Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-02-11, 22:24   #1
Αν κλείσω το φίλτρο, μετά από πόσες ώρες χαλάει η βιολογία?
 
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel
Junior Member
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος 25-02-11, 22:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

παιδιά καλησπέρα,

σήμερα ξέστησα το κοινωνικό που είχα (240λτ), έχω αδειάσει το 60% του νερού, έδωσα ψάρια, φυτά, ξύλα σε ένα φίλο από το φόρουμ, και πλέον έχουν μείνει 5-6 ψάρια μέσα.

θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχει πρόβλημα στο να βγάλω το φίλτρο από την πρίζα, σε σχέση με την βιολογία του. Δηλαδή αν μετά από κάποιες ώρες (και πόσες?) χαλάει. Και βασικά θέλω να το κάνω γιατί πέφτει νερό από ψηλά (τώρα που είναι μισογεμάτο) και κάνει αρκετή φασαρία.

Εχω ακούσει πχ οτι μετά απο 2 ώρες υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αύριο που θέλω να το αδειάσω τελείως για κάποιες ώρες τί να κάνω? Να το βάλω σε κανένα κουβά? Εκτός αν αντέχει πχ 12-24 ώρες, οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 5805
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-11, 22:33
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

ΜΗΝ το βγάλεις από την μπρίζα...........

Πολύ απλά, χαμήλωσε το spray bar σου και βάλτο μέσα στο νερό που έχεις αφήσει στο ενυδρείο............ απλά δηλαδή, βγάλε το spray bar από τις βεντούζες, και βάλτο μέσα στο νερό.

Έτσι, και θόρυβο δεν θα έχεις, και την βιολογία του δεν θα χαλάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-11, 22:46
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σωτήρη το καλώδιο δεν φτάνει για να πάει μέχρι κάτω.

Και αν όντως δεν κάνει καθόλου να το βγάλω, αύριο που θέλω να αδειάσω το ενυδρείο για κάποιες ώρες, τί πρέπει να κάνω? Να το βάλω σε κάποιο κουβά? Είναι τόσο ευαίσθητη η βιολογία? Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος από ΔΕΗ τί κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-11, 22:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για λιγο δεν εχεις προβλημα.Αν ειναι για πολυ(1+ μερα)βαλτο σε ενα κουβα να γυρναει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-11, 23:06
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ούτε καν 1 μέρα δεν θα το έχω κλειστό. Μέχρι αύριο μεσημέρι, θα είναι έτοιμο.

Θα βγεί η άμμος, θα πλυθεί, θα μπούνε οι πέτρες, το νερό, και σε καμιά εβδομάδα από τώρα (αν έχει σκληρύνει αρκετά το νερό) θα μπούνε οι πρώτες αφρικάνες!

Το είχα κοινωνικό για 1 χρόνο τώρα (το πρώτο μου ενυδρείο, πρώτη προσπάθεια), αλλά τώρα ξεστήθηκε και θα γίνει βιοτοπικό αφρικανικό (μάλλον Malawi)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-11, 23:07
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Προσωπικά παιδιά, ΔΕΝ θα το άφηνα το φίλτρο μου τόσες ώρες εκτός λειτουργίας..........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-11, 23:10
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

και να χαθουν και λιγες απικοιες ρε παιδια δεν εγινε κατι.. το θεμα ειναι ομως αντεχουν εστω και λιγες?
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-11, 23:14
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

παιδιά, εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

η βιολογία του φίλτρου πότε έχει πρόβλημα? όταν αδειάζεις το φίλτρο από νερό ή όταν σταματάει η ροή του νερού?

το πρώτο προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό. Στο δεύτερο για ποιό λόγο να χαλάει η βιολογία? Σαπίζει το νερό τόσο γρήγορα ή κάτι τέτοιο? Τελειώνει το οξυγόνο του νερού όταν δεν ανανεωνεται μετά από κάποιες ώρες?

Τί ακριβώς ισχύει ?

πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-11, 23:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χωρίς να υπάρχει τρόπος μέτρησης του χρόνου επιβίωσης της βιολογίας χωρίς κυκλοφορία και οξυγόνωση, θα έλεγα εμπειρικά ότι αντέχει 5-8 ώρες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χαθούν κάποιες αποικίες βακτηρίων στο 8ωρο, απλά πιστεύω ότι περίπου τόσο θα επιβιώσουν τα περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-11, 23:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά παιδιά, ΔΕΝ θα το άφηνα το φίλτρο μου τόσες ώρες εκτός λειτουργίας..........

Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-11, 23:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raeziel Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά, εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

η βιολογία του φίλτρου πότε έχει πρόβλημα? όταν αδειάζεις το φίλτρο από νερό ή όταν σταματάει η ροή του νερού?

το πρώτο προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό. Στο δεύτερο για ποιό λόγο να χαλάει η βιολογία? Σαπίζει το νερό τόσο γρήγορα ή κάτι τέτοιο? Τελειώνει το οξυγόνο του νερού όταν δεν ανανεωνεται μετά από κάποιες ώρες?

Τί ακριβώς ισχύει ?

πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
Γενικά,για να ζήσουν να αναπαραχθούν και να επιτελέσουν το έργο τους,τα βατκήρια που φιλτράρουν το νερό μας χρειάζονται πέρα από μια πηγή αμμωνίας και διάφορα άλλα πράγματα.Από τα πιο σημαντικά είναι το οξυγόνο.Όταν βγάζουμε το φίλτρο από την μπρίζα,τα βακτήρια ούτε αμμωνία/νιτρώδη έχουν για να "φάνε",ούτε αρκετό οξυγόνο έχουν.Το χειρότερο,φυσικά,είναι όταν χάνεται η υγρασία από τα υλικά μας.Ακόμα και αν σταματάμε το φίλτρο,τα υλικά θα πρέπει να είναι υγρά με νερό ενυδρείου.Το ζήτημα είναι πόσο θα αντέξουν τα βακτήρια χωρίς ροή.Η απάντηση μπορεί να είναι πιο περίπλοκη από όσο νομίζουμε γιατί πόλλά πράγματα παίζουν το ρόλο τους.Δες και εδώ.Για μερικές ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά,αν η εργασία σου κρατήσει 12 ώρες,καλό θα ήταν να βρεις μια λύση
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-11, 23:31
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.
Ασε που εχω ακουσει(και μαλλον εδω μεσα)περιπτωση φιλτρου που βγηκε απο το ενυδρειο,στεγνωσε και χρησιμοποιηθηκε μετα απο μηνες και υπηρχε καποια βιολογια πανω του,αφου εστρωσε αμεσως(νομιζω,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,οτι το ειχε αναφερει ο raven.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-11, 23:35
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

καταθετω προσωπικη εμπειρια:
αγορασα το φιλτρο eheim 2224 pro απο καποιο παιδι . το φιλτρο ηταν αδειο απο νερα και ακουμπισμενο σε μια αποθηκη πανω απο μηνα. εγω το γεμισα νερο και τη δευτερη μερα αφου ταισα το αδειο νερο εκανα μετρησεις.ολα δειχναν 0. παραξενευτηκα και εριξα δυο τρια ψαρακια που ειχα απο το πενηνταρι την τριτη μερα. μετρησεις παλι τελειες... μετα απο καμια εβδομαδα εριξα 12 ψαρακια. μετρησεις τελειες... και σημερα πεσαν αλλα 10 αλλα το αποτελεσμα το ξερω θα μετρησω αυριο. η απαντηση ειναι η ιδια με το πως μπορει ενα σφραγισμενο μπουκαλακι να εχει ζωντανα βακτηρια. τι τρωνε και πως ζουνε χωρις οξυγονο? τα βακτηρια οταν δεν εχουν τροφη και καταλληλες συνθηκες ζωης κλεινονται σε ενα κουκουλι και περιμενουν... (εχουμε βρει βακτηρια απο την εποχη των δεινοσαυρων). ετσι εγινε και στο φιλτρο μου. πεθαναν πολλα με το αδειασμα αλλα ενας ικανος αριθμος διατηρηθηκε και καθως πολλαπλιασιαζονται με δαιμονισμενο ρυθμο με μια αργη ιχυοφορτιση θα ειναι μια χαρα.
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-11, 23:42
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-11, 23:45
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ πιστεύω πως μπορεί να ισχύουν όντως τα παραπάνω περί "νάρκωσης".Έχω και στο σπίτι μου σφουγγάρια που βγήκαν από το νερό και στέγνωσαν χωρίς να πλυθούν και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.Αλλά μέχρι να είναι σίγουρο και αποδεδειγμένο,εγώ δε θα το πρότεινα σε όποιον ρωτά.
τα υλικα μειναν νωπα οχι τελειως στεγνα. απλα αδειαστηκε το νερο απο μεσα και κλειστηκε το φιλτρο κλεινοντας την υγρασια που εμεινε μεσα.
και αν καποιος ξερει καλυτερα απο μας ας καταθεσει την αποψη του στο θεμα "βακτηρια σε ταπωμενο μπουκαλακι με ημερομηνια ληξης 2-3 χρονια"
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-11, 00:01
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Θα γεμίσεις έναν κουβά με νερό του ενυδρείου, και θα βάλεις την είσοδο και την έξοδο του νερού μέσα στον κουβά και το φίλτρο σε λειτουργία, θα το αφήσεις να δουλεύει όσο θέλεις, χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα στην βιολογία σου, όσο θα κάνεις τις δουλείες στο ενυδρείο σου.
Η βιολογία όταν παραμένει στάσιμη ειδικά μέσα στον κλειστό κάδο του φίλτρου χωρίς να γίνεται η κυκλοφορία του νερού και οξυγόνωση, παρουσιάζει πρόβλημα μετά τις οκτώ ώρες, αρχίζει σιγά-σιγά να μυρίζει το νερό που είναι μέσα στο φίλτρο, και να πεθαίνει σταδιακά η βιολογία του.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-11, 00:16
Το avatar του χρήστη GoRanZi
GoRanZi Ο χρήστης GoRanZi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2008
Περιοχή: ILION
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Πριν περίπου 6 μήνες έκανα κάποιες εργασίες στο ενυδρείο και είχα κλίση το φίλτρο. Όταν τελειωσα ξέχασα να βάλω μπρός το φίλτρο και έφυγα σπίτι. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά παρατήρησα το ενυδρείο πολύ θολό το νερό, κατάλαβα αμέσος την βλακεία και έβαλα μπρός το φίλτρο.Φοβήθηκα γιατί είχαν περάσει 12 ώρες και ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, το νερό καθάρισε μέσα σε 2 ώρες και η μέτρησης μηδενικές, από τότε προσέχω πολύ καλά όταν κάνω εργασίες...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-11, 02:53
Το avatar του χρήστη domresvanis
domresvanis Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: TASMANIA
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

DEN YPARXEI KANENAS LOGOS NA RISKAREIS KAI NA PIRAMATIZESAI APO TIN STIGMI POY TA PRAGMATA DEN EINAI KSEKATHARA 100%.
TO KALYTERO KAI TO PIO EYKOLO EINAI NA BALEIS TO FILTRO NA DOYLEVI MESA SE ENA KOYBA....
OSO TO GIATI TA MIKROBIA ZOYNE SE ENA KLISTO MPOYKALAKI GIA 1-2 XRONIA MONO I ETERIA POY TA POYLAEI ISOS THA ITHELE KAI THA MPOROYSE NA DOSI MIA APANTISI...
SINITHOS APANTANE AN TOYS STILIS ENA EMAIL..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-11, 03:59
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα

Εγώ έχω να πώ πως θα συμφωνήσω με τον irongud. Το πιο πιθανό είναι να μην πάθει τίποτα το σοβαρό η βιολογιά σου με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα μετά στο ενυδρείο σου.Από προσωπική εμπειρία (λόγο της δουλείας μου συχνά στησίματα και ξεστησίματα του ενυδρείου λόγω μετακομισης) έχω αφίσει το φίλτρο μου για περισσότερο από 5 ωρες άδειο από νερο κατα τή μεταφορά (όλο το ενυδρείο και το φίλτρο άδεια από νερο- μόνο υγρασία και ελάχιστο νερό που δεν μπόρεσα να βγάλω από το χαλίκι) χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα στο ξαναστήσιμο του ενυδρείου. Αυτό το έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές τα τελευταία 5 χρόνια.

Τώρα όσον αφορά τα βακτύρια στο μπουκάλι... γι'αυτό βρισκονται σε αυτο το διάλυμα που τους προσφέρει τροφή και όχι σε στερεά μορφη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-11, 08:01
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτηρη δεν σου εχει κατσει 5ωρη διακοπη ρευματος ποτε;Μου εχει τυχει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην βιολογια.
Καλημέρα και πάλι!

¶λλο ρε συ Γιάννη να κοπεί το ρεύμα και να μην μπορώ να κάνω κάτι, και άλλο να το βγάζω από μόνος μου το φίλτρο εκτός λειτουργίας έσι για πλάκα.

Πράγματι μπορεί και να μην πάθει τίποτα η βιολογία του φίλτρου, αλλά γιατί να μην δουλεύει το φίλτρο σε έναν κουβά με ενυδρειακό νερό και να έχει τοκεφάλι του ήσυχο όσο χρόνο θα αλλάζει το ενυδρείο;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-11, 09:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην περιπτωση σου δεν χρειαζεται να ρισκαρεις.
Βαλε σε ενα κουβα νερο απο το ενυδρειο, βαλε μεσα στους σωληνες του φιλτρου και αστο να λειτουργει εκει.
Αν το αφησεις πανω απο μια μερα να λειτουργει ετσι, ριχνε λιγη ψαροτροφη τριμμενη σκονη στον κουβα μια φορα την ημερα.
Προσεχε μη πεσει κατω απο 20C η θερμοκρασια του νερου. Αν θελεις βαζεις και το θερμαντηρα δλδ, αλλα να μην ακουμπαει στα τοιχωματα του κουβα.

Η βιολογια αρχιζει και χανεται απο τη στιγμη που σταματαει να οξυγονωνεται και να "τρεφεται" με ρυπους.
Αναλογα τη δυναμη της στο φιλτρο, μπορει να μεινει αρκετη βιολογια ζωντανη μετα απο διακοπη λειτουργιας απο λιγες ωρες εως πολλες.
Εγω ειχα μεγαλες διακοπες δυο φορες, μια 8 και μια 11 ωρες και δεν ειχα προβλημα.
Οση κι αν χαθηκε αναπληρωθηκε γρηγορα (καθε 15-25 ωρες τα νιτροποιητικα βακτηρια διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-11, 09:06
Το avatar του χρήστη domresvanis
domresvanis Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: TASMANIA
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

TO NA RISKAREI KAPOIOS EINAI DIKAIOMA TOY.TORA ME TO AN THA YPARXEI PROVLIMA AN TA FILTRA MEINOYN STEGNA 5-10 ORES EINAI SXETIKO ME TO MEGETHOS TOY ENYDREIOY, POSA PSARIA BAZEIS MESA,TO MEGETHOS TOYS,KATHOS KAI TO POSO ANTHEKTIKA EINAI.
DEN EINAI SOSTO NA PERNOYME KAPOIES MEMONOMENES PERIPTOSEIS KAI NA TIS KANOYME GENIKO KANONA.
YPARXOYN ENYDREIA POY STROTHIKAN ME PALIA FILTRA FORTOMENA ME MIKROBIA ME PALIO NERO 50-70% KAI PAROLA TAYTA PAROYSIASTIKAN PROBLIMATA STIN POREIA.
KOYBA KAI PALI KOYBA.....OPOS LENE KAI TA ALLA PAIDIA..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-11, 10:10
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σε πόσες μέρες στώνει με μπόλι; aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 9 27-06-09 20:04
βιολογία supermanx Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-01-09 23:56
Πόσες φυσσαλίδες διοξειδίου χρειάζομαι? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-02-08 15:22
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18
πόσες frontosa el00140 Tanganyika 5 07-03-04 02:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07195 seconds with 15 queries