Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-08, 01:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ερωτηση για παπαγαλο...

καλησπερα!!! σκεφτομαι εδω και μερες να αγορασω ενα παπαγαλο...
δεν θα ειναι οι πολυ μεγαλοι αλλα και οχι τα πολυ μικρα που βλεπουμε στα pet shop...
μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να παρω...
εχετε να μου πρωτεινεται κατι..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
σκεφτομαι για ενα ζευγαρι cockatiel
τι λετε?? πως ξεχωριζει το αρσ. απο το θυλ.???
υπαρχει αλλη ρατσα στο ιδιο περιπου μεγεθος και οχι πολυ ακριβα??
σας ευχαριστω!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 01:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-08, 02:22
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Θανάση για δες εδώ :http://www.malinoiscanary.gr/forum/t1431/
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-08, 03:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παπαγαλοι:
μεγαλη ευθυνη...αν θες να εχεις εναν μονο και να τον εξημερωσεις οι εππιστημονες τον συγκρινουν με τα σκυλια...η ευφυια και οι αναγες τους ειναι τεραστιες...δεν ειναι καθολου σπανιο να αυτοκτονησουν κατοπιν πολλαπων αυτοτραυματισμων αν παραμεληθουν...( www.mytoos.com) για αυτον τον παπαγαλο θα εισαι το ταιρι του....
αν παρεις 2 δε θα μπορεσεις να τους εξημερωσεις πολυ αλλα δε θα εχεις το αγχος αν τους αφιερωνεις πολυ χρονο...βασικα θα δινουν σημασια το ενα στο αλλο και οχι σε σενα..
τα κοκατιλ ειναι πολυ ομορφα...γινονται καλοι γονεις αν θες ζευγαρι..επισης εξημερωνονται πολυ ευκολα..αλλα εχουν πολυ διαπεραστικη φωνη...επισης επειδη ανηκουν στους κακατουες βγαζουν αυτη την περιβοητη σκονη αποτα φτερα τους και θα πρεπει κανενα μελος της οικογενειας να μην εχει αλλεργιες...
αν ησουν κοντα εχω ενα ετοιμο ζευγαρι για πουλημα αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη...αλλα μας χωριζει μεγαλη αποσταση...
στο βασικο χρωματισμο τα θηλυκα εχουν λιγοτερο κιτρινο στο προσωπο και κυριως ξεχωριζουν λογω του οτι στα φτερα της ουρας εχουν ριζοντιες κιτρινωπες ριγες....στις χρωματικες μεταλλαξεις οπως στα περλε αυτο το χαρατηριστικο υπαρχει αλλα στα λουτινο και αλλες ποικιλιες ειναι πιο δυσκολο...επισης ο αρσενικος τραγουδα ενω το θηλυκο οχι..
μεσαιοι παπαγαλοι υπαρχουν πολλοι και πρeπει να διαβασεις καλα τα προφιλ τους πρiν καταληξεις...το απο που θα τον παρεις ειναι αλλο θεμα και καλο θα ηταν σαν πουλι συντοφιας να παρεις μεγαλωμενο στο χερι απο εκτροφεα και οχι απο πετ σοπ...
αν σε ενοχλει η φωνη τοτε διεγραψε απο τις λιστες σου τις μικροσωμες αμαζονες..τις κονουρες και τα μικρα κακατου...
μελωδικη φωνη εχουν οι ροζελες και θεσπεσια χρωματα οπως και τα red rumped parakeets που επισης αναπαραγω...τα pionus ειναι επισης πολυ ησυχα πουλια κι ευγενικα..
ειναι τεραστια η ποικιλια και καλο θα ηταν να ενημερωθεις καλα μεσα απο σαιτς, βιβλια και επισκεψεις σε πετ σοπ για τα διαφορα ειδη,.,...αν δεις καποιο ειδος σε πετ σοπ και σου αρεσει αν θες ποσταρε να σου πω γνωμη αν γνωριζω το ειδος..
αν κανεις σωστη επιλογη δε θα το μετανιωσεις ποτε...ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πουλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-08, 14:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!! σας ευχαριστω πολυ για την αμεσες απαντησεις σας...
η αληθεια ειναι οτι παντα το ψαχνω πριν παρω κατι ζωντανο...
το οτι θα ασχοληθω μαζι τους αυτο ειναι σιγουρο και θα τους παρεχω οτι χρειαζονται...
σκεφτηκα ζευγαρι οχι τοσο για αναπαραγωγες αλλα γιατι πιστευω οτι για καθε ζωο ειναι τελειος διαφορετικο να ειναι μονο και αλλιος να εχει παρεα...
το οτι δεν θα μου δινουν και τοση σημασια δεν με ενοχλει γιατι θα τους δινω εγω...
δεν με ενοχλουν οι φωνες και απο αλεργειες ειμαστε οκ...
θελω κατι στο μεγεθος του κοκατιλ για να μπορεσω να τους εχω ενα πολυ ανετο σπιτι...
στα πετ σοπ εδω εχουν μονο κοκατιλ σε αυτο το μεγεθος και μετα 6-7 ρατσες αλλα πολυ πιο μεγαλοσωμες και δεν θελω....
θα κοιταξω σε διαφορα σαιτ και θα τα λεμε πριν καταλειξω καπου...
αν παντος ξερετε κανενα σαιτ θα με βοηθουσατε αρκετα..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
καλησπερα και παλι!!! πηγα μια βολτα στα πετ σοπ και εχουν κοκατιλ, lovebird, μακαο, γκριζο αφρικανικο και αν θυμαμε καλα ειδα και αμαζονιου...

ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..)
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ

δεν ξερω ποσο σπανια μπορει να ειναι και τι τιμη εχουν...
απλα ειναι αυτα που μου αρεσουν...
για πειτε μου την γνωμη σας..

για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο??
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??

σας ευχαριστω!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ υπεροχα πουλια ειτε σαν συντοφιας ειτε σαν ζευγαρι..σε μεγαλο κλουβι να πετουν φαινεται η ομορφια τους...ο αρσενικος φωναζει δυνατα
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ δεν ειναι κοινωνικα πουλια και δεν φημιζονταιγια την εξημερωση τους..ειναι ομως πανεμορφοι...βεβαια εχουν εξημερωθει πολλα ατομα σε υπερθετικο βαθμο..ειναι θεμα χαρακτηρα...απλα σαν ειδος δε φημιζεται για την εξημερωση του...σπανια βρισκεις θηλυκα για να σχηματισεις ζευγαρι..
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ πολυ ομορφοι...δεν ειχα ποτε ομως για να σου πω συμπεριφορα...
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ οπως και ο μπαρναρντ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..) απο τα ομορφοτερα πουλια ειδικα η west coast..εχουμ μελωδικη φωνη αλλα οπως και οι ring neck (με ροδινο δακτυλιο) δεν εξημερωνονται ιδιαιτερα...ιδανικα να τα εχεις σε ζευγαρι..θελουν πιο μεγαλο κλουβι απο τα κοκατιλ
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ αν εννοεις σαν κονουρ (sun conure) τελεια χρωματα!!! απιστευτη ομορφια...οπως ολες οι κονουρες τρελλο ταπεραμεντο..εξημερωση στο επακρο...νομιζει οτι κυβερνα το σπιτι και θα ειναι ολο σκερτσο και ναζι....αλλα οι στριγγλιες τους οταν δε τους δινεις σημασια ....ΠΟΛΛΑ ντεσιμπελ!!!


για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο?? ΠΟΤΕ κυλινδρικα κλουβια....δε ξερω ποιος διεδωσε αυτη τη μοδα και καποιοι λενε οτι εξυπηρετει το σκαρφαλωμα των πουλιων!! λαθος!!!!!! ειναι σαν να εισαι σε στρογγυλο δωματιο..το πουλι μπερδευεται και δε μπορει να σχηματισει ορια απο την ιδια καμπυλη,,οι ειδικοι το απαγορευουν..
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??..ισα ισα καλυτερα..να το κανεις πιο μεγαλο στις διαστασεις που θες....αναλογα το ειδος τα ανοιγματα του συρματος να ειναι τετοια ωστε να μη χωρα το κεφαλι και πνιγουν...τα συρματα ανοξειδωτα να μη σκουριαζουν..αν εχεις ξυλο προσοχη γιατι τα περισσοτερα ειδη παπαγαλων θα σου το μασουλησουν και θα το διαλυσουν...

σας ευχαριστω!!
καλη αναζητηση!!!η εγκυκλοπαιδεια των πτηνων ειναι καλο βιβλιο....αλλα καλυτερα απο εκει να βρισκεις τις λατινικες ονομασιες και να αναζητας τα προφιλ στο ιντερνετ...τα σαιτ που ειναι καλα ειναι σαιτ που αφορουν μονο συγκεκριμενα ειδη η συγκεκριμενες οικογενειες...οχι γενικα για παπαγαλους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-08, 19:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)
βγαζουμε και τις ροζελες....
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες
-------------------------
συγνωμη που σε ζαλιζω μιας και δεν απανταει κανεις αλλος...
επιδη απο δευτερα θα ξεκινησω την κατασκευη του σπιτιου του...
θελω να μου πεις κατι ακομα...
εκτος απο το ποσο μεγεθος πρεπει να ειναι περιπου...
διαβασα οτι αν το σπιτι του ειναι κλειστο γυρο γυρο και εχει ορατοτητα μονο απο μπραστα οτι αισθανεται πιο ασφαλες ο παπαγαλος...
ειναι σωστο αυτο??
ακομα απο τι δεντρα η φυτα μπορω να παρω κλαδια για να τα βαλω μεσα να εχει φυσικα πατηματα???
πρεπει να ειναι τελειος ξερα??
σε ευχαριστω!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 19:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-08, 19:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

εχουν προσωπικοτητα αλλα πολυ φωνη ρε παιδι μου..αν θες ηρεμια καλυτερα που το βγαζεις..

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)

οταν λεμε δεν εξημερωνεται εννοουμαι οτι δεν δενεται συνηθως πολυ μαζι σου..οσο αλλα ειδη...δε κινδυνευεις και θα ειναι εξοικειωμενο στη ζωη του σπιτιου..δε θα ειναι επιθετικο

βγαζουμε και τις ροζελες....
το ιδιο και για τις ροζελες...βεβαια και πιο ακριβες αλλα πιο ησυχες και απο τα κοκατιλ στο θεμα φασαρια...και πιο ομορφες..
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ μη παρεις πουλι πανω απο 45 ευρω θα ειναι κω....σμα.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
αυτους τους 2 δε τους συναντησα ποτε σε μαγαζι και δε ξερω τιμες ουτε χαρακτηρα...γενικα παντως οι αυστραλεζοι αυτου του τυπου (ροζελες-red rumped-μουλγκα-μπαρναρντ-μπαραμπαντ-μπουρκ-elegant) ειναι δειλα πουλια με ταση να διατηρουνται σε ζευγαρια και οχι σαν πουλια συντροφιας...
απο τους αυστραλεζους για παρεα προτεινονται οι κακατουες με μεγαλες ομως απαιτησεις..τα κοκατιλ ..τα budgerigars και τα lorries (ακριβα και δυσκολοσυντηρητα)

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??αναλογα το ειδος καιτι θες να κανεις..τα ιδανικα ειναι τα εξωτερικα πτηνοτροφεια με καταλυμα..αλλα για μεσα στο σπιτι και για να εχουν μια καλη ζωη θεωρω απαραιτητη επενδυση αυτα τα μεγαλα κλουβια που εχουν δυστυχως πιο πολυ υψος παρα μηκος αλλα τουλαχιστον ειναι ανετα...αν καταληξεις στα μικροσωμα ειδη που θες αντι να παρεις μεταλλικα που εχουν 250-400 ευρω μπορεις με 80 ευρω να παρεις το ιδιο σε πλαστικο απο τα καρφουρ οπως αυτο στη φωτο που εχω εγω...εκει φαινεται και η ομορφια τους αλλωστε..
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες
μιας και δεν θα εχεις ομως εξημερωμενο στο μελλον..κι επειδη αν εξημερωσεις εναν ισως εχεις προβλημα αποδοχης του θηλυκου καλο θα ειναι αν αποφασισες για ζευγαρι να παρεις ζευγαρι απο την αρχη..και αν θες πτηνο συντροφιας εξημερωμενο τοτε ενα μονο του απο την αρχη...αν παρεις μονο ενα κοκατιλ για εξημερωση σου προτεινω θηλυκο για την ησυχια σου...
στις φωτο βλεπεις το κλουβι που λεω...ενα ζευγαρι κοκατιλ που εχω...τον αρσενικο red rumped (μου βγαλανε και 3 παιδακια φετος) και το pionus μου..ο μαξιμος!!
καλη επιλογη!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  6382
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  3695
Μέγεθος:  85,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  2937
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  1907
Μέγεθος:  49,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-08, 19:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
συγνωμη που σε ζαλιζω μιας και δεν απανταει κανεις αλλος...
καμια ζαλη ευχαριστηση μου
επιδη απο δευτερα θα ξεκινησω την κατασκευη του σπιτιου του...
θελω να μου πεις κατι ακομα...
εκτος απο το ποσο μεγεθος πρεπει να ειναι περιπου...
διαβασα οτι αν το σπιτι του ειναι κλειστο γυρο γυρο και εχει ορατοτητα μονο απο μπραστα οτι αισθανεται πιο ασφαλες ο παπαγαλος...μια επιφανεια καλο ειναι να ειναι κλειστη...αλλα αν το εχεις με την πλατη σε τοιχο δε χρειαζεται..νιωθουν ασφαλεια αν εχουν τα νωτα τους καλλυμενα και οχι εκτεθιμενα απο παντου..προτιμω τις 3 επιφανειες ανοιχτες για καλη ορατοτητα..ειδικα αν ειναι πουλι για συντροφια κι εξημερωση...πιο δυσκολο στο καθαρισμα αν εχει κλειστες επιφανειες γιατι θα μαζςυουν βρωμιες..
ειναι σωστο αυτο??
ακομα απο τι δεντρα η φυτα μπορω να παρω κλαδια για να τα βαλω μεσα να εχει φυσικα πατηματα???χωρις να εχω χρησιμοποιησει φυσικα κλαδια τα μη δηλητηριωδη ειναι τα οπωροφορα και το κλαδι της λευκας..
πρεπει να ειναι τελειος ξερα?? εγω θα χρησιμοποιουσα ξερα κλαδια χωρις τους χυμους τους...
σε ευχαριστω!!!
κανονας πρωτος: ΠΟΤΕ αβοκαντο σε παπαγαλο..μπορει να τον σκοτωσει επι τοπου..
δευτερος: αν παρεις ετοιμες κουρνιες να μην εχουν ολες την ιδια διαμετρο...να μην πληγωνονται τα ποδια του..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-08, 19:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε ευχαριστω και παλι!!!!
για το αβοκαντο και τα αλλα βασικα τα εχω διαβασει...
οσο για το πλαστικο που λες απο τα καρφουρ μπορω να πω οτι φενετε πολυ πιο ομορφο...
και δειχνει και το πουλι τελειως διαφορετικα...
αλλα εδω δυστυχος δεν εχουμε καρφουρ ακομα
θα ψαξω για υλικα και θα δω τι μπορω να βρω για να φτιαξω κατι εγω...
εξαλου και τα χερια μου πιανουν καλα και μου αρεσουν πολυ οι κατασκευες...
οτι φτιαχνω και οτι αποφασιζω θα σε ενημερωνω....
και παλι σε ευχαριστω!!!
-------------------------
ξεχασα να σου πω οτι τα κοκατιλ εδω τα εχουν 30 ευρω...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 19:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-08, 19:52
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εγω παλια ειχα παρει ενα ζευγαρι κοτακατηλ 100 ευρω και με εκπτωση κανονικα καναν 60 το ενα...Ολο ζευγαρωναν και γεννουσαν αλλα ποτε δεν εβλεπα μικρα τρωγαν τα αυγα οπως τα σκαλαρια Ισως εκανα κατι εγω λαθος αλλα τωρα που ασχολουμε με το ιντερνετ και εχω την δυνατοτητα να διαβασω δεν εχω τα πανεμορφα κοκατηλ...Ηρθε στα χερια μου τωρα ενα βιβλιο για αυτα τα πουλια αν θες να μαθεις κατι μπορεις να μου πεις...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-08, 20:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπραβο!!! πολυ καλη τιμη.....εδω και θεσσαλονικη τα βρισκω 45..και καποιες χρωματικες ποικιλιες τις βαζουν και 50..

σε βλεπω μαλλον να καταληγεις στα κοκατιλ και η αληθεια ειναι πως μαζι με τα budgerigars ειναι οι δημοφιλεστεροι παπαγαλοι..ευγενικα απο τη φυση τους....
σκεψου μονο καλα αν θες ενα και εξημερωμενο η ζευγαρι...και πολυ προσοχη ..τα νεαρα αρσενικα μοιαζουν με τα θηλυκα...φυλο διακρινεται κυριως μετα τους 6 μηνες..
ειναι ισως το σημαντικοτερο που πρεπει να αποφασισεις μετα την επιλογη του ειδους..
αν περασουν το lovebirds απο το μυαλο σου (γιατι δεν αναφερθηκα καθολου σε αυτα και τα συναντας συχνα)...να θυμασαι επισης οτι ειναι πολυ εξυπνα κι ενδιαφεροντα πουλια..αλλα κι αυτα με διαπεραστικες φωνες!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
τρωγαν τα αυγα οπως τα σκαλαρια
πριν και κατα τη διαρκεια της επωασης των αυγων καθως και κατα την ανατροφη των νεοοσων πρεπει οπωσδηποτε να προσφερουμε αυγοτροφη καθημερινα για να μειωσουμε τον κινδυνο φαγωματος των αυγων...ειχα πολλα αγονιμοποιητα αλλα παραυτα δε μου εφαγαν ποτε ουτε 1 αυγο....βεβαια χορηγουσα καθημερινα αυγοτροφη..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 30-08-08 στις 20:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-08, 20:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο!!! πολυ καλη τιμη.....εδω και θεσσαλονικη τα βρισκω 45..και καποιες χρωματικες ποικιλιες τις βαζουν και 50..

σε βλεπω μαλλον να καταληγεις στα κοκατιλ και η αληθεια ειναι πως μαζι με τα budgerigars ειναι οι δημοφιλεστεροι παπαγαλοι..ευγενικα απο τη φυση τους....
σκεψου μονο καλα αν θες ενα και εξημερωμενο η ζευγαρι...και πολυ προσοχη ..τα νεαρα αρσενικα μοιαζουν με τα θηλυκα...φυλο διακρινεται κυριως μετα τους 6 μηνες..
ειναι ισως το σημαντικοτερο που πρεπει να αποφασισεις μετα την επιλογη του ειδους..
αν περασουν το lovebirds απο το μυαλο σου (γιατι δεν αναφερθηκα καθολου σε αυτα και τα συναντας συχνα)...να θυμασαι επισης οτι ειναι πολυ εξυπνα κι ενδιαφεροντα πουλια..αλλα κι αυτα με διαπεραστικες φωνες!!
-------------------------


πριν και κατα τη διαρκεια της επωασης των αυγων καθως και κατα την ανατροφη των νεοοσων πρεπει οπωσδηποτε να προσφερουμε αυγοτροφη καθημερινα για να μειωσουμε τον κινδυνο φαγωματος των αυγων...ειχα πολλα αγονιμοποιητα αλλα παραυτα δε μου εφαγαν ποτε ουτε 1 αυγο....βεβαια χορηγουσα καθημερινα αυγοτροφη..


οντως η τιιμη απο οτι βλεπω σε διαφορα σιτε ειναι πολυ καλη!!!!
μου αρεσουν πολυ δεν λεω και ειμαι πραγματικα κοντα σε αυτα...
θελω να δω κι αλλα παρομια ειδη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα πω μετα πω πω αυτο ηθελα...
το θεμα ειναι οτι οσο κοιταω τοσο μπερδευομαι...
επιδη ισος μπορεις να με βοηθησεις λιγο ( παλι )
θα παρω τελικα ζευγαρι γιατι θελω να εχει συντροφια...
θελω να ειναι περιπου απο 30-40 εκατοστα
απο τιμη μεχρι 100-150 ευρω για καθε πουλι θα τα δωσω αν ειναι κατι και με τραβιξει πολυ....
δεν με νοιαζει να μιλαει πολυ, αλλα να μη σπαει και τα τυμπανα...
θελω να ειναι ζωηρο, παιχνιδιαρικο, να εξημερωνεται καπος...
αυτα....
ακουω προτασεις...
πραγματικα βλεπω τοσα πολλα που μπερδευομαι...
και κατι ακομα... τα πλαστικα κλουβια δεν τα υπαρχει περιπτωση να τα τρυπησουν??
αν ανεβω αθηνα θα βρω σε ολα τα καρφουρ??
ειναι σε κομματια και το συρναμολογεις για να το μεταφερω στο πλοιο η ειναι ετοιμο στημενο??
και παλι σε ευχαριστω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα παρω τελικα ζευγαρι γιατι θελω να εχει συντροφια...
θελω να ειναι περιπου απο 30-40 εκατοστα
απο τιμη μεχρι 100-150 ευρω για καθε πουλι θα τα δωσω αν ειναι κατι και με τραβιξει πολυ....
δεν με νοιαζει να μιλαει πολυ, αλλα να μη σπαει και τα τυμπανα...
θελω να ειναι ζωηρο, παιχνιδιαρικο, να εξημερωνεται καπος...
αυτα....απο τη στιγμη πο υαποφασισες για ζευγαρι ξεχνα την εξημερωση...θα εκοικειωθουν με σενα ..με το σπιτι...δε θα ειναι αγρια αλλα θα ειναι ημιαγρια..δε θα μπορεις να τα πιανεις..να τα χαιδευεις..να καθονται στον ωμο σου οπως θα εκανε ενας ηρεμος παπαγαλος....
απο τη στιγμη που δινεις τοσα χρηματα αν κατι σε τραβηξει..προσωπικα θα μου αρεσε πολυ ενα ζευγαρι ροζελες...νομιζω ειναι οι west coast που εχουν μονο κοκκινο και μπλε...ειναι υπεροχα πουλια με μελωδικη τρυφερη στο αυτι φωνη...το εχω απωθημενο γιατι ποτε δεν ειχα ενα ζευγαρι...το θεμα ειναι να πεσεις σε καποιον που να ξερει και να παρεις διαφορετικα φυλα.
ακουω προτασεις...
πραγματικα βλεπω τοσα πολλα που μπερδευομαι...
και κατι ακομα... τα πλαστικα κλουβια δεν τα υπαρχει περιπτωση να τα τρυπησουν?? μικροσωμα ειδη δεν εχουν τοσο δυνατο ραμφος...κοκατιλ και παρακιτς σε μενα δεν εκαναν την παραμικρη φθορα στο πλαστικο
αν ανεβω αθηνα θα βρω σε ολα τα καρφουρ?? οσες φορες πηγα της θεσσαλονικης τα ειχε...τα αντιστοιχαμεταλλικα σε πετ σοπ εχουν απο 250-400 ευρω αναλογα το μεγεθος
ειναι σε κομματια και το συρναμολογεις για να το μεταφερω στο πλοιο η ειναι ετοιμο στημενο??το συναρμολογεις ναι....ειναι ελαφρυ κουβαλιεται ευκολα
και παλι σε ευχαριστω!!!
παρακαλω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-08, 20:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

τις ροζελες τις ειδα και ειναι κι αυτες πολυ ομορφες, αλλα και σε αυτες γραφει οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να ξεχωρισεις και να παρεις ζευγαρι...
παντος στα κακατιλ το λοφιο ειναι ολα τα λεφτα....
-------------------------
υπαρχει κανεις απο αθηνα που να εχει δει τα καρφουρ αυτα τα πλαστικα κλουβια??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα cockatiel που λεγονται και quarrion ειναι το ειδος που συνδεει τους κακατουες (με χαρακτηριστικο το λοφιο) με τους parakeets (με χαρακτηριστικο τη μακρια ουρα) εχει και τα 2 χαρακτηριστικα..ανηκει ομως στους κακατουες..γιαυτο και η σκονη που βγαζουν και εμφανιζεται σε ολα τα πουλια της οικογενειας..
ειναι πραγματι αξιολατρευτα...ομως να ξερεις οτι θα υπαρχουν στιγμες που θα φωναζουν..και δεν ειναι ευχαριστο στο αυτι...να εισαι ετοιμος να το δεχτεις..ελαχιστα ειναι τα ειδη των παπαγαλων οπως καποιοι parakeets και οι ροζελες που εχουν σιγανη και μελωδικη φωνη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-08, 20:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα cockatiel που λεγονται και quarrion ειναι το ειδος που συνδεει τους κακατουες (με χαρακτηριστικο το λοφιο) με τους parakeets (με χαρακτηριστικο τη μακρια ουρα) εχει και τα 2 χαρακτηριστικα..ανηκει ομως στους κακατουες..γιαυτο και η σκονη που βγαζουν και εμφανιζεται σε ολα τα πουλια της οικογενειας..
ειναι πραγματι αξιολατρευτα...ομως να ξερεις οτι θα υπαρχουν στιγμες που θα φωναζουν..και δεν ειναι ευχαριστο στο αυτι...να εισαι ετοιμος να το δεχτεις..ελαχιστα ειναι τα ειδη των παπαγαλων οπως καποιοι parakeets και οι ροζελες που εχουν σιγανη και μελωδικη φωνη...

δεν εχω προβλημα να φωναζουν... λατρευω τοσο πολυ τα ζωα που θα ηταν χαρα μου να εχω οσο πιο πολλα γινετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-08, 21:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε αυτο συμφωνουμε...αλλα η οικογενεια τι λεει?? χα χα...

δες κι αυτα..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%EC%E1%F4%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ht=maximillian
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-08, 21:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτο συμφωνουμε...αλλα η οικογενεια τι λεει?? χα χα...

δες κι αυτα..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%EC%E1%F4%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ht=maximillian

η οικογενεια δεν λεει τιποτα... γιατι εδω και 2 μηνες
μενω μονος μου.... χαχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-08, 21:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τοτε μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα!!!! γεμισε τον τοπο πουλια..αντε να κανουμε κι ανταλλαγες μετα...χε χε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-08, 23:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα!!!! γεμισε τον τοπο πουλια..αντε να κανουμε κι ανταλλαγες μετα...χε χε

οπως καταλαβενεις απο την ωρα , με εχουν πονεσει
τα ματια μου...
τελικα κατεληξα να παρω για αρχη cockatiel
πες μου κατι που σκεφτομαι...
να παρω πρωτα ενα αρσενικο να το εξημερωσω και μετα να παρω αλλα 2 θυληκα??
λες να μην τα δεχτει??
η να παρω απο την αρχη ενα ζευγαρι...??
κι αν παρω ενα αρσενικο και σε λιγους μηνες μετα παρω 1-2 θυληκα και τα βαλω μαζι του... τι μπορει να γινει??
αν οταν παρω τα θυληκα τα βαλω σε αλλο κλουβι και τα βλεπει απο μακρυα δεν θα τα ερωτευτει??

ολο κολπα σκεφτομαι ε??
και ξερεις γιατι??
γιατι θα μου αρεσε να μπορω να το βγαζω εκτος κλουβιου και να το εχω μαζι μου...
τωρα αν δεν γινετε δεν θα τα χαλασουμε, θα παρω ενα ζευγαρι και οσο μπορεσω θα τα εξημερωσω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να παρεις πρωτα ενα θυληκο που ειναι ποιο γλυκα σε χαρακτηρα και εξημερωνοντε ποιο ευκολα,κ αργοτερα βλεπεις κ περνεις κ αρσενικο,αλλα μονο ενα αρσενικο κ ενα θυληκο,γιατι αλλιως μπορει να τσακωνωντε...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-08, 12:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα ελεγα να παρεις πρωτα ενα θυληκο που ειναι ποιο γλυκα σε χαρακτηρα και εξημερωνοντε ποιο ευκολα,κ αργοτερα βλεπεις κ περνεις κ αρσενικο,αλλα μονο ενα αρσενικο κ ενα θυληκο,γιατι αλλιως μπορει να τσακωνωντε...
δεν εχω προβλημα πιο θα παρω πρωτο... και πιο καλα εχω κι εγω να εχω στο τελος ενα ζευγαρι..
απλα θα ηθελα οπως ειπα να μπορεσω να τα εξημερωσω για να τα βγαζω κι εξω απο το σπιτι τους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-08, 13:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο πετ σοπ τα πουλια ειναι τελειως αγρια.....θα πρεπει να τα εξημερωσεις με κοπο και δεν γινονται παντα τοσο ηρεμα οσο αν επαιρνες απο εκτροφεα μεγαλωμενα στο χερι...αν σε ενδιαφερει να ειναι ηρεμα θα μπορουσες να αγορασεις απο εκτροφεα με λιγα περισσοτερα χρηματα ηδη εξημερωμενα....πρωτα θα επαιρνες το ενα και σε λιγους μηνες που θα ειχε προσκολληθει πανω σου θα επαιρνες και το 2ο. τα μεγαλωμενα στο χερι βεβαια δε γινονται καλοι γονεις γιατι εχουν αποχωριστει τους δικους τους πολυ νωρις και δεν δεχτηκαν τα απαραιτητα μαθηματα...
ειπες ομως οτι δε σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους....
αυτο θα εκανα αν ηθελα να πετυχω τη λεπτη ισορροπια...και ζευγαρι και ηρεμα...βεβαια παλι οταν δεθουν μεταξυ τους θα σε εχουν ψιλοχε....νο, αλλα σιγουρα θα μπορεις να τα βγαζεις απο το κλουβι χωρις να τρομοκρατουνται....
διαφορετικα ενα ζευγαρι απο πετσοπ..παρτα μαζι για να μην εχουν προβλημα αποδοχης και σε ενα μεγαλο κλουβι θα εισαι πρωτος και δε χρειαζεται να τα βγαζεις...εχει τυχει σε φιλο να παρει μονο ενα πουλι και οταν πηρε το δευτερο εξι μηνες μετα το ενα φοβοταν το αλλο και απο φοβο ειχε ακομη κι επιθεσεις....
επισης καλυτερα σε αυτα τα πουλια ζευγαρι μονο και οχι περισσοτερα θηλυκα...το τριτο και μοναχικο θα δεχεται επιθεση κατα πασα πιθανοτητα απο το ζευγαρι που θα θελει να ειναι τα 2 τους...

υ.γ.χθες πηγα για δουλεια τ οβραδυ οποτε αφησα να πονανε μονο τα δικα σου ματια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-08, 13:10
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
απο πετ σοπ τα πουλια ειναι τελειως αγρια.....θα πρεπει να τα εξημερωσεις με κοπο και δεν γινονται παντα τοσο ηρεμα οσο αν επαιρνες απο εκτροφεα μεγαλωμενα στο χερι...αν σε ενδιαφερει να ειναι ηρεμα θα μπορουσες να αγορασεις απο εκτροφεα με λιγα περισσοτερα χρηματα ηδη εξημερωμενα....πρωτα θα επαιρνες το ενα και σε λιγους μηνες που θα ειχε προσκολληθει πανω σου θα επαιρνες και το 2ο. τα μεγαλωμενα στο χερι βεβαια δε γινονται καλοι γονεις γιατι εχουν αποχωριστει τους δικους τους πολυ νωρις και δεν δεχτηκαν τα απαραιτητα μαθηματα...
ειπες ομως οτι δε σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους....
αυτο θα εκανα αν ηθελα να πετυχω τη λεπτη ισορροπια...και ζευγαρι και ηρεμα...βεβαια παλι οταν δεθουν μεταξυ τους θα σε εχουν ψιλοχε....νο, αλλα σιγουρα θα μπορεις να τα βγαζεις απο το κλουβι χωρις να τρομοκρατουνται....
διαφορετικα ενα ζευγαρι απο πετσοπ..παρτα μαζι για να μην εχουν προβλημα αποδοχης και σε ενα μεγαλο κλουβι θα εισαι πρωτος και δε χρειαζεται να τα βγαζεις...εχει τυχει σε φιλο να παρει μονο ενα πουλι και οταν πηρε το δευτερο εξι μηνες μετα το ενα φοβοταν το αλλο και απο φοβο ειχε ακομη κι επιθεσεις....
επισης καλυτερα σε αυτα τα πουλια ζευγαρι μονο και οχι περισσοτερα θηλυκα...το τριτο και μοναχικο θα δεχεται επιθεση κατα πασα πιθανοτητα απο το ζευγαρι που θα θελει να ειναι τα 2 τους...

υ.γ.χθες πηγα για δουλεια τ οβραδυ οποτε αφησα να πονανε μονο τα δικα σου ματια..
σε ευχαριστω και παλι!!! μαλλον θα παρω ζευγαρι απο την αρχη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχουμε τσακομους μετα...
παντος στο πετ σοπ που ειχε δυο και πηγα κοντα δεν φοβοντουσαν πολυ..
μονο οταν εβαζα το δαχτυλο μου στα καγκελα πηγεναν λιγο πιο πισω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εξοικειωνονται με την ανθρωπινη παρουσια...αλλα αν εβαζες το χερι σου στο κλουβι στην καλυτερη περιπτωση δε θα μπορουσες να τα πιασεις...στη χειροτερη θα χτυπιοταν στα καγκελα περα δωθε....

εξαλλου οπως συμβαινει και με τα ενυδρεια δε νοιζω να μεινεις σε ενα ζευγαρι κοκατιλ...θα παρεις το ζευγος για να χαιρεσαι 2 ομορφα και ζευγαρωμενα πουλια και μετα θα παρεις και εναν παπαγαλο συντροφιας απολυτα αφοσιωμενο σε σενα σαν πιστο σκυλι.
η παρεα τους δε συγκρινεται...τοτε οταν το αποφασισεις θα μιλησουμε πολυ γιατι ιδιαιτερα σε αυτο το θεμα το ειδος παιζει καθοριστικο ρολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-08, 13:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εξοικειωνονται με την ανθρωπινη παρουσια...αλλα αν εβαζες το χερι σου στο κλουβι στην καλυτερη περιπτωση δε θα μπορουσες να τα πιασεις...στη χειροτερη θα χτυπιοταν στα καγκελα περα δωθε....

εξαλλου οπως συμβαινει και με τα ενυδρεια δε νοιζω να μεινεις σε ενα ζευγαρι κοκατιλ...θα παρεις το ζευγος για να χαιρεσαι 2 ομορφα και ζευγαρωμενα πουλια και μετα θα παρεις και εναν παπαγαλο συντροφιας απολυτα αφοσιωμενο σε σενα σαν πιστο σκυλι.
η παρεα τους δε συγκρινεται...τοτε οταν το αποφασισεις θα μιλησουμε πολυ γιατι ιδιαιτερα σε αυτο το θεμα το ειδος παιζει καθοριστικο ρολο...

εχω το ενυδρειο, θα βαλω τωρα και τα παπαγαλακια μου... ε δεν νομιζω να βρω χωρο και για τριτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μην ορκιζεσαι......ειναι να μην μενεις μονος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-08, 13:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ορκιζεσαι......ειναι να μην μενεις μονος...
ο επομενος χωρος ειναι μονο στο υπνοδωματιο μου...
τι λες να βαλω εκει μετα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

(μην πατας το "quote" οταν ειναι να απαντησεις στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα...πατα το "post reply"..)

χα χα τελεια...στο υπνοδωματιο θα εχεις τον παπαγαλο συντροφιας που θα σε διεκδικει ουτως η αλλως 24 ωρες το 24ωρο....πολυ περισσοτερο κι απο την μελλουσα γυναικα σου...χε χε....
ειναι φανταστικο πως ο μαξιμος μου ενω ειναι δραστηριο πουλι και ολο κατι μασουλαει και ανεβοκατεβαινει δημιουργωντας ηχους...οποτε και να κοιμαμαι..(λογω βαρδιων κοιμαμαι ειτε πρωι ειτε μεσημερι ειτε βραδακι)..μενει τελειως ακινητος για 2-3 ωρες η περισσοτερο..για οσο κοιμαμαι....ειναι απιστευτο πως καταλαβαινει και ηρεμει κι αυτος.....μολις που ανασαινει.....σαν να μη βρισκεται στο δωματιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-08, 13:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

μολις εξημερωσω τα κοκατιλ βλεπουμε...
γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα εξημερωσω...
θα το δεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για Α/Ο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-09-07 07:57
Ερωτηση για Α/Ο! Wizart Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-08-07 22:03
Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο) mariah Bettas 13 31-01-07 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13724 seconds with 14 queries