Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-05, 15:46
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή Reverse Osmosis & Deionization

Γεια και χαρά.
Μετά απο διάβασμα εδώ στο forum αναφορικά με τον απιονισμό, έκανα και εγώ μια έρευνα που κράτησε 15 ημέρες. Τελικά νομίζω οτι βρήκα μια αρκετά καλή εταιρία που έχει και χαμηλές τιμές. Αναφορικά θα πώ οτι εγώ πηρα ενα σύστημα που μου δίνει 283,5 λίτρα την ημέρα και κάνει και απιονισμό. Η τιμή αγόρας της μονάδας η οποία είναι 3 Stage RO/DI είναι μόλις 121 ευρώ!!!! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν στέλνουν international orders και θα πρέπει να έχεις κάποιο γνωστό στην αμερική όπως εγώ ή να το κανονίσεις με κάποια courier όπου δεν ξέρω ποσο θα στοιχίσει στην προκειμένη. Το Link έιναι το εξής : www.aquaticreefsystems.com.
Αναφέρω τιμές για ανταλακτικά : DI Cartridge 19,99 $, 100 gpd membrane 49,99 $, Carbon Block 9,99 $, 1 micron sediment 5,99 $.

Επίσης τελείωσα και το ενυδρείο που κάποτε είχα ρωτήσει εδώ πως θα το φτιάξω μόνος μου αλλά δεν πήρα και πολλή μεγάλη βοήθεια, υπέθεσα λόγω έλειψης γνώσεων στο συγκεκριμένο θέμα. Τελικά απο το Internet και βασικά απο αμερικάνους χομπίστες το έφτιαξα. Είναι 960 λίτρα και θα γίνει γλυκού νερού με διάφορα μεγάλα όμορφα ψάρια. Φίλτρο DIY Sump Tank όλο κατασκευασμένο απο εμένα απο plexiglass, με χρήση υπερχείλισης αγορασμένης απο αμερική(lifereef.com). Tο μέγεθος του Sump είναι 85 λίτρα και έχει 40 λίτρα βιολογικό υλικό. Θα σας δώσω photo μόλις τελειώσει το όλο εγχείρημα. Χαιρετώ. :P
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-05, 17:12
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Ωραίοοος. Άντε βγάλε και καμια foto να το δούμε το θηρίο να ζηλέψουμε !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-05, 21:02
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Αυτό είναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνεις? 960 λίτρα????

Μπράαααααααααβο...
Τώρα να σου πώ και εις ανώτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-05, 01:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Re: Reverse Osmosis & Deionization

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Επίσης τελείωσα και το ενυδρείο που κάποτε είχα ρωτήσει εδώ πως θα το φτιάξω μόνος μου αλλά δεν πήρα και πολλή μεγάλη βοήθεια, υπέθεσα λόγω έλειψης γνώσεων στο συγκεκριμένο θέμα.
Ειδα ολα σου τα μηνυματα και δεν ειδα πουθενα να ρωτας πως να φτιαξεις μονος σου ενυδρειο, μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-05, 09:44
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Απορώ πως μετά από έρευνα 15 ημερών το μόνο που βρήκες ήταν RO 3 σταδίων μόνο σε US. Αν έψαχνες καλύτερα θα έβρισκες RO 6 σταδίων που κυκλοφορούν εκεί με 69$-99$ και είναι 100-150GPD.
Για συνέχισε το ψάξιμο......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-05, 13:10
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Γεια χαρά και πάλι. Αρχικά θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη απο το forum διότι δεν είχα κάνει αρχικά την δημοσίευση σε αυτό το forum.

Στο επόμενο post που θα κάνω θα υπάρχουν και photo.

Torm, όχι δεν είναι το πρώτο μου ενυδρείο. Είναι το τρίτο μου και το δεύτερο που φτιάχνω. Έχω ενα ενυδρείο με κυρίως predatory ψάρια στα 250 λιτρα και ενα 90 λίτρα με αφρικάνες.

Όσο αναφορά την αντίστροφη όσμοση, βρήκα και άλλες καλές τιμές απο αμερική, απλά μετά απο αρκετό διάβασμα έβγαλα το συμπέρασμα οτι ο συγκεκριμένος κατασκευαστής (aquaticreefsystems) έχει την καλύτερη σχέση τιμής/ποιότητας. Για μένα το συγκεκριμένο σύστημα είναι ανώτερο απο πολλά άλλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03470 seconds with 12 queries