Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-17, 22:56
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Δείγματα επιθετικότητας σκύλου

Παιδια καλησπερα εδω και τρεις μηνες εχω μετακομισει απο την πολη που εμενα και ηρθα αθηνα, εχω ενα θυληκο ντογκο αρτζεντινο το οποιο το ειχα αφησει στην μητερα μου μεχρι να τακτοποιηθω στην αθηνα, σε λιγες μερες θα μου φερει το σκυλι να μεινει και παλι μαζι μου, αλλα με αγχωνει το γεγονος οτι αρχιζει και αγριευει στον κοσμο, οσο καιρο ητΑν με την μητερα μου δεν εβγαινε συχνα βολτα γτ δεν μπορει να την κουμανταρει, καποιες σπανιες φορες το πηγαινε σε ενα γηπεδακι διπλα απο το σπιτι για να τρεξει λιγο και δεν εχει επαφες πλεον με πολυ κοσμο εκτος απο την μανα μου και τον πατριο μου, στους οποιους συμπεριφερεται πολυ κομπλε, αλλα οταν βλεπει αλλον ανθρωπο αρχιζει και γαβγιζει και αγριευει συμφωνα με τα λεγομενα της μητερας μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα καταφερω σιγα σιγα να το κοινωνικοποιησω παλι με τους ανθρωπους, καθως δεν το θελω σε καμια περιπτωση να ειναι φυλακας ο σκυλος και ουτε επιθετικος.

Επισης με εχει πιασει και ενα μικρο αγχος κατα ποσο θα ειναι απεναντι μου οπως ηταν και πως θα επαναφερω την σχεση που ειχα μαζι της γτ ηταν και λιγο μεγαλο το χρονικο διαστημα που εχουμε να βρεθουμε.

Υ.Γ. Η επαφη μαζι του ειδικα 5 μηνες πριν φυγω απο την πολη μου ηταν αριστη, ολη την μερα ειμασταν μαζι την εβγαζα βολτες και το βραδυ κοιμομασταν στο ιδιο κρεβατι και γενικα οταν ημουν σπιτι ηταν συνεχεια μαζι μου.
  #2  
Παλιά 26-01-17, 23:25
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ηλικια του σκυλου?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #3  
Παλιά 26-01-17, 23:29
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλικια του σκυλου?
17 μηνών!
  #4  
Παλιά 26-01-17, 23:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Eπειδη ψαχνομαι με τις ρατσες τον τελευταιο καιρο για το επομενο κατοικιδιο και η συγκεκριμενη ειναι μια απ τις επιλογες...ομορφα σκυλια με ανεπτυγμενο το ενστικτο της προστασιας..ειτε θελεις ειτε οχι να το κανεις φυλακα,θα εχει απο ενστικτο αυτη την ταση,ειναι προστατευτικο.Πιθανον αυτο να του βγαζει και την επιθετικοτητα που διακρινεις.Επιδεχεται ευκολα εκπαιδευση αλλα επειδη εχει την ταση να επιβαλεται και σε εσενα θελει επιμονη και ισως και καποια εμπειρια..Επειδη ειναι και σε οριακη ηλικια για να αποκτησει κακα ''χουγια'' θα σου ελεγα να το πας για τη βασικη εκπαιδευση αν δεν εχεις το χρονο και την εμπειρια να το κανεις εσυ..Προφανως εστιασε στην κοινωνικοποιηση του..Επειδη η επιθετικοτητα ειναι απ τα πιο κακα χουγια συμβουλεψου καποιο εκπαιδευτη του ειδους,να παρεις σωστες συμβουλες..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
  #5  
Παλιά 26-01-17, 23:55
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη ψαχνομαι με τις ρατσες τον τελευταιο καιρο για το επομενο κατοικιδιο και η συγκεκριμενη ειναι μια απ τις επιλογες...ομορφα σκυλια με ανεπτυγμενο το ενστικτο της προστασιας..ειτε θελεις ειτε οχι να το κανεις φυλακα,θα εχει απο ενστικτο αυτη την ταση,ειναι προστατευτικο.Πιθανον αυτο να του βγαζει και την επιθετικοτητα που διακρινεις.Επιδεχεται ευκολα εκπαιδευση αλλα επειδη εχει την ταση να επιβαλεται και σε εσενα θελει επιμονη και ισως και καποια εμπειρια..Επειδη ειναι και σε οριακη ηλικια για να αποκτησει κακα ''χουγια'' θα σου ελεγα να το πας για τη βασικη εκπαιδευση αν δεν εχεις το χρονο και την εμπειρια να το κανεις εσυ..Προφανως εστιασε στην κοινωνικοποιηση του..Επειδη η επιθετικοτητα ειναι απ τα πιο κακα χουγια συμβουλεψου καποιο εκπαιδευτη του ειδους,να παρεις σωστες συμβουλες..
Σε εμενα δεν προσπαθουσε να επιβληθει σε τοσο μεγαλο βαθμο γτ της το ξεκοβα απο την αρχη και δεν της εκανα και ολα τα χατηρια και οσες φορες (2-3) ετυχε να αγριεψει σε εμενα της εδειχνα οτι δεν φοβαμαι και δεν το εβαζα στα ποδια και μετα απο λιγο ηταν παλι νορμαλ (απλα τις φορες που αγριεψε ηταν οταν περνουσα κοντα απο το φαγητο της), τωρα με αγχωνει σε μεγαλο βαθμο πως θα συμπεριφερθει απεναντι μου αν θα με θυμαται κτλπ....που απο οσο ξερω δεν ξεχνανε και ευκολα τα σκυλια, πιο πριν το μεγαλυτερο διαστημα που εκανα να την δω ηταν μια εβδομαδα και μολις με ειδε ειχε για μιση ωρα πηγαινε περα δωθε απο την χαρα της και δεν σταματουσε να με γλυφει.
  #6  
Παλιά 27-01-17, 00:07
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα σκυλια ξερουν πολυ καλα που μπορουν να επιβληθούν.θα πρεπει να εισαι ετοιμος να την κανεις καλα ανα πασα στιγμη μεχρι που να καταλαβει ποιος ειναι ο αρχηγος.ακομα κι αν προσπαθησει να σε δαγκωσει δεν πρεπει να το βαλεις κατω.
ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να το κανεις.εχω Ελληνικο ποιμενικο (πολυ δυσκολοι χαρακτηρες) και οταν πλησιασω στο πιατο του κανει πισω και μου αφηνει το χωρο ελευθερο.αν πλησιασει αλλος θα τον κοψει στα δυο.ειναι καθαρα θεμα επικοινωνίας.
  #7  
Παλιά 27-01-17, 00:09
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το θεμα δεν ειναι αν θα ειναι επιθετικο απεναντι σου..αυτο και απο τη δικη εμπειρια ,και επειδη κανω και γω μηνες να δω τα σκυλια αφου μενουν στο πατρικο μου,το αποκλειω σχεδον..το θεμα ειναι να μην ειναι ανεξελεγκτα επιθετικο προς αλλους ανθρωπους και ζωα γιατι αυτο θα ειναι προβλημα..Τωρα μεγαλη πειρα απο εκπαιδευση δεν εχω αλλα , με επιφυλαξη.., σου προτεινω μεγαλες βολτες με το σκυλο ελεγχομενο σε μερη που εχει κοσμο και στο σπιτι περιορισμο σε crate οταν εχεις κοσμο,να το βαζεις πριν την επισκεψη και οχι σαν τιμωρια αν αγριευει στους επισκεπτες..και επιμονη στις βασικες εντολες..Υπαρχει και φορουμ ελληνικο ειδικα για τη ρατσα,ρωτα και εκει ,θα ειναι πιο εμπειροι να σε κατατοπισουν..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spot pee σκύλου gkontos Άλλα ζώα 13 12-01-15 00:08
Ο σκύλος και το δελφίνι peristerigeo Ιστοσελίδες στο Internet 3 10-03-14 13:23
Τι ράτσα σκύλου έχετε; giannis vih Άλλα ζώα 169 02-02-14 15:10
Επιλογή σκύλου tzimakos Άλλα ζώα 127 12-01-07 17:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04416 seconds with 13 queries