Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-11, 12:29
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ΘΑΛΑΣΣΙΝΌ ΕΝΥΔΡΕΊΟ ?

Καλησπέρα

Μόλις απέκτησα από φίλο ένα ενυδρείο ( έφυγε Αμερική ) το οποίο είναι περίπου 60Χ 30 Χ 30 έχει εάν φίλτρο μέσα έναν θερμοστάτη και έχει ένα εξωτερικό φίλτρο? το οποίο παίρνει νερό και το επιστρέφει, μέσα υπάρχουν δύο βράχοι και ένα κοράλι τα οποία έχουν αποκτήσει μια καφέ απόχρωση και έχει 3 ψάρια έναν νέμο κλόουν και δύο παοκτσάκια , κάτω έχει μια άμμο ψιλή άσπρη η οποία στο κάτω μέρος της έχει πιάσει παρόμιο χρώμα με τους βράχους και το κοράλι στο πίσω μέρος του έχει ένα πλαστικό το οποίο έχει μια πρίζα πλην όμως δεν το είχε συνδεμένο και αυτός και δεν ξέρω αν κάνει και κάτι είναι ένα τριγωνικό πράγμα που δεν ξέρω καν αν χρειάζεται, κάνω μνεία ότι προ 5ετίας είχα ενυδρείο με κιχλίδες και δεν έχω καμμιά σχέση- επαφή με θαλασσινο και είναι κρίμα να το χαλάσω μιας και είναι πολύ όμορφο, θα ήθελα την συμβουλή σας για να το κρατήσω σε ικανοποιητικά επίπεδα και πάνω από όλα ζωντανό....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-11, 13:24
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλορίζικο το δώρο ,
τώρα διάβασε αρκετά στο φόρουμ για να μπορέσεις όπως λες και εσύ να το διατηρήσεις. Ξεκίνα διαβάζοντας όλα τα υπομνήματα στις κατηγορίες για θαλασσινό νερό του φόρουμ. Ψάξε και google και μετά θέσε ποιο συγκεκριμένα ερωτήματα γιατί είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος στις γενικές ερωτήσεις που τίθενται καθημερινά και είναι του στιλ: σκέφτομαι να αγοράσω, αγόρασα ή μου χάρισαν θαλασσινό και πείτε μου τι να κάνω!
Αρχικά για να ζήσουν τα ζωντανά κράτα σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 27 βαθμούς max.
Φαντάζομαι θα έχεις ενυδρειακό αλάτι για εβδομαδιαίες αλλαγές.
Πες μας τι άλλο εξοπλισμό έχεις πχ αλατόμετρο, κυκλοφορητή, κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-11, 20:27
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για την διάθεση σου να με βοηθείσεις....
λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι διαβάζω στις καταχωρήσεις αλλά δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα νομίζω ότι απευθύνονται σε 'άτομα με ειδικές ικανότητες αποκρυπτογράφησης λέξεων ( η αδυναμία μου κάνει να φαίνονται έτσι και όχι το πως τα καταχωρούν ) , τώρα το μοναδικό που έχω σαν εξοπλισμό είναι κάτι το οποίο είναι ηλεκτρονικό το οποίο δεν ξέρω καν τι κάνει το πρόβλημα το μεγαλύτερο είναι ότι εδώ στα Γιαννιτσά δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να πουλάει εξοπλισμό για θαλασσινά ενυδρεία και ψάρια και τροφές και δεν γνωρίζουν κάν τον εξοπλισμό ως εκ τούτου δεν έχω την παραμικρή βοήθεια παρά εδώ και όσο αντέξουν τα ψάρια νε με περιμένουν να μάθω τα βασικά ΑΑΑΑΑΑΑΑΑα έχω και ένα σακουλάκι με κανα 100 γρ αλάτι, κάτι πέτραδάκια σε μια σακούλα, και μια σακουλίτσα με κάτι πλαστικούς κυλίνδρους ( πολύ μικρούς) με τρύπες ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-11, 20:54
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Στο φόρουμ στη κατηγορία καταστήματα βρές κάποιο από Θεσσαλονίκη, πάρτον αύριο πρωί τηλ δώσε παραγγελία και παρακάλεσε να σου τα στείλει με ΚΤΕΛ το συντομότερο.
Υποθέτοντας ότι δεν έχεις λοιπόν τίποτα άλλο(πετραδάκια, κύλινδροι είναι άχρηστα) θα φτιάξεις λίστα αγορών:
-Αλατόμετρο (για να ξέρεις πόσο αλάτι θα διαλύεις στο νερό σου, θες αλατότητα 1022-1025) Αργότερα αγοράζεις ποιο ακριβείας όργανο μέτρησης αλατότητας που είναι το ρεφρακτόμετρο.
-Ένα αποχλωριοτικό νερού βρύσης (αν έχει προτίμησε το seachem prime). Αργότερα καλό θα ήταν να αγόραζες Αντίστροφη Όσμωση(ΑΟ) που θα σου δώσει απόλυτα καθαρό νερό για να διαλύεις το αλάτι και να κάνεις τις αλλαγές.
-Μία συσκευασία 4Kgr αλάτι.
-Τροφές.
-Ένα φθηνό κυκλοφορητή για να διαλύεις το αλάτι.
Αυτά για αρχή.
Χρειάζεται να κάνεις 10-15% αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. Κάθε μέρα να συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται με σκέτο νερό+αποχλωριοτικό χωρίς αλάτι.
Βάλε και κάποια φωτογραφία για να καταλάβουμε τι έχεις και τι σου λείπει από εξοπλισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-11, 21:53
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

πηστεβω οτι φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ τα παιδια!!!
βγαλε κ ανεβασετες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-11, 22:14
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

και κάτι ακόμα που με αφέλεια λησμόνησα, το εν λόγω ενυδρείο ήταν απλά στις πρίζες του για κανα 20 ήμερο εγώ απλά έριξα τροφή και τίποτε άλλο όλα φαίνονται κανονικά και για νερό έριξα λίγο εμφιαλομένο σαν συμπλήρωμα :{ και θέλει και άλλο τώρα θα πρέπει σίγουρα να προσθέσω νερό αλλά να ρίξω αύριο εμφιαλομένο απιονισμένο να ρίξω και αλάτι που έχει στην σακούλα ? και αν ναι σε τι αναλογίες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-11, 12:09
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

δεν ξέρω τι κατάφερα αλλά προσπαθω ελπίζω να φαίνονται οι φωτο και αν ναι να κατατοπίζουν όσο γίνεται
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0097.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0098.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  26,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0099.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0100.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  26,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0101.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  30,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0102.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0103.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  36,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0104.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  25,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0105.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0106.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  36,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0107.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  20,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0108.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  23,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0109.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  28,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-11, 20:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε μου αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα θαλασσινά, θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά, γιατί απ΄ ότι φαίνεται έχεις πέσει στα "βαθιά".
Ξεκίνα με τα υπομνήματα που υπάρχουν στο τμήμα του θαλασσινού.

Τα τζάμια μπορείς να τα καθαρίσεις με τους καθαριστικούς μαγνήτες. Πρόσεξε όχι χαμηλά και αρπάξει άμμο και γδάρεις το τζάμι.

Το εσωτερικό φίλτρο βγάζεις τα σφουγγάρια και τα ξεπλένεις απαλά με θαλασσινό νερό (εκτός ενυδρείου), όταν έχουν πιάσει πολύ βρώμα και έχει μειωθεί πολύ η επιστροφή του νερού.

Το ίδιο ισχύει και για το εξωτερικό. Για να μην σου τρέχει νερό θα πρέπει να κλείσεις όλες τις βάνες που έχει το φίλτρο.

Πρέπει να κάνεις και αλαγές νερού. Το βρίσκω με χαμηλή στάθμη. Πρόσεξε, δεν είναι όπως στο γλυκό νερό. Αν εξατμίζεται το νερό η αλλατότητα αυξάνεται με τραγικά αποτελέσματα. Να συμπληρώνεις νερό όχι από την βρύση, αλλά από Α/Ο ή απεσταγμένο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-11, 14:36
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

μμμμμμμ ευχαριστώ,
διαβασα διαβασα διαβασα και μαλλον έτσι όπως είναι γραμμένα για το δικό μου το μυαλό δεν είναι έτσι όπως τα βλέπω δυνατόν να το κρατγήσω, φαντάζει ότι πρέπει να είσαι πυρηνικός επιστήμονας καμμιά ξεκάθαρη απάντηση σε καμμια ερώτηση δεν είδα και είναι λογικό μιας και ο ερωτών σχεδόν πάντα είναι αδαείς ενώ ο απαντών είναι τρόπο τινα ειδικός ως εκ τούτου πρέπει να πάρω και ειδικότητα στην νανοτεχνολογία για να πάρω γυάλα για να κρατήσω δε το ενυδρείο δεν νομίζω με κάτω από 5 πτυχεία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-11, 23:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μην τρελενεσαι φιλε μου ειναι πιο απλα τα πραγματα απο οτι φαινονται
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-11, 07:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Προσωπικά, πριν ξεκινήσω με τα ενυδρεία γλυκού νερού (πριν τα αλάτια δηλαδή...) αγόρασα 2 βιβλία γύρω από τα ενυδρεία, γράφτηκα εδω στο forum και μετά ξεκίνησα. Λάθη έκανα, αλλά με τις γνώσεις που απέκτησα τα περιόρισα.
Δεν υπάρχει δηλάδη θέμα πτυχίων ούτε πυρηνικής φυσικής. Ένα χόμπι είναι απλά, που όμως διαχειριζόμαστε ζωντανούς οργανισμούς.

Τα υπόλοιπα ειρωνικά σχόλια τα αφήνω πίσω...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΉΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟΥ ΓΙΑ MALAWI-HELP lans Malawi 14 26-10-10 13:07
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-03-09 09:47
Clown Percula η μεταλλαγμενο θαλασσιο piranha (?) stergios Mη Reefsafe 4 23-09-04 13:29
ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ paparatsi Γλυκό νερό - Γενικά 3 02-08-04 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09348 seconds with 14 queries