Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-07-12, 18:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αλεξανδρε με το ρευμα που θα καις δε θα συμφερει...
Γνωμη μου : ανεμηστηρακια-κοντρολερ-αυτοματη αναπληρωση "κι αντε γεια " που λεει κι ενας γνωστος μου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-07-12, 18:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε με το ρευμα που θα καις δε θα συμφερει...
Γνωμη μου : ανεμηστηρακια-κοντρολερ-αυτοματη αναπληρωση "κι αντε γεια " που λεει κι ενας γνωστος μου
+1
Αλλά αφού θέλει να δοκιμάσει...



Σπύρο σε τι ψυγείο το έβαλες και με πόσα μέτρα σωλήνα;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-07-12, 18:49
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε με το ρευμα που θα καις δε θα συμφερει...
Γνωμη μου : ανεμηστηρακια-κοντρολερ-αυτοματη αναπληρωση "κι αντε γεια " που λεει κι ενας γνωστος μου
Η κατανάλωση ρεύματος ενός μικρού ψυγείου είναι ελάχιστη

ανεμηστηρακια-κοντρολερ-αυτοματη αναπληρωση ..δεν νομίζω Τάκη.. που λέει και ο ποιητής
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-07-12, 19:12
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση ρεύματος ενός μικρού ψυγείου είναι ελάχιστη....δε νομιζω να ειναι μικροτερη απο 4-5 watt(ανεμηστηρακια+κοντρολερ)

ανεμηστηρακια-κοντρολερ-αυτοματη αναπληρωση ..δεν νομίζω Τάκη.. που λέει και ο ποιητής
Ενα 50αρικο η σουμα τους.Τη θερμοκρασια-ηχο που θα βγαζει το ψυγειο τη σκεφτηκες?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-07-12, 19:23
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα 50αρικο η σουμα τους.Τη θερμοκρασια-ηχο που θα βγαζει το ψυγειο τη σκεφτηκες?
Όχι δεν είναι 4-5 watt αλλά δεν έχει και τα μείον που έχουν τα ανεμιστηράκια με την εξάτμιση και τα επακόλουθα.
Επιπλέον δεν θα λειτουργεί συνέχεια έχει και θερμοστάτη και στην τελική κοστίζει πολύ λιγότερο από το θερμοστάτη που έχουμε στα ενυδρεία μας τους χειμερινούς μήνες

Επειδή έχω μικρό ψηγείο σπίτι μου όπως και όλοι που έχουν ψηγεία συνήθως σε σαλοκουζίνες ούτε που ακούγονται και η ζέστη που βγάζουν είναι πολύ λίγη.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-07-12, 21:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κάτι παρόμοιο είχα σκεφτεί κι εγώ Alex. Με τα φορητά ψυγεία που φέρνει πότε πότε το Lidl. Έχουν ανεμιστήρα, από κάτω από τον ανεμιστήρα μια τεράστια ψύκτρα και πολύ καλή μόνωση για φορητό ψυγείο. Ο τρόπος που είχα σκεφτεί εγώ είναι με αντλία επίσης, αλλά με ξεχωριστό κλειστό κύκλωμα νερού, όχι με νερό από το ενυδρείο. Το είχα σκεφτεί με μικρότερη αντλία, με σωλήνα σιλικόνης. Μέσα στο ψυγείο, μετά την έξοδο της αντλίας, οριζόντια στο ψυγείο, ένα όσο το δυνατόν κυλινδρικό κομμάτι μέταλλο και το σωληνάκι να κάνει σπείρες πάνω σε αυτό, για να ψύχεται πιο γρήγορα το νερό που είναι μέσα του. Και μετά να συνεχίζει προς το ενυδρείο.
Μέσα στο ενυδρείο πάλι για καλύτερη εκμετάλλευση της ψύξης, είχα σκεφτεί 2 πενταπλές βάνες για σωληνάκι σιλικόνης, σαν αυτές που χρησιμοποιούνται για διαχωρισμό του αέρα από τις αεραντλίες, αντικριστά η μία με την άλλη, με κάμποσο μήκος σωληνάκι από βάνα σε βάνα. Σαν τις πτυσσόμενες απλώστρες ρούχων φαντάσου. Κι από κει επιστροφή πάλι στο ψυγείο.
Θα είναι πιο αργό στο να ρίξει τη θερμοκρασία, ειδικά αν είναι πάνω σε controller και σταματάει η λειτουργία του ψυγείου, αλλά τη δουλειά του θα την κάνει. Και είναι αρκετά οικονομικό. Και σε κόστος και σε κατανάλωση ρεύματος.
Ένα ακόμη πλεονέκτημα που έχει είναι ότι αφού είναι κλειστό κύκλωμα μπορείς να βάλεις έναν διαχωριστή στο σωληνάκι που βγαίνει από το ψυγείο και να ψύξεις παραπάνω από ένα ενυδρεία. Κι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο από ατύχημα να τραβάει συνέχεια νερό από το ενυδρείο.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, περιμένω να πετύχω τέτοιο ψυγειάκι. Αν το δοκιμάσω θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-07-12, 03:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτα που λες μου ακουγονται για ψυγεια που λειτουργουν με peltier.
Δε νομιζω πως ειναι και το οτι καλυτερο τεχνολογικα, καλυτερα μικρο κλασσικο με ψυκτικο υγρο και συμπιεστη (οποιος θελει μπορει να το φτιαξει και μονος του και να αποφυγει να εχει ενα ολοκληρο ψυγειο. Πολλες πληροφοριες για το πως, καθως και σχεδια θα βρει σε ολα τα κομπιουτερο-sites αν μπει στην κατηγορια του overclocking, αλλα βεβαια πρεπει να το προσαρμοσει στην αποδοση που θελει κι οχι στους μειον που θελουμε για ψυξη cpu).
Ο μικροτερος συμπιεστης που εχω βρει στην αγορα ειναι 50w
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-07-12, 12:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν με νοιάζει να είναι το καλύτερο τεχνολογικά, με νοιάζει να κάνει τη δουλειά του. Αν μπορώ να κάνω το ίδιο πράγμα με πιο απλά μέσα θα προτιμήσω σαφώς αυτό. Μη σου πω ότι όσο πιο απλό είναι το σύστημα τόσο καλύτερα. Έχεις λιγότερα πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά.
Αυτό που προτείνεις βλέπω ότι έχει και αρκετό κόστος αγοράς και μεγάλη κατανάλωση. Σε αυτό που προτείνω ξενοιάζεις με 10W και πολλά λέω. Μόνο ο ανεμιστήρας του ψυγείου και μια αντλία 200-300 L/H πόσο να καίνε? Τα λίτρα θα είναι ελάχιστα, ίσα να γεμίζει το ψυγειάκι κάπου μέχρι τη μέση. 15Lt να πούμε? Κι ότι πάρουν μέσα οι σωληνώσεις. Δεν θες μεγαλύτερη.
Συν ότι η δυσκολία κατασκευής είναι μηδαμινή.
Το μόνο μείον είναι ότι το ψυγείο θα πρέπει να βρίσκεται περίπου στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο, πάτο με πάτο ας πούμε, μιας και αυτές οι αντλίες άντε να έχουν 60cm μανομετρικό.
Ένα ακόμη που με απασχολεί είναι ο ρυθμός που κατεβάζει τη θερμοκρασία. Θα πρέπει να είναι μεγαλύτερος από τον ρυθμό που ανεβαίνει αυτή. Εν τέλει θα την κατεβάσει, αλλά καλό θα ήταν να ξεκινάει αμέσως η πτώση έστω και με αργό ρυθμό. Αυτό μόνο με δοκιμή μπορεί να διαπιστωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-07-12, 13:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν υπάρχει ένας μηχανολόγος με όρεξη βγάζει και με νούμερα το κατά πόσο γίνεται και πόσα btu με τι ροή κλπ, παιχνιδάκι είναι για αυτόν!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-07-12, 14:25
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Προσωπικά μπορώ να εγκυηθώ πως δεν δουλεύει με ψυγειάκι αυτοκινήτου σε καμία περίπτωση..
Οχι δεν κατρεβάζει αρκετα, δεν κατεβάζει καθόλου.. Δοκιμασμένο..
Και πιστέυω πως ούτε με το μικρό ψυγειάκι θα δουλέψει..
Αν δείτε εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi2.htm
Για ένα 50λιτρο ενυδρείο 60χ30χ30, και για να κατεβάσουμε την θερμοκρασία απο 33 βαθμούς σε 25 μέσα σε 1 ωρα,
θέλει 90βατ συμπιεστή..
Το μινι μπαρ πόσο να έχει 30? 40?
Θα το πάει δηλαδή απο 33 29...
και ειδικά άμα βάζεις και πράγματα στο ψυγείο ξέχνα το..

Μια συμβουλή μόνο, μην το συνδέσεις στο φίλτρο, θέλει πολύ αργή ροή..

Φυσικά τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη, δεν εχω δοκιμάσει με κανονικό ψυγείο, έχω δοκιμάσει με αυτοκινήτου 12βολτο, και δεν κάνει τίποτα..

Συγνώμη για την απαισιοδοξία, καλή επιτυχία..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-07-12, 22:36
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Μην ξεφεύγουμε με τα watt, τις απαιτήσεις και τις αποδόσεις των συστημάτων ψύξης. Ούτε με το πόσο γρήγορα θα κάνει τι, ως ένα βαθμό.
Το να πας τη θερμοκρασία 50Lt νερού από τους 33 στους 25 σε 1 ώρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Μιλάμε για κανονική απόδοση κατάψυξης! Δεν προσπαθούμε να κατεβάσουμε την θερμοκρασία, ούτε ταχύτατα, ούτε σε μεγάλη κλίμακα στο ενυδρείο μας. Προσπαθούμε να διατηρήσουμε τη θερμοκρασία. Ένα σύστημα π.χ. που κατεβάζει 0,5 βαθμούς τη θερμοκρασία σε μισή ώρα είναι απολύτως ικανοποιητικό για μένα. Ειδικά αν έχει μικρή κατανάλωση ρεύματος.
Τώρα όσων αφορά τα watt, αυτό που θα πω είναι συνεπακόλουθο του άνωθεν. Εξαρτάται τι ζητάμε. Δεν θέλουμε τρελές ταχύτητες ψύξης στο ενυδρείο μας. Δεν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά για να πηγαίνεις από το Μοναστηράκι στο Σύνταγμα! Μπορείς να το αγοράσεις, απλά και δεν χρειάζεται και δεν συμφέρει. Δεν ζητάμε να πάμε τη θερμοκρασία από 33 βαθμούς στους 25. Ζητάμε να πάει από τους 26,5 στους 26.
Ένας δυνατός ανεμιστήρας 120mm (της τάξης των 100 CFM) καίει περίπου 6 watt. Με 2 τέτοιους σας εγγυώμαι ότι θα διατηρείτε τη θερμοκρασία εκεί που θέλετε. Και μιλάμε πάντα για τα 12V (P = V x I, όπου V το ρεύμα, όπου Ι η αντίσταση).
Έχω μπροστά μου έναν Scythe που είναι βαθμονομημένος 88CFM - 0,41Α, που σημαίνει 4,92W στα 12V. Αν έχετε το μετασχηματιστή πιο χαμηλά θα καίει ακόμη λιγότερα watt. ¶ρα η ισχύς είναι κάτι εντελώς σχετικό.
Τώρα υπεισέρχεται μία ακόμη παράμετρος - για να εξετάσουμε τα πάντα: Τι γίνεται όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ υψηλή? Μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία? Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, περιμένω να το δοκιμάσω το σύστημα που προτείνω. Στο κάτω κάτω το ψυγειάκι τον χώρο του τον έχει, άμα δω τα σκούρα χώνω και 2-3 1,5λιτρα μπουκάλια παγωμένο νερό για να βοηθήσω. Δεν θα είναι για πάντα 40 βαθμούς θερμοκρασία, για κάποιες μέρες θα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-07-12, 22:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν κατρεβάζει αρκετα, δεν κατεβάζει καθόλου.. Δοκιμασμένο..
Και πιστέυω πως ούτε με το μικρό ψυγειάκι θα δουλέψει..
Αν δείτε εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi2.htm
Για ένα 50λιτρο ενυδρείο 60χ30χ30, και για να κατεβάσουμε την θερμοκρασία απο 33 βαθμούς σε 25 μέσα σε 1 ωρα,
θέλει 90βατ συμπιεστή..
Το μινι μπαρ πόσο να έχει 30? 40?

Δεν εχει καν συμπιεστη, ενα peltier εχει συνηθως για να κρατησεις καπως δροσερο ενα καφε.
Συμφωνω πως αποκλειεται να κατεβασει ουτε δεκατο του βαθμου...
Κανονικο συμπιεστη θελει
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-07-12, 22:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η διαδικασια απο μεριας μας διακοπηκε, πριν αρχισει καλα καλα.
Μετα απο υπολογισμο, η διαδικασια φανηκε ασυμφορη και ανασφαλη ως προς τα αποτελεσματα.
Αγορασθηκε ανεμιστηρας για βοηθεια των υπαρχοντων, και του χρονου παει για chiller
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-07-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεφεύγουμε με τα watt, τις απαιτήσεις και τις αποδόσεις των συστημάτων ψύξης. Ούτε με το πόσο γρήγορα θα κάνει τι, ως ένα βαθμό.
Το να πας τη θερμοκρασία 50Lt νερού από τους 33 στους 25 σε 1 ώρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Μιλάμε για κανονική απόδοση κατάψυξης! Δεν προσπαθούμε να κατεβάσουμε την θερμοκρασία, ούτε ταχύτατα, ούτε σε μεγάλη κλίμακα στο ενυδρείο μας. Προσπαθούμε να διατηρήσουμε τη θερμοκρασία. Ένα σύστημα π.χ. που κατεβάζει 0,5 βαθμούς τη θερμοκρασία σε μισή ώρα είναι απολύτως ικανοποιητικό για μένα. Ειδικά αν έχει μικρή κατανάλωση ρεύματος.
Τώρα όσων αφορά τα watt, αυτό που θα πω είναι συνεπακόλουθο του άνωθεν. Εξαρτάται τι ζητάμε. Δεν θέλουμε τρελές ταχύτητες ψύξης στο ενυδρείο μας. Δεν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά για να πηγαίνεις από το Μοναστηράκι στο Σύνταγμα! Μπορείς να το αγοράσεις, απλά και δεν χρειάζεται και δεν συμφέρει. Δεν ζητάμε να πάμε τη θερμοκρασία από 33 βαθμούς στους 25. Ζητάμε να πάει από τους 26,5 στους 26.
Ένας δυνατός ανεμιστήρας 120mm (της τάξης των 100 CFM) καίει περίπου 6 watt. Με 2 τέτοιους σας εγγυώμαι ότι θα διατηρείτε τη θερμοκρασία εκεί που θέλετε. Και μιλάμε πάντα για τα 12V (P = V x I, όπου V το ρεύμα, όπου Ι η αντίσταση).
Έχω μπροστά μου έναν Scythe που είναι βαθμονομημένος 88CFM - 0,41Α, που σημαίνει 4,92W στα 12V. Αν έχετε το μετασχηματιστή πιο χαμηλά θα καίει ακόμη λιγότερα watt. ¶ρα η ισχύς είναι κάτι εντελώς σχετικό.
Τώρα υπεισέρχεται μία ακόμη παράμετρος - για να εξετάσουμε τα πάντα: Τι γίνεται όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ υψηλή? Μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία? Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, περιμένω να το δοκιμάσω το σύστημα που προτείνω. Στο κάτω κάτω το ψυγειάκι τον χώρο του τον έχει, άμα δω τα σκούρα χώνω και 2-3 1,5λιτρα μπουκάλια παγωμένο νερό για να βοηθήσω. Δεν θα είναι για πάντα 40 βαθμούς θερμοκρασία, για κάποιες μέρες θα είναι.
Δεν είδες τον τύπο μαλλον... απο τα 90βατ που είπα, τα 15 είναι που θα κατεβάσουν σε μια ώρα την θερμοκρασία, και τα υπόλοιπα 75 που εξαλείφουν τις απώλειες.. και σε 5 ώρες να βάλεις να κατεβάσει την θερμοκρασία, τα ίδια βατ θα σου βγάλει..
Εγώ σου λέω τσάμπα θα χαλάσεις το ψυγειάκι... Το έχω δοκιμάσει...
-------------------------
Αυτά που είναι με πελτιερ τα έχει δοκιμάσει κανείς??
http://www.ebay.com/itm/Thermoelectr...item43b023ae01
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 13-07-12 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-07-12, 23:36
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Η ισχύς είναι πάντα η ίδια. Ο ανεμιστήρας που είπα πιο πριν 4,92 watt θα καίει ή μια ώρα είναι αναμμένος ή ένα χρόνο. Το 1 watt είναι 1 Joule ανά δευτερόλεπτο. Το πόσα δευτερόλεπτα θα τροφοδοτείς τον ανεμιστήρα είναι άλλο θέμα.
Nick74 το έχω δει σκέτο το ψυγειάκι, γεμισμένο με καλούδια, να λειτουργεί μέσα σε αυτοκίνητο, με τον αντάπτορα 12V, να χτυπάει ο ήλιος τα τζάμια σε πολύωρο ψάρεμα. Μια χαρά κατεβάζει ΠΟΛΛΑ δέκατα. Ο κύριος λόγος που προτείνω αυτό το σύστημα είναι ότι το έχω δει να λειτουργεί. Αν εσύ πάλι το έχεις σίγουρα δοκιμάσει και είσαι σίγουρος ότι δεν λειτουργεί πες μου κι εμένα να μην κάνω τον κόπο. Προς το παρών ακολουθώ τη δική μου εμπειρία.
Επειδή ασχολούμαι στον χώρο των υπολογιστών (από την εποχή του Zylog) και διαφόρων περεμφερών συσκευών ξέρω σίγουρα ότι το σύστημα ανεμιστήρα-ψύκτρας δουλεύει (επιμένω να το λέω έτσι). Εκτός αν όλοι αυτοί που ψύχουν τον επεξεργαστή π.χ. με αυτό τον τρόπο τόσα χρόνια είναι ηλίθιοι.
Σπύρο δεν συμφέρει με ψυγείο...
-----
Έκανα edit για να τονίσω πάλι ένα πράγμα. Δεν μας ενδιαφέρει το πόσο γρήγορα ψύχει το κάθε ψυκτικό που θα χρησιμοποιήσουμε. Μας ενδιαφέρει πόσο καλά μπορεί να κρατήσει ΣΤΑΘΕΡΑ τη θερμοκρασία. Έχει τεράστια διαφορά αυτό το πράγμα. Για όνομα του Θεού, κρατάμε τη θερμοκρασία σταθερή με ανεμιστηράκια, με απλή ροή αέρα, και επιμένετε ότι ένα πράγμα με ψύξη και μόνωση δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία?
Σπύρος και Αλέξανδρος καταλάβανε τον τρόπο ψύξης που θέλω να δοκιμάσω. Μου αρκεί. Από κει και πέρα με έχει κουράσει αυτό θέμα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-07-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

To 12βολτο ψυγειάκι με ανεμηστηρα-ψυκτρα που λες δουλευει με peltier.. αμα ειχε ανεμιστήρα ψύκτρα στην καλυτερη θα έφτανε στην θερμοκρασία περιβάλλοντος..
Έχεις δει ποτέ τον επεξεργαστή σου να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία απο του δωματίου??
Οι ανεμηστήρες που βάζουμε στα ενυδρεία, τα ψύχουν υποβοηθώντας την εξάτμιση, και όχι όπως ψύχει ο ανεμιστήρας της cpu...
όσο για τις ικανότητες του ψυγείου, με συγχωρείς, αλλα με κάνεις και γελάω.. Βάλε ένα μπουκάλι 1μιση λίτρο βρύσης, και πες μου σε πόσες ώρες θα το πάει 10βαθμούς.. (ΑΝ παει.. )

Και το είπα ξεκάθαρα.. Το εχω δοκιμάσει και δεν κάνει τιποτα.. τι άλλο να πω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-07-12, 00:14
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Θα σου το θέσω αλλιώς Kotsos. Με 2 120mm ανεμιστήρες μπορείς να έχεις λογική και σταθερή θερμοκρασία στο ενυδρείο σου? Ναι. Μπορείς να ψύξεις ένα μπουκάλι στους 10 βαθμούς? Όχι.
Θα σε παρακαλέσω επίσης στο μέλλον να μην ξαναναφερθείς επί προσωπικού σε εμένα όπως κι εγώ δεν έχω κάνει. Το αν σου αρέσει να γελάς με αφήνει αδιάφορο.
Επίσης για να ξέρεις: Αν θες να έχει κάτι θερμοκρασία περιβάλλοντος απλώς το αφήνεις έξω, δεν χρειάζεται ψυγείο. Θα ήθελα να γελάσω....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-07-12, 00:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα την ερώτηση, ούτε το τι σχέση έχει με το αν θα δουλέψει η όχι η ιδέα με το ψυγειάκι...

Εχεις δίκιο με το αφήνεις έξω.. η θερμική αγωγιμότητα της αλουμινένιας ψύκτρας όμως έιναι μεγαλύτερη απο αυτή του αέρα..
Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...
-------------------------
Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω πως σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο, και συγνώμη αν το έκανα..

Περιμένω να το κάνεις και να μου τρίψεις στην μούρη τα αποτελέσματά σου..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 14-07-12 στις 00:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-07-12, 00:45
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση! Δηλαδή αν πετύχει θα έρθω και θα πω, "να ρε Kotsos"!!!!

Εγώ απλώς είπα την άποψή μου. Με όσο μπορούσα πιο εμπεριστατωμένο τρόπο, και προσπαθώντας να εξηγήσω ποια είναι η διαφορά ψύξης και διατήρησης θερμοκρασίας. Και ξαναλέω το έχω δει να λειτουργεί με πράγματα μέσα και είχε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι του περιβάλλοντος.

Η ερώτηση σημαίνει ότι όποιον τρόπο ψύξης ενυδρείου και να χρησιμοποιήσουμε δεν θα καταφέρουμε να φτάσουμε ένα μπουκάλι στους 10 βαθμούς...

Προσδοκούμε να έχουμε 25-28 βαθμούς. Δεν είναι ψυγείο αυτό που θέλουμε να κάνουμε. Ούτε ως προς τη θερμοκρασία που θέλουμε να επιτύχουμε, ούτε ως προς το ρυθμό ελλάτωσης θερμοκρασίας.

Αμφιβολίες για την πρόταση μου είχα από μόνος μου από το πρώτο μήνυμα-σκέψη μου. Σας εξήγησα κάθε ενδοιασμό μου. Το αν θα λειτουργήσει θα το δοκιμάσω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-07-12, 00:59
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ο ένας τρόπος θεωρητηκά τουλάχιστον μπορεί να φτάσει στους 10 βαθμούς.. Το αν θα φτάσει θα εξαρτηθεί απο τον ανεμηστήρα που έχεις, απο τις απώλειες, μπλα μπλα μπλα..
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...B9%CF%83%CE%B7

Ο άλλος δεν μπορεί να πάει χαμηλότερα απο την θερμοκρασία του αέρα...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%...B7%CF%84%CE%B1

Edit: Αν δεν με πιστεύεις βάλε τον ίδιο ανεμηστήρα να χτυπάει το τζάμι και όχι την επιφάνεια του νερού..


Το θέμα με αυτά τα ψυγειάκια είναι οτι ναι καταφέρνουν να κάνουν συντήρηση.. Βάζεις δηλαδή το γάλα που έχει ήδη 2-3 βαθμούς και το κρατάει μια χαρά..
Έχει όμως και 5 δάχτυλα φελιζόλ γύρω γύρω.. δηλαδή μόνωση.. δηλαδή μηδενικές απώλειες...
Το ενυδρείο ξέρεις τι απώλειες έχει?? πως θα τις εξισοροπίσεις αυτές??

Αν κλείσεις το ενυδρείο σε ένα φελιζολένιο κουτί, τότε ΙΣΩΣ και να καταφέρει να το κρατήσει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-07-12, 01:39
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Μια σκέψη πάλι που έπρεπε να πω από την αρχή μάλλον. Και το 80 και το 90 κάπως αντιμετωπίζαμε τη θερμοκρασία. Κι αν λέω κάτι το λέω από εμπειρία και επειδή το έχω σκεφτεί.
-----
Για να μαθαίνω κι εγώ, αν βάλω 2 ανεμιστήρες 120mm θα κατεβάσουν τη θερμοκρασία, ή θα χρειαστώ φελιζόλ και συμπιεστές 90w?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-07-12, 08:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που είναι με πελτιερ τα έχει δοκιμάσει κανείς??
http://www.ebay.com/itm/Thermoelectr...item43b023ae01
εχω δοκιμασει εγω να ψυξω πινακα που ειναι εγκατεστημενος σε εξωτερικο χωρο μηχανοστασιου με peltier και μαλιστα τη μελλετη την καναμε μαζι με φιλο ψυκτικο-μηχανικο ο οποιος ειναι αστερι σε μελλετες για new buildings.
Για να κατεβασω πανω απο εναμισι βαθμο που ηθελα ενω η μελετη με βαση τις προδιαγραφες των κατασκευαστων θα ηταν 500w peltiers, τελικα φτασαμε στα 2500 και δεν κρατουσε και καναμε και μια πατεντα με αερα + οτι δε γλυτωσαμε τη τεραστια θερμικη ακτινοβολια των 90 βαθμων απο την αλλη μερια των peltiers.
Επισεις σε προσωπικα πειραματα για cpu με 250w peltier ΠΟΤΕ δεν εφτασα να ριξω ουτε καν στη θερμοκρασια δωματιου, (οπως ολοι αλλωστε οσοι πειραματιστηκαν με αυτο το υλικο) ποσο μαλλον στα μειον που ονειρευομουν... Επεισεις δοκιμασα με 4 χ 250ρια να ψυξω κεφαλη λειζερ και παλι δεν ειχα σε καμια περιπτωση την αποδοση που εχει ενα ταπεινο συστηματακι με 100w συμπιεστη, χωρια που οι 90 βαθμοι που ακτινοβολουν οι ψυκτρες θα ηταν προβλημα για το χειριστη (το καλοκαιρι θα ηταν σα να εχει σομπα διπλα του)
Τα peltier τα χρησιμοποιησε αρχικα η ΝΑΣΑ οταν δεν ειχε κατι καλυτερο, αλλα ελεγχε θερμοκρασιες σε κενο αερος κι οχι σε ανοιχτο χωρο, εκει ναι σιγουρα εχουν αποδοση αλλα για τις περισσοτερες βιομηχανικες / οικιακες εφαρμογες εχουν αποδειχτει (σε αυτο συμφωνουμε το 99.99999% των συναδελφων) εντελως πατατες, και δυστυχως οπου θελουμε πραγματικη ψυξη τα συστηματα αερα, νερου, φρεον ειναι καλυτερα, αποδοτικοτερα, ασφαλεστερα και με πολυ μικροτερες καταναλωσεις και κοστος, διαφορετικα ολοι μας θελαμε τη μαγικη συνταγη να βαζεις σε μια πλακα 12 volt και να σου ψυχει οτι θες χωρις προβληματα και να αποφευγαμε τους ψυκτικους, τις μελετες και ολα τα σχετικα, αλλα ακομα με την παρουσα τεχνολογια αυτο δυστυχως δεν ειναι εφικτο.

Οι κινεζοι τα χρησιμοποιουν σε μικρα ψυγεια τα οποια ομως λειτουργουν σα θερμος με την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ των peltier κι οχι πως τα ιδια τα peltier θα κατεβασουν τις θερμοκρασιες.
Υπαρχει gadgetακι επισεις που χρησιμοποιει την αντιστροφη πλευρα της πλακας peltier οπου κραταει ζεστο ενα καφε η τσαι, αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει ηδη να ειναι ζεστο και το peltier απλως βοηθαει στο να κρατησει μεγαλυτερο διαστημα.

Παράθεση:
Για να μαθαίνω κι εγώ, αν βάλω 2 ανεμιστήρες 120mm θα κατεβάσουν τη θερμοκρασία, ή θα χρειαστώ φελιζόλ και συμπιεστές 90w?
Αν τους βαλεις να χτυπανε το τζαμι δε νομιζω να κανουν τιποτα, παλι συμπιεστες θες (τα 90w απλα υπωθηκαν, μην το δενεις σχοινι κορδονι.
Η αποδοση τετοιων συστηματων εξαρταται απο την αρχικη μελλετη)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-07-12, 09:41
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια σκέψη πάλι που έπρεπε να πω από την αρχή μάλλον. Και το 80 και το 90 κάπως αντιμετωπίζαμε τη θερμοκρασία. Κι αν λέω κάτι το λέω από εμπειρία και επειδή το έχω σκεφτεί.
-----
Για να μαθαίνω κι εγώ, αν βάλω 2 ανεμιστήρες 120mm θα κατεβάσουν τη θερμοκρασία, ή θα χρειαστώ φελιζόλ και συμπιεστές 90w?
Αφού σου λέει και ο Nick οτι δεν κάνουν δουλειά, και σου λέω και γω οτι το έχω δοκιμάσει και δεν κάνει τίποτα, και εσύ προσπαθείς να μας πείσεις επειδή το έχεις σκεφτεί??
Ο μόνος τρόπος να μου αλλάξεις γνώμη, ή να με πείσεις για κάτι είναι να μου το δείξεις να δουλεύει..
Εγώ προσπάθησα να σε αποτρέψω για να μη χαραμίσεις τσάμπα το ψυγειάκι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-07-12, 11:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κανονικο ψυγειο με συμπιεστη θα δουλεψει, τωρα το τι πατεντες θα θελει μεσα ειναι αλλο καπελο, αλλα ψυγειακι με peltier δεν εχει πιθανοτητες ουτε μια στο απειρο, κι ας προσθεσεις οχι 50w αλλα και 2kw peltiers.
Αν εχεις ενα μικρο ψυγειακι με συμπιεστη 50w θα δουλεψει σιγουρα, τωρα αν θελει να βαλεις μεσα κανενα sump δεν το γνωριζω γιατι δε το εχω κανει, ομως το εχω κανει για ψυξη cpu (με μικρο καταψυκτη) και αν και δεν πηρα αυτο που ηθελα, τουλαχιστο εριξε τη θερμοκρασια στο παραφλου αρκετα.
Αληθεια γιατι δε φτιαχνεις πρωτα ενα μικρο sump? ειναι σουπερ το να ριχνεις τη θερμοκρασια εκει, βεβαια εφ οσον το κανεις με ανεμιστηρες την εξατμηση δε τη γλυτωνεις, αλλα τουλαχιστο αντισταθμιζεις και με τα λιτρα που προσθετεις.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-07-12, 18:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον θα πρέπει να το τρυπησω το ψυγειακι απ ότι κατάλαβα για να πούμε σίγουρα αν δουλεύει η οχι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-07-12, 19:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι κανονικο ψυγειο με συμπιεστη θα δουλεψει (τωρα ποσο καλα αγνωστο, εξαρταται απο πολλα, αλλα θα κανει καποια δουλεια)
Αν ειναι ψυγειο με peltier (αυτο που εχει ανεμιστηρακια και ψυκτρες) ουτε μια στο απειρο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-07-12, 08:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι κανονικο ψυγειο με συμπιεστη θα δουλεψει (τωρα ποσο καλα αγνωστο, εξαρταται απο πολλα, αλλα θα κανει καποια δουλεια)
Αν ειναι ψυγειο με peltier (αυτο που εχει ανεμιστηρακια και ψυκτρες) ουτε μια στο απειρο.
Για κανονικό ψυγείο μίλησα από την αρχή
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-07-12, 10:47
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το thread μου δημιουργήθηκε μια σοβαρή απορία: nick τι δουλειά κάνεις???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-07-12, 12:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας το thread μου δημιουργήθηκε μια σοβαρή απορία: nick τι δουλειά κάνεις???
μηχανικος αυτοματισμων marine (στο ηλεκτρονικο κομματι)
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-07-12, 14:12
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Nick74 και Kotsos προσπαθήστε να καταλάβετε κάτι. ΔΕΝ είναι σύστημα Peltier. Ή ποιο σωστά σύστημα ψύξης μέσω του φαινομένου Peltier. Δεν υπάρχει θερμή και ψυχρή πλάκα. Η τάση τροφοδοτεί μόνο τον ανεμιστήρα που ψύχει την ψύκτρα. Θέλετε να το πω σύστημα heatsink? Να το πω έτσι.

Επίσης πρέπει να αντιληφθούμε τι ζητάμε από ένα σύστημα ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ της θερμοκρασίας. Το να διατηρείς το νερό 4 βαθμούς χαμηλότερα (σε σχέση με την υπάρχουσα θερμοκρασία νερού) σε 24 ώρες δεν θέλει τρελλή εγκατάσταση.

Το να ζητήσεις να ψύξεις επεξεργαστή ΑΜΕΣΑ από τους 80-90 βαθμούς στους 30 είναι εντελώς διαφορετικό. Ή να ψύξεις τον πίνακα που θα ανεβάσει 70-80 βαθμούς σε ένα τέταρτο της ώρας πάλι στους 30. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Εδώ προσπαθούμε να συντηρήσουμε τη θερμοκρασία 3-4 βαθμούς χαμηλότερα από ότι θα είχε το νερό του ενυδρείου. Τα πάντα είναι θέμα απαιτήσεων...

Σαν μηχανικός Η/Υ και έχοντας δουλέψει τεχνικός Η/Υ και υπεύθυνος μηχανογράφησης σε βιομηχανία τόσα χρόνια έχω φτιάξει κι εγώ "κανα-δυό" συστήματα ψύξης. Συν ότι όλοι λένε "ξέρει απ' αυτά" οπότε θα σου ζητήσουν να ασχοληθείς με οτιδήποτε ηλεκτρονικό και ηλεκτρολογικό.

Αν έχω "σκεφτεί" κάτι σημαίνει ότι το έχω σκεφτεί. Σημειώνοντας φυσικούς νόμους, παραμέτρους του συστήματος, απαιτήσεις και κόστος. Έχετε απορροφηθεί στο πόσο γρήγορα θα γίνει κάτι και σε ακραίες θερμοκρασίες και μεταβολές αυτών. Δεν είναι έτσι πάντα τα πράγματα.

Είναι εύκολα αντιληπτό αυτό που θα (ξανα)πω: Δεν μας ενδιαφέρει να ρίξουμε τη θερμοκρασία στο ενυδρείο ούτε 1 βαθμό στη μια ώρα. Αυτό είναι το top. Μας ενδιαφέρει να κατεβάσουμε τη θερμοκρασία ελάχιστους βαθμούς (σε σχέση με την υπάρχουσα θερμοκρασία νερού και όχι περιβάλλοντος), έστω κι αν πάρει 1 μέρα και να μπορούμε να τη διατηρούμε αν ανέβει 0,5 βαθμούς. Έστω αν κάνει και μισή ώρα να εξισορροπήσει τους 0,5 βαθμούς.

Περισσότερα για τη μεταφορά θερμότητας (ψύξη ή θέρμανση), κάποιους χαζούς νόμους της φύσης, τι πρέπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν και γιατί κάτι λειτουργεί ή δεν λειτουργεί, αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Ασπόνδυλος Κινέζος του Αλέξανδρου Alex_Salonica Ενυδρεία με ασπόνδυλα 15 09-12-11 01:40
Αλέξανδρος-Τανγκανίκα Alex_Salonica Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 58 25-08-10 01:06
Ψύξη vs T5 leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-07-07 07:37
Ψύξη spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-06-07 14:21
Ψύξη Η/Υ...!!! Apostolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-05 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11060 seconds with 13 queries