Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 26-08-12, 04:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ευλογη απορια μου ομως ειναι, πως καποια κατορθωνουν και ζουνε για αρκετο σχετικα διαστημα μεσα σε γυαλες, σε συνθηκες επιεικως απαραδεκτες, ενω τα δικα μου, παρ' ολη την...ερασιτεχνικη προσπαθεια που κανω, δεν φαινεται να την παλευουν... Βεβαια θα μου πεις οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του αντοχες, οκ.


Μονος σου εδωσες την απαντηση. Ακου μια απιστευτη ιστορια:
Καποιος συναδελφος αποφασισε να ασχοληθει με ενυδρεια. Με ρωτησε καποια πραγματα για το στρωσιμο με αμμωνια και του περιεγραψα το πως πρεπει να γινεται.
Ενα απογευμα με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει οτι εχασε 10 νεον απο τα 20 (η 25... δε θυμαμαι) που ειχε... και ακολουθει το εξης κουφο, τον ρωταω "τελικα δεν εστρωσες με αμμωνια οπως ελεγες? " (φανταστηκα πως καποιος μαλ... πετσοπας του πουλησε τιποτα θαυματουργα ζουμια που στρωνουν ενυδρεια, ξεβουλωνουν λεκανες και διωχνουν και το κακο ματι) και μου απαντησε (εισαι καθιστος? ) "κανω ακριβως οτι μου ειπες εδω και 3 μερες, κραταω γυρω στα 8 ppm αμμωνια" !!! ΚΙ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ 20 ΨΑΡΙΑ!
Θες τωρα το θεοκουλο? Πηγα σπιτι του και πηρα τα 4 που επεζησαν απο αυτο το χαμο, και ενα απο αυτα ζει και βασιλευει ακομη! (μετα απο 4 χρονια)
Ισως και 100 η 1000 ψαρια να ειχε παλι 1-2 να ηταν αυτα που θα την παλευαν, οιος ξερει? εχει να κανει με τον καθε οργανισμο.
Το ιδιο συμβαινει και με τα χρυσοψαρα της γυαλας, ποσα ειναι αυτα που αντεχουν 1-2 χρονια? 1,2,5 στα 100? τα υπολοιπα απλα ζουν απο μια βδομαδα εως κανα δυο μηνες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 26-08-12, 10:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδιο συμβαινει και με τα χρυσοψαρα της γυαλας, ποσα ειναι αυτα που αντεχουν 1-2 χρονια? 1,2,5 στα 100? τα υπολοιπα απλα ζουν απο μια βδομαδα εως κανα δυο μηνες...

Δεχομαι το παραδειγμα που ανεφερες αλλα εμενα ομως με πιανει το παραπονο, γιατι εγω ουδεποτε ασχοληθηκα με ενυδρεια και τα σχετικα, και ειχα βαλει ενα προσωπικο στοιχημα με τον εαυτο μου για τις 2 ψυχουλες που ειχα. Και οσο κι αν σε καποιους ισως φανει αστειο, ακομα δακρυζω για την χτεσινη απωλεια.
Παρα τα αρχικα λαθη, λογω αγνοιας που ειχα κανει, αλλα και ενα σημαντκο λαθος που εγινε, αλλα δεν οφειλοταν σε εμενα, ηλπιζα οτι τα 2 μικρα θα μπορεσουν να ζησουν, ενταξει οχι 10 χρονια αλλα εστω 2-3.
Να κανω κι εγω με την δικια μου σειρα, μια ερωτηση: Ποσα χρυσοψαρα, απο αυτα που ζουν σε ενυδρεια, εχουν ξεπερασει τα 4-5 χρονια;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-08-12, 11:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ετσι συμβαινει παντα με τις απωλειες και ειδικα οταν δεν ξερουμε τι εφταιγε.
Επισεις οταν αγοραζουμε ψαρια απο μαγαζι δε γνωριζουμε τι μπορει να εχουν τραβηξει και σε τι κατασταση ηταν.
Τουλαχιστο εσυ μπορεις να πεις πως ξερεις καποια λαθη που εκανες, ενω σε περιπτωσεις που ο αλλος εχει εμπειρια και δεν κανει καθολου -γνωστα- λαθη, τηρει σωστα τις ρουτινες του και ξαφνικα χανει το ψαρι "αδικαιολογητα" ειναι διπλο το γαμωτο γιατι καθεται κι αναρρωτιεται τι μπορει να πηγε λαθος


Παράθεση:
Ποσα χρυσοψαρα, απο αυτα που ζουν σε ενυδρεια, εχουν ξεπερασει τα 4-5 χρονια;
φανταζομαι τα περισσοτερα εφ οσον τηρουνται σωστα οι ρουτινες, απλα οπως και να χει εισαι παντα πιο σιγουρος αν τα ψαρια ειναι απο δικη σου αναπαραγωγη η απο υπευθηνο συγχομπυστα που τον εμπιστευεσαι αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι ποτε απολυτο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 26-08-12, 17:26
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω κι εγω με την δικια μου σειρα, μια ερωτηση: Ποσα χρυσοψαρα, απο αυτα που ζουν σε ενυδρεια, εχουν ξεπερασει τα 4-5 χρονια;
Σε καταλληλα ενυδρεια και με μια σχετικη εμπειρια πολλα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-08-12, 22:24
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Χμμμ ναι... Δεν ξερω γιατι αλλα εχω μια καπως αντιθετη αποψη, αλλα επειδη η 'εμπειρια' μου ειναι ελαχιστη, δεν μπορω απολυτα να την τεκμηριωσω...
Να κανω μια 'ακυρη' ερωτηση: που μπορω να ανοιξω θεμα για προτασεις και συμβουλες για καινουργιο ενυδρειο με χρυσοψαρα; στην κατηγορια εξοπλισμος γκυκου νερου; στις παρουσιασεις ενυδρειων για χρυσοψαρα; καπου αλλου;
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-08-12, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλυτερα στην κατηγορια χρυσοψαρων

Ενυδρεία με χρυσόψαρα
Παρουσιάσεις ενυδρείων με χρυσόψαρα, συζητήσεις για διακόσμηση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 19-10-09 17:36
Παράξενη συμπεριφορά clown-βοήθεια sp67 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 25-06-09 17:50
Παράξενη συμπεριφορά Gourami - Αρρώστια???? raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-10-08 17:50
Παράξενη συμπεριφορά.... pani Γλυκό νερό - Γενικά 12 29-09-06 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03964 seconds with 14 queries