΛΛΑ, κοντα μου εχω 3 πετ σοπ. Το ενα ειναι της γειτονιας και δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ, τα αλλα δυο ειναι κλειστα για διακοπες! Τα καινουρια ψαρακια μπαινουν σημερα κι εγω φευγω για 2 εβδομαδες το σαββατο. Μακαρι να μπορουσα να ψαξω και να βρω την ευκολοτερη λυση.

Εκτος ολων αυτων, τη βλακεια αυτη της φτερωτης την εσπασα καθως προσπαθουσα να καθαρισω την φτερωτη γιατι η πιεση μου φαινεται πολυ χαμηλη.

Παμε να δουμε λιγο τις ερωτησεις που εχω κανει? Αν βρω ανταλλακτικο πριν βρω αλλο φιλτρο εννοειται πως αυτο θα κανω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-12, 06:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πριν παμε στις ερωτησεις σου, καμια φορα και τα pet shops της γειτονιας μπορει να εχουν καποια πραγματα (αν και πιο δυσκολο βεβαια).
Απο κει και περα βλεπεις ποιοι εχουν jbl και τους παιρνεις τηλεφωνο αρχιζοντας απο τα μεγαλα μαγαζια του ειδους και οποιος ειναι πιο κοντινος πας και το παιρνεις. (γι αυτο λεμε παντα ενα ανταλλακτικο προπελακι και αξονακι, γιατι για παραξενο λογο αυτα σπανε παντα Σαββατο και μαλιστα λιγο αφου κλεισουν τα μαγαζια)


Οσο για την ερωτηση, ο πρωτος λογος που προσωπικα δε θα το εκανα ειναι επειδη πολυ προσφατα περασες dropsy και με αυτα δεν παιζουν. Αν δεν ειχα αλλη λυση θα προτιμουσα να πατενταρω το προπελακι οσο καλυτερα γινεται.

Επισεις κανοντας το θα αποδυναμωσεις τη βιολογια του αλλου ενυδρειου αισθητα αφου εχεις απ οσο θυμαμαι 20-22 χρυσοψαρα εκει μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-12, 06:54
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τωρα πια εχω 12 χρυσοψαρα εκει μιας και με τις αρρωστιες αποδεκατιστηκαμε. Ακομα περναμε σοκ στο σπιτι...

Παντως αν παιζει μια στο εκατομμυριο να μεταφερθουν αρρωστιες (ακομα και μετα απο καλο πλυσιμο-φυσικα το υλικο θα ειναι του μικρου ενυδρειου και οχι αυτου με τις αρρωστιες) δεν το ρισκαρω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-12, 06:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με πλυσιμο δεν ξερω, με αποστειρωση δεν θα περασουν αρρωστιες, αλλα θα μπεις σε μεγαλο κοπο για ενα ανταλλακτικο που κανει το πολυ 5-7 ευρω.
Αν ηταν eheim βρισκεις και στα περιπτερα που λεει ο λογος, τωρα για jbl δεν ξερω αλλα τα μεγαλα μαγαζια λογικα εχουν (δεν ειναι δα και καμια μαρκα μεκαψες, ουτε καμια no-name κινεζια)
Το pet City εχει καποια jbl, παρτους ενα τηλεφωνακι να δεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-12, 07:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

η πιεση αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 4-5εκ σε ευθεια γραμμη. σου φαινεται λογικη πιεση?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-12, 07:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναλογα τα ψαρια, αλλα δεν μας νοιαζει η πιεση (μαλλον ταχυτητα οχι πιεση γιατι παλι οι μηχανολογοι θα φρικαρουν :P) αλλα το capacity, και αν εχεις χοντρους σωληνες ναι μεν θα εχεις χαμηλοτερη ταχυτητα αλλα το capacity θα ειναι μεγαλυτερο, οποτε μηπως θα μπορουσες με ενα χρονομετρακι να δεις σε ενα κουβα γνωστων λιτρων τι κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-12, 07:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

25'' το 1.5 λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-12, 08:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

180-200 λιτρα την ωρα δηλαδη? χμμμ... λιγο μου φαινεται
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-12, 08:42
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

κι εμενα λιγο μου φαινεται αλλα με το ματι, απο μετρησεις που κανεις δεν ξερω παντως η διαμετρος του σωληνα ειναι φυσιολογικη γιατι ισα ισα χωραει στα βανακια να κουμπωσει. και σου λεω 4-5 εκατοστα αποσταση δεν ειναι τιποτα. και αυτο μετα απο καθαρισμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-12, 08:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αλλα και μετα απο το σπασιμο της φτερωτης :P
Πριν το ιδιο χαλια ηταν?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-12, 08:58
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το ιδιο ακριβως. το μονο που εχει αλλαξει μετα το σπασιμο αυτης της βλακειας ειναι ο θορυβος.

λεω να βαλω ενα απο τα δυο φιλτρα του μεγαλου και απλα να το περασω 5-6 φορες με οινοπνευμα 70 βαθμων να το καθαρισω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-08-12, 09:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οινοπνευμα δεν ειναι απολυμανση και δεν ξερω αν αφηνει και καταλοιπα.
Εγω απολυμανση οταν εκανα χρησιμοποιησα υδροχλωρικο οξυ σε διαφορες περιεκτικοτητες αναλογα τι ξεπλενα.
Αν δεν εχεις πειρα και εξολισμο για εργασια με καυστικα χημικα καλυτερα βαλε χλωρινη, απλα προσεξε να ειναι οσο καθαροτερη γινεται, δηλ η πρασσινη που βρωμαει οχι αυτες με τα αρωματα.
Μετα πολυ καλο ξεπλυμα, κατα προτιμηση κι ενα ξεπλυματακι 90 βαθμων, και τελος ολα σε κουβα με νερο και ισχυρη δοση αντιχλωριου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-12, 09:03
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

βρε το οινοπνευμα δεν ειναι απολυμανση? και το φοβαμαι πολυ λιγοτερο απο την χλωρινη για καταλοιπα κτλ. τελοσπαντων, αν ο τροπος που λες απολυμαινει ΣΟΥΠΕΡ και θα ειμαστε ησυχοι , κανε εναν κοπο κι εξηγησε το μου πιο αναλυτικα. τι ξεπλυμα εννοεις? τι χλωρινη ειναι αυτη? πως την καταλαβαινω? κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-08-12, 09:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το οινοπνευμα ειναι πολυ ηπιο (μονο για καμια εξωτερικη τοπικη απολυμανση και σα συντηρητικο σε καποια υγρα για να μη ποιασουν μυκητες) και δεν ξερω αν αφηνει καταλοιπα, ενω το χλωριο και τα παραγωγα του χρησιμοποιουνται κατα κορον για κανονικη αποστειρωση και δεν αφηνει καταλοιπα (εχουμε και το αντιχλωριο βεβαια για να ειμαστε σιγουροι)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-08-12, 09:27
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

οποτε, παω σε ενα σουπερμαρκετ, παιρνω την πιο απλη χλωρινη χωρις αρωματα και σαπουνια. γυριζω, βγαζω τα υλικα απο το φιλτρο και τα πεταω.

γεμιζω μια λεκανη με χλωρινη (μονη της η βαζω και νερο?) και κανω μπανιο για 5 λεπτακια ολα τα πλαστικα του φιλτρου ενω τα μηχανικα μερη τα περναω με ενα βαμβακι να μην μπουν νερα, σωστα μεχρι εδω? κανενα κολπακι για τςι σωληνες?

μετα αφου τα απολυμανω τα κανω μπανιο με νερο βρυσης και καλυτερα να τα βαλω παλι στην λεκαν αλλα με αντιχλωριο για κανα μισαωρο. σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-08-12, 09:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μην πεταξεις το βιολογικο, αποστειρωσε το με χλωρινη και αστο στο ντουλαπι για μελλοντικη χρηση, τα σφουγκαρια και το βαμβακι ειναι αναξια λογου φυσικα για να μπεις σε διαδικασια απολυμανσης.

αραιωμενη φυσικα η χλωρινη, δε χρειαζεται να ειναι pure, (οχι πως θα βλαψει αλλα και με λιγη αραιωση παλι τη δουλεια της την κανει μια χαρα)

μιση ωριτσα με αντιχλωριο πιστευω ειναι καλα, απλα βαλε λιγακι ενισχυμενη δοση.

Σωληνες χμμμ ειναι ευκολο να βρεις αλφαδολαστιχο, γιατι να τους κρατησεις?
πολυ κοπος ειναι να τους καθαρισεις χωρις ιδιεταιρη ουσια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-08-12, 09:47
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην πεταξεις το βιολογικο, αποστειρωσε το με χλωρινη και αστο στο ντουλαπι για μελλοντικη χρηση, τα σφουγκαρια και το βαμβακι ειναι αναξια λογου φυσικα για να μπεις σε διαδικασια απολυμανσης.

αραιωμενη φυσικα η χλωρινη, δε χρειαζεται να ειναι pure, (οχι πως θα βλαψει αλλα και με λιγη αραιωση παλι τη δουλεια της την κανει μια χαρα)

μιση ωριτσα με αντιχλωριο πιστευω ειναι καλα, απλα βαλε λιγακι ενισχυμενη δοση.

Σωληνες χμμμ ειναι ευκολο να βρεις αλφαδολαστιχο, γιατι να τους κρατησεις?
πολυ κοπος ειναι να τους καθαρισεις χωρις ιδιεταιρη ουσια
θα την διαλυσω στη συνιστωμενη διαλυση που λεει για απολυμανση σπιτιου (10 λιτρα νερο με εναμιση ποτηρι χλωρινη.

το βιολογικο οντως μπορω να το κρατησω ετσι? οταν ξεραθει δε θα χαλασει?

παιζει η χλωρινη να μου ξεβαψει η καψει τα πλαστικα μερη του φιλτρου?

οσο για τους σωληνες, ειναι τελοιοι ρε φιλε, μιλαμε για πολυ καλους και με τις στροφες τους, με τα spray bars τους ηδη πανω κτλ. νομιζω θα χαλασει την ολη εικονα το αλφαδολαστιχο. λεω να τους καθαρισω απλα ριχνωντας χλωρινη απο την μια αρκη στην αλλη. τι λες? παω να αρχισω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-08-12, 10:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα πλαστικα του eheim ουτε μου τα ξεβαψε ουτε τιποτα, τωρα για να εισαι σιγουρος κανε τη δουλεια με σφουγκαρι η πανι και μην τα κρατησεις μεσα στη χλωρινη πολυ ωρα... θα δεις στην πραξη.

Αφου θες να κρατησεις τους σωληνες κανε το κολπο που καναμε στο στρατο για την κανη του οπλου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-08-12, 10:16
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μωρε το κολπο αυτο το σκεφτηκα αλλα ουτε κατι μακρυ εχω και οι σωληνες ειναι 3-4 μετρα. κατι θα κανω, μαλλον θα βαλω μεσα χλωρινη και θα το γυριζω. παω να το φτιαξω (καλα αυτος που της εφτιαξε το ενυδρειο της σπιτονοικοκυρησας μου πρεπει να ηταν πολυ μπαζο και χαζος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-08-12, 10:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάτσε λίγο με τη χλωρίνη, μην αρχίσεις ακόμα τις απολυμάνσεις, πάρε μερικά ακόμα τηλεφωνάκια για το άτιμο το αξονάκι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-08-12, 11:06
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

φιλε μου δεν εχω αυτοκινητο και μπρω να παω μονο σε συγκεκριμενα που βολευει η συγκοινωνια.

οπως και να χει απο τη στιγμη που εβγαλα απο τη θεση του το ενα απο τα φιλτρα του μεγαλο (μεσα απο τον τοιχο σε λαγουμι κτλ κτλ) δεν υπαρχει επιστροφη! τα επλυνα ολα με χλωρινη και τωρα γεμιζω την μπανιερα με νερο και αντιχλωριο να τα πλυνω.

δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-08-12, 11:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι δεν έχεις μέσο, αλλά η συγκοινωνία σε πάει σχεδόν παντού. Αν το βρεις στο Κέντρο ή στον Πειραιά σε πειράζει; Όπως και να έχει θα πρέπει να το αγοράσεις και αφού προλαβαίνεις δε χρειαζόταν να χαλάσεις τη βιολογία του φίλτρου. Όταν τελειώσεις με την απολύμανση, να μη μυρίζει ούτε στο ελάχιστο χλωρίνη και βάλε τα υλικά του χαλασμένου μέσα στο καθαρισμένο.

Πάρε μία στο Pet City της Νέας Σμύρνης γιατί νομίζω ότι το έχει σετάκι μαζί με το impeller.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-08-12, 11:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

και πως θα παω νεα σμυρνη βρε? δε νομιζω οτι χαλαω καμια βιολογια παντως! και ναι θα τα καθαρισω πολυ καλα. πηρα μερικα αλλα πετ σιτυ και θα μου το ειχαν απο δευτερα αλλα εγω φευγω σαββατο. οπως και να χει τωρα η αποφαση παρθηκε και δεν μπορει να αλλαξει!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-08-12, 11:33
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Πάς στο maps.google.com, βάζεις τη διεύθυνση σου και τη διεύθυνση προορισμού και πατάς το κουμπάκι με το λεωφορείο...θα σου βγάλει όλη τη διαδρομή με μέσα μαζικής μεταφοράς!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-08-12, 11:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μα από τη στιγμή που το απολύμανες με χλωρίνη τα σκότωσες όλα!

Εύκολα πας Ν. Σμύρνη! Παίρνεις το μετρό που είναι δίπλα σου και στο Νέο Κόσμο αλλάζεις σε τραμ και σε βγάζει απ' έξω, το αγοράζεις και γυρνάς σπίτι με το ίδιο εισιτήριο!

Το ζήτημα είναι να το έχει, η διαδρομή βρίσκεται!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-08-12, 11:38
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

βρε ποια σκοτωσα? την βιολογια του φιλτρου απο το μεγαλο ενυδρειο σκοτωσα. τι να την κανω αυτη? αφου για αυτο απολυμαινω! για να τα σκοτωσω ολα και ειδικα τις αρρωστιες!

υλικο θα βαλω απο το φιλτρο που εσπασε και εχει δικη του βιολογια!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-08-12, 12:01
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

τι καριβως ειχε παθει το αξωνακι;;;;;;

δες και εδω κατι σε χαμηλη τιμη ισα ισα για τις μερες που θα λειπεις αν το παραγγειλεις τωρα θα ερθει την παρασκευη και οταν γυρισεις κατι θα κάνεις

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-08-12, 12:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ευχαριστω αλλα εσωτερικο ειχα κι εγω. με το υλικο που χωρανε ομως δε θα ζουσαν τα ψαρακια. πως θα κρατουσε η βιολογια απο 3-4 λιτρα υλικο οτανβ θα αλλαζε σε 200 γραμμαρια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικα φιλτρα lefterisafrica Malawi 4 25-01-11 00:34
Εσωτερικα και εξωτερικα φιλτρα.... water_turtle_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 05-02-10 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16787 seconds with 15 queries