Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-11, 14:10
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Φυτά:
Ψάρια / ¶λλα είδη:σκαλαρια, 3 γκουραμι , 3 καρχαριακια
Διακοσμητικά υλικά:2 ξυλα , 1 πετρα , 1 πυργος(τι κανει ο πυργος εκει????)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:αφισα Αν μπορεις να βαλεις μαυρο φοντο θα φαινονταν καλυτερα
Φωτισμός:1 λαμπα για τα φυτα , 1 ροζ για τα ψαρακια (και η ροζ για τα φυτα ειναι ! )
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες (παρα πολλες !!! τα σκαλαρια θελουν χαμηλο φωτισμο ! )
Φιλτράρισμα:1 sun-sun hw304 2000 l/h 55 watt και 1 εσωτερικο βοηθητικο.προσεχως κα ενα 2217
Θερμοστάτης:jager 250 (δωσε κατι ακομα ....αλλον ενα 300αρι )
Λίπανση:υγρυ μορφη 1φορα την εβδομαδα
Παροχή CO2:υγρη μορφη

Παράμετροι:

pH:6.8
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Κατι δεν μου παει καλα εδω ;;;

Επισης τα καρχαριακια ..μμμ..ΟΧΙ !!!

και οπως καταλαβες τον πυργο κανω πως δεν τον ειδα !!!

Βαλε λιγο πιο φυσικα τα ξυλα σου , γενικα φτιαξε μια εικονα πως θα σου αρεσε το ενυδρειο σου τελειωμενο και συμβουλη , βαλε κερατοφυλλο εμενα εδειξε αμεσως και μειωσε το φως για τα σκαλαρια !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-11, 14:26
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Roussaks
το μαυρο φωντο το φοβαμαι μηπως σκοτεινιασει το ενυδρειο

μου ειπαν οτι η ροζ ειναι για να τονιζει τα χρωματα των ψαριων και οτι
δεν κανει φωτοσυνθεση

για τις ωρες φωτησμου εχεις δικιο, θα τις κατεβασω στις 8

ο θερμοστατης ειναι υπερ αρκετος, δουλευει πολυ λιγο γιατι το σπιτι το εχω παντα φουρνο (μαρεσει η ζεστη)

το ph ειναι 6.8

τα αλλα θα τα ξανακοιταξω

σε ευχαριστω για ολα@@@@@@
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-11, 14:43
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Για το ΡΗ το ειπα αν μπορει να απαντησει κανενας πιο παλιος !
Με ΡΗ 7 επρεππε να εχεις πιο ψηλο ΚΗ / GH οχι χαμηλοτερο και απο ΡΗ !

Επειδη θα σε ρωτησουν γραψε και με τι τεστ μετρας !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-11, 14:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Roussaks μας είπε @@ ή μου φάνηκε ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-11, 14:57
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Roussaks μας είπε @@ ή μου φάνηκε ;
Δεν μας ειπε !!!

Εμενα , τον Kingrim και τον Sotiri7 μας ειπε απο 2 στον καθενα !!!
Εσενα σε ξεχασε !!! χεχεχεεχεεχε!!!

Karderinas33
"σε ευχαριστω για ολα@@@@@@"


Ζηλια ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-11, 15:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Και χρόνια πολλά από εμένα που δεν με είπες @
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-11, 15:02
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

halva αν παρεξιγιθικες παρε τα δικα μου χαχαχαχαχαχα

(αυτα που μου εδωσε ο φιλος οχι τα δικα μου δικα μου )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Πάει το thread...... το τσακίσαμε...........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-11, 00:05
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτά:

Διακοσμητικά υλικά:2 ξυλα , 1 πετρα , 1 πυργος(τι κανει ο πυργος εκει????)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) Διακοσμητικο ειναι που θα επρεπε να ειναι? Τα γουστα του καθενος δεν τα σεβεται κανεις. Ουτε εμενα μου αρεσουν οι πυργοι αλλα δεν ειναι δικο μου ενυδρειο. Αν ελεγε ο φιλος οτι παρουσιαζει βιοτοπικο ενυδρειο θα καταλαβαινα την απορια σου
Φόντο:αφισα Αν μπορεις να βαλεις μαυρο φοντο θα φαινονταν καλυτερα Δηλαδη καφε,μπλε,γκρι ή οτιδηποτε αλλο δεν κανει? Αυτο το απολυτο με το μαυρο εχει γινει πολυ της μοδας τελευταια.
Φωτισμός:1 λαμπα για τα φυτα , 1 ροζ για τα ψαρακια (και η ροζ για τα φυτα ειναι ! ) Απο που προκυπτει αυτο?Δεν ειναι απαραιτητο οτι το χρωμα της λαμπας εχει παντα και το επιθυμητο φασμα για τα φυτα. Αν ξεραμε ακριβως την εταιρια της λαμπας θα μιλαγαμε πιο σιγουρα.
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες (παρα πολλες !!! τα σκαλαρια θελουν χαμηλο φωτισμο ! ) Τι σχεση εχουν μεταξυ τους ο χαμηλος φωτισμος με τις πολλες ωρες? Επισης διαφωνω απολυτα με το οτι χρειαζονται χαμηλο φωτισμο που αναφερεται αυτο ειδικα για σκαλαρια εκτροφης οπως του φιλου?. Για τις ωρες αν το χρειαζεται το ενυδρειο λογω φυτων ή λογω επιθυμιας του ιδιοκτητη δεν υπαρχει προβλημα.
Το θεμα ειναι η ισορροπια και οχι οι ωρες.
Για να μην παρεξηγηθω δεν ψαχνω να στην πω.
Αλλα ειδα μαζεμενες τοσες πολλες ανακριβειες σε ενα σου μονο ποστ που δεν κρατηθηκα.

Χαιρομαι οταν εμπειροτεροι συμβουλευουν νεους στο χομπυ(πραγμα που εγω τελευταια δεν κανω για πολλους λογους) αλλα ας ειναι καπως διασταυρωμενα αυτα που λεμε.
Επειδη κατι ειπαν 2-3 ή επειδη εχει γινει της μοδας κατι αλλο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να τρεχει ενα ενυδρειο.

Το θεμα ειναι να ζουν ανετα και υγιη τα ψαρακια μας. Τωρα αν θα προσομοιαζουμε απολυτα το βιοτοπικο , λιγο ή καθολου αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο. Τα ψαρια μας (εκτροφης) δεν εχουν σιγουρα ιδεα απο τον βιοτοπο τους ουτε θα σταβωσουν και πολυ αν κολυμπανε διπλα σε ενα πυργο. Ισα ισα που αν εχει και καμια τρυπα αυτος θα το βολευτουν πολυ!

Υ.Γ. Επειδη ειναι γραπτος ο λογος ελπιζω να κατανοητο τι θελω να πω.
Αλλο πραγματικος βιοτοπος , αλλο προσωπικο γουστο και αλλο παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας

Φιλικα Παντα
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-11, 02:32
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Φαντασου δλδ να θελες να μου την πεις δηλαδη τι θα εγραφες! χαχαχα! Επιφυλασομαι να δικαιολογηθω αυριο πουρνο πουρνο γιατι γραφω απο κινητο και δεν λεει!!! Το μονο που θα πω ειναι οτι ζηταει προσωπικες παρατηρησεις ειπα κατι που θα βλαψει τα ψαρια!?..αυτα ειδα εγω με το ματι μου και αυτα χτυπησαν ασχημα σε μενα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-11, 04:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντασου δλδ να θελες να μου την πεις δηλαδη τι θα εγραφες! χαχαχα! Επιφυλασομαι να δικαιολογηθω αυριο πουρνο πουρνο γιατι γραφω απο κινητο και δεν λεει!!! Το μονο που θα πω ειναι οτι ζηταει προσωπικες παρατηρησεις ειπα κατι που θα βλαψει τα ψαρια!?..αυτα ειδα εγω με το ματι μου και αυτα χτυπησαν ασχημα σε μενα!
και καλα εκανες και τα ειπες για μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-11, 11:30
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Καλημερα , ωρα να δωσω εξηγησεις για το καθετι που ειπα , απλα και μονο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις αοριστες !

Chapter 1
Ο πυργος !
Ο πυργος εαν δεν ειναι καλης ποιοτητας κατασκευης μπορει να ελευθερωσει επικυνδηνα τοξικα μεσα στο ενυδρειο ! Σωστα; ας με διαψευσει καποιος!
Επισης σαν αντικειμενο δεν μπορει να υφιστατε σε ενα περιβαλλον με ψαρια , εσυ blackghost δεν ξενερωνεις οταν βλεπεις μια σαμπρελα μεσα στην θαλασσα , καπως ετσι φαινεται και ο πυργος μεσα στο ενυδρειο για μενα και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο και το σεβομαι .
Προφανως αν ο Πυργος ειναι καλης ποιοτητας θα εχει σκασει και ενα 80-100¤ για αν τον παρει .
Οσο για την καταταξη του σε βιοτοπικο ή κοινωνικο ενυδρειο ή "γουσταΤΟΥιδιωκτητη" ενυδρειο ή φουτουριστικο ή ... δεν πρεπει να υπαρχουν και καποια ορια ; Καποιος δεν πρεπει να πει "φιλε , μπορεις να το κανεις βιοτοπικο με αυτα και αυτα ή κοινωνικο με αυτα και αυτα " , ολα τα υπολοιπα απλα δεν ειναι "η προσομοιωση της φυσης ,σε οσο μεγαλυτερο βαθμο μπορουμε ,σε μια γωνια του σαλονιου μας " ( Που για μενα ειναι αυτο το χομπι )

Chapter2
To Φοντο

Ειπα μαυρο γιατι :
1. Δεν "κλεβει" το μαυρο χρωμα το ματι και κραταει την προσοχη στα ψαρια , αν ειναι ασημι ή αλλο χρωμα εκτος απο μαυρο τα τονιζει

2.Μου αρεσει περισσοτερο σε μενα , ακομα καλυτερα αν μπορουσε ενα 3D φοντο θα εδειχνε ακομα καλυτερα !

3.Προσωπικη αποψη .

Chapter3
Tο Φως

Δεν ειμαι γνωστης εις βαθος του φωτισμου στα ενυδρεια , το παραδεχομαι , θυμαμαι ομως απο ενασχολησει αλλων γνωστων μου με τον φωτισμο οτι την ροζ λαμπα την βαζουν για να δωσουν μερικα φασματα ακομα στα φυτα για φωτοσυνθεση , σωστα ; Σκεφτομενος αυτο και σαν νεος που ειναι το παιδι στο χομπι (νομιζω σορρυ αν κανω λαθος) μαλλον εχει παρει την λαμπα απο πετσοπ ,αρα ενυδρειακη . Ετσι του απαντησα και γω !
Οσο για την διαρκεια , ναι οντως δεν ρωτησα την ενταση του φωτισμου , αλλα αν η ενταση ειναι υψηλη 10 ωρες !;! Δεν πιστευω οτι δεν εχει επιπτωσεις , ξερω οτι θελουν χαμηλο φωτισμο για να ζευγαρωσουν !
Συνφωνω με το θεμα ισορροποιας απολυτα .


Chapter4
Επιλογος

Χαιρομαι οταν εμπειροτεροι συμβουλευουν νεους στο χομπυ(πραγμα που εγω τελευταια δεν κανω για πολλους λογους) αλλα ας ειναι καπως διασταυρωμενα αυτα που λεμε.
Επειδη κατι ειπαν 2-3 ή επειδη εχει γινει της μοδας κατι αλλο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να τρεχει ενα ενυδρειο.
Σου εξηγησα την οπτικη μου παραπανω για τις συμβουλες μου ! Οσο για την "μοδα" νομιζω οτι δεν χωραει στα ενυδρεια !!!

Το θεμα ειναι να ζουν ανετα και υγιη τα ψαρακια μας. Τωρα αν θα προσομοιαζουμε απολυτα το βιοτοπικο , λιγο ή καθολου αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο. Τα ψαρια μας (εκτροφης) δεν εχουν σιγουρα ιδεα απο τον βιοτοπο τους ουτε θα σταβωσουν και πολυ αν κολυμπανε διπλα σε ενα πυργο. Ισα ισα που αν εχει και καμια τρυπα αυτος θα το βολευτουν πολυ!
...και επειδη δεν θυμουνται τον βιοτοπο τους ας το κανουμε οπως γουσταρουμε με καστρα παρθενωνες δυτες και σεντουκια ! Επισης και στο Rio Orinoko μπορουμε να ριξουμε ενα ενα αυτοκινητο μεσα και να μαθουν τα ψαρια οτι στον βιοτοπο τους εχει αυτοκινητα !

Υ.Γ. Επειδη ειναι γραπτος ο λογος ελπιζω να κατανοητο τι θελω να πω.
Αλλο πραγματικος βιοτοπος , αλλο προσωπικο γουστο και αλλο παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας

Φιλικα Παντα

Ο Γραπτος Λογος θα παρεξηγητε παντα , σου ζητω και γω το ιδιο , απλα με προκαλασες δημοσια και επρεπε να απαντησω ! Το μονο που δεν καταλαμβαινω ειναι το "παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας" ;
Μεχρι το αυθεντικοτητας οκ ... το ανωτεροτητας ; Δεν ειπα οτι ειναι υποδιεστερα τα αλλα σε ομορφια αλλα χανουν σε φυσικοτητα ! Τουλαχιστον για μενα !

Το φιλικα εννοειται ...!!!

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ .Αν καταπατατε το ποστ του φιλου και αν η συζητηση επιμικυνθει και αλλο ας ανοιχτει ενα θεμα αλλο να συνεχιστουν εκει ! Σορρυ karderinas33
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρωτο μου ενυδρειο-Επιτελους Παρουσιαση! doctor Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 19 31-12-10 00:21
ενυδρειο με σκαλαρια Δημητρης89 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 01-03-10 14:56
Μωρό στο 2μετρο!!! Kostas G. Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 06-07-09 19:03
Παρουσιαση ενυδρειο-γυαλα μονομαχου mikenuke Bettas 15 21-02-06 13:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06879 seconds with 15 queries