Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-15, 19:17
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή Σωστη πωληση?

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,ανοιγω αυτο το θεμα σχετικα με κατι οχι που με προβληματιζει αλλα το εχω σαν απορια,να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα με καποια αγγελια η καποιον συνφορουμιτη η το οτιδηποτε,απλα ανοιγω αυτο το θεμα για να δω εαν τελικα μονο εγω το σκεφτομαι ετσι...Η απορια μου-ερωτηση οπως θελετε παρτε το ειναι οτι εχω δει διαφορες πολλες κατα καιρους αγγελιες με θεμα πωλειται,και αυτο ειναι κατι πολυ απλο δηλαδη για παραδειγμα σαλιγκαρια ευκολα σε αναπαραγωγη,ψαρια,φυτα ευκολλα γρηγορης αναπτυξης και αλλα διαφορα ευκολα γενικα στην αναπαραγωγη-αναπτυξη (ευκολα για την αποψη μου) ,αντι να χαριζονται..να επαναλαβω δεν ειχα ουτε εχω με καποιον προβλημα,(ουτε με αυτους που τα πουλανε),απλα θα με ενδιεφεραν και αλλες αποψης δικες σας να δω πως το βλεπετε και εσεις αυτο το θεμα..απλα θεωρω οτι μεταξυ μας ισως πρεπει να υπαρχει μια αλληλεγυη ας το πω...Και παλι χωρις κανενα προβλημα με κανενα φιλο συνφορουμιτη..



Υ.Γ (ο τιτλος δεν ειναι σωστος αλλα δεν ηξερα τι αλλο να σκεφτω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-15, 19:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Ενδεχομένως το θέμα να εχει συζητηθεί στο παρελθον
Σε γενικες γραμμές θα συμφωνήσω πως σε ευκολα είδη ή σε πραγματα που μας ειναι αχρηστα, πιο λογικό ειναι το "χαριζω" παρά το "πουλάω"

Επειδή ομως κάθε νόμισμα εχει 2 όψεις, η αλλη όψη λεει πως αυτό που εγώ θεωρώ ευκολο, ο άλλος το θεωρεί μέρος του χόμπι
Τι δλδ? Την αναπαραγωγή και την πωληση, ακόμη κι εύκολων ειδών, με σκοπο να βγάλει ενα μικρό ποσό για αγορά τροφών, κλπ

Αν είχα χρόνο μπορεί κι εγώ να το έκανα. Το θεωρώ ωραίο να αναπαραγάγεις κάτι και να το πουλας. Οχι για το κερδος. Αλλα ως διαδικασία

Περισσότερο ανώδυνες είναι οι συγκεκριμένες αγγελίες για όλους μας και περισσότερο επώδυνες ειναι εκείνες στις οποίες πωλούνται χαλασμένα αντικείμενα, άρρωστα ζωντανά ή υπερτιμολογούνται διάφορα

Μην ξεχνάμε πως για να ειναι μια πωληση επιτυχημένη, πρεπει να βρεθεί αγοραστής

Θεωρώ (χωρίς να το στηριζω κάπου) πως στις πωλήσεις εύκολων ειδών, το ενδιαφέρον ειναι μικρό

Θα κλείσω λέγοντας πως δεν ζουμε σε κοινωνία αγίων και πως ειναι καλύτερο να ειμαστε υποψιασμένοι παρά "αγαθοί" (πρώτα απ ολα το λέω στο εαυτό μου!!!)

Θυμήθηκα τώρα εκείνο το παλικαράκι που ως φοιτητής δεν είχε χρήματα να πάρει κάτι ψάρια γλυκού νερου και σήμερα στηνει και ξεστηνει θαλασσινα ενυδρεία...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-15, 19:42
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Δεν ξερω για τον συγκεκριμενο φοιτητη καν το θεμα να σου πω την αληθεια,ισως ομως να τα εκανε τα λεφτα αν μου πεις μεσα σε μαι εβδομαδα θα πω κατι παιζει,οκ,τωρα οσο αφορα το θεμα χρονος που ειπες,για κατι το ευκολο δνε νομιζω να θελει κατι το ιδιαιτερο η χρονο οπως ειπες,και παλι αποψη μου αλλα και απο προσωπικη εμπειρια δεν νομιζω να θελει κατι το ιδιαιτερο στο να κανεις κατι το ευκολο και παλι λεω,ενταξει δεν λεω οτι ζουμε σε μερες αγιων σαφως,αλλα δεν νομιζω οπως ειπες και εσυ να υπαρχουν πολλοι που αγοραζουν κατι το ευκολο απο την στιγμη που μπορουν να το βρουν δωρεαν απο καποιον που εχει πολλα και του ειναι ισως και αχρηστα...για τα χαλασμενα αντικειμενα δεν το συζηταω καν,εκεινο ειναι αλλο..Αλλα μου εκανε εντυπωσει ειμαι εα χρονο εδω και τωρα καταλαβαινω το τι γινετε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-15, 20:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε Σταύρο η αλληλεγγύη είναι απ΄τους βασικούς λόγους ύπαρξης αυτού του φόρουμ.
Αυτή εκφράζεται κυρίως με την απρόσκοπτη, αφιλοκερδή και απλόχερη μετάδοση γνώσης, εμπειρίας και πληροφόρησης όχι μόνο σε όποιο μέλος την ζητήσει αλλά και σε όποιον ενυδρειόφιλο θέλει να την διαβάσει ελεύθερα (όπως οι χιλιάδες επισκέπτες του GAB που δεν κάνουν τον κόπο να εγγραφούν).
Όσον αφορά το χάρισμα, δεν θέλω να παραθέσω λινκ από παρόμοια θέματα όπου πολλοί φίλοι χαρίζουν σε φίλους που φαίνεται πως έχουν ανάγκη πολλά και διάφορα ή τρέχουν να βοηθήσουν σε κατασκευές, μεταφορές κλπ, χωρίς καν να τους το ζητήσουν ή να τους γνωρίζουν.
Όσον αφορά το χάρισμα ζωντανών, ακόμα και των πιο "ταπεινών", εγώ προσωπικά χαρίζω μόνο σε πολύ γνωστούς που ξέρω σε τι συνθήκες θα τα φιλοξενήσουν. Δεν θέλω κάποιος να εκμεταλλευτεί (το έχω πάθει πολλές φορές) τη καλή μου πρόθεση και μετά να δω ότι τα χαρισμένα πχ πωλούνται σε παραδιπλανό φόρουμ ή ψόφησαν από κακομεταχείριση ή κατέληξαν σαν feeder σε σαρκοφάγα (όπως γίνεται με τα γκάπυ, τα χρυσόψαρα. τα σαλιγκάρια) κλπ Αντί λοιπόν να στενοχωριέμαι προτιμώ να πουλάω τα ζωντανά μου ακριβά, γιατί γνωρίζω την αξία τους, ώστε κι αυτός που θα τα πάρει τουλάχιστον να τα εκτιμήσει ανάλογα.
Όσο για τα υπόλοιπα (εξοπλισμό κλπ) και πάλι θα μου επιτρέψεις να είμαι καχύποπτος απέναντι σε διάττοντες αστέρες στο φόρουμ που εμφανίζονται μόνο για να πάρουν (ή κάτι "Κομπόστες" που θα θυμούνται οι παλιότεροι, που μάζευαν τα πάντα φτάνει να ήταν τζάμπα).
Παρ' όλα αυτά υπάρχει η ενότητα "χαρίζονται" στις αγγελίες και όσοι ζητάνε κάτι ας σκεφτούν και πόσες φορές άνοιξαν οι ίδιοι θέμα εκεί
Επειδή όμως το φόρουμ διαμορφώνει και σχέσεις ανθρώπων που μοιράζονται το ίδιο πάθος, που χωρίς να έχουν συναντηθεί ποτέ από κοντά, συναντιούνται συχνά σ' αυτές τις σελίδες και διαβάζοντας ο ένας τον άλλο αναπτύσσουν μια αλληλοεκτίμηση. Έτσι αν κάποιος γνωστός-"άγνωστος" φίλος μας ζητήσει κάτι είναι σίγουρο πως πολλοί θα ανταποκριθούν χωρίς αντίτιμο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-15, 20:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ηθελα να πω τη γνωμη μου αλλα δεν θα χρειαστει.τα ειπε ολα ο απο πανω μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-15, 20:27
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

είναι ένα ωραίο θέμα που σίγουρα οι απόψεις θα είναι διφορούμενες.

Νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαριστεί πρώτα η έννοια "hobby" κ καριέρα!

Πάντα όπου υπάρχουν τα ήμερα υπάρχουν κ τα άγρια , χωρίς να θέλω να ταυτοποιήσω κανέναν σαν ήμερο ή άγριο!

όλοι ξέρουμε τα έξοδα των ενυδρείων μας , απο νερά , φίλτρα , τροφές , αλάτια , φάρμακα , μαντζούνια κ βέβαια τον ίδιο το εξοπλισμό μέχρι κ τα ζωντανά τα ίδια!

Αγγελίες υπάρχουν κατα καιρούς αρκετές κ ο καθείς έχει το δικαίωμα να βγάλει την αγγελία του , είτε σαν ιδιώτης ή σαν επαγγελματίας ή ακόμη κ επαγγελματίας που κάνει τον ιδιώτη! ( απο όλα έχει ο μπαξές)

βέβαια υπάρχουν κ οι "φιξ" τιμές όπου ξέρουμε λχ οτι σε πετ σοπ η Χ γαρίδα κάνει 2 ευρώ άρα φίλος εδώ τις δίνει 1 ευρώ

δεν μπορείς να τον πεις ούτε έμπορο ούτε μπορείς να τον αναγκάσεις να στο δώσει τσάμπα!!!!

κ βέβαια στην τιμή που δίνει ο καθένας αρκεί η τιμή να είναι από συμβολική ως λογική κ οχι να είναι κοντά στην κανονική τιμή.

Υπάρχουν κ φίλοι όπου μπορεί να μην ξέρουν πόσο έχει ένα είδος ή σίγουρα οι τιμές δεν μπορεί να είναι το ίδιο σε Αθήνα , Θεσσαλονίκη κ κάπου στην επαρχεία !

επίσης σαν χομπύστας δεν μπορώ να πω εύκολο είδος κ δύσκολο είδος , ακριβό είδος κ φτηνό είδος , γιατί απλά με ενδιαφέρει το είδος κ όχι η αξία του

δηλαδή αν κάποιος πουλάει (σαν παράδειγμα) blue ramshorn όπου όλοι ξέρουμε ότι γεννάνε μόνα τους κ δεν θέλουν τρελή περιποίηση , κ δίνει Χ ευρώ την 10αδα τότε πρέπει να μπει στην κατηγορία ότι βγάζει ?

ενώ αν μιλάμε για puffers ακριβά που είναι θέμα το ζευγάρωμα κοκ τότε οκ ας τα δίνει κ όσο όσο...


Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο , αν κάποιος έχει ένα είδος να πουλήσει , τότε μαζί με την αγγελία του να ανεβάζει φωτογραφίες από τα ζωντανά που δίνει για να ξέρει :

α) τι αγοράζει ο καθένας
β) καθαρότητα στο είδος
γ) χρώματα , σχεδια , ανάπτυξη κοκ

έτσι ο καθένας εκτιμάει το κάθε είδος κ πράττει ανάλογα , δλδ αγορά ή όχι!

αν είναι να δώσω 1 ευρώ λχ να πάρω μια καφέ "ρεντ τσερυ" μικροκαμωμένη κ καμπούρα σαν τον Κουασιμόδο , ναι προτιμώ να πάρω με 1 ευρώ άλλου φίλου που είναι κ φαίνεται υγιέστατη!!!

βέβαια η φωτογραφία πρέπει να είναι όχι απο το ιντερνετ αλλά απο το ενυδρείο. όπως κ τα εξαρτήματα!

με το πέρας του καιρού , όλοι γνωριζόμαστε κ δημιουργούμε καλές σχέσεις. Υπάρχουν κ πολλοί όπου δεν θέλουν λχ χρήματα κ χαρίζουν.

εκεί θα φανεί αν κάποιος το πάρει επειδή το χρειάζεται στα αλήθεια ή θέλει να το μεταπουλήσει αργότερα!

λχ παίρνω γκάπυς που χαρίζονται κ μετά απο 3-4 μήνες που έχει ξεχαστεί πουλάει το γόνο. Σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν κ σίγουρα πολλά σχολιάζονται πίσω απο τα μόνιτορ!

για αυτό κ προανάφερα ότι ειναι μεγάλο θέμα!

πάραυτα , έχω πάρει πολλά πράγματα από φίλους εδώ , είτε μου χάρισαν είτε κανονική αγορά.

Σε κάθε περίπτωση ίσως φάνηκα τυχερός μέχρι τώρα κ κάθε συναλλαγή μου είχε διπλό κέρδος , κ καλή ποιότητα/τιμή κ πολύ καλή σχέση με τα παιδιά !

το παν είναι ο άλλος να μην είναι κουτοπόνηρος... κ μην υποτιμά τον κόσμο εδω μέσα! Τέλος καμία αγγελία δεν ειναι με το μαχαίρι στο λαιμό κ μακάρι να είναι πάντα όλες οι συναλλαγές καθαρές κ έντιμες για να ειναι ΟΛΟΙ χαρούμενοι κ να γίνεται κ το χόμπυ μας πιο άνετο , ωραίο κ οικονομικό!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-15, 21:49
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το χάρισμα ζωντανών, ακόμα και των πιο "ταπεινών", εγώ προσωπικά χαρίζω μόνο σε πολύ γνωστούς που ξέρω σε τι συνθήκες θα τα φιλοξενήσουν. Δεν θέλω κάποιος να εκμεταλλευτεί (το έχω πάθει πολλές φορές) τη καλή μου πρόθεση και μετά να δω ότι τα χαρισμένα πχ πωλούνται σε παραδιπλανό φόρουμ ή ψόφησαν από κακομεταχείριση ή κατέληξαν σαν feeder σε σαρκοφάγα (όπως γίνεται με τα γκάπυ, τα χρυσόψαρα. τα σαλιγκάρια) κλπ Αντί λοιπόν να στενοχωριέμαι προτιμώ να πουλάω τα ζωντανά μου ακριβά, γιατί γνωρίζω την αξία τους, ώστε κι αυτός που θα τα πάρει τουλάχιστον να τα εκτιμήσει ανάλογα.

Ποσο συμφωνω μαζι σου Κλεοβουλε.Ωμη αληθεια δυστυχως.
Για αυτον το λογο και μονο οσοι εχουν κυριως ζωοτοκα αλλα και αλλα ας ειναι λιγοπροσεκτικοι σε ποιον χαριζουν γιατι αν καποιος εχει γεμισει γκαπι βρει ενα χομπιστα που θελει πχ να παρει και τα 50-60 γκαπι που εχει μην νιωθει χαρα που αδιασε γιατι κατα ενα μεγαλο ποσοστο σιγουρα δεν εκτιμωνται αναλογα απο οτι ο ιδιος να τα αγοραζε απο ενα πετ οπου θα ηθελε 100-120 ευρω και....τι λετε δεν θα τα προσεχε περισσοτερο ?θα τα αγοραζε ο ιδιος για τροφη στα σαρκοφαγα του ? Για αυτον τον λογο σκεφτομαι οχι οτι ειμαι υπερ να τα δινω τουλαχιστον σε πετ,επαναλαμβανω οτι δεν ειναι η ιδανικοτερη λυση και οτι ειναι προσωπικη μου σκεψη
Βεβαια υπαρχει και αλλη λυση της αποφυγης αγορας ζωοτοκων ή τουλαχιστον να μπαινει το ενα φυλλο απο αυτα τα ψαρια ή στην τελικη να
βαλει χωρισμα στο ενυδρειο ωστε να περιοριστει η τρελη αυξηση του
πλυθησμου του ενυδρειου και να μην ξερει τι να τα κανει.Αυτο το τελευταιο ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα επρεπε να (ξανα) διατυπωθει.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-15, 23:16
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

πανω κατω εσεις σαν πιο παλιοι λετε τα ιδια,γιατι το ανοιξα αυτο το θεμα,στην αρχη που μπηκα τα εβλεπα ολα ροδινα,δηλαδη αλληλεγγυη μεταξυ εμας ολων,μετα ομως αρχισα να αρχιζω να υποπτευομαι τα διαφορα,βεβαια σε αυτο το σημειο δεν το περιμενα του στυλ να μου χαριζεις εσυ και να πουλαω εγω,ειμαι και εγω καχυποπτς οπως ολοι νομιζω ως ενα σημειο,αλλα αυτο περναει σε αλλο επιπεδο πιστευω,σε κοροιδεια και ασεβεια στο προσωπο που σου τα δινει,θα διαφωνισω μονο στο οτι δεν υπαρχουν ευκολα και δυσκολα στο hobby μας,αποψη μου βεβαια..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-15, 23:39
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Φιλε κ συνονόματε , δεν εχει να κανει με καινουργιους κ παλιους κ όλοι ειμαστε παντα καχύποπτοι σε μια αγγελία γιατί όπως λένε , ποτε δεν ξέρεις!!!

ειναι ευκαιρία ή γουρουνι στο σακι ?

όσο για αυτό που έλεγα περί ευκολίας κ δυσκολίας , ναι , εννοείτε ότι υπάρχει ευκολία κ δυσκολία κτλ αλλά εννοώ ότι για ένα χομπίστα πρέπει όλα να είναι το ίδιο...

αν χάσω ένα γκάμπυ , για εμένα τουλάχιστον είναι το ίδιο σαν χάσω ένα αγγελόψαρο...

άσχετα με την τιμή , το βλέπω σαν ζωντανό, σαν φιλαράκι κ παρεούλα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-15, 23:41
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

σωστος απολυτα απο αυτη την αποψη
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-15, 08:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισχυουν ολα αυτα.η μονη διαφορα που εχω δει εγω στα παλιοτερα μελη απο τα νεοτερα,ειναι οτι υπαρχει μια γνωριμια μεταξυ τους.
ακομα και αν δεν ειναι προσωπικη(απο κοντα)οσο ναναι τον μαθαινεις καπως τον αλλον και ξερεις τι παιζει και τι να περιμενεις πανω κατω.
απο εκει ξεκιναει η "αλληλεγγυη" που βλεπεις.

και ισως δεν εχει να κανει τοσο με την παλαιοτητα του μελους,αλλα με το ποσο ενεργο μελος ειναι στο φορουμ.
δηλαδη και καποιον που δεν τον εχω γνωρισει απο κοντα,αν τον βλεπω εδω μεσα και μιλαμε καθε μερα σχεδον,
ε λογικο ειναι καποια στιγμη να τον εμπιστευτω.η να μην τον εμπιστευτω(αναλογως)

εκτος αυτου,ενα ενεργο μελος που μπαινει εδω μεσα, και αφιερωνει καθημερινα σχεδον το χρονο του για να το κανει,δεν εχει λογο να "κοροιδεψει" καποιον,
αφου συνηθως,αισθανεται ο ιδιος πως ειναι μελος του φορουμ.αλλιως δεν θα εμπαινε η δεν θα ασχολουνταν.

γιαυτο και το πρωτο πραγμα που λενε ολοι σχεδον σε νεα μελη οσον αφορα τις αγγελιες,ειναι το "κοιταμε τα παλιοτερα ποστ του πωλητη".
ειναι σημαντικο.
οι περισσοτεροι κοιτανε να κανουν το χομπι τους,να περασουν καλα και να μαθουν νεα πραγματα που τους ενδιαφερουν.
οταν το κινητρο ειναι αυτο,τοτε στο 99% των περιπτωσεων,δεν υπαρχουν προβληματα.
ενταξει μια παρεξηγηση η παρανοηση μπορει να συμβει,αλλα ειναι κιαυτο ανθρωπινο και λυνεται ευκολα,
γιατι προκειται για ανθρωπους που μοιραζονται κατι που εχουν κοινο.
και στη συντριπτικη πλειοψηφια τους,οσους ανθρωπους εχω γνωρισει απο εδω μεσα,ειναι καλοπιστοι και με καλες προθεσεις.
ασχετα αν αναγκαζονται να γινουν και καχυποπτοι καποιες φορες.
αλλο το καλοπιστος,αλλο το κοροιδο.

αν το κινητρο ειναι διαφορετικο απο αυτο,τοτε βλεπουμε να αναφερονται προβληματα κλπ.
επειτα μαθαινεται κιολας.μη νομιζεις.

και εκτος αυτου,οταν εισαι σε ενα φορουμ οπου ο αλλος δεν σε γνωριζει προσωπικα,και δεν ξερει τι ανθρωπος εισαι και το μονο που βλεπει ειναι τα γραπτα σου,
το να χασεις την εμπιστοσυνη των υπολοιπων μελων,ειναι σοβαρο θεμα.ειδικα αν θες να συνεχισεις να εισαι ενεργο μελος μια κοινοτητας.
ειναι να μη σου βγει το ονομα που λενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-15, 09:06
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

σωστος και εσυ,παντος σε οσα Post εχουν γραφτει υπαρχε μια κοινη αποψη..θα με ενδιεφερε να εβλεπα και μια αλλη οψη (αποψη) του νομισματος που λενε ομως,να δω και εκεινο το σκεπτικο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-15, 10:03
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

χμμμ εσυ πρεπει να εισαι Σταυρή της δίωξης οικονομικού εγκλήματος!

σε μια οικογένεια όπως είμαστε εμεις εδω (κ τολμώ να βάζω κ εμένα μέσα γιατι απλά έτσι νοιώθω) ακόμη κ αν γίνει μια στραβή , έχουν συμπαρασταθεί ΟΛΟΙ με τον τρόπο τους αν υπαρχει πραγματική αδικία.

εσυ ψαχνεις κάτι συγκεκριμένο γιατί η άλλη όψη του νομίσματος ΠΑΝΤΑ υπάρχει κ θα υπάρχει απλά , όπως είπαν κ τα παιδιά , προσπαθούμε να μην αφήνουμε περιθώρια να ευδοκιμήσει.

επίσης μιας κ έγινε αναφορά περι αγορών , υπάρχουν άνθρωποι που είναι χωρίς δουλειά κ έδωσαν αρκετά πράγματα που ήταν περίσσια ή ακύρωσαν ολόκληρο σύστημα , ενυδρείο φίλτρα , ζωντανά τα πάντα!

αν έχουν ζωντανά κ μπορούν να τα δώσουν , εφόσον είναι υγιέστατα τα ζωντανά γιατί να μην πάρει ο άνθρωπος το κατι τις ?

αυτό που ΔΕΝ θέλει κανένας μας είναι να υπάρχουν άτομα είτε που παίρνουν ψαράκια δωρεάν κ μετά τα πουλάνε εδώ αλλού κοκ ή άτομα που τα ψαράκια ήταν άρρωστα κ μετά τα πουλάγανε για να τα ξεφορτωθεί ή άτομα που ξέρουν οτι ενας εξοπλισμος έχει πρόβλημα κ μετά σου λέει "ρε φίλε ήταν μια χαρά εδώ , μήπως σου έπεσε κ έσπασε?"

όπως ειπε κ ο φίλος , άλλο καλόπιστος κ άλλο κορόιδο !

αλλά αυτό με τη άλλη όψη του νομίσματος... με βάζει σε σκέψεις... είναι κάτι συγκεκριμένο που θες να πεις ?

τέλος , μια αγγελία είναι πάντα μια αγγελία , βέβαια αν πάρεις λχ απο εφημερίδα , δεν ξερεις σίγουρα τι είναι ποιος ειναι κοκ ενώ εδώ ξέρουμε λίγο πολύ ο ένας τον άλλο κ ακόμη κ αν έχουμε μεταξύ μας διαφωνίες για θέματα ενυδρειακά, σε καμία περίπτωση δεν θα έκανε κανείς "πονηριά" γιατί απλά κάθε μέρα λίγο πολύ μπαίνουμε κ λέμε ακόμη εκείνη την περιβόητη "ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-15, 13:57
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σας και λεω και το εξης,καλο το χαρισμα δε λεω,αλλα για να εκτιμησει καποιος κατι πρεπει να το πληρωσει και εννοω μια συμβολικη τιμη οχι τα πολλα για τα "απλα".μονο τοτε θα εκτιμησει καποιος αυτο που πηρε μιας και πολλοι λενε τζαμπα ειναι και να τα χασω δεν εγινε τιποτα και αδιαφορουν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-15, 14:13
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.
Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.
Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;
Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.
Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.
Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο
Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-15, 14:39
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

φιλε bouboulas.τα ειπες πολυ ωραια,και δεν το ειχα σκεφτ αυτο ολο το ενδεχομενο,να λοιπον και μια αλλη αποψη πολυκαρπε που ειναι ευπροσδεκτη,και οχι οτι θελω να πω κατι οπως θελεις εσυ να με κανεις με το ζορυ και φενετε αυτο στο οτι εαν ειμαι τις διωξης η εαν θελω να πω κατι αλλο,οτι ειναι να πω το λεω ξεκαθαρα και δεν αναφερομαι σε κανεναν συνχομπιστα ουτε μπηκα στην διαδικασια να δω ποιοι απο εσας που μ απαντησατε πουλατε ή χαριζεται,δεν με ενδιαφερει καν αυτο...Αλλα οπως παντα υπαρχουν πονηρα μυαλα που μπορουν να σου αλλαξουν ας πω το θεμα σου,αλλα και παλι συνεχιζω καλοπρωερετα και δεχομαι και αλλες γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-15, 14:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.
Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.
Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;
Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.
Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.
Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο
Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε
Αν τα like που σου βάζω ήταν Ευρώ, η Ελλάδα θα είχε ξεχρεώσει το χρέος

Προσωπικά εχω συναντήσει κάποιες περιπτώσεις, που κάποιοι ψάχνουν για όσους χαρίζουν ψάρια, παιρνουν ότι ψάρι βρεθεί μπροστά τους, και καταλήγουν να έχουν μπλέξει ψάρια σκληρού νερού με μαλακού νερού, ζωοτόκα με ωότοκα, μια ψαρόσουπα δηλαδή, και όταν αρχίσουν τα προβλήματα λένε πως τους χαρίσανε άρρωστα ψάρια ή ότι φταίει κάτι άλλο και ότι τα ψαράκια στην αρχή ήταν όλα μια χαρά και άλλα τέτοια.
Προφανώς αν τα αγόραζαν ίσως να μη το έκαναν αυτό , όχι τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-15, 14:57
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα like που σου βάζω ήταν Ευρώ, η Ελλάδα θα είχε ξεχρεώσει το χρέος

Προσωπικά εχω συναντήσει κάποιες περιπτώσεις, που κάποιοι ψάχνουν για όσους χαρίζουν ψάρια, παιρνουν ότι ψάρι βρεθεί μπροστά τους, και καταλήγουν να έχουν μπλέξει ψάρια σκληρού νερού με μαλακού νερού, ζωοτόκα με ωότοκα, μια ψαρόσουπα δηλαδή, και όταν αρχίσουν τα προβλήματα λένε πως τους χαρίσανε άρρωστα ψάρια ή ότι φταίει κάτι άλλο και ότι τα ψαράκια στην αρχή ήταν όλα μια χαρά και άλλα τέτοια.
Προφανώς αν τα αγόραζαν ίσως να μη το έκαναν αυτό , όχι τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό
Έτσι είναι Τάκη, αν τα έχουν πληρώσει και θα τα υπολόγιζαν και θα τα σεβόντουσαν και δεν θα τα στερούσαν από κάποιον άλλο που πραγματικά θα τα ήθελε αλλά δεν θα μπορούσε .
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-15, 16:16
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Έμενα συμπαθάτε με θα την πω την αμαρτια μου αλλα οταν βλέπω να πωλούνται νταμαρίσιες κοτρωνες από χομπίστες λιγο μου κανει καπως.

Εχω δωσει λεφτα για πέτρες απο καταστημα όπως επίσης έχω σπάσει τη μέση μου να κατεβάσω τον μισο ημηττο στο σπιτι μου. Παρόλα αυτα δεν θα μπορουσα να μεταπωλησω κοτρωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-15, 17:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενταξει δεν εχεις και αδικο απο μια αποψη,αλλα απτην αλλη,ο καθενας πουλαει οτι θελει.
μπορει καποιος να εφαγε(οπως εσυ πχ κιεγω και αλλοι) μια μερα στον ημηττο για να τις βρει και να τις κουβαλησει και να θελει να τις πουλησει.

το θεμα δεν ειναι τι πουλαει καποιος,ειναι το ποιος το αγοραζει και σε τι τιμη.

δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να αγορασει πετρες
προσωπικα,δεν θα αγοραζα πετρες και ξυλα απο μαγαζι πλεον,εκτος αν ητανε κατι που μου αρεσε ιδιαιτερα.
κιαυτο γιατι πολυ απλα δεν θα το ξαναβρεις.

σε γενικες γραμμες ομως προτιμω να τις μαζεψω μονος μου,και αν καποιος πουλαει κατι που μου αρεσει πολυ δεν θα πω οχι.
τωρα το τι ζηταει γιαυτο και αν θα τα δωσω,ειναι αλλο θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-01-15, 23:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Λιγο-πολύ θα συμφωνησω πως το νοημα είναι αυτό.
Αν χαριζεις...τοτε πολλοι "αρπαγες" θα εμφανιστουν και ελαχιστα θα εκτιμησουν αυτό που δινεις.
Εχω διαπιστωσει μεσα σε όλα αυτά τα χρονια, πουλώντας αρκετα και χαριζοντας πολλαπλασια, πως ακομη και 1 ευρω μονο να πουλας κατι, σου εξασφαλιζει ως ένα σημειο αλλου επιπεδου ενδιαφερομενους.
Δε μπορειτε να φανταστείτε ποσοι θα ετρεχαν να παρουν δωρεαν κατι που κοστιζει λογου χαρη 15 ευρω (ακομη κι αν δε τους ηταν απαραιτητο)....ενώ ουτε θα έμπαιναν στον κοπο να απαντησουν στην αγγελια αν το ιδιο πωλουνταν μολις 1 η 2 ευρω.
Η λεξη "τζαμπα" τραβαει σαν μ*****μαγνήτης και συστηνω σε ολους αν θελετε να βοηθήσετε, να πουλατε πολύ φθηνα παρα να χαριζετε. Θα βοηθήσετε εν τελει περισσοτερο στο χομπυ.
Και πολλες φορες θα δεις πως ενω βαζεις αγγελια πωλειται...κρινοντας τις προθεσεις αυτου που ανταποκρίνεται (καποιες φορες και την αναγκη του), πολλες φορες στο τελος χαριζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-15, 00:35
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα , δεν νομιζω οτι λεμε ολοι κατι διαφορετικο κ για αυτο άλλωστε είχα πει οτι στην αδικία είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ υπέρ του θύτη!!!

βέβαια αρχικά ο φίλος είχε πει για μερικά είδη που είναι εύκολα οπως λχ τα σαλιγκάρια


νομίζω ότι από αρχής ξεκαθαρίσαμε ότι λχ αν κάποιος χαρίζει ψαράκια τύπου γκάμπυ , παίζει κ το ενδεχόμενο να γίνουν μεζές σε αγριόψαρα!!!!

επίσης ο Σταμάτης που έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για τα φυτά του για ποιότητα κτλ κ εκείνος θα μπορούσε όπως είπε να τα χάριζε αλλά είπε συγκεκριμένα ότι δεν θα του έμενε ούτε βότσαλο.

το πόσο ζητάει είναι δική του φόρμουλα κ δεν μπορώ λχ να πω κ σε άλλο συχομπίστα , δώσε τα τόσο γιατι τόσο τα δίνει ο Σταμάτης!!!

Σταμάτη το λέω σαν παράδειγμα αδερφέ κ ξέρεις οτι ΔΕΝ έχω τίποτα με σένα , προς ΘΕΟΥ!

απο την άλλη ένα φυτό που έχει ο Σταμάτης μπορεί να έχει τρελή ανάπτυξη γιατί έχει σωστές λάμπες , CO2 λιπάσματα κοκ κ μπορεί στο τέλος της ημέρας αυτό να είναι κ το αποκλειστικό χόμπυ του!!!

αρα κ πάλι εύκολα φυτά ενώ θα μπορούσε να πει χαρίζονται , εγω δεν θα απορούσα αν έλεγε κ τιμή Χ Υ Ω γιατί ξέρω ότι έχει ρίξει χρήμα κ κόπο για να τα κάνει...

όσο για την δίωξη το είπα χαριτολογώντας γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια είναι η άλλη αποψη... συγνώμη.

τα πράγματα νομίζω είναι απλά

α) πουλάω φτηνά
β) πουλάω ακριβά
α2)πουλάω σάπια
β2)πουλάω διαμάντια
γ1)ειναι καλό
γ2)είναι σπασμένο

αρα η απορία ήταν ως προς την αξιοπιστία του εμπορεύσιμου είδους ή την κοστολόγηση?

ομόφωνα καταδικάζουμε την εν γνώση στον πωλητή πώληση χαλασμένου είδους όπου δεν το αναφέρει

κ στην πώληση του όποιου είδους στην όποια τιμή ο καθείς ξέρει πόσο βαθιά μπαίνει το χέρι στην τσέπη κ αν αξίζει

Επι της ευκαιρίας Σταμάτη θα σου στείλω μνμ για κάτι φυτά να μου πεις την γνώμη σου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-15, 16:05
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή.
Νομίζω η παραπάνω απάντηση του Πάνο, η οποία με καλύπτει 100% λύνει κάθε αποροία. Μην νομίζετε ότι όσοι πουλάνε δεν χαρίζουν. Παραθέτω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγο-πολύ θα συμφωνησω πως το νοημα είναι αυτό.
Αν χαριζεις...τοτε πολλοι "αρπαγες" θα εμφανιστουν και ελαχιστα θα εκτιμησουν αυτό που δινεις.
Εχω διαπιστωσει μεσα σε όλα αυτά τα χρονια, πουλώντας αρκετα και χαριζοντας πολλαπλασια, πως ακομη και 1 ευρω μονο να πουλας κατι, σου εξασφαλιζει ως ένα σημειο αλλου επιπεδου ενδιαφερομενους.
Δε μπορειτε να φανταστείτε ποσοι θα ετρεχαν να παρουν δωρεαν κατι που κοστιζει λογου χαρη 15 ευρω (ακομη κι αν δε τους ηταν απαραιτητο)....ενώ ουτε θα έμπαιναν στον κοπο να απαντησουν στην αγγελια αν το ιδιο πωλουνταν μολις 1 η 2 ευρω.
Η λεξη "τζαμπα" τραβαει σαν μ*****μαγνήτης και συστηνω σε ολους αν θελετε να βοηθήσετε, να πουλατε πολύ φθηνα παρα να χαριζετε. Θα βοηθήσετε εν τελει περισσοτερο στο χομπυ.
Και πολλες φορες θα δεις πως ενω βαζεις αγγελια πωλειται...κρινοντας τις προθεσεις αυτου που ανταποκρίνεται (καποιες φορες και την αναγκη του), πολλες φορες στο τελος χαριζεις.
Και μια και νομίζω πως έκλεισε ο κύκλος αυτός θα ήθελα να τονίσω ότι για πάρα πολλούς ακόμα λόγους ισχύει το ΅΅αν θελετε να βοηθήσετε, να πουλατε πολύ φθηνα παρα να χαριζετε. Θα βοηθήσετε εν τελει περισσοτερο στο χομπυ΅΅
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-15, 20:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ωραίο το θέμα τελικά

Δυστυχως ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια ειναι διαφορά του "χαριζω" απ το "πουλαω σχεδον στο μηδεν"?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-15, 20:54
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ισως στο ακουσμα :P ..???Ισως στην πραξη? :P ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-15, 21:03
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το θέμα τελικά

Δυστυχως ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια ειναι διαφορά του "χαριζω" απ το "πουλαω σχεδον στο μηδεν"?
Φιλτρο.

Αν στο φιλτρο σου δεν βαλεις σφουγγαρι με ματι 5 χιλιοστα ( μεγαλο μεν - ματι δε ) πχ, ολα τα σωματιδια πανω απο 5 χιλ, περνανε στο νερο. Αν βαλεις· τοτε οτιδηποτε πανω απο 5 δεν περναει.
Αντιστοιχα με 0 ευρω υπαρχει κοσμος που ενω δεν το εχει αναγκη πραγματικα, θα το παρει, επειδη ειναι τσαμπα. Παραλληλα ο ιδιος κοσμος - επειδη δεν το εχει πραγματικα αναγκη - δεν θα το παρει αν εχει τιμη ακομα και αν η τιμη αυτη, ειναι χωμα.

Τωρα τον κοσμο που θελει να ταισει τα σαρκοφαγα του ή να μεταπωλησει η να κανει την οποιαδηποτε "κομπινα" νομιζω δεν τον γλιτωνεις ετσι ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-01-15, 21:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα τον κοσμο που θελει να ταισει τα σαρκοφαγα του ή να μεταπωλησει η να κανει την οποιαδηποτε "κομπινα" νομιζω δεν τον γλιτωνεις ετσι ευκολα.

Με καλυψες!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-01-15, 22:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή.
Νομίζω η παραπάνω απάντηση του Πάνο, η οποία με καλύπτει 100% λύνει κάθε αποροία. Μην νομίζετε ότι όσοι πουλάνε δεν χαρίζουν. Παραθέτω...



Και μια και νομίζω πως έκλεισε ο κύκλος αυτός θα ήθελα να τονίσω ότι για πάρα πολλούς ακόμα λόγους ισχύει το ΅΅αν θελετε να βοηθήσετε, να πουλατε πολύ φθηνα παρα να χαριζετε. Θα βοηθήσετε εν τελει περισσοτερο στο χομπυ΅΅
Kαι εγω θα επιμεινω σε αυτο..
΅΅αν θελετε να βοηθήσετε, να πουλατε πολύ φθηνα παρα να χαριζετε. Θα βοηθήσετε εν τελει περισσοτερο στο χομπυ΅΅

Αν βαλεις αγγελια πχ χαριζονται φυτα -γαριδες, τα περισσοτερα μελη θα πεσουν σαν τα κορακια να τα παρουν.

Και τα περισσοτερα ατομα οπως ειναι γνωστο , δεν θα παρουν απλα να καλυψουν το ενυδρειο τους αλλα θα παρουν πολλυ περισσοτερο ,ασχετα με το οτι δεν μπορουν να το συντηρησουν .

Γι αυτο και δεν βαζω αγγελιες εγω προσωπικα.

Πολλα ατομα με πμ μου ζητανε φυτα..

Ειχα στειλει φυτα, αλλα το μετανιωσα...

Ολοι ειχαν ξεκινησει αυτο γιατι δεν παει καλα , εκεινο μου στραβωσε εκεινο επιασε αλγη...

Σαν σκεπτικο που το εχω εγω , και νομιζω οι περισσοτεροι..

Δεν χαριζεις αλλα πουλάς , αν εστω ενδιαφερεσε λιγο για τα ζωντανα.
Αλλιως ειναι καποιος να αγορασει πχ μια γαριδα , και αλλιως ειναι τα την παρει τζαπα...
Οταν την παρει τζαπα , λεει απλα τι ειχα τι εχασα...
Ενω αν την πληρωσει κανει τα χιλια δυο για να μην την χασει..
Το τζαπα εχει τελειωσει εδω και καιρο...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-15, 10:10
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα , δεν νομιζω οτι λεμε ολοι κατι διαφορετικο κ για αυτο άλλωστε είχα πει οτι στην αδικία είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ υπέρ του θύτη!!!

βέβαια αρχικά ο φίλος είχε πει για μερικά είδη που είναι εύκολα οπως λχ τα σαλιγκάρια


νομίζω ότι από αρχής ξεκαθαρίσαμε ότι λχ αν κάποιος χαρίζει ψαράκια τύπου γκάμπυ , παίζει κ το ενδεχόμενο να γίνουν μεζές σε αγριόψαρα!!!!

επίσης ο Σταμάτης που έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για τα φυτά του για ποιότητα κτλ κ εκείνος θα μπορούσε όπως είπε να τα χάριζε αλλά είπε συγκεκριμένα ότι δεν θα του έμενε ούτε βότσαλο.

το πόσο ζητάει είναι δική του φόρμουλα κ δεν μπορώ λχ να πω κ σε άλλο συχομπίστα , δώσε τα τόσο γιατι τόσο τα δίνει ο Σταμάτης!!!

Σταμάτη το λέω σαν παράδειγμα αδερφέ κ ξέρεις οτι ΔΕΝ έχω τίποτα με σένα , προς ΘΕΟΥ!

απο την άλλη ένα φυτό που έχει ο Σταμάτης μπορεί να έχει τρελή ανάπτυξη γιατί έχει σωστές λάμπες , CO2 λιπάσματα κοκ κ μπορεί στο τέλος της ημέρας αυτό να είναι κ το αποκλειστικό χόμπυ του!!!

αρα κ πάλι εύκολα φυτά ενώ θα μπορούσε να πει χαρίζονται , εγω δεν θα απορούσα αν έλεγε κ τιμή Χ Υ Ω γιατί ξέρω ότι έχει ρίξει χρήμα κ κόπο για να τα κάνει...

όσο για την δίωξη το είπα χαριτολογώντας γιατί ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια είναι η άλλη αποψη... συγνώμη.

τα πράγματα νομίζω είναι απλά

α) πουλάω φτηνά
β) πουλάω ακριβά
α2)πουλάω σάπια
β2)πουλάω διαμάντια
γ1)ειναι καλό
γ2)είναι σπασμένο

αρα η απορία ήταν ως προς την αξιοπιστία του εμπορεύσιμου είδους ή την κοστολόγηση?

ομόφωνα καταδικάζουμε την εν γνώση στον πωλητή πώληση χαλασμένου είδους όπου δεν το αναφέρει

κ στην πώληση του όποιου είδους στην όποια τιμή ο καθείς ξέρει πόσο βαθιά μπαίνει το χέρι στην τσέπη κ αν αξίζει

Επι της ευκαιρίας Σταμάτη θα σου στείλω μνμ για κάτι φυτά να μου πεις την γνώμη σου

Πολύκαρπε ασφαλώς και δεν παρεξηγούμε, κουβέντα κάνουμε και κάθε ένας μπορεί να λέει την γνώμη του ελεύθερα. Στο κάτω, κάτω, δεν έγραψες κάτι που με προσβάλει. Όποτε θες στείλε μου πμ και να κανονίσουμε να έρθεις για καφεδάκι .
Κάτι άλλο που με τρελαίνει ρε παιδιά, είναι το θράσος μερικών όταν χαρίζω κάτι ή όταν εξυπηρετήσω κάπου αλλού. Πρόσφατα μου ήρθε ένα πμ από ένα παλικάρι που ούτε τον ξέρω ούτε με ξέρει και ζούσε στην άλλη άκρη της χώρας. Ο τύπος με ρωτούσε με ένα ύφος για την κατασκευή μιας πλάτης και νόμιζε μάλλον πως είμαι καμιά εταιρία και είμαι υποχρεωμένος να απαντώ σε κάθε ερώτηση. Όταν τον ρώτησα ποιος του είπε να ρωτήσει εμένα, μου απάντησε << άστα αυτά και πες μου τι να κάνω>> ¶λλη περίπτωση με σαλιγκάρια που ζητούσε κάποιος να του χαρίσουν, είχε την απαίτηση να του τα πάω και στο σπίτι του.
Δεν ξέρω, εγώ είμαι μ@λ@κ@ς Όταν μπορεί κάποιος να με εξυπηρετήσει είτε με αγορά είτε με χάρισμα, προσπαθώ όσο το δυνατών να τον επιβαρύνω λιγότερο. Στο 99% των περιπτώσεων θα είμαι στο σημείο που θα μου πουν
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-15, 10:46
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο που με τρελαίνει ρε παιδιά, είναι το θράσος μερικών όταν χαρίζω κάτι ή όταν εξυπηρετήσω κάπου αλλού. Πρόσφατα μου ήρθε ένα πμ από ένα παλικάρι που ούτε τον ξέρω ούτε με ξέρει και ζούσε στην άλλη άκρη της χώρας. Ο τύπος με ρωτούσε με ένα ύφος για την κατασκευή μιας πλάτης και νόμιζε μάλλον πως είμαι καμιά εταιρία και είμαι υποχρεωμένος να απαντώ σε κάθε ερώτηση. Όταν τον ρώτησα ποιος του είπε να ρωτήσει εμένα, μου απάντησε << άστα αυτά και πες μου τι να κάνω>> ¶λλη περίπτωση με σαλιγκάρια που ζητούσε κάποιος να του χαρίσουν, είχε την απαίτηση να του τα πάω και στο σπίτι του.
Δεν ξέρω, εγώ είμαι μ@λ@κ@ς Όταν μπορεί κάποιος να με εξυπηρετήσει είτε με αγορά είτε με χάρισμα, προσπαθώ όσο το δυνατών να τον επιβαρύνω λιγότερο. Στο 99% των περιπτώσεων θα είμαι στο σημείο που θα μου πουν
αφιερωμένο σε όλους μας που θέλουμε να βοηθάμε !!!

https://www.youtube.com/watch?v=zLstO-NGLMQ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σωστη θερμοκρασια για αφρικανες giorgos afriki Malawi 4 04-07-14 14:42
Σωστη τοποθετηση φιλτρου harry86 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-03-14 18:37
βοηθεια για σωστη διαχυση co2 alex Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 26-02-10 17:05
Σωστη διαταξη φιλτρου sam Γλυκό νερό - Γενικά 14 20-12-07 12:44
ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?? sbravos Γλυκό νερό - Γενικά 28 23-02-03 01:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15224 seconds with 15 queries