Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-06-12, 09:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

λοιπον καποια νεα και ερωτησεις...

1) τα ψαρακια απεβιωσαν δυστυχως σημερα το πρωι.

2) στο ενυδρειο πια εχουν μεινει 17 χρυσοψαρα απο τα οποια ειναι 2 που αγορασα μαζι με τα 3 που πεθαναν απο το ιδιο πετ σοπ. Δεν εχω παρει αλλα απο εκεινον. Το ενα απο αυτα τα 2 (οραντα) ιιιιισως ειναι και αυτο τωρα λιγο γεματουλι. Δε βλεπω λεπια να εξεχουν οπως στο αλλο ακομα, αλλα αν το κοιταξω απο μπροστα φαινεται λιγο η κοιλια του να εξεχει απο τα πλαγια του κεφαλιου. Δεν ξερω τι να κανω. Τι σκατα ειχε στα ενυδρεια του αυτος ο πετσοπας?

3) για την αλλαγη νερου, αν το βαρελι ειναι χαμηλοτερα απο το υψος του ενυδρειου, θα τραβηξει νερο ΑΠΟ το βαρελι ΣΤΟ ενυδρειο? παντως αυτο που ειπες σπυρο να ρουφηξω απο το λαστιχο δε νομιζω να γινεται. μιλαμε για χοντρο λαστιχο ποτισματος καμια 20αρια μετρα
  #32  
Παλιά 06-06-12, 10:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων

2) στο ενυδρειο πια εχουν μεινει 17 χρυσοψαρα απο τα οποια ειναι 2 που αγορασα μαζι με τα 3 που πεθαναν απο το ιδιο πετ σοπ. Δεν εχω παρει αλλα απο εκεινον. Το ενα απο αυτα τα 2 (οραντα) ιιιιισως ειναι και αυτο τωρα λιγο γεματουλι. Δε βλεπω λεπια να εξεχουν οπως στο αλλο ακομα, αλλα αν το κοιταξω απο μπροστα φαινεται λιγο η κοιλια του να εξεχει απο τα πλαγια του κεφαλιου. Δεν ξερω τι να κανω. Τι σκατα ειχε στα ενυδρεια του αυτος ο πετσοπας?

ΜΗΠΩΣ ειναι απλα η ιδεα σου?
Μπορει να ειναι παραταισμενο ή κατι τετοιο αλλιως μιλαμε για σοβαρο προβλημα...
Το τι ειχε ο πετσοπας δεν ξερω, σιγουρα κατι αποδυναμωσε τα συγκεκριμενα ψαρια, αλλα για να βγαζουν ταυτοχρονα προβληματα σιγουρα κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο σου.
Με οσα εχει πει μεχρι τωρα μονο οι αλλαγες νερου ειναι λαθος (ειναι βεβαια πολυ σημαντικος παραγοντας) και ΙΣΩΣ η τροφες, αλλα παλι απ οτι καταλαβα τελευταια δινεις πιο πολυ φυτικες.

Παράθεση:
για την αλλαγη νερου, αν το βαρελι ειναι χαμηλοτερα απο το υψος του ενυδρειου, θα τραβηξει νερο ΑΠΟ το βαρελι ΣΤΟ ενυδρειο?
με την καταλληλη αντλια το στελνεις και στον Ολυμπο

Παράθεση:
παντως αυτο που ειπες σπυρο να ρουφηξω απο το λαστιχο δε νομιζω να γινεται. μιλαμε για χοντρο λαστιχο ποτισματος καμια 20αρια μετρα
Εγω προτεινω -οχι πως παιζει κανενα ρολο, αλλα για ευκολια- και το αδειασμα να γινεται απο το φιλτρο (η εξοδος αντι να στελνει στο ενυδρειο να στελνει στην αποχετευση η οπου θες)
Ολα αυτα μπορεις να τα εχεις μονιμα εγκατεστημενα με βανακια και να επιλεγεις τι θες να κανεις, ετσι οι αλλαγες ειναι παιχνιδακι.
  #33  
Παλιά 06-06-12, 10:34
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
........ αλλα αν το κοιταξω απο μπροστα φαινεται λιγο η κοιλια του να εξεχει απο τα πλαγια του κεφαλιου.
Αν όντως είναι έτσι και αυτό πάσχει οπότε καλό είναι να το μεταφέρεις από τώρα στην καραντίνα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #34  
Παλιά 06-06-12, 10:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΗΠΩΣ ειναι απλα η ιδεα σου?

Εγω προτεινω -οχι πως παιζει κανενα ρολο, αλλα για ευκολια- και το αδειασμα να γινεται απο το φιλτρο (η εξοδος αντι να στελνει στο ενυδρειο να στελνει στην αποχετευση η οπου θες)
Ολα αυτα μπορεις να τα εχεις μονιμα εγκατεστημενα με βανακια και να επιλεγεις τι θες να κανεις, ετσι οι αλλαγες ειναι παιχνιδακι.
μπορεις να μου πεις πως ακριβως κανω κατι τετοιο? παντως επειδη οπως εχω ξαναπει, δουλευω μονο με λεπτομεριες, αν ειναι να πεις "ελα μωρε βανακια θελει" αστο, και θα το ψαξω! αν δε βαριεσαι να δωσεις λεπτομεριες τοτε πες μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όντως είναι έτσι και αυτό πάσχει οπότε καλό είναι να το μεταφέρεις από τώρα στην καραντίνα.
αυτο ειναι το θεμα ομως. ΔΕΝ ξερω αν ειναι ετσι και μπορει να ειναι απλα η ιδεα μου απο τα οσα εχω παθει τις τελευταιες μερες. κι αν το βαλω στην καραντινα του κανω θεραπεια με flagyl και epsom salt? αν ναι μπορειτε να μου πειτε ΠΩΣ ακριβως?
  #35  
Παλιά 06-06-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το απογευμα θα κατσω να σου φτιαξω ενα σχεδιο.
  #36  
Παλιά 06-06-12, 10:51
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω.



σημερα θα κανω παλι νηστεια για σιγουρια και αυριο θα ταισω με τροφη που θα παω να παρω πρασιναδας με σπιρουλινες κτλ. αν δεν μπορεσω να παω τοτε αυτριο ταιζω με αρακα παλι.

το βραδακι που θα δειχνει καλα θα βγαλω ενα βιντεο να δειτε το αλλο ψαρι να δουμε αν εχει κατι
  #37  
Παλιά 06-06-12, 11:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
3) για την αλλαγη νερου, αν το βαρελι ειναι χαμηλοτερα απο το υψος του ενυδρειου, θα τραβηξει νερο ΑΠΟ το βαρελι ΣΤΟ ενυδρειο? παντως αυτο που ειπες σπυρο να ρουφηξω απο το λαστιχο δε νομιζω να γινεται. μιλαμε για χοντρο λαστιχο ποτισματος καμια 20αρια μετρα
Με αντλια που εχει καλο μανομετρικο 2 μετρα και πανω. (ακριβη eheim με ρυθμιση ροης, ή οικονομικη κινεζικη χωρις ρυθμιση ροης και βαζεις στην ακρη φτηνο βανακι απο ποτιστικα)

Ειχα λαστιχο καμια 15αρια μετρα και το εκανα ανετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #38  
Παλιά 06-06-12, 11:33
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αντλια που εχει καλο μανομετρικο 2 μετρα και πανω. (ακριβη eheim με ρυθμιση ροης, ή οικονομικη κινεζικη χωρις ρυθμιση ροης και βαζεις στην ακρη φτηνο βανακι απο ποτιστικα)

Ειχα λαστιχο καμια 15αρια μετρα και το εκανα ανετα.
αυτο ειναι για να το κανω απο κουβα κατευθειαν ετσι? καμια σχεση με τα φιλτρα που λεγαμε.

αν το κανω ετσι πως λειτουργει αυτη η αντλια?


δε μου εχει πει καποιος. χρειαζεται να βαλω μηπως εκτοζον στο ενυδρειο προληπτικα μιας και ειχαμε αρρωστιες?
  #39  
Παλιά 06-06-12, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σπυρο σε γενικες γραμμες συμφωνουμε σε οσα εγραψες εκτος απο αυτο για την ανεπιστροφη (μερικως).
Ανεπιστροφα valves χρησιμοποιουνται ανεκαθεν σε ολων των ειδων τους αυτοματισμους
Οι συγκεκριμενες ισως ακουστουν λιγο ακριβες για το μεσο χομπυστα βεβαια
(30-35 ευρω χονδρικη, οχι δεν ειμαι καθολου κανενας Κρισος αλλα ολοι εχουν περισσευματα υλικων απο τη δουλεια τους που αγοραστηκαν και σε καποια φαση αλλαξαν καποια σχεδια) οποτε αν για οποιοδηποτε λογο δεν εμπιστευεστε "κατι" η πιο οικονομικη λυση ειναι τα δυο Χ "κατι" παραλληλα.
Η ανεπιστροφη στη συγκεκριμενη εφαρμογη παντως για μενα ειναι πολυ σημαντικη, γιατι σε καθε περιπτωση (ακομα κι αν για καποιο λογο το αντλιακι του φιλτρου σταματησει να δουλευει) θα αποτρεψει το να μπει το νερο προετοιμασιας μεσα στο φιλτρο και να σπρωξει αναποδα ολα τα σκουπιδια που εχει κρατησει μεσα στο ενυδρειο.
Τις εχεις δοκιμασει μακροχρονα?
Οι κοινες ανεπίστροφες που θα επαιρναν οι περισσοτεροι, εκτός του ότι μπορεί να κολλήσουν γιατί θα πιάσουν μπίχλα απο τη βιολογια, μειώνουν σημαντικά τη ροή της αντλίας.
Και επειδη εκτος απο ακριβη ανεπιστροφη, θα θελει για ασφαλεια καιι επιτηρητη ροης, οσο παει ανεβαινει το κοστος.
Και γιατι να εχει ολο αυτο το συστημα σε μονιμη βαση στη φιλτρανση, για να του ειναι χρησιμο μονο για την ωρα της αλλαγης?
Ειναι πολυ απλη η λυση αν θελει να μη υπαρχει περιπτωση να παει ουτε μια στο εκατομμυριο νερο στο φιλτρο (που δεν παει με τιποτα δλδ αν μεινει εν λειτουργια το φιλτρο και στο κατω κατω ειμαστε παροντες την ωρα της αλλαγης με αυτη τη διαδικασια)
Αν εχει βανακι ή μοχλο ρυθμισης ροης το φιλτρο (που ολα εχουν πια), βγαζει τη πριζα απο το φιλτρο και τα κλεινει και για να μη παει νερο στο φιλτρο, ή αν δεν εχει, βαζει ενα βανακι ακομα (ποιοτικο ομως αυτη τη φοπρα γιατι ειναι σε μονιμη συνδεση στη φιλτρασνη, πχ eheim) αναμεσα στο Ταυ και το φιλτρο.
Πρεπει να γυρισω ενα βιντεακι με την αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #40  
Παλιά 06-06-12, 11:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να γυρισω ενα βιντεακι με την αλλαγη.
α μπραβο!
  #41  
Παλιά 06-06-12, 11:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι για να το κανω απο κουβα κατευθειαν ετσι? καμια σχεση με τα φιλτρα που λεγαμε.

αν το κανω ετσι πως λειτουργει αυτη η αντλια?


δε μου εχει πει καποιος. χρειαζεται να βαλω μηπως εκτοζον στο ενυδρειο προληπτικα μιας και ειχαμε αρρωστιες?
Η αντλια ειναι για να σηκωνει το νερο ψηλα και να μη σηκωνεις εσυ κουβαδες (που αν χρειαζοταν κουβας δεν θα το συζηταγαμε τωρα), αλλα κυριως να μη σηκωνεις το ... βαρελι , αν κανεις μεγαλη αλλαγη
Με κουβαδες δεν κανεις αλλαγη τοσα λιτρα.
Ξεχνα το.
Θα γεμιζεις μια φορα τον κουβα, αντε 2-3 κουβαδες συνολο 30-35 λιτρα και θα περιμενεις να ερθει το νερο σε θερμοκρασια χωρου?
Θα τους βαζεις στο ενυδρειο και θα τους ξαναγεμιζεις και φτου και απο την αρχη?
Η αλλαγη θα κραταει δυο μερες?
Αχρηστη και η αντλια χωρις βαρελι.
Αχρηστο και το βαρελι αν ειναι σε εξωτερικο χωρο.

Το κολπο με το φιλτρο εινα α) για να μη ρουφας στην εξαγωγη (σπρωχνει το φιλτρο το νερο εξω) και β) για να μη βαζεις και στερεωνεις σωληνες μετα μεσα στο ενυδρειο για την εισαγωγη του νερου της αλλαγης.
Το νερο μπαινει απο την εξοδο του φιλτρου (συνηθως spraybar) μεσα στο ενυδρειο.
Ειναι ανεξαρτητα τα δυο κολπα.
Μπορεις να βαλεις το Ταυ και με αλλαγη με λαστιχο απο τη βρυση.
Ετσι τη δυναμη που χρειαζεται για να ανεβει το νερο στο ενυδρειο την αναλαμβανει η πιεση της βρυσης και οχι η αντλια απο το βαρελι.

Το εκτοζον δεν κανει θεραπεια σε βακτηριακες ή δηλητηριασεις.
Δεν ειναι φαρμακο.
Βοηθητικο ειναι (με βαση το αλατι), οπως το μελαφιξ (με βαση το εκχυλισμα cajeput oil).
Τα ψαρια απο οτι διαβαζω μπορει να εχουν σοβαρη βακτηριακη.
Η παραλληλη εμφανιση των κοκκινων σημαδιων μαζι με το dropsy εκει οδηγει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #42  
Παλιά 06-06-12, 12:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εκτοζον δεν κανει θεραπεια σε βακτηριακες ή δηλητηριασεις.
Δεν ειναι φαρμακο.
Βοηθητικο ειναι (με βαση το αλατι), οπως το μελαφιξ (με βαση το εκχυλισμα cajeput oil).
Τα ψαρια απο οτι διαβαζω μπορει να εχουν σοβαρη βακτηριακη.
Η παραλληλη εμφανιση των κοκκινων σημαδιων μαζι με το dropsy εκει οδηγει.
και τι κανω λοιπον?
  #43  
Παλιά 06-06-12, 12:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι κανω λοιπον?
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο οτι καταλαβα και στο αλλο θεμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #44  
Παλιά 06-06-12, 12:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τιποτα? μη μου λες τετοια... αν εχουν βακτηρια κτλ δε θα παθουν κατι και τα υπολοιπα ψαρια? δεν υπαρχει κατι να βαλω στο ενυδρειο? Δεν μπορω να αφησω 20 ψαρια να πεθανουν!
  #45  
Παλιά 06-06-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι εσωτερικη μολυνση δεν μπορεις να κανεις και πολλα.
Δεν ξερω τι παιζει με τα αντιβιωτικα, καλυτερα να σου πει ο Σπυρος που δειχνει να γνωριζει το θεμα (προσωπικα δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα σε τετοιο χοντρο προβλημα ΙΣΩΣ ειναι η μονη λυση, αν δηλαδη ενδεικνυνται).
Αν δεν, το αλατι βοηθαει τα ψαρακια να ξεπερασουν αρκετα πραγματα. Οπως σου εχω πει ηδη εγω θα ειχα ηδη ριξει αλατι στο ενυδρειο (οχι στη μεγιστη ποσοτητα θεραπειας, ισως στα 3-5 γρ. /λιτρο), αλλα δεν γνωριζω ποσο αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι για το dropsy.
Το εκτοζον σιγουρα θα βοηθησει αν υπαρχουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ παρασσιτα (αν εχεις ενδειξεις πληγων και τετοια). Αν ειναι εσωτερικη η μολυνση η δραση του θα ειναι μηδαμινη.


Σπυρο οι ανεπιστροφες που λεω δεν εχουν καμια σχεση με αυτες που λες οτι κοβουν πιεση και επηρρεαζονται απο βρωμια, και σιγουρα δεν τιθεται καν θεμα να παθουν οτιδηποτε.
Αν ειναι να φοβηθω κατι, να φοβηθω για τα αντλιακια των φιλτρων που ειναι ενυδριακης χρησης αλλα οχι για βιομηχανικα valves.
  #46  
Παλιά 06-06-12, 21:06
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

πολυ φοβαμαι οτι και το 4 απο τα 5 που αγορασα απο αυτο το πετ σοπ εχει το ιδιο.... ανεβαζω βιντεο σε λιγο...

ρε παιδια ομως αν ηταν dropsy θα ειχαμε 3 θανατους ηδη εκ των οποιων το ενα ψαρακι ξεφουσκωσε μια μερα πριν πεθανει, ενα δε φουσκωσε ποτε κι ενα ισως να ηταν λιιιιγο φουσκωμενο και να πεθανε ακαριαια?
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=ISLF5...ature=youtu.be

εκανα μετρησεις παλι


νιτρικα 10-20
νιτρωδη 0
αμμωνια μαλλον 0 ειναι αλλα κατι τα τεστ της απι που ειναι οτι να ναι , κατι οτι δεν εχω φως του ηλιου, θα ξανακανω αυριο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-06-12 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
  #47  
Παλιά 06-06-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή



Αυτο ειναι το συστημα χωρις την ανεπιστροφη
Τα βανακια 1 και 2 ειναι τα γνωστα που εχουν ολοι για να μπορουμε να βγαζουμνε το φιλτρο.
Το βανακι 3 ειναι για να σπαει την πιεση (ροη) και ειναι προεραιτικο.
για να αδειασεις νερο θα εχεις ανοιχτα τα βανακια 1,2, 4 και κλειστο το 5
για να βαλεις νερο στο ενυδρειο με σβηστο φιλτρο κλεινεις τα βανακια 1,2,4 κασι ανοιγεις το βανακι 5
για να γεμισεις με το φιλτρο εν λειτουργια εχις ανοιχτα τα 1,2, κλειστο το 4 και ρυθμιζεις το 5 κατω απο τη μεση
οταν λειτουργει το φιλτρο εχεις ανοιχτα τα 1,2 και κλειστα τα 4,5

(το 3 αν το χρησιμοποιησεις το ρυθμιζεις μια φορα και το αφηνεις για παντα στη θεση που το ρυθμισες)

Η παραπανω εγκατασταση σε βολευει να ειναι μονιμη, και να σταματησεις να κανεις ολοκληρη ιεροτελεστια την αλλαγη νερου
  #48  
Παλιά 06-06-12, 22:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

φιλε βαγγελη,μαλλον απο το πετσοπ ηταν καμμενα...

παντως το ψαρι δεν μου φαινεται καπως στο βιντεο...
__________________
  #49  
Παλιά 06-06-12, 22:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ρε παιδια, μπορουμε να βρουμε κανεναν που να ειναι ειδικος κι απλα να μην εχει δει το τοπικ να μας πει αν μπορει να ειχαν κατι απο το πετ σοπ?

δυστυχως και το ψαρακι του βιντεο 99% το εχει. ισως δε φαινεται και πολυ καλα, αλλα ειναι και λιγο χειροτερα απο τοτε. Δεν ξερω τι να κανω πια. αλυσιδα το ενα μετα το αλλο, σε σημειο που με εχει παρει απο κατω και ειμαι σιγουρος οτι θα τα χασω και τα 20 στο τελος...

να κανω κατι με αυτο το ψαρακι αν φουσκωσει και ανοιξουν τα λεπια του? μπορειτε να μου πειτε ΣΙΓΟΥΡΑ χωρις θεραπειες του ρισκου και με λεπτομερειες?
  #50  
Παλιά 06-06-12, 22:31
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν μπορει να πει κανεις κατι με σιγουρια...
δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα αν ηταν απο το πετσοπ καμμενο...
αλλα χωρις ιδιαιτερα συμπτωματα,εκει καταληγουμε!

εγω θα εκανα θεραπεια σε ολο το ενυδρειο!


δεν ειμαι ομως ο εμπειρος που ζητας...
__________________
  #51  
Παλιά 06-06-12, 22:33
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

θεραπεια σε 600 λιτρα ενυδρειο θελει πολλα κιλα εμπειρια και δε τη διαθετω δυστυχως! οποτε μαλλον περιμενουμε!

αν καποιος απο οσους λεγατε για θεραπεια σε καραντινα με φλαγκυλ και εψομ επιμενει, ας μου πειτε πληροφοριες
  #52  
Παλιά 06-06-12, 22:35
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
θεραπεια σε 600 λιτρα ενυδρειο θελει πολλα κιλα εμπειρια και δε τη διαθετω δυστυχως! οποτε μαλλον περιμενουμε!
ουτε κι εγω,δυστυχως...


περιμενουμε...
__________________
  #53  
Παλιά 06-06-12, 22:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

κατι αλλο....

ειναι ενα αλλο ψαρι, το οποιο κολυμπαει καθετα εντελως στο ενυδρειο προς τον βυθο και μετα αφηνει το σωμα του και παει παει πανω. ειναι τιποτα η απλα ανησυχω με τα παντα πια?
  #54  
Παλιά 06-06-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θεραπεια με φαρμακα σε ολοκληρο το ενυδρειο δεν μπορεις να κανεις.
Μονο με αλατι μπορεις να κανεις κατι αλλα ετσι κι αλλιως απομονωσε τα υποπτα ψαρια σε καραντινα.
Το να ηταν καμμενα απο το πετ-σοπ δεν ειναι κατι καινουργιο.
Μπορει να μη φταιει καν το μαγαζι και να ηταν καμμενα απο τον εκτροφεα.
Εχεις δει ποτε παραλαβη πετ σοπ? ξερεις πως ειναι και ποσο καιρο ειναι συσκευασμενα τα ψαρια που ερχονται και ποσα παραλαμβανονται πεθαμενα και πετιουνται?
Το ξερεις οτι τις περισσοτερες φορες τα ψαρια που αγοραζουμε υποκεινται ηδη σε μια θεραπεια με φαρμακα που ριχνουν οι μαγαζατορες μπας και τα σωσουν?
Αν δεν ειναι δικη σου γεννα δε μπορεις απλα να εισαι σιγουρος για απολυτως τιποτα.


Για το ψαρακι που λες τυχαια μπορουν να κανουν διαφορες κινησεις. Τωρα εχεις παθει αυτο που λενε πως "οποιος καει απο χυλο φυσαει και το γιαουρτι"
  #55  
Παλιά 06-06-12, 22:44
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
υποπτα ψαρια σε καραντινα.
Το να ηταν καμμενα απο το πετ-σοπ δεν ειναι κατι καινουργιο.
Μπορει να μη φταιει καν το μαγαζι και να ηταν καμμενα απο τον εκτροφεα.
Εχεις δει ποτε παραλαβη πετ σοπ? ξερεις πως ειναι και ποσο καιρο ειναι συσκευασμενα τα ψαρια που ερχονται και ποσα παραλαμβανονται πεθαμενα και πετιουνται?
Το ξερεις οτι τις περισσοτερες φορες τα ψαρια που αγοραζουμε υποκεινται ηδη σε μια θεραπεια με φαρμακα που ριχνουν οι μαγαζατορες μπας και τα σωσουν?
Αν δεν ειναι δικη σου γεννα δε μπορεις απλα να εισαι σιγουρος για απολυτως τιποτα.

ακριβως αυτο..



οσο για το ψαρακι,εμενα το κανουν αυτο,οταν ταισω παραπανω...
τωρα,τι να σου πω..
__________________
  #56  
Παλιά 06-06-12, 22:50
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

να ταισα πολυ αποκλειεται παντως μιας και 4-5 μερες τωρα τρωνε μια νηστεια, μια αρακα η μαρουλι. εριξα πριν 2-3 ωρες αρακα, περιπου μισο μπιζελι ανα ψαρι
  #57  
Παλιά 06-06-12, 23:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Απο φωτοπεριοδο πως εισαι?
Στο χωρο που τα εχεις μηπως τυγχανει να παιζεις ...ντραμς? (τεσπα να εχει δυνατα μουσικη, τηλεοραση κτλ? )
Γενικα απο στρεσσογονους παραγοντες πως παει?
Ειλες πως εχεις μικρα παιδια, υπαρχει περιπτωση να εχουν ριξει κατι μεσα στο ενυδρειο?
Στη βρυση εχεις φιλτρο νερου?
Το σχεδιο το καταλαβες?
Φροντισε η επομενη αλλαγη να γινει σωστα και σε σωστη θερμοκρασια.
(γνωμη μου ειναι καλυτερα να παραλειψεις μια αλλαγη παρα να την κανεις με το "γνωστο" τροπο)
  #58  
Παλιά 07-06-12, 10:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Φιλτρο νερου οχι.
Ειναι στο σαλονι οποτε οι συνηθισμενοι θορυβοι σαλονιου.
Το ενυδρειο ειναι στον τοιχο 2 μετρα ψηλα.
Να επεσε κατι δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις.

Το αχεδιο θα το δω μολις τελειωσουμε με τους θανατους! Και παλι χρειαζομαι κουβα ετσι;
-------------------------
ι σ ω ς το τεταρτο ψαρακι να ειναι καλυτερα, αλλα με τα οσα εχω δει καλυτερα να περιμενουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 07-06-12 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
  #59  
Παλιά 07-06-12, 19:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παλι χρειαζομαι κουβα ετσι;

?? τι να τον κανεις?
ενα βαρελακι θες οχι κουβαδακια
  #60  
Παλιά 07-06-12, 21:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ναι αυτο εννοω. 200λιτρο. Εκτος αν εννοεις κατι που δεν εχω καταλαβει
-------------------------
ρε παιδια μια ερωτηση, γιατι δε μου λεει κανεις να κανω τη θεραπεια για το ψαρακι που μαλλον εχει dropsy ενω στην αρχη την προτεινατε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 07-06-12 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηρθε η ωρα aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 33 14-01-10 15:31
Ηρθε το θηριο..... Andros Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 10 06-08-09 22:35
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09441 seconds with 13 queries